Jak często należy czyścić mój skuter śnieżny?

Właśnie kupiłeś skuter śnieżny na początku tego roku, więc nadal próbujesz opracować harmonogram konserwacji. Wiesz, że musisz szczególnie czyścić swój skuter śnieżny, ale nie wiesz, jak często. Czy powinieneś dążyć do comiesięcznego sprzątania, co sześć miesięcy, czy nawet dłużej?

Powinieneś czyścić swój skuter śnieżny przynajmniej raz w roku, zazwyczaj na początku sezonu skuterów śnieżnych. Jeśli węglowodan się starzeje lub sprawia Ci kłopoty, możesz go czyścić dwa razy w roku, ponieważ może to pomóc.

W tym artykule powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o konserwacji gaźnika do skutera śnieżnego, gdzie znaleźć gaźnik w pojeździe, jak go czyścić, a nawet kilka przydatnych wskazówek dotyczących konserwacji. Nie będziesz chciał tego przegapić, więc czytaj dalej!

Co to jest węglowodan do skutera śnieżnego i gdzie go znaleźć?

Najpierw zacznijmy od małej definicji. Gaźnik do skutera śnieżnego to skrót od gaźnika. Wiele pojazdów ma gaźniki oprócz skutera śnieżnego, takie jak samochody, ciężarówki i motocykle.

Ciśnienie atmosferyczne narasta w gaźniku, wywierając ciśnienie 15 funtów na cal kwadratowy (PSI) lub więcej. Gdy zmienia się ciśnienie atmosferyczne gaźnika i silnika, może płynąć powietrze i paliwo.

Na przykład, przełączając wysokie ciśnienie na niższe przez ciśnienie atmosferyczne, skrzynia korbowa silnika dwusuwowego pomieściłaby to niskie ciśnienie, co również zmniejsza ciśnienie gaźnika. Na zewnątrz silnika ciśnienie jest znacznie wyższe niż wewnątrz, co powoduje, że do silnika trafia powietrze w celu wyrównania ciśnienia. To powietrze przepływa przez gaźnik skutera śnieżnego, łącząc się z paliwem.

Jeśli Twój skuter śnieżny ma carb Mikuni, co jest powszechne, oto jak to działa. Gaźnik zawiera cztery obwody tuningowe. Komora ssania pozwala wzbogacić mieszankę powietrza i paliwa, więc nawet jeśli zimna pogoda spowoduje, że paliwo trochę wyparuje, niewiele stracisz.

Iglica, zwężenie igły i wycięcie suwaka wspomagają przyspieszenie, zwłaszcza gdy ustawisz igłę na ¾ przepustnicy w średnim zakresie. Jeśli przepustnica jest o połowę w górę, to główny obwód odrzutowy wykonuje większość pracy.

Zimniejsze powietrze ma większą gęstość niż ciepłe, więc w zależności od temperatury może być konieczne częstsze wzbogacanie paliwa. Jeśli temperatura spadnie na przykład o 40 stopni Fahrenheita, twój główny odrzutowiec o rozmiarze 400 musiałby wzrosnąć do rozmiaru 420. Będziesz musiał również zwiększyć liczby dotyczące rozmiaru głównego odrzutowca o 10, jeśli twoja wysokość wzrośnie o 2000 stóp. Im wyższa wysokość, tym cieńsze powietrze, więc miej to na uwadze.

Nie wszystkie gaźniki do skuterów śnieżnych będą działać dokładnie w ten sam sposób, ponieważ rodzaj silnika wpływa na działanie gaźnika. Powyższe jest jednak podstawowym przeglądem, który pomoże ci trochę lepiej zrozumieć ten główny element twojego skutera śnieżnego.

Mówiąc o zrozumieniu swojego węglowodanu, gdzie go znajdujesz na skuterze śnieżnym? Ponieważ działa w połączeniu z silnikiem, spróbuj sprawdzić maskę skutera śnieżnego, aby znaleźć gaźnik.

Choć z pewnością będzie się różnić w zależności od modelu, większość gaźników to małe, cylindryczne metalowe przedmioty z trzema lub czterema otworami rurowymi lub obwodami tuningowymi u góry i po bokach, w tym jedną komorą ssania. Z gaźnika wystają również rurki, które czasami są czarne, a innym razem z różowego przezroczystego plastiku.

Jak czyścić węglowodany do skuterów śnieżnych?

Wiesz już wcześniej, że gaźnik skutera śnieżnego należy czyścić mniej więcej raz w roku, może dwa razy w roku, ale nie masz pojęcia, jak się do tego zabrać. Oto kilka kroków, które możesz wykonać w przypadku większości modeli skuterów śnieżnych.

Te kroki powinny mieć zastosowanie, niezależnie od tego, czy masz starszy gaźnik okrągłoślizgowy, bez zębatki, czy nowszy dwucylindrowy gaźnik z płaskim bokiem, ponieważ technologia nie zmieniła się zbytnio z jednego typu gaźnika na inny.

Krok 1: Zanim będziesz mógł wyczyścić gaźnik, potrzebujesz go ze swojego skutera śnieżnego. To jeden z najtrudniejszych etapów całego procesu, ale warto to zrobić. Czyszczenie gaźnika w skuterze śnieżnym spowoduje, że przegapisz pewne obszary.

Aby wyjąć węglowodan, zacznij od wyjęcia skrzynki powietrznej. To da ci większy dostęp do węglowodanów. Zaciski po obu stronach gaźnika muszą być poluzowane, a następnie można uwolnić gaźnik i wszelkie osłony wlotowe.

Jeśli masz więcej niż jeden gaźnik w skuterze śnieżnym, rozdziel między nimi przewód paliwowy.

Krok 2: Możesz zobaczyć kilka dodatkowych kabli wokół swojego gaźnika. To są dławik i przepustnica. Tych też nie możesz zostawić. Jeśli masz pod ręką szczypce z ostrymi końcówkami, skieruj je na zacisk elektroniczny kabla, aby go poluzować. Następnie możesz całkowicie rozwinąć kabel.

W tym momencie kabel będzie nadal przymocowany do uchwytu. Jeśli to możliwe, pozostaw górną nakrętkę zabezpieczającą na miejscu podczas demontażu kabli, chyba że możesz później łatwo dopasować kable.

Krok 3: Następnie chcesz odłączyć miski pływaka gaźnika. Jeśli masz gaźnik Mikuni, poszukaj śruby narożnej, która pozwoli ci dostać się do środkowej nakrętki miski, zachowując jednocześnie nienaruszony korpus pływaka, jeśli zmienisz główną dyszę.

Jeśli musisz całkowicie wyjąć miskę pływaka, ponieważ nie czyściłeś jej od jakiegoś czasu, zacznij od usunięcia środkowej nakrętki, ponieważ powinno to pozwolić ci z łatwością wyjąć miskę.

Krok 4: Teraz możesz zobaczyć wszystkie wewnętrzne elementy gaźnika, takie jak dysze. Najlepiej je zdjąć, a nie czyścić tam, gdzie są. Pilot odrzutowy obsługuje tor biegu jałowego skutera śnieżnego. Po zniknięciu miski pływaka z węglowodanami powinieneś być w stanie łatwo znaleźć strumień pilotujący.

Sprawdź główny korpus swojego węglowodanu, gdzie powinieneś zobaczyć rurkę. Pod rurą znajduje się twój główny pilot. Do wyciągnięcia strumienia wystarczy śrubokręt, ale nie wkręcaj ani nie odkręcaj. Rozebrany odrzutowiec prawie nigdy więcej nie wychodzi.

Krok 5: Gdy już zajmiesz się pilotem, przejdź do głównego odrzutowca. Spójrz na środek swojego węglowodanu i powinieneś zobaczyć ten strumień. Do usunięcia będziesz potrzebować śrubokręta lub sześciomilimetrowego nasadki zamiast śrubokręta, z wyjątkiem niektórych skuterów śnieżnych Polaris, w których wystarczy śrubokręt. Jeśli zobaczysz podkładkę pod strumieniem, zachowaj ją na później, ponieważ będziesz jej potrzebować ponownie.

Krok 6: Zespół gniazda miski pływaka i igła muszą teraz wyjść. Jeśli masz gaźnik zębatkowy, poszukaj plastikowego zespołu. Większość z nich jest utrzymywana razem za pomocą śrub Phillips. Twój zaufany śrubokręt może poluzować te śruby.

Krok 7: Nie, jeszcze nie skończyłeś. Cóż, jesteś z odłączeniem wszystkich wewnętrznych części gaźnika, ale nie zewnętrznych. Zacznij od śruby paliwowej, która ma białą rączkę. Upewnij się, że podczas używania śrubokręta nie odkręcasz bez liczenia obrotów. W przeciwnym razie nie będziesz wiedział, ile razy wkręcić śrubę paliwową z powrotem. To sprawi, że ponowne przykręcenie wszystkiego później będzie wielkim bólem głowy.

Krok 8: Pod górną pokrywą znajduje się igła do odrzutu. Do odkręcenia górnej pokrywy można użyć śrubokręta lub innego narzędzia. Następnie przełącz się na klucz imbusowy do igły odrzutowej, ponieważ musisz chwycić hak i poluzować go. Po przekręceniu haczyka igła powinna wysunąć się bez trudności.

Upewnij się, że nie zgubiłeś podkładki tłumiącej, która znajduje się pod e-clipem igły.

Krok 9: Ok, więc otworzyłeś wszystkie porty węglowodanów i wyjąłeś dysze. Możesz rozpocząć sprzątanie! Zalecamy poleganie na powietrzu pod wysokim ciśnieniem do tej pracy, ponieważ uzyskasz lepsze wyniki. Upewnij się, że czyścisz dysze przede wszystkim powietrzem.

Chcesz kupić środek do czyszczenia gaźnika do namaczania portów carb, a następnie użyj ciśnienia powietrza, aby wyczyścić pominięte części. Gumout jest popularnym środkiem czyszczącym do węgli, który może zmniejszyć wysokie emisje spalin, przeciąganie, trudną pracę na biegu jałowym i nierówny rozruch. Usuwa brud, lakier i gumę nie tylko z węglowodanów, ale także z przepustnic.

Jeśli z biegiem czasu stwierdzisz, że któryś z twoich odrzutowców jest w złym stanie, możesz zapłacić około 7 USD za nowy. Jeśli skorodowały i zamoczenie ich w Gumout lub innym środku do czyszczenia gaźników nie działa, to czas na nowy odrzutowiec. Jeśli to twoje zespoły siedzeń lub igła wymagają wymiany, koszt wymiany kosztuje około 25 USD, więc są one nieco droższe.

Krok 10: Wszystko jest czyste, więc poskładajmy to z powrotem. W korpusie wymień dysze startowe, dyszę główną i dyszę pilotową. Upewnij się, że zostały ponownie zainstalowane, ale nie tak ciasno, aby rozebrać dysze.

Krok 11: W miejscu czołowym dodaj śrubę i główną uszczelkę korpusu, ponownie mocując wszystkie cztery śruby.

Krok 12: Dodaj igłę z powrotem tam, gdzie jej miejsce, a następnie ponownie zamocuj jej e-klips, upewniając się, że podczas wykonywania tej czynności nie zapomnisz podkładki igły.

Krok 13: Włóż z powrotem nakrętki i miski węglowodanów, a następnie górną pokrywę.

Krok 14: Ponownie podłącz skrzynkę powietrzną, przewód paliwowy oraz linki przepustnicy i ssania.

Oto przydatne Film na YouTube pokazuje, jak to się robi dla skutera śnieżnego Ski-Doo. Jeśli jesteś typem wizualnym, ten film może być przydatny.

Wskazówki dotyczące konserwacji skuterów śnieżnych

Mamy kilka wskazówek, które mogą pomóc w pielęgnacji gaźnika skutera śnieżnego teraz i w nadchodzących latach.

  • Napisz listę kontrolną konserwacji. Twój węglowodan może być ważną częścią twojego skutera śnieżnego, ale pod tym względem jest jednym z wielu. Aby upewnić się, że nie zapomnisz o czyszczeniu lub konserwacji części do skutera śnieżnego, idealna jest lista.
  • Regulację węglowodanów na skuterze śnieżnym można przeprowadzać częściej niż czyszczenie całego układu węglowodanów. Nie jest to zły nawyk, ale wymaga dużej wiedzy na temat gaźnika.
  • Jak powiedzieliśmy wcześniej, zawsze wyjmuj wszystkie części gaźnika, a nie tylko spryskaj niektóre odsłonięte części środkiem do czyszczenia gaźników i nazwij to dniem. Teraz, gdy widzisz, jak wygląda proces usuwania systemu węglowodanów, wiesz, że nie ma sposobu, aby w ten sposób wyczyścić każdy element.
  • Zainwestuj w wysokiej jakości środek do czyszczenia węglowodanów. Gumout jest jednym z nich, ale nie musisz go używać. Możesz zapytać swoich kolegów skuterów śnieżnych, czego używają lub iść własną drogą, ale nie taniej tutaj.
  • Nie ignoruj ​​części węglowodanów, które są w złym stanie. Wymiana niektórych części jest trochę kosztowna, ale skorodowana dysza lub zła igła mogą wpłynąć na wydajność skutera śnieżnego. To nie jest tego warte.

Czy powinieneś przestawić się na elektroniczny układ wtrysku paliwa?

Jeśli to wszystko brzmi jak dużo pracy, zawsze możesz użyć elektronicznego systemu wtrysku paliwa lub EFI do swojego skutera śnieżnego. EFI określa ilość paliwa, jaką otrzymują cylindry, znacznie dokładniej niż system gaźników. Dzięki temu ilość paliwa jest bardziej spójna.

Rosnąca popularność w latach 20ten wieku, gdy kierowcy zaczęli jeździć na dłuższych dystansach, a następnie utrzymali popularność w XXI wiekust wieku, EFI stał się standardem w większości samochodów wyprodukowanych po 1980 roku. Są również podstawą w wielu nowszych modelach skuterów śnieżnych.

EFI działa w następujący sposób: pompa paliwowa umożliwia przepływ paliwa przez zbiornik paliwa do pompy. Następnie pompa przesyła paliwo przez przewody paliwowe, aż dotrze do silnika. Znajdujący się tam regulator ciśnienia paliwa umożliwia dotarcie do wtryskiwaczy tylko niezbędnej ilości paliwa, poprzez czujnik masowego przepływu powietrza.

Czujnik śledzi objętość powietrza w silniku, a następnie wykorzystuje stosunek powietrza do paliwa, aby określić poziom paliwa. Czujnik masowego przepływu powietrza przesyła te informacje do elektronicznej jednostki sterującej. Następnie wtryskiwacze paliwa wpuszczają gaz.

Czy EFI to lepszy wybór niż węglowodan? Absolutnie. Jest dużo nowszy i bardziej zaawansowany technologicznie. Nie musisz się martwić, że wysokość, wilgotność lub temperatura powietrza zakłócą działanie skutera śnieżnego, tak jak w przypadku gaźnika. Możesz także pominąć powyższe czasochłonne i czasami niechlujne czyszczenie.

Węglowodany są tańsze niż EFI, więc musisz mieć spory budżet. Mimo to, jeśli znudzi Ci się czyszczenie swojego skutera śnieżnego rok po roku, być może nadszedł czas, aby przyjrzeć się coś innego, jak np. EFI.

Końcowe przemyślenia

Gaźnik do skutera śnieżnego łączy paliwo i powietrze we właściwych proporcjach dla Twojego silnika. Powinieneś dążyć do corocznego czyszczenia węglowodanów i upewnić się, że wyjmujesz wszystkie elementy, kiedy to robisz.

Ponieważ czyszczenie gaźnika może być długotrwałym procesem, obecnie niektóre skutery śnieżne preferują elektroniczne systemy wtrysku paliwa lub EFI. Bez względu na to, którego używasz, teraz wiesz, jak dbać o swój skuter śnieżny, aby był w lepszym stanie!