Jak bezpiecznie jeździć skuterem wodnym w wzburzonej wodzie?

Robiąc coś tak ekscytującego jak jazda na skuterze wodnym, łatwo stracić poczucie czasu. Nie jest to jednak jedyna rzecz, której możesz stracić z oczu. Podczas szybowania z dużą prędkością może być trudno skupić się na czymkolwiek poza kontrolą skutera wodnego i powierzchni wody.

O ile nie przegapisz dużego i ważnego spotkania, spędzenie na wodzie godziny lub dwóch więcej niż pierwotnie planowałeś, nie jest wielkim problemem. Są jednak inne rzeczy, które są bardziej niebezpieczne do zgubienia.

Na wielu obszarach pogoda może się pogorszyć w ciągu kilku minut. W jednej chwili słońce mogło świecić jasno, a w następnej silne wiatry sprowadzały ciemne chmury z błyskawicami i grad gotowy do uwolnienia.

Co więc powinieneś zrobić, jeśli znajdziesz się na wodzie, gdy warunki staną się trudne? W tym artykule przyjrzymy się kilku rzeczom, które można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko złapania we wzburzonej wodzie, a także co zrobić, gdy nie da się tego uniknąć.

Zawsze planuj z wyprzedzeniem

Lubię wędrować i robię to tak często, jak tylko mogę. Zapytałem ludzi bardziej doświadczonych ode mnie, co zrobić, jeśli napotkam niedźwiedzia, i zwykle zaczynają od powiedzenia czegoś w stylu „Jedyne spotkanie z niedźwiedziem, które masz 100% szans na przeżycie, to takie, które się nie zdarza”.

Chociaż ta rada może wydawać się oczywista i trochę głupia, to naprawdę jest prawda. To samo dotyczy jazdy na nartach wodnych na wzburzonej wodzie. Najlepszym sposobem, aby wyjść z tego bez szwanku, jest przede wszystkim unikanie wzburzonej wody. Oczywiście czasami zdarzają się rzeczy, na które nie mamy wpływu. Ale są rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo takiego zdarzenia.

Sprawdź prognozę

Woda może stać się wzburzona z wielu powodów, ale najczęstszą przyczyną jest prawdopodobnie niesprzyjająca pogoda. Silne wiatry mogą tworzyć duże fale, a ulewny deszcz może utrudniać widoczność. Większość ludzi prawdopodobnie nie wskoczyłaby na skuter wodny w środku burzy, ale mogą dość szybko wtoczyć się do środka.

Dlatego ważne jest, aby sprawdzić prognozę na cały dzień, a nie tylko na czas, który planujesz na jazdę. Pomaga również zapoznać się z używanymi terminami. National Weather Service zapewnia klasyfikacje dla różnych poziomów siły wiatru.

Na początku wiatry o prędkości od 0 do 15 mil na godzinę są określane jako słabe lub zróżnicowane.

Wiatry o prędkości od 15 do 25 mil na godzinę są określane jako przewiewne w łagodnych temperaturach i rześkie lub wietrzne w niskich temperaturach.

Gdy prędkość wiatru wynosi od 20 do 30 mil na godzinę, termin wietrznie jest używany do opisania warunków.

Kiedy wiatr wieje od 30 do 40 mil na godzinę, warunki są określane jako bardzo wietrzne.

Wreszcie, gdy prędkość wiatru przekracza 40 mil na godzinę, mówi się, że wiatr jest silny, niebezpieczny, wysoki lub szkodliwy.

Te terminy, jak również inne definicje prognostyczne, można znaleźć tutaj stronie internetowej.

Ważne jest, aby pamiętać, że nawet jeśli w prognozie słychać „lekki wiatr”, wiatry o prędkości 15 mil na godzinę mogą nadal mieć dość znaczący wpływ na wodę, zwłaszcza jeśli chodzi o małą jednostkę, taką jak skuter wodny.

Zasadniczo, jeśli nie masz pewności, czy będziesz w stanie bezpiecznie obsługiwać skuter wodny, lepiej jest zachować ostrożność i nie wychodzić.

Przygotowanie do nart wodnych

Nikt nie może kontrolować pogody, a czasami psuje ona dzień i po prostu trzeba sobie z tym poradzić. Jest jednak kilka rzeczy, które możesz kontrolować.

Ważne jest, aby upewnić się, że Twój skuter wodny zawsze działa w doskonałej formie. Jeśli uważasz, nietrudno zauważyć burzę, która wciąż jest daleko. W takiej sytuacji powinieneś mieć dużo czasu na powrót na brzeg. Ale co, jeśli Twój skuter wodny zepsuje się właśnie wtedy, gdy musisz zejść z wody?

Unikanie awarii jest proste. Tak długo, jak dbasz o skuter wodny, nie jeżdżąc nim zbyt intensywnie i zabierając go do zalecanego serwisu, nie będziesz się martwić na tym froncie. Wiadomo, że narty wodne są dość niezawodne, o ile nie są źle traktowane.

Jeśli utkniesz na zepsutym skuterze wodnym, ważne jest, aby uzyskać pomoc tak szybko, jak to możliwe. Niezbędne jest posiadanie na pokładzie jakiegoś sygnału, który zasygnalizuje innym, że potrzebujesz pomocy. Sygnał może być wizualny, taki jak flaga lub flara, lub dźwiękowy, taki jak trąbka pneumatyczna lub głośny gwizdek.

Nie trzeba dodawać, że zawsze powinieneś mieć na sobie kamizelkę ratunkową. Jest to nie tylko dobry nawyk bezpieczeństwa, ale także prawo.

Prawdopodobnie ważniejsza niż posiadanie pewnych przedmiotów jest wiedza, jak obchodzić się z przedmiotami, które masz. Mam na myśli to, że ludzie często używają skuterów wodnych do zajęć takich jak wędkarstwo, tubing, narty wodne i wakeboarding.

Jeśli jesteś w trakcie sesji tubingu lub masz dwie żyłki, gdy zauważysz nadchodzącą burzę, musisz wiedzieć, jak szybko, skutecznie i bezpiecznie zebrać swoje rzeczy. Liczy się każda minuta, jeśli chodzi o zejście z wody na czas. To wymaga tylko praktyki z twojej strony.

Najlepszym sposobem, aby nie dać się złapać na zbieraniu swoich rzeczy, jest oczywiście po prostu nie przynosić zbyt wiele. W dni, w których istnieje szansa na złą pogodę, dobrze byłoby po prostu nie zabierać ze sobą wielu rzeczy na skuterze wodnym.

Innym elementem, który może się przydać, jest kotwica. Jeśli silnik z jakiegoś powodu się zatrzyma, możesz rzucić kotwicę. Pomoże to złagodzić skutki fal i sprawi, że skuter wodny będzie bardziej stabilny, nawet jeśli jest to tylko trochę.

Ostatnim elementem wyposażenia do sprawdzenia i upewnienia się, że działa, jest pompa zęzowa. Pompa zęzowa pomaga w opróżnieniu komory silnika z wody. Komory silnika są tak skonstruowane, aby nie dopuścić do przedostania się wody, ale przy rozbijających się falach i ulewnym deszczu nietrudno zrozumieć, że trochę wody może dostać się do środka.

Powódź silnika to jedna z ostatnich rzeczy, jakich można by chcieć na skuterze wodnym, ale dotyczy to jeszcze bardziej w takiej sytuacji. Posiadanie sprawnej pompy zęzowej jest absolutnie niezbędnym elementem przygotowania się na wzburzone wody.

Oceń sytuację

Oczywiście nie zawsze da się uniknąć złej sytuacji. Jeśli znajdziesz się na wodzie, a niesprzyjająca pogoda zbliża się szybciej, niż możesz się wydostać, ważne jest, aby zachować spokój. W zależności od sytuacji możesz mieć więcej opcji niż tylko jak najszybszy lot na brzeg.

Narty wodne są zbudowane tak, aby były bardzo stabilne, nawet na wzburzonej wodzie. Siedzenie nieruchomo może czasami być lepszą opcją niż próba wyjścia. Musisz jednak zwracać szczególną uwagę na pogodę i dobrze jest znać burze, które zdarzają się w Twojej okolicy.

Jeśli masz pewność, że po kilku minutach woda się uspokoi, możesz po prostu usiąść i poczekać, aż pogoda się uspokoi, abyś mógł poruszać się po czekaniu w bezpieczniejszych i łatwiejszych warunkach.

Jeśli masz zamiar czekać przez jakiś czas, upewnij się, że twoja kotwica jest wyjęta. Powinieneś także wstać zamiast siedzieć na siedzeniu. Może to zabrzmieć dziwnie, ponieważ podczas siedzenia czujesz się bardziej stabilnie, ale stanie może pomóc w zapobieganiu kontuzjom.

Na wzburzonej wodzie skuter wodny jest popychany, co oznacza, że ​​Ty też. Jeśli siedzisz na siedzisku, uderzenie fal jest w dużej mierze pochłaniane przez kręgosłup. Może to powodować ból pleców i szyi lub urazy. Jeśli wstaniesz z ugiętymi kolanami, twoje nogi amortyzują uderzenie fal i są znacznie lepsze w pracy niż kręgosłup.

Po raz kolejny powinieneś czekać tylko wtedy, gdy masz doświadczenie i jesteś pewien, że nadarzy się lepsza okazja do wyjazdu. Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, że ​​stan wody tylko się pogorszy, powinieneś śmiało dotrzeć do brzegu tak szybko, jak to możliwe, bez zwłoki.

Jeśli musisz iść, zrób to powoli

Jeśli nie możesz wyjść, zanim sprawy staną się trudne i uznasz, że czekanie nie byłoby dobrym pomysłem, powinieneś od razu zacząć wracać na brzeg. Nie oznacza to jednak jak najszybszej jazdy.

Utrzymuj niską prędkość i pod kontrolą

Jazda z dużą prędkością przez wzburzoną wodę będzie sprawiała, że ​​jazda będzie bardziej wyboista, co może spowodować wyrzucenie lub wywrócenie skutera wodnego. Chociaż jest zrozumiałe, że chciałbyś jak najszybciej wydostać się z wody, jechanie zbyt szybko może sprawić, że nie będzie to w ogóle możliwe.

Utrzymuj niską i stałą prędkość. Im częściej się zatrzymujesz i ruszasz, tym bardziej wyboista będzie jazda i tym większe ryzyko utraty kontroli i zejścia z kursu.

Zbliżając się do fal

Skoki na fali to powszechna i przyjemna aktywność na skuterze wodnym. Jednak kierowanie się bezpośrednio w fale podczas burzy, jak zawsze, nie jest dobrym pomysłem. Główną ideą poruszania się po wzburzonej wodzie jest utrzymywanie stabilności. Przyjmowanie pełnej siły fali nie pomoże w tej sprawie.

Kiedy widzisz przed sobą dużą falę, najlepszym sposobem na pokonanie jej jest zbliżenie się do niej pod kątem 45 stopni. Spowoduje to możliwie najmniej silny wpływ.

Wypatruj przeszkód

Silne wiatry i silne fale mogą wynieść na otwarte wody wiele rzeczy. Kiedyś po burzy widziałem całkiem spory pień drzewa na środku jeziora. Mogą tam znajdować się wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, dlatego ważne jest, aby ich unikać, aby nie uszkodzić skutera wodnego i nie doznać obrażeń.

Kolejną przeszkodą, na którą należy zwrócić uwagę, są inne jednostki pływające. Zmniejszona widoczność spowodowana przez burzę utrudnia wszystkim zobaczenie, dlatego ważne jest, aby zachować szczególną czujność. Kolizja z inną łodzią byłaby prawdopodobnie znacznie gorsza niż przejechanie gałęzi lub zabłąkanej zabawki wodnej.

Tutaj przydałoby się coś takiego jak trąbka pneumatyczna. Uczynienie siebie tak zauważalnym, jak to tylko możliwe, jest kluczem do uniknięcia kolizji.

Ten film stanowi doskonały przykład jazdy po wzburzonej wodzie. Chociaż znajdują się na łodzi, te same zasady dotyczą nart wodnych.

Co najważniejsze, zachowaj spokój!

Najgorszą rzeczą, jaką każdy może zrobić w sytuacji awaryjnej, jest panika. Niestety często jest to pierwsza rzecz, na którą ludzie mają skłonność. Utrzymanie chłodu pod taką presją może być niezwykle trudne.

To oczywiście zrozumiałe. Stawka jest wysoka, a popełnienie błędu w tego typu sytuacji może oznaczać zranienie lub gorsze.

Najlepszym sposobem na zachowanie kontroli nad sobą jest skupienie się na swoim celu. Wyobraź sobie, jak cały i zdrowy wracasz na brzeg lub do doku i powtarzaj sobie, że możesz to zrobić. Nastawienie jest dużą częścią tego, żeby wszystko było w porządku.

Pomyśl tylko o szkoleniu i doświadczeniu, które masz, i przypomnij sobie, że wiesz, jak pilotować skuter wodny. Utrzymuj go powoli i stabilnie, a wydostaniesz się z niego bez problemu.