Jak chłodzone są skutery śnieżne?

Prawdopodobnie na początku jazdy na skuterach śnieżnych poczujesz się dość chłodno, tylko po to, by im dłużej się rozgrzać i ocieplić. Wewnętrznie twoje sanie robią to samo. Komponenty takie jak silnik muszą pozostać chłodne, ale jak?

Płyn chłodzący do skutera śnieżnego przepływa w systemie sanek, aby utrzymać odpowiednią temperaturę silnika podczas jazdy. Te sanie są znane jako skutery śnieżne chłodzone cieczą. Niektóre sanki są chłodzone wentylatorem, co oznacza, że ​​wentylatory przekierowują chłodne powietrze do silnika, aby zapobiec jego przegrzaniu.

W tym artykule omówimy więcej o różnicach między chłodzeniem cieczą a chłodzeniem wentylatorem Twojego skutera śnieżnego. Porozmawiamy również o konserwacji systemu chłodzenia sanek i co zrobić, jeśli skuter się przegrzeje. Nie będziesz chciał tego przegapić!

Skutery śnieżne chłodzone cieczą czy chłodzone wentylatorem: co jest lepsze?

Pomiędzy saniami chłodzącymi cieczą a saniami chłodzącymi wentylator, znacznie bardziej prawdopodobne jest, że natkniesz się na skuter śnieżny chłodzony cieczą. Obie opcje chłodzenia mają jednak swoje zalety, więc postanowiliśmy zacząć od wyjaśnienia, a następnie porównania.

Co to jest chłodzenie cieczą?

Podobnie jak w wielu pojazdach codziennego użytku, źródłem chłodzenia cieczą, z którego korzystają skutery śnieżne, jest płyn chłodzący. Dodajesz tę substancję chemiczną do zbiornika silnika, czasami do zbiornika wyrównawczego. Płyn chłodzący, jak sama nazwa wskazuje, może regulować lub obniżać temperaturę silnika. Dzieje się tak, gdy płyn chłodzący spada do temperatury zamarzania płynu silnikowego.

Jednocześnie płyn chłodzący podnosi temperaturę wrzenia płynu w Twoim skuterze śnieżnym. W ten sposób płyn z układu chłodzenia jest mniej podatny na parowanie. Teraz może wytrzymać dłużej i zapewnić lepsze chłodzenie wewnętrznych elementów sanek.

Nie należy używać tego samego rodzaju płynu chłodzącego do samochodu lub ciężarówki, co do skutera śnieżnego. Skład chemiczny płynu chłodzącego do sanek jest inny niż w przypadku pojazdów codziennego użytku. Zawiera razem część wody i część płynu niezamarzającego. Możesz kupić gotowe rzeczy, a nawet kupić części osobno i zrobić własny płyn chłodzący do skuterów śnieżnych, jeśli sprostasz wyzwaniu.

Jeśli pójdziesz tą trasą, chcesz być szczególnie ostrożny podczas zakupów. Zauważysz, że istnieją dwa rodzaje płynu chłodzącego do skuterów śnieżnych. Pierwsza jest wykonana z glikolu propylenowego, a druga z glikolu etylenowego.

Glikol propylenowy to rodzaj syntetycznego płynu, który szczególnie dobrze wchłania wodę. Glikol etylenowy nie ma koloru ani zapachu, ale jest opisywany jako ma słodki smak (nie tak, jakbyś go kiedykolwiek jadł!). Oprócz roli w chłodziwach glikol etylenowy znajduje się również w produkowanych włóknach poliestrowych.

Zazwyczaj można odróżnić dwa rodzaje chłodziw po kolorze. Większość chłodziw do skuterów śnieżnych z glikolem propylenowym jest pomarańczowa, podczas gdy większość glikolu etylenowego jest zielona. Jednak nie zawsze tak jest, więc przeczytaj etykietę. Nigdy nie powinno się łączyć glikolu polipropylenowego z glikolem etylenowym. Używaj ich osobno z samą wodą.

Co to jest chłodzenie wentylatorem?

Twój skuter śnieżny może mieć chłodzenie wentylatorem jako część swojego systemu chłodzenia. Jest to sposób na chłodzenie silnika i powiązanych z nim komponentów bez płynów. Jak sama nazwa wskazuje, chłodzenie wentylatorem wykorzystuje wentylatory w celu zapewnienia stałego chłodnego powietrza do silnika.

Skutery śnieżne wyposażone w chłodzenie wentylatorem zostały przez niektórych uznane za drugorzędne, ale wiele popularnych modeli sań oferuje ten system chłodzenia. Należą do nich niektóre wersje Polaris SuperSport, Ski-Doo MX Z 550 X i Arctic Cat F570.

Która opcja chłodzenia jest lepsza?

Systemy chłodzenia skuterów śnieżnych z chłodzeniem cieczą i wentylatorem mają swoje zalety. Sanie chłodzone wentylatorem zwykle kosztują mniej niż te, które wykorzystują chłodzenie cieczą. Jeśli Twój skuter śnieżny pobiera płyn chłodzący, zalecamy zakup oddzielnych komponentów i wymieszanie własnych, ponieważ jest to mniej kosztowne niż kupowanie gotowej mieszanki.

Niektórzy właściciele sań twierdzą również, że chłodzenie wentylatorem nie wymaga tak dużej konserwacji. Rzeczywiście, ponieważ wentylatory są jedyną częścią systemu chłodzenia, masz tylko nimi zarządzać. W przypadku chłodzenia cieczą płyn chłodzący może przemieszczać się i ulegać zabrudzeniu. Dlatego w następnej sekcji podzielimy się kilkoma wskazówkami dotyczącymi konserwacji sanek chłodzonych cieczą.

Jeśli pogoda jest cieplejsza, ale nadal chcesz jeździć na skuterze śnieżnym, ponieważ cały śnieg jeszcze się nie stopił, system chłodzony wentylatorem jest idealny w tym scenariuszu. Ponadto, możesz mieć łatwiejszy czas dzięki systemowi chłodzonemu wentylatorem, gdy jedziesz w szczególnie twardym i grubym śniegu, ponieważ wentylatory wciąż dążą.

Jeśli jednak potrzebujesz momentu obrotowego od samego początku, najlepszym rozwiązaniem jest chłodzenie cieczą.

Konserwacja skutera śnieżnego chłodzonego cieczą

Po krótkim dochodzeniu wiesz, że Twój skuter śnieżny jest wyposażony w system chłodzenia cieczą. Im szybciej zapoznasz się z aspektami pielęgnacji i konserwacji płynów chłodzących, tym lepiej.

Oto, co musisz zrobić.

Napełnianie sanek płynem chłodzącym

Chłodziwo nie trwa wiecznie. Niezależnie od tego, czy Twój pojazd jest wykonany głównie z glikolu etylenowego czy polipropylenowego, od czasu do czasu będziesz musiał napełnić sanki płynem chłodzącym. Jeśli nie będziesz ostrożny, możesz zrobić duży bałagan, więc idź powoli.

Załóżmy, że Twój skuter śnieżny prawie nie ma płynu chłodzącego. Jeśli tak, najpierw sprawdź, czy prawidłowo wymieszałeś płyn chłodzący. Jeśli kupiłeś wstępnie zmieszany płyn chłodzący, możesz pominąć ten krok.

Następnie chcesz uzyskać dostęp do zbiornika chłodziwa sań. Dodaj lejek lub wąż do zbiornika. Trzymając mocno jedną rękę na lejku lub wężu, drugą ręką wlej chłodziwo przez lejek lub wąż do zbiornika chłodziwa sanek. Jeśli masz wyjątkowo duży i nieporęczny dzbanek z płynem chłodzącym, możesz poprosić kolegę o pomoc w tej pracy.

Wlewanie chłodziwa bezpośrednio do układu chłodziwa nie jest tak wysoce zalecane, jak użycie lejka lub węża. Może to nie tylko zredukować bałagan, ale metoda analizuje pęcherzyki powietrza w systemie, aby nie pozostały w nim.

Następnie usiądź na skuterze śnieżnym i uruchom silnik. Gdy silnik się rozgrzeje, wróć do zbiornika płynu chłodzącego i sprawdź, czy poziom płynu chłodzącego jest uzupełniony, czy tylko trochę niższy. Wlej więcej płynu chłodzącego, jeśli zbiornik płynu tego potrzebuje, ale uważaj, aby nie przepełnić.

Spuszczanie chłodziwa

Pod koniec sezonu skuterów śnieżnych prawdopodobnie będziesz musiał spuścić płyn chłodzący z sanek. To samo może być prawdą, jeśli chcesz dodać nowy płyn chłodzący i nie mieszać go ze starymi.

Masz dwa sposoby na spuszczenie płynu chłodzącego do skutera śnieżnego. Po pierwsze, możesz odessać płyn za pomocą przenośnego odkurzacza skierowanego na zbiornik chłodzący sanek. Jest to wydajne, choć niekoniecznie szybkie.

W przeciwnym razie możesz podnieść swój skuter śnieżny z przodu za pomocą wyciągarki lub w wybranej przez siebie opcji. Podniesienie skutera śnieżnego w ten sposób, a następnie uzyskanie dostępu do układu chłodzenia z najniższego węża, pozwoli wykorzystać grawitację do spuszczenia starego płynu chłodzącego.

Ta opcja jest przydatna, ale pamiętaj, że nigdy nie usuniesz w ten sposób wszystkich śladów chłodziwa. Możesz połączyć obie metody, aby całkowicie pozbyć się płynu chłodzącego z sań.

Odbijanie chłodziwa

Jeszcze nie skończyłeś. Niektóre sytuacje będą wymagać krwawienia lub odbicia płynu chłodzącego skuter śnieżny. Kiedy to robisz, wypuszczasz powietrze z układu chłodzenia, ponieważ zbyt dużo powietrza może powodować powstawanie gorących punktów. Te gorące punkty będą szczególnie nagrzewać części silnika, a tym samym sprawić, że silnik będzie podatny na przegrzanie.

Dobra, więc jak odbije się chłodziwo? Najpierw chcesz wlać trochę płynu chłodzącego do zbiornika chłodzącego sanek, ponownie za pomocą lejka lub węża. Następnie, tak jak poprzednio, podnieś przód skutera śnieżnego. Teraz płyn chłodzący w środku poruszy się, uderzając w cały układ chłodzenia. Wszelkie powietrze, które może znajdować się w układzie chłodzenia, zostanie usunięte, chociaż może być konieczne powtórzenie tego kilka razy.

Co zrobić, jeśli silnik skutera śnieżnego się przegrzeje

Stare wentylatory lub niewystarczająca ilość płynu chłodzącego mogą spowodować przegrzanie silnika sanek, podobnie jak opisane powyżej gorące punkty. W niektórych przypadkach problem nie ma nic wspólnego z wadliwym systemem chłodzenia, ale raczej godzinami jeździsz na skuterze śnieżnym bez zatrzymywania się.

W tej drugiej sytuacji wystarczy zrobić sobie krótką przerwę, aby silnik skutera mógł się ochłodzić. Jednak poza długą jazdą silnik sanek nie powinien się często przegrzewać. Nie jest to normalna cecha dobrze działających sań i nie należy tego tak traktować.

Kontynuowanie jazdy skuterem śnieżnym, gdy jest przegrzany, może spowodować awarię silnika, jeśli problem jest wystarczająco poważny. Dlatego, gdy poczujesz, że Twoje sanki wydzielają więcej ciepła niż powinno, musisz się zatrzymać. To prawda, nawet jeśli jechałeś tylko 30 minut.

Spójrz na układ chłodzenia swojego skutera śnieżnego. Czy poziomy płynu chłodzącego są niższe niż powinny? Czy twój silnik ma wystarczającą ilość paliwa? Czy kompresor jest w dobrym stanie? Jeśli odpowiedziałeś „nie” na te pytania, to nie jest dobry znak.

Niektóre skutery śnieżne instalują tylny wentylator przy chłodnicy, aby regulować temperaturę swoich sanek podczas dłuższych przejażdżek. Możesz spróbować tego lub przywieźć sanki do ulubionej osoby zajmującej się naprawą, aby ją ocenić i ewentualnie naprawić.

Końcowe przemyślenia

Skutery śnieżne są chłodzone na dwa sposoby: za pomocą systemu wentylatorów lub poprzez płyn chłodzący, rodzaj płynnego czynnika chłodzącego. Oba są świetnymi sposobami, aby zapobiec przegrzaniu sań, ale jeśli tak się stanie, nie możesz zignorować problemu. Ze względu na długowieczność silnika najlepiej od razu przestać jeździć, udać się do fachowca i zająć się problemem. Powodzenia!