Jak bezpiecznie prowadzić łódź basową w wzburzonej wodzie?

Czasami, gdy próbujesz dostać się do tego idealnego miejsca do wędkowania, doświadczasz wzburzonej wody, całkiem dosłownie. To był duży problem w mojej głowie, nie byłem pewien, co robić, gdy poruszam się po wzburzonych wodach, ale tutaj będę mógł podzielić się kilkoma rzeczami, których się nauczyłem.

Najważniejszą rzeczą, o której musisz pamiętać, gdy jesteś w wodzie i robi się ciężko, to jechać wolny. Jeśli fale mają od dwóch do trzech stóp, możesz je przełamać kilem, ale kiedy fale zaczną rosnąć, wtedy twoje potrzeby taktyczne powinny się zmienić.

To tylko szybka odpowiedź, ale nie martw się, omówimy bardziej szczegółowo. Jak się przygotowujemy, co robimy, co rozważamy i inne rzeczy w tym kierunku. Bycie przygotowanym to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, ale czasami nie spodziewasz się, że wiatr lub pogoda zmienią się drastycznie.

Sprawdź pogodę

Jedną z głównych rzeczy, które musisz zrobić, kiedy wybierasz się na wodę, jest ogólnie sprawdzanie pogody. Jeśli istnieje raport, który mówi, że wiatr wieje od 20 do 40 mil na godzinę, dobrym pomysłem byłoby nie wyruszać.

Zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz jeździć łodzią, zdecydowanie warto pomyśleć dwa razy, jeśli pojawi się zła pogoda. Nie bądź zarozumiały. To nie jest warte twojego życia. Istnieją różne typy łodzi, a co za tym idzie, różne rodzaje kadłubów.

Z tą rewelacją musisz zdać sobie sprawę, że każda łódź poradzi sobie z falami i warunkami inaczej niż inne. To nie jest coś, co musisz zrobić tylko dlatego, że szukasz czegoś, co zaspokoi Twoje zapotrzebowanie na adrenalinę.

Pogoda jest naprawdę wielkim szefem, gdy myślisz o wyjściu nad jezioro, rzekę lub gdziekolwiek planujesz. Jak powiedziałem wcześniej, twoje życie nie jest warte myśli „Och, w porządku, dam sobie z tym radę”, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie wychodziłeś na wzburzoną wodę.

Przygotuj swoją łódź.

Nawet jeśli prognoza mówi, że pogoda będzie świetna, nie zaszkodzi przygotować łódź na wszystko, co może się zdarzyć. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby przygotować swoją łódź:

 • Zachowaj lekkość łodzi; Jeśli nie potrzebujesz go od razu, nie noś go na swojej łodzi. Przykładem jest posiadanie w samochodzie sprzętu zapasowego i przynęt, dopóki ich nie potrzebujesz.
 • Chroń swoje podstawowe rzeczy; Umieszczenie podstawowych przedmiotów, takich jak klucze, telefon komórkowy, ładowarka itp., w plastikowej torbie, jest dobrą rzeczą, aby zapewnić im bezpieczeństwo na wypadek, gdyby woda dostała się do łodzi.
 • Przynieś pompę zęzową; Kiedy wody nagle zmieniają swoją siłę i wielkość, ważne jest, abyś był przygotowany. Trochę wody z przodu łodzi może naprawdę wyrządzić szkody, możesz dostać taką, którą podłączysz do zapalniczki i zawsze będziesz mieć ją na dnie łodzi.
 • Zapakuj dodatkową lodówkę; Pomimo tego, co mógł powiedzieć kanał pogodowy, ważne jest, aby zabrać ze sobą nawet trochę lodu lub napojów. Nie ma nic złego w byciu bezpiecznym, a mając dodatkową lodówkę, możesz być pewien, że będziesz przygotowany na wypadek, gdyby coś niespodziewanie się wydarzyło.
 • Wykaż się kreatywnością dzięki przechowywaniu akcesoriów; Jeden z rybaków ma przymocowane do swojej łodzi urządzenie, które pozwala mu zablokować go na pokładzie. Jeśli sytuacja stanie się nieco trudniejsza, może go odpiąć, a następnie włożyć z powrotem do pojemnika do przechowywania. Można go łatwo spakować i równie łatwo wyjąć.
 • Pre-rig; Czasami nie jesteś pewien, do czego zmierzasz, i nie chcesz spędzać całego czasu na montowaniu tego, co mogłeś już przygotować i w końcu ten wielki umknie. To po prostu pomaga, więc nie musisz tracić dużo czasu i możesz nadal cieszyć się czasem na świeżym powietrzu.
 • Bądź zorganizowany; Ważne jest, abyś będąc na wodzie nie próbował przekopywać się przez swój kosz w poszukiwaniu czegoś, myśleć będzie tam. Dzięki zorganizowaniu możesz mieć swoje główne zapasy, a także niektóre zapasy awaryjne za każdym razem w tym samym miejscu i nie musisz się martwić o ich wyszukiwanie i potencjalnie angażować się w poważniejszy kryzys.
 • Spakuj tylko potrzebne wędki; Kiedy wyjeżdżasz, nie musisz brać każdej posiadanej wędki, nie musisz czuć, że przegapisz tę dużą, jeśli nie masz tej lub innej wędki. Pomaga to również uniknąć złamania większej liczby wędek na końcu, więc przynieś tylko to, czego potrzebujesz, a wszystko będzie dobrze.
 • Zabezpiecz silnik do trolingu; Kiedy już jesteś na wodzie, nie chcesz się martwić o wymianę silnika do trolingu, więc upewnij się, że zapinasz go przed wyjściem. Dobrym pomysłem są podwójne paski, w przeciwnym razie może się przesuwać i w ten sposób może ulec uszkodzeniu.
 • Chroń swoje słupy mocy; Chociaż niekoniecznie musi to być coś, o co musiałbyś się martwić, gdy jesteś na wzburzonych wodach, ważne jest, aby je chronić, jeśli nie masz zamiaru ich używać. Pamiętaj, aby założyć na nie osłonę, aby utrzymać je w dobrym stanie.
 • Miej zapasową rekwizyt; Wiele osób może zmieniać rekwizyty, gdy są na dużej wodzie, ale także, gdy jesteś na wzburzonej wodzie, jeśli coś pójdzie nie tak z obecnym śmigłem – nawet jeśli masz płynąć wolno – możesz być spokojny że będziesz miał inny sposób na wydostanie się.
 • Nie zapomnij swojej kamizelki ratunkowej; Ważne jest, aby mieć pewność, że masz potrzebne środki ochrony osobistej. Posiadanie kamizelki ratunkowej może dosłownie uratować życie, zwłaszcza jeśli coś wydarzyło się na wzburzonych wodach.

To tylko kilka sugestii, nie jest to konkretna lista, którą powinieneś za każdym razem sięgnąć, ale możesz jej użyć, aby stworzyć listę dla siebie i tego, co chcesz wnieść na swoją łódź. Jest to coś, z czym musisz czuć się komfortowo – bezpieczeństwo swojej łodzi – a także bezpieczeństwo innych osób, które potencjalnie możesz mieć na swojej łodzi.

Określ wodę: wyboista czy szorstka?

Najlepszym sposobem na określenie stanu wody jest przyjrzenie się wielkości fal. Jeśli mają około dwóch do czterech stóp, to właśnie to uważasz za „wyboistą” wodę. Wszystko, co ma od pięciu do dziesięciu stóp, zostałoby uznane za „szorstką” wodę.

Wielu łowców basów nie widziało niczego, co przekraczałoby sześć stóp wysokości fal. Możesz pomyśleć, że skoro poradzisz sobie z „wyboistą” wodą, nie będziesz miał problemu z wejściem do „nierównej” wody i poruszaniem się po niej. Zwykle tak nie jest.

Chociaż potrzeba czasu, aby móc lepiej jeździć w „nierównej” wodzie, ważne jest również, aby pamiętać, że nie powinieneś wychodzić w poszukiwaniu wody, która może potencjalnie spowodować szkody, jeśli nie jesteś zbyt ostrożny. Istnieje wiele błędów, które można popełnić, poruszając się po „nierównych” wodach.

Więc bądź ostrożny i sprytny, zanim wyjdziesz, myśląc, że możesz podbić zbiorniki wodne.

Idź powoli

Niektórzy z was mogą pomyśleć, że dobrym pomysłem byłoby przebicie go przez wzburzoną wodę, ale może to spowodować, że łódź przeskoczy przez wodę, co z kolei może spowodować wypadek, który może zakończyć się śmiercią.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci poruszać się łodzią po wzburzonych wodach:

 • Prowadzić powoli
 • Przytnij silnik tak, aby kil przecinał wodę
 • Trzymaj łuk wysoko
 • Upewnij się, że Twój sprzęt jest zabezpieczony

„Podróżowanie pod wiatr jest płynniejsze niż poruszanie się w nim na wzburzonych wodach. Nie przecinaj wiatru, bo to zabójca. Powolne bieganie z wysokim łukiem ochroni cię przed niektórymi warunkami pogodowymi.

-USAangler.com

Aby zapewnić płynną jazdę, musisz mieć pewność, że Twoja łódź jest wyważona. Zmień kąt śmigła lub wypoziomuj łódź na tyle, aby wyjąć skrzynię biegów. Ale kiedy wejdziesz na wzburzone wody, ważne jest, aby obniżyć trymer poniżej neutralnego, ponieważ pomoże to również zachować płynną jazdę.

Kiedy przez to przechodzisz, upewnij się, że zdajesz sobie sprawę z innych łodzi, które mogą być wokół ciebie i że nie zbliżasz się do nich zbyt blisko. Kiedy jesteś blisko innej łodzi, może to być również niebezpieczne. Więc upewnij się, że jesteś świadomy innych wokół siebie.

Upewnij się, że znasz również pogodę. Deszcz, śnieg i mgła mogą utrudniać nawigację, a nawigacja po wzburzonej wodzie nie jest najłatwiejsza, więc zwolnij, słuchaj innych wokół ciebie, a jeśli możesz, zakotwicz łódź, aż pogoda się poprawi, abyś mógł zobacz i kontynuuj.

Nie panikować!

Kiedy zaczynasz wchodzić na wzburzone wody, ważne jest, aby nie wpadać w panikę, zwłaszcza jeśli jesteś kierowcą i masz innych ludzi na łodzi. To prawda, że ​​nie zawsze możesz mieć dzieci na łodzi, ale na wszelki wypadek zastosuj to w praktyce.

Zmokniesz. Kiedy podróżujesz po wzburzonych wodach, to nie jest coś, co zostanie magicznie rozwiązane i to wszystko, po drugiej stronie jesteś miły i suchy. Musisz zrozumieć, że możesz potrzebować dodatkowych ubrań, takich jak kurtka przeciwdeszczowa lub coś w tym rodzaju.

Tak długo, jak zachowasz spokój, powinieneś być w stanie iść do przodu i zabrać siebie i swojego partnera z powrotem do bezpiecznego brzegu. Panika nigdy nikomu tak naprawdę nie pomogła, ale jeśli ktoś na łodzi zdecyduje się wpaść w panikę, najlepiej, żeby to nie była osoba prowadząca.

Czasami masz możliwość usiąść i przeczekać burzę. To niekoniecznie najbardziej ekscytująca rzecz do zrobienia, ale może to być wszystko, co możesz zrobić. Pamiętaj, aby nadal obserwować pogodę, jeśli nie jest to coś, czego jesteś pewien w nawigacji, pozostań na brzegu.

Szczerze mówiąc, lepiej być zbyt ostrożnym, niż być zbyt pewnym siebie, a wtedy skończysz stwarzając problem większy, niż się spodziewałeś. Byłem w sytuacjach – nie na wodzie – gdzie to ja musiałem być spokojny, a inni panikowali. To może być stresująca sytuacja.

Upewnij się, że oddychasz, że zwalniasz łódź i skupiasz się na zapewnianiu ludzi, którzy są z tobą, że czeka cię trochę niekomfortowa przejażdżka i trzymanie się. Bycie stanowczym i pewnym w sposobie, w jaki się z nimi rozmawia, jest również ważne.

W ten sposób wiedzą, że mają ze sobą głos rozsądku i czują się bezpieczniej w stresującej sytuacji.

Pomocne jest zapewnienie, którego możesz udzielić. Kiedy znalazłem się w sytuacjach, w których ktoś wpadał w panikę, możliwość powiedzenia im, że to się uda i że po prostu muszą się trzymać, była czymś, za co byli wdzięczni, i to jest coś, o czym tak naprawdę nie myślałem są ważne, ale dla nich może to całkowicie zmienić ich nastawienie.

Miłej przejażdżki.

Najważniejszą rzeczą, gdy jesteś na łodzi basowej, jest możliwość zabawy. Niezależnie od tego, czy woda będzie „wyboista”, czy „szorstka”, nadal ważne jest, aby wiedzieć, że będziesz się dobrze bawić. To nie powstrzyma cię od spędzania czasu na wodzie.

Jeśli jesteś zaangażowany w coś, co niekoniecznie prowadzi do szczęśliwego zakończenia, to w porządku. Doświadczenie jest najlepszym nauczycielem, a czasami to wszystko, co mamy, idąc przez życie.

Zrozum, że gdy jesteś na tych wzburzonych wodach, musisz kierować swoją łodzią we właściwy sposób, aby nie wywrócić się i nie spowodować jeszcze większego problemu lub szkody dla siebie lub swojej łodzi. Najlepiej unikać takich sytuacji, jeśli możesz jeszcze przed opuszczeniem brzegu.

Nie wychodź, jeśli nie czujesz się komfortowo. Jeśli twoi kumple sprawiają ci to trudno, no cóż. Lepiej bezpieczniej niż żałować i lepiej, żebyście wszyscy wyszli ze swojego życia.

W życiu jest wiele rzeczy, które mogą być niebezpieczne. Tak się składa, że ​​pływanie łódką po wzburzonych wodach często przychodzi mi do głowy. Byłem na kilku łodziach, które podskakiwały na wodzie, i nie byłem do końca pewien, dokąd popłyniemy ani jak sytuacja się skończy, ale w końcu wszystko było w porządku. Nie ryzykuj.

Bez względu na to, jak „doskonałe” może być łowienie, nie ryzykuj życia, łodzi, przyjaźni ani niczego podobnego z egoistycznych i niebezpiecznych powodów. W końcu naprawdę nie warto.