Jak czyścić śmierdzące buty turystyczne

Niezbędne jest dbanie o buty trekkingowe na wypadek, gdybyś zamierzał ich używać przez długi czas. Hej, są drogie. Jednak ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujesz, jest założenie śmierdzących butów na niesamowity czas w dżungli. Oto ekskluzywny przewodnik, jak czyścić śmierdzące buty turystyczne.

Surowe środowisko zewnętrzne, które jest synonimem brudu, błota, śniegu lub wody, z pewnością odbije się na twoich butach. Pamiętaj, że buty trekkingowe mają na celu ochronę stóp. Zapobiegają wnikaniu wody do wkładki, dzięki czemu stopy są ciepłe i wygodne. Dlatego wrzucanie brudnych butów turystycznych do zamkniętych drzwi po wyczerpującej wędrówce byłoby złym pomysłem.

1. Umyć ciepłą wodą i łagodnym mydłem

Jak czyścić śmierdzące buty turystyczne

Podobnie jak w przypadku zwykłych butów lub butów turystycznych, musisz wyeliminować wszelkie zabrudzenia, które mogą gromadzić się na zewnątrz lub wewnątrz. Jest to możliwe przy użyciu łagodnego mydła i ciepłej wody. Usuń wkładki z butów przed tym krokiem.

Wkładki również należy przetrzeć wodą z mydłem. Następnie zewnętrzną i wewnętrzną stronę buta należy przetrzeć myjką. Następnie pojawia się suszenie. Niezbędne jest powstrzymanie narastania drobnoustrojów.

2. Moczyć buty w sodzie oczyszczonej na noc

Ten krok pozbędzie się nieprzyjemnego zapachu. Dodaj trochę sody oczyszczonej na spód butów i pozostaw na noc. The proszek do pieczenia należy spryskać między podeszwą środkową a obszarami palców. Nie tylko wchłonie, ale także zneutralizuje nieprzyjemny zapach wewnątrz butów.

3. Zastosuj spray dezynfekujący

Następnie będziesz musiał zdezynfekować buty. Esencja traktowania każdego buta środki dezynfekujące jest zabicie wszelkich zalegających grzybów lub bakterii. Te dwa są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach.

Możesz kupić spray dezynfekujący lub użyć domowej roboty. Ocet, alkohol i olejki eteryczne doskonale nadają się do domowego środka dezynfekującego.

4. Maskuj utrzymujące się zapachy

Jak czyścić śmierdzące buty turystyczne

Nie da się pozbyć zapachu jednym ciosem. Nawet po odłożeniu problemu do łóżka nadal będziesz czuć subtelne zapachy. Tu właśnie pojawiają się olejki eteryczne. Są to naturalne zapachy znane z maskowania niechcianych zapachów. W tym przypadku idealny byłby olejek z drzewa herbacianego, mięty pieprzowej lub rozmarynu. Kilka kropel któregokolwiek z tych olejków nada Twoim butom świeży, przyjemny zapach.

Czytać  Inwestowanie w nieruchomość na piesze wycieczki

Często zadawane pytania:

Poniżej znajdziesz szczegółowe odpowiedzi na niektóre z najczęstszych pytań związanych z konserwacją butów turystycznych:

Jak dezynfekować buty turystyczne?

Posypywanie octem przez kilka godzin butów trekkingowych sprzyja dezynfekcji. Możesz go również przetrzeć ściereczką zwilżoną alkoholem. Do tego możesz użyć olejków eterycznych.

Dlaczego moje buty tak brzydko pachną?

Pot jest głównym powodem nieprzyjemnego zapachu butów. Chociaż pocenie występuje na całym ciele, na każdej stopie znajduje się ponad 25 000 gruczołów potowych. Oznacza to, że stopy wytwarzają dużo potu w butach, ale nie ma znaczącego sposobu, aby to ograniczyć.

Niestety pot stwarza doskonałą pożywkę dla grzybów i bakterii, szczególnie w wilgotnych lub upalnych warunkach pogodowych. Poza tym twoje buty mogą pachnieć, gdy woda sączy się przez wkładkę. Wilgoć z pewnością będzie sprzyjać gromadzeniu się grzybów i bakterii.

Jak czyścić śmierdzące skórzane buty?

Możesz wyeliminować nieprzyjemny zapach ze skórzanych butów, spryskując wnętrze buta octem. Dodatkowo przed wycieczką posyp ją sodą oczyszczoną, a potem wylej. Soda oczyszczona znana jest ze swoich właściwości dezodoryzujących. Pochłania nieprzyjemny zapach butów.

Jak impregnować buty turystyczne?

Ponieważ większość butów trekkingowych jest wykonana z trwałego materiału hydrofobowego (DWR), środek ten z czasem się zużywa. Aby buty były efektywne, trzeba je od czasu do czasu wymieniać. Najpierw musisz je posprzątać. Dzieje się tak, ponieważ brud uniemożliwia wchłonięcie hydroizolacji do buta. Co więcej, zabieg najlepiej trzyma się na niemej lub mokrej powierzchni.

Zwykle buty są wykonane między innymi z tkaniny, zamszu i skóry. Upewnij się, że zabieg jest odpowiedni dla Twoich butów. Oczywiście należy usunąć wkładki i sznurówki. Następnie nałóż hydroizolację na powierzchnię butów.

Czy możesz umyć swoje ulubione buty trekkingowe?

Zapakowane buty trekkingowe można umyć odrobiną zimnej wody z dodatkiem łagodnego mydła. Aby uzyskać najlepszą wydajność, wypróbuj mydło opracowane specjalnie dla tego materiału. Podobnie potrzebujesz miękkiego pędzla. Podczas prania bardzo ważne jest osobne czyszczenie lub suszenie wkładek, sznurowadeł i butów.

Czytać  Wskazówki dotyczące letnich wędrówek na upały

Jak dezodoryzuje się buty?

Istnieje kilka sposobów na dezodoryzację butów turystycznych. Na szczycie listy znajdują się dezodoranty. Są jednak rozwiązaniem tymczasowym, ponieważ po prostu maskują nieprzyjemny zapach, a nie go eliminują. Z tego samego powodu możesz użyć eliminatorów zapachów, które działają w podobny sposób jak dezodoryzatory.

Najlepszym rozwiązaniem na śmierdzące buty jest soda oczyszczona. Wsyp kilka łyżeczek sody oczyszczonej do śmierdzących butów i pozostaw na noc. Jeśli buty nadal mają nieprzyjemny zapach po 24 godzinach, daj temu procesowi jeszcze jeden strzał przez dłuższy czas.

Jak sprawić, by moje buty pachniały lepiej?

Aby zabić zapach, będziesz musiał umyć buty w ciepłej wodzie z mydłem. Pamiętaj, aby zwracać uwagę na ostrzeżenia producenta lub instrukcje czyszczenia. Następnie spłucz je wilgotną szmatką. Szmatkę należy zwilżyć alkoholem, aby zabić pozostałe bakterie.

Po zakończeniu płukania przejdź do suszenia. Następnie wypchaj buty zmiętymi gazetami i umieść je w suchym i dobrze wentylowanym miejscu. Pozwól butom wyschnąć wypchaną gazetą przez 24 godziny. Wypełnienie powinno być wymieniane codziennie przez trzy do pięciu dni, podczas gdy buty wysychają.

Wniosek:

Śmierdzące buty trekkingowe powinny być najmniejszym zmartwieniem z powyższym przewodnikiem. Nie zapomnij kondycjonować butów turystycznych – jeśli są wykonane ze skóry – po czyszczeniu. Kondycjonowanie zapobiega wysuszaniu butów.