Jak często psują się skutery śnieżne?

Żaden pojazd nie działa wiecznie, w tym skuter śnieżny. Mimo to, jeśli twój jest zupełnie nowy, możesz rozsądnie oczekiwać, że będzie ci służył przez lata bez żadnych problemów, prawda? Możliwe, ale nie zawsze. Może szybciej popaść w ruinę. Jak często psują się skutery śnieżne?

Nie konserwowany skuter śnieżny może się zepsuć na 10 000 do 15 000 mil. Konserwacja pojazdu może przedłużyć jego żywotność do 20 lat lub dłużej i zapobiec niepotrzebnym awariom i awariom.

W tym artykule omówimy wiele powodów, dla których Twój skuter śnieżny może się zepsuć, abyś mógł być czujny. Zagłębimy się również w inny ważny element pielęgnacji skuterów śnieżnych: konserwację. Czytaj dalej, bo nie będziesz chciał tego przegapić.

Co powoduje awarię skuterów śnieżnych?

Wiesz teraz, że skuter śnieżny może się zepsuć na 10 do 15 tysięcy mil, ale nie jest to gwarantowane. Zawsze może być prędzej, jeśli ciężko jeździsz na skuterze śnieżnym.

Kiedy inwestujesz w duży zakup, czy to samochód, dom, czy nawet nowy klimatyzator, wszystkie wymagają konserwacji, aby działały jak najlepiej. Skutery śnieżne nie różnią się.

Oto niektóre z problemów, które mogą mieć wpływ na Twój skuter śnieżny, jeśli nie będziesz go konserwować.

Uszkodzenie pasa

Sprzęgło Twojego skutera śnieżnego jest wyposażone w pasek. Może to przestać działać z różnych powodów, takich jak zużycie lub uszkodzenie po upadku pojazdu. Możesz dość szybko stwierdzić, czy pas jest zerwany, ponieważ Twój skuter śnieżny będzie brzmiał zupełnie inaczej niż zwykle. Cóż, to znaczy, jeśli możesz nawet uruchomić skuter śnieżny. Wielu właścicieli skuterów śnieżnych informuje, że kiedy pas przestaje działać, przestaje działać również ich pojazd.

Niska kompresja

Kompresja twojego silnika powinna wynosić co najmniej około 110 funtów na cal kwadratowy. Jeśli cylindry zaczną tracić ciśnienie, szczególnie nierównomiernie, może to wpłynąć na bieg Twojego skutera śnieżnego. Testy kompresji mogą określić ciśnienie każdego cylindra przed uderzeniem w zaspy śnieżne.

Słabe świece zapłonowe

Jak każdy element Twojego skutera śnieżnego, świece zapłonowe nie są wieczne. Gdy przestaną łatwo generować iskrę lub jedyna iskra jest słaba, ignorujesz problem.

Wysychanie gaźnika i przewodu paliwowego

Czy odkładasz skuter śnieżny do magazynu na wiosnę, lato, a może nawet część jesieni? Nie możesz oczekiwać, że gaźnik i przewód paliwowy będą działały idealnie, gdy ponownie włączysz pojazd kilka miesięcy później. Dalsze naciskanie gaźnika, gdy jest już suchy, może całkowicie spowodować, że przestanie on działać. W tym momencie musiałbyś go odbudować od zera.

Zalanie silnika

Niektóre skutery śnieżne mają zawór dławiący, który zapewnia dopływ powietrza. Czasami możesz się zadławić, ale przesada może spowodować zalanie silnika gazem. To wypłynie z wydechu, a zapach jest zazwyczaj dość ostry. Zalanie silnika raz lub dwa może nie będzie końcem świata, ale powtarzające się przypadki nie są dobre dla długowieczności twojego skutera śnieżnego.

Jak konserwować skuter śnieżny i jak często to robić?

Teraz, gdy widzisz, co może się nie udać z Twoim skuterem śnieżnym, jeśli jeździsz nim bez dbania o niego w międzyczasie, chcesz mieć dobry harmonogram konserwacji JAK NAJSZYBCIEJ. Oto zadania, które powinieneś zacząć robić, a także jak często.

Poszukaj luźnych części sanek

Jeśli Twój skuter śnieżny został wyprodukowany w ciągu ostatnich pięciu lub dziesięciu lat, szanse na poluzowanie się elementów mocujących i śrub sanek są niewielkie. Mimo to dobrze jest sprawdzić i tak, może co miesiąc lub po wyjątkowo długiej, wymagającej jeździe.

Gdy skończysz patrzeć na górę i boki sań, odwróć je tak, aby leżały z jednej strony. Następnie sprawdź tylne zawieszenie, w szczególności elementy mocujące szyny zawieszenia, osprzęt ramienia reakcyjnego, śruby mocowania amortyzatorów, wahacze wzdłużne, wrzeciona, drążki promieniowe i ramię A. Te ramiona mogły się trochę poluzować, jeśli nigdy wcześniej nie sprawdzałeś tego obszaru skutera śnieżnego, więc dokręć je w razie potrzeby.

Zdobądź nowe węgliki

Twój skuter śnieżny ma coś, co nazywamy węglikiem. To jest czasami nazywane biegaczem narciarskim. To biegacz pod pojazdem z zaostrzoną krawędzią, która może zapewnić przyczepność podczas jazdy po lodzie. Innymi słowy, jest to kluczowy element Twojego skutera śnieżnego. Dlatego potrzebujesz, żeby to działało.

Zaostrzona krawędź Twojego węglika nie pozostanie szpiczasta, jeśli wystarczająco się zużyje. W zależności od tego, jak intensywnie jeździsz i jak często, możesz chcieć wymieniać węgliki co rok lub dwa.

Wyrównaj swoje narty

Twoje narty będą naturalnie wypadać podczas korzystania ze skutera śnieżnego, ale nie chcesz ich zostawiać bez zmian. Wydajność Twojego pojazdu zmniejszy się, co może mieć zauważalną różnicę w jeździe w zależności od zakresu niewspółosiowości.

Aby narty wróciły na swoje miejsce, zacznij od toru, dostosowując jego napięcie. Aby to zrobić, prawdopodobnie będziesz musiał odkręcić śrubę tylnej osi.

Następnie wsiądź do skutera śnieżnego i wyreguluj kierownicę, aż usiądzie prosto. Upewnij się, że koniec drążka ma taki sam wymiar jak róg tunelu lub śruba mocowania tylnego zawieszenia. Taśma miernicza lub liniał mierniczy mogą następnie umożliwić precyzyjne ustawienie nart.

Rób to może co kilka miesięcy, w zależności od tego, jak często jeździsz i jak mocno.

Nasmaruj ramę Skidframe

Rama płozy to jeden z elementów tylnego zawieszenia Twojego skutera śnieżnego. Jest wśród kół, ramion, tulei i wałków zawieszenia, które wymagają smarowania mniej więcej co miesiąc. Ramy płozowe mają dużo smarownic, prawie tuzin, więc będziesz musiał przechodzić przez jeden po drugim i dodawać smar do każdego z nich.

Przetestuj swój układ wydechowy

Układ wydechowy Twojego skutera śnieżnego, choć jest ważny, może być dość problematyczny, jeśli zepsują się mocowania, sprężyny i uszczelki kolektora. Zacznij od sprawdzenia kolektora wydechowego, a następnie wylotu spalin w poszukiwaniu wycieków.

Być może będziesz musiał otworzyć maskę pojazdu, aby zobaczyć cylindry układu wydechowego z przodu. Mogą one zostać pokryte olejem wyciekającym z kolektora wydechowego, co wskazuje na problem. Gdy uszczelki kolektora mają już ponad cztery lata, zazwyczaj nie warto ich naprawiać. Lepiej je zastąpić. Nie powinno cię to kosztować dużo pieniędzy, a jeśli czujesz się z tym komfortowo, możesz nawet wykonać tę pracę samodzielnie.

Jeśli tak, kup skrobak do uszczelek, szczotkę drucianą, szpachlę i środek do czyszczenia gaźnika. Po odłączeniu rurki Y butli możesz wejść i wyczyścić wszystkie powlekane powierzchnie, aż znów będą nieskazitelne. Dodaj nowe uszczelki i powinieneś być gotowy. Rób to może co cztery do sześciu miesięcy.

Sprawdź pasek sprzęgła

Rozmawialiśmy wcześniej o pasku sprzęgła. Może to z czasem spowodować utratę napięcia i przyczepności, wpływając na Twój pojazd. Być może mniej więcej co roku możesz sam wyjąć pasek i go zacisnąć, albo udać się do ulubionego serwisu skuterów śnieżnych, aby wykonać zadanie.

Wyreguluj i nasmaruj skrzynię łańcuchową

W Twoim skuterze śnieżnym osłona łańcucha ma koła zębate i łańcuchy, które umożliwiają dostarczanie mocy do wału napędowego z wału podnośnika. Musisz smarować części tutaj rocznie, używając około 12 uncji preferowanego smaru.

Wskazówki dotyczące przedłużenia żywotności skutera śnieżnego

Nie musisz na tym poprzestać. Oprócz świetnej pracy, jaką teraz wykonujesz przy regularnej konserwacji skutera śnieżnego, możesz również postępować zgodnie z tymi wskazówkami, aby jeszcze bardziej przedłużyć jego żywotność.

  • Zawsze pozwól silnikowi się rozgrzać: W chłodny dzień nie włączasz samochodu i oczekujesz, że będziesz jechał prosto do pracy. Twój skuter śnieżny potrzebuje takiej samej opieki. Zanim wyruszysz w drogę, włącz pojazd i pozostaw go na kilka minut. Pozwoli to na dostateczne rozgrzanie silnika.
  • Nie kupuj tanich produktów: Od smarów po olej silnikowy, lepiej, jeśli możesz zainwestować w produkty wysokiej jakości zamiast w tanie. Poprawi to czystość, trwałość i wydajność Twojego skutera śnieżnego. Możesz poprosić swojego sprzedawcę skuterów śnieżnych o sugestie. Zawsze unikaj produktów, takich jak olej motocyklowy lub olej do silników zaburtowych, ponieważ żaden produkt nie jest przeznaczony do warunków zimowych.
  • Użyj środka antykorozyjnego: Aby metalowe części Twojego skutera śnieżnego były wolne od rdzy, użyj środka antykorozyjnego. Skoncentruj się na tym produkcie na amortyzatorach, tylnym zawieszeniu i nartach, jeśli są wykonane ze stali.
  • Przygotuj swój skuter śnieżny do przechowywania: Kiedy nadejdzie czas, aby odłożyć skuter śnieżny do przyszłego roku, przygotuj go na przerwę. Odłącz sprężyny naciągowe, podnieś gąsienicę, aby nie leżała na ziemi, zaparuj silnik i wlej trochę stabilizatora paliwa.
  • Często czyść skuter śnieżny: Brudny skuter śnieżny nie tylko nie wygląda atrakcyjnie, ale sól drogowa może również wywołać korozję. Możesz wyczyścić swój pojazd po każdym użyciu lub co drugi tydzień, zmywając olej, smar, sól, brud i inne nagromadzone zanieczyszczenia.

Końcowe przemyślenia

Skutery śnieżne mogą zacząć mieć problemy na odległości od 10 000 do 15 000 mil, ale dobrą wiadomością jest to, że można tego całkowicie uniknąć. Regularny harmonogram konserwacji, który obejmuje wszystkie komponenty, utrzyma Twój skuter śnieżny w doskonałej formie, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się nim przez wiele lat!