Jak często należy obracać opony do kamperów?

Już wcześniej obróciłeś opony swojego samochodu lub ciężarówki, prawdopodobnie wiele razy, w zależności od tego, ile lat ma Twój pojazd. Twój RV potrzebuje takiego samego leczenia. Biorąc pod uwagę rozmiar wielu kamperów w porównaniu do samochodów osobowych lub ciężarowych, nie masz pewności, czy musisz częściej lub rzadziej obracać opony. Jak często należy obracać opony w kamperze?

Zaplanuj obracanie opon w kamperze za każdym razem, gdy pokonasz od 6000 do 8000 mil podczas swoich podróży. Obracanie opon może utrzymać głębokość bieżnika i równomiernie zużywać się na wszystkich czterech kołach, dzięki czemu jedna opona jest mniej podatna na przedwczesne uszkodzenie.

Mamy wiele wspaniałych informacji, którymi możemy się podzielić z wyprzedzeniem na temat rotacji opon do samochodów kempingowych, w tym jak to zrobić i więcej powodów, dla których warto. Niezależnie od tego, czy Twój kamper jest nowy, czy masz go już od jakiegoś czasu, nie będziesz chciał tego przegapić!

Co to jest obrót opony?

Najpierw porozmawiajmy o podstawach rotacji opon. Jak wspomnieliśmy we wstępie, obracanie opon to coś, co musisz robić w każdym pojeździe, którym często jeździsz, od zwykłych samochodów osobowych i ciężarowych po kampery o dowolnym rozmiarze.

Obracanie opon pojazdu oznacza zmianę ich położenia. Na przykład lewe tylne koło kampera może teraz stać się prawym przednim kołem lub odwrotnie. Możesz nawet zmienić strony opon.

Obrót opon nie odbywa się losowo. Istnieją raczej określone wzorce, których należy przestrzegać podczas obracania opon, aby zapewnić wydajność. Omówmy teraz te wzorce.

Podstawowy wzór rotacji

Najbardziej podstawowy wzór rotacji opon obejmuje rotację opon na boki i po przekątnej. Przednie koła stałyby się tylnymi kołami. Możesz również zamienić tylne lewe koło na prawe górne koło i tylne prawe koło na lewe górne koło.

Alternatywny wzór rotacji

Alternatywny wzór rotacji powoduje, że przednie i tylne koła zmieniają boki, ale w tym schemacie nie wykonujesz wymiany po przekątnej.

Wzór rotacji kierunkowej

Aby dostosować się do bieżnika opony, kierunkowy wzór rotacji przesuwa opony po tej samej stronie pojazdu, na której się znajdowały. Możesz wymienić lewą przednią i tylną oponę lub prawą przednią i tylną oponę.

Wzór obrotu pięciu opon

Żaden pojazd nie jeździ na pięciu oponach, ale istnieje schemat rotacji pięciu opon. W ten sposób do gry wchodzi piąta zapasowa opona.

Przy obrotach pięciu opon bierzesz przednią lewą oponę i zamieniasz ją z tylną lewą oponą. Następnie opona tylna po lewej stronie jest wymieniana z oponą przednią po prawej stronie. Tylna opona po prawej stronie zamienia się z przednią oponą po lewej stronie.

Koło zapasowe trafia tam, gdzie znajduje się nowe przednie prawe koło i ta opona staje się nowym kołem zapasowym.

Schemat rotacji naprzemienny w bok

Naprzemienny schemat rotacji opon na boki oznacza zmianę opon z jednej strony na drugą. Na przykład przednia lewa opona i przednia prawa opona biegną po przeciwnych stronach, podobnie jak tylna lewa opona i tylna prawa opona.

Wzór obrotu dwóch kół

Ostatni wzór rotacji opon dotyczy pojazdów dwukołowych, takich jak ciężarówki użytkowe. Nawet jeśli nie używasz tego schematu rotacji opon w swoim kamperze, nadal dobrze jest o tym wiedzieć, na wypadek gdyby kiedykolwiek miał zastosowanie.

W przypadku schematu obrotu dwóch kół, przednie lewe koło zamienia się z pierwszym tylnym lewym tylnym kołem. Wymieniasz również między sobą pierwsze i drugie tylne koło. Przednie prawe koło zamienia się z drugim tylnym prawym tylnym kołem. Ponownie, oba tylne koła po prawej stronie również się zamieniają.

Jak często obracać opony do kamperów?

Teraz, gdy lepiej rozumiesz tajniki obracania opon, jak często powinieneś obracać opony RV?

Kiedy Twój licznik kilometrów osiągnie od 6000 do 8000 mil, nadszedł czas na zmianę opon. Tak się składa, że ​​opony RV powinny być obracane tak często, jak w przypadku codziennego samochodu lub ciężarówki. Dzięki temu łatwo jest zapamiętać, kiedy zaplanować wymianę opon!

Po co obracać opony do kamperów? 5 powodów, dla których warto zaplanować rotację opon

Opony RV są dostępne w wielu typach, od opon Special Trailer lub ST po opony do lekkich ciężarówek lub LT, opony radialne i opony diagonalne. Mimo to żadna z tych opon nie jest odporna na uszkodzenia drogi.

Obracanie opon pomoże Ci wydłużyć ich żywotność. Oto pięć korzyści, z których możesz skorzystać.

Stwórz równomierne ubranie

Jedną z największych zalet obracania opon RV jest bardziej równomierne rozłożenie zużycia na wszystkie cztery lub pięć (lub sześć) kół. Ponieważ oś tylna i przednia Twojego kampera nie ważą tak samo, zużycie będzie większe po tej stronie opon, która wytrzyma największy ciężar osi.

W samochodach i ciężarówkach jest to zwykle przedni komplet opon, ponieważ silnik znajduje się z przodu. Jednak w przypadku wielu kamperów to tylne opony utrzymują większą masę, ponieważ silnik w tych pojazdach znajduje się z tyłu.

Oprócz masy osi i silnika sposób jazdy może również powodować zużycie opon. Za każdym razem, gdy skręcasz, zewnętrzne przednie opony zużywają się bardziej niż tylne. Jeśli ruch w Twoim kraju odbywa się głównie na prawym pasie, to lewe przednie opony przejmują ciężar skrętów w prawo.

Nie ma sposobu, aby zapobiec większemu zużyciu niektórych opon niż innych stron. Możesz zmienić opony, które są bardziej zużyte, na świeższe. W ten sposób wszystkie opony zużywają się bardziej równomiernie.

To rzeczywiście oznacza, że ​​będziesz musiał wymienić wszystkie cztery lub pięć opon RV w tym samym czasie, a nie dwie naraz, ale to jest najlepsze dla kół.

Popraw wydajność

Kiedy opony do kamperów kończą swoją użyteczną żywotność, ponieważ są nierównomiernie zużyte, zaczynają ciągnąć się po drodze za każdym razem, gdy ich używasz. Oznacza to, że Twój pojazd musi ciężej pracować podczas wszystkich podróży.

Możesz zauważyć, że zużycie paliwa w Twoim kamperze zaczyna drastycznie spadać. Poza tym za kulisami twój kiepski silnik nie działa. Awaria silnika kampera nie jest problemem, z którym chcesz się uporać, jeśli możesz tego uniknąć, co możesz osiągnąć, obracając oponę.

Zwiększ wydajność

Zapisujesz kilka naprawdę długich godzin jazdy w swoim kamperze. Lubisz siedzieć za kierownicą, ale zmęczenie, którego możesz doświadczyć, czasami sprawia, że ​​jest to trudne. Wiesz, co może utrudnić jazdę? Nierównomierne zużycie opon, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że wpływa to na osiągi pojazdu.

Co przez to rozumiemy? Cóż, gdy twoje przednie lub tylne opony są nierównomiernie zużyte, nie mogą działać bezproblemowo w połączeniu z świeższymi oponami. Może to prowadzić do wibracji, które poczujesz w kierownicy.

Jazda będzie jeszcze bardziej niewygodna i prawdopodobnie bolesna. Będziesz robić częste przerwy i spędzać więcej czasu na postojach niż w parkach narodowych czy na kempingach.

Oszczędza Twoje opony przed poppingiem

To najgorszy koszmar dla kampera: jedna (lub więcej) opon pęka, gdy jedziesz czteropasmową ruchliwą autostradą. Pęknięcie opony powoduje utratę kontroli nad pojazdem. Twój kamper może wpaść na innych kierowców lub możesz uderzyć w drzewo, barierkę lub jakakolwiek najbliższa przeszkoda. Twój kamper może nawet zjechać z drogi.

Jesteśmy pewni, że nie musimy ci mówić, jaka to niebezpieczna sytuacja, ale i tak to zrobimy. Pęknięcie opon w kamperze może prowadzić do poważnych obrażeń, a nawet do utraty życia.

Nie mówimy, że pękanie opon nie może się zdarzyć ze świeżymi oponami, zwłaszcza z powodu złej techniki jazdy lub przeszkód. Jednak w przypadku równomiernie zużytych opon prawdopodobieństwo rozerwania jest znacznie mniejsze.

Utrzymuj przyczepność

Wszystkie opony mają rowki, które zapewniają przyczepność. Gdy te rowki znikną z powodu zużycia, opony mogą ślizgać się na śliskich nawierzchniach, takich jak mokre drogi. Jazda podczas zdarzeń pogodowych staje się znacznie bardziej ryzykowna. Być może będziesz musiał skrócić podróż kamperem, zostawiając go na podjeździe częściej niż na drodze.

Jak obracać opony RV

Obserwowałeś stan licznika i ustaliłeś, że nadszedł czas, aby obrócić opony w kamperze. Nie musisz tego robić sam, jeśli nie czujesz się komfortowo. Mechanik, który zwykle obsługuje Twój pojazd kempingowy, powinien być w stanie obrócić opony za Ciebie, nie ma problemu.

Jeśli jesteś typem majsterkowicza, oto kroki, które należy wykonać, aby obrócić opony w kamperze.

Krok 1: Zaparkuj kamper i zaklinuj koła

Wybierz miejsce do rotacji opon, w którym możesz pracować bez przerwy, takie jak garaż lub podjazd znajomego. Po zaparkowaniu pojazdu kempingowego należy włożyć kliny pod cztery koła, aby zapewnić, że pojazd pozostanie nieruchomy.

Krok 2: Określ wzorzec rotacji opon

Jak będziesz obracać opony? To twój wybór, ale zalecamy przejrzenie schematów rotacji opon z pierwszej sekcji i wybranie takiego, które ma sens dla twojego kampera. Przynajmniej wykonaj podstawowy schemat rotacji opon.

Krok 3: Podnieś oponę

Teraz, gdy już wiesz, jak chcesz obracać oponami, czas zacząć. Za pomocą platformy do kampera lub podnośnika podnieś oponę. Chcesz, aby opona była wystarczająco wysoka, aby można było zakręcić kołem bez zderzenia opony z asfaltem lub betonem.

Krok 4: Usuń oponę

Ponieważ obracanie opon polega na zmianie położenia opon RV, żaden nie może pozostać przymocowany tam, gdzie się znajduje. Do odkręcenia nakrętek z każdej opony potrzebny będzie standardowy klucz do opon.

Krok 5: Postępuj zgodnie z wzorcem rotacji opon

Używając wzoru rotacji opon jako przewodnika, umieść każdą oponę w kamperze we właściwej pozycji.

Krok 6: Dokręć opony

Mamy nadzieję, że trzymałeś się tych orzechów, ponieważ będziesz ich potrzebować! Zamocuj je jeden po drugim za pomocą klucza do opon.

Krok 7: Opuść koła i zdejmij kliny

Jedź po jednym podnośniku na raz i ustaw opony RV z powrotem na poziomie gruntu. Zdejmij kliny przed rozpoczęciem jazdy.

Wskazówki, jak zwiększyć trwałość opon do kamperów

Obracanie opon RV to jedno z wielu zadań, które możesz wykonać, aby przedłużyć ich żywotność. Poniższe wskazówki pomogą Ci wydoić z opon jak najwięcej lat, oszczędzając w międzyczasie setki dolarów.

Nie pozwól oponom stracić ciśnienia

Omówiliśmy to wcześniej na blogu, ale teraz chcemy o tym wspomnieć. Zanim wyruszysz w jakąkolwiek podróż i po powrocie, chcesz sprawdzić ciśnienie powietrza w oponach do kampera.

Jeśli ciśnienie jest niższe niż powinno, napompuj opony. Nawet jedna niedopompowana opona może zahaczyć o patyk lub luźny kawałek asfaltu na drodze, a następnie upuścić powietrze, co jest bardziej niż prawdopodobne, powodując wypadek

Kiedy przechowujesz kampera na okres poza sezonem, Twoje opony nie mogą zniknąć z pola widzenia ani z oczu. Musisz kontynuować testowanie ciśnienia w oponach co najmniej raz w miesiącu i w razie potrzeby ponownie napompować.

Zobacz, jakich środków czyszczących używasz

Jak już ustaliliśmy, opony RV są dalekie od odporności na uszkodzenia. Silne chemiczne środki czyszczące z naftą lub alkoholem mogą spowodować degradację gumy, co zmusi Cię do wymiany opon wcześniej niż później.

Jeśli musisz użyć czegoś więcej niż mydła i wody na oponach RV, kup delikatny środek czyszczący. Ogranicz ilość smaru do łokci, który wkładasz do czyszczenia kół, aby ich nie uszkodzić.

Utrzymuj aktywne opony RV

Możesz założyć, że pozostawienie opon RV w magazynie przedłuży ich żywotność, ale jest wręcz przeciwnie! Jedź swoim kamperem, kiedy tylko możesz. Nie chcesz zostawiać opon na biegu jałowym w magazynie dłużej niż sześć miesięcy.

Końcowe przemyślenia

Opony RV wymagają obracania co 6000 mil i nie później niż 8000 mil. Masz swój wybór wzorców obracania opon, więc wybierz taki, który działa dla twojego samochodu kempingowego i zobowiąż się do obracania opon. Doświadczysz lepszych osiągów, doskonałej przyczepności i bardziej równomiernego zużycia za swój czas i kłopoty!