Ile osób może jeździć na skuterze wodnym?

Zapewne widziałeś skutery wodne latające po wodzie w ciągu dnia na plaży lub nad jeziorem. Być może widziałeś szczęśliwą parę wyruszającą na wyspę na piknik, a nawet trzy osoby jadące jednocześnie. Być może zastanawiasz się, ile osób może zmieścić się na jednej z tych rzeczy?

Skuter wodny może bezpiecznie pomieścić od jednej do czterech osób. Limit ten zależy zarówno od rozmiaru samego skutera wodnego, jak i od tego, do czego jest używany w danym momencie.

Rozważając zakup skutera wodnego, ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest to, ile osób w nim pasuje. Rozmiar i rodzaj skutera wodnego będzie determinował jego zastosowanie, czemu przyjrzymy się w tym artykule.

Graj bezpiecznie, trzymaj się pojemności

Nie trzeba dodawać, że celem wyjścia na narty wodne jest szalona i dobra zabawa. Narty wodne są znane ze swojej szybkości i zdolności do wykonywania trików. Nie oznacza to jednak, że podczas obsługi maszyny należy zachowywać się w sposób niebezpieczny. Zarówno poszukiwacze mocnych wrażeń, jak i jeźdźcy niespiesznie powinni zawsze ćwiczyć bezpieczne nawyki jazdy.

Zadając pytanie, ile osób może zmieścić się na tym skuterze wodnym, celem nie powinno być nakładanie na siebie tylu osób, aby skuter ledwo mógł funkcjonować.

Wszystkie skutery wodne (i wszelkie inne skutery wodne) mają ograniczenia dotyczące pojemności i/lub wagi, których należy zawsze przestrzegać bez względu na wszystko. Producenci skuterów wodnych wielokrotnie testowali swoje produkty, aby wiedzieć, z czym sobie poradzą.

Z tych samych powodów skutery wodne i łodzie są testowane w podobny sposób jak inne pojazdy. Podobnie jak ciężarówki mają maksymalną zdolność holowania, a sedany mają maksymalną liczbę pasażerów, skutery wodne mają określone limity, których przestrzeganie zapewnia najwyższą wydajność maszyny i najwyższy poziom bezpieczeństwa dla operatora i pasażerów.

Dopóki będziesz postępować zgodnie z podanymi wskazówkami, ryzyko, że coś pójdzie nie tak, będzie niewielkie. A jeśli coś pójdzie nie tak, przyniesie to najlepszy (lub przynajmniej zły) możliwy wynik.

Rozmiary skuterów wodnych

Być może zastanawiasz się, dlaczego istnieje tak wiele różnych rodzajów nart wodnych. Jedyny powód, aby go zdobyć, to naprawdę szybka jazda po wodzie, prawda? Cóż, skutery wodne mogą być używane do różnych czynności.

Coś, co należy wyjaśnić, to termin narty wodne. Skuter wodny to w rzeczywistości marka osobistych jednostek pływających wyprodukowanych przez Kawasaki. Osobista jednostka wodna to łódź z napędem odrzutowym o długości poniżej 13 stóp, zgodnie z definicją Straży Przybrzeżnej Stanów Zjednoczonych.

Co więc można zrobić z różnymi rozmiarami skuterów wodnych? Tak jak różne rodzaje łodzi mają różne idealne zastosowania, tak różne rodzaje skuterów wodnych mają różne idealne zastosowania.

Jeśli Twoim pomysłem na idealny dzień zabawy jest możliwość robienia własnych rzeczy, szybkiego poruszania się i może wykonywania trików, takich jak skakanie po fali, to model stojący dla jednego jeźdźca może być dla Ciebie najlepszym wyborem. Ten typ modelu został stworzony z myślą o najlepszej zwrotności, co jest jednym z powodów, dla których są one popularne w wyścigach.

Jeśli w najbliższej przyszłości nie planujesz startować w żadnych turniejach, a po prostu chcesz się dobrze bawić i od czasu do czasu odpocząć, lepszym rozwiązaniem byłby większy model z zasiadaniem.

Dzięki swoim rozmiarom, większe modele skuterów wodnych mają znacznie szerszy zakres zastosowań niż ich towarzysze na stojąco.

Są idealne dla osób, które chcą brać udział w zabawie szybowania po tafli wody. Jasne, że możesz zabrać dwóch lub trzech pojedynczych rowerzystów, ale niektórzy uważają, że wygodniej jest dzielić siedzenie z innymi. Oczywiście posiadanie wielu osób oznacza, że ​​sztuczki są poza stołem, ponieważ stanowiłoby to większe zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Bardzo popularną czynnością wieloosobową na każdym statku wodnym jest holowanie. Chociaż nie każda osobista jednostka wodna ma hak holowniczy, wiele modeli z siedzeniem ma. To sprawia, że ​​holowanie jest łatwe i bezpieczne. Zajęcia takie jak tubing, wakeboarding i narty wodne można uprawiać bez konieczności kupowania znacznie większej i droższej łodzi.

Jeśli masz zamiar holować, upewnij się, że lina ma odpowiednią długość. Stowarzyszenie Przemysłu Sportów Wodnych, czyli WSIA, mówi, że liny do rur powinny mieć co najmniej 50 stóp długości, ale nie więcej niż 65 stóp.

W przypadku holowania wakeboarderów długości nieco się zwiększają. Początkującym zaleca się użycie długości około 65 stóp, podczas gdy bardziej zaawansowani jeźdźcy jeżdżą z liną o długości do 85 stóp. Zalecana długość do jazdy na nartach wodnych jest podobna, standardowa wynosi od 70 do 75 stóp.

Inną aktywnością, która staje się coraz bardziej popularna wśród właścicieli skuterów wodnych, jest wędkarstwo. Może się na to nie wydawać, ale jest mnóstwo miejsca do siedzenia i rzucania do woli. Niektóre skutery wodne mają miejsce, w którym można umieścić lodówkę z tyłu, aby utrzymać w niej ryby.

Istnieją nawet zastosowania nierekreacyjne nart wodnych. Ponieważ są małe, szybkie i łatwe do kontrolowania, można je świetnie wykorzystać w sytuacjach ratownictwa wodnego. Marynarka używa ich również do niektórych rodzajów szkoleń.

Narty wodne dla jednego kierowcy

Narty wodne typu stand-up dla jednego kierowcy istnieją już od dłuższego czasu. Pierwszy model został wynaleziony w połowie lat pięćdziesiątych. Od tego czasu przebyli długą drogę i są zdolni do niesamowitych rzeczy.

Możemy przyjrzeć się kilku różnym modelom, aby je porównać i zorientować się, co mogą zrobić.

Pierwszym z nich jest 2019 Kawasaki Jet Ski SX-R. Niektóre z jego statystyk są wymienione w poniższej tabeli.

Silnik 4-suwowy, DOHC, cztery zawory
na cylinder, 4-cylindrowy rzędowy
Przemieszczenie 1498 cm3
Pchnięcie 957 funtów
Długość 104,5 cala
Szerokość 30,1 cala
Wzrost 33,1 cala
Waga 551,3 funta
Pojemność jeźdźca 1

Liczby są imponujące w tym modelu i może osiągnąć prędkość około 60 mil na godzinę. Jego sugerowana cena detaliczna wynosi 9 999 USD,

Kolejnym świetnym modelem do obejrzenia jest Yamaha Superjet.

Silnik 2-cylindrowy, 2-suwowy,
Silnik okrętowy Yamaha
Przemieszczenie 701cc
Długość 88,2 cala
Szerokość 26,8 cala
Wzrost 26 cali
Waga 306 funtów
Pojemność jeźdźca 1

Ten model jest oczywiście nieco mniejszy niż Jet Ski SX-R i nieco słabszy. Jego prędkość dochodzi do 45 mil na godzinę, ale jego prowadzenie nie jest mniej imponujące. Jego sugerowana cena detaliczna wynosi 8499 USD.

Należy zwrócić uwagę na to, że modele jednoosobowe do jazdy na stojąco wymagają nieco więcej czasu na przyzwyczajenie się niż wersje do siedzenia. Wymagana jest większa praktyka, aby zapewnić kompetentną i bezpieczną obsługę.

Modele stojące są rzadziej spotykane niż modele siedzące, ale zaczynają rosnąć popularność.

Tylko pamiętaj, jedna osoba na raz na tych! A nawet jeśli wymyślisz sposób na założenie liny do holowania, nie należy tego robić. Holowanie jest przeznaczone dla większych modeli, które są faktycznie do tego zbudowane.

Wieloosobowe narty wodne

Pierwszym skuterem wodnym do siedzenia był Sea-Doo z 1968 roku. Podobnie jak modele stojące, przeszły długą drogę pod względem wydajności i wzornictwa.

Narty wodne do siedzenia są zaprojektowane tak, aby były wygodne, dzięki czemu można z nich korzystać przez wiele godzin. Niezależnie od tego, czy chcesz holować dzieci na tubie, czy po prostu spędzić popołudnie na łowieniu ryb, możesz znaleźć model odpowiadający Twoim potrzebom.

Możemy przyjrzeć się specyfikacjom kilku innych modeli, wpatrując się w Yamaha Waverunner VX-C.

Silnik 3-cylindrowy, 4-suwowy TR-1 Wysoki
Wyjściowy silnik okrętowy Yamaha
Przemieszczenie 1049cc
Długość 131,9 cala
Szerokość 48 cali
Wzrost 46,9 cala
Waga 692 funtów
Pojemność jeźdźca 1 do 3

Od razu zauważysz, że typ skutera wodnego jest znacznie większy niż wersja stojąca. Należy się tego spodziewać, aby zwiększyć pojemność jeźdźca.

VX-C ma inne przydatne funkcje, takie jak hak holowniczy, wodoszczelny schowek i uchwyty na kubki. To tylko niektóre z cech, które sprawiają, że ten i podobne modele są idealne do zabrania więcej niż jednego rowerzysty.

Istnieje również możliwość zamontowania wodoodpornych głośników bezprzewodowych, które mogą urozmaicić czas spędzony na wodzie.

VX-C ma sugerowaną cenę detaliczną 8999 USD. To całkiem niezła oferta, biorąc pod uwagę wszystko, co zawiera.

Porównywalnym modelem firmy Kawasaki jest Jet Ski STX-15F.

Silnik 4-suwowy, DOHC, cztery zawory na
cylinder, 4-cylindrowy rzędowy
Przemieszczenie 1498 cm3
Pchnięcie 957 funtów
Długość 122,8 cala
Szerokość 46,5 cala
Wzrost 41,3 cala
Waga 844,5 funta
Pojemność jeźdźca 1 do 3

Jet Ski STX-15F jest nieco mniejszy i mocniejszy niż Yamaha VX-C, co oznacza, że ​​może być lepiej dopasowany dla tych, którzy chcą nieco większej prędkości. Ale jego mniejszy rozmiar sprawia, że ​​trochę mniej nadaje się do łowienia ryb.

Należy zwrócić uwagę na to, że ten model nie jest wyposażony w hak holowniczy.

Sugerowana cena producenta Jet Ski STX-15F wynosi 9699 USD.

Jak duże stają się?

Jednym z największych dostępnych typów skuterów wodnych jest seria FX firmy Yamaha. Te modele mają długość 140,9 cala, szerokość 50 cali i wysokość 48,4 cala. To sprawia, że ​​są o 3 stopy dłuższe niż Jet Ski SX-R i prawie 4 i pół stopy dłuższe niż Yamaha Superjet.

To dość szeroki zakres rozmiarów. Seria FX może z łatwością pomieścić 3 osoby i może pomieścić 4, o ile kilku rowerzystów zmieści się wygodnie na siedzeniu.

Ten dodatkowy rozmiar nie oznacza, że ​​będziesz jechał wolniej na tych maszynach. Oto specyfikacje FX Limited SVHO.

Silnik Doładowany 4-cylindrowy, 4-suwowy,
Yamaha Super Vortex o wysokiej mocy wyjściowej
Silnik okrętowy
Przemieszczenie 1812cc
Długość 140,9 cala
Szerokość 50 cali
Wzrost 48,4 cala
Waga 822 funtów

Podrasowane specyfikacje, takie jak te, mają jednak wyższą cenę. Sugerowana cena producenta dla tego konkretnego modelu wynosi 17 399 USD.

Dlaczego należy postępować zgodnie z wytycznymi

Jazda na skuterze wodnym to zabawa, z której mogą korzystać ludzie w praktycznie każdym wieku. Ale tak jak w przypadku każdej innej działalności, wiąże się to z ryzykiem. Limity podane przez producentów pojazdów mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa jeźdźcom. Tak jak nie próbowałbyś holować ciężkiego ładunku Hondą Civic, powinieneś nauczyć się i znać ograniczenia swojego skutera wodnego.

Oprócz zapewnienia fizycznego bezpieczeństwa, istnieją zasady, których należy przestrzegać, aby nie wpaść w kłopoty z prawem. Chociaż każdy stan prawdopodobnie ma różne przepisy dotyczące korzystania z skuterów wodnych, wszędzie będziesz podlegać podobnym przepisom.

Użytkowanie skutera wodnego w nieoptymalnych warunkach może skutkować ostrzeżeniem, grzywną, cofnięciem prawa jazdy, a nawet karą więzienia. Na przykład w stanie Teksas zbyt szybkie holowanie narciarza lub w niebezpiecznej posiadłości podlega karze grzywny do 2000 USD i/lub karze więzienia do 180 dni.

Chociaż jazda z większą liczbą pasażerów niż określony z góry nie jest dokładnie tym samym, co jazda chaotyczna lub jazda pod wpływem alkoholu, nadal nie jest to najlepszy sposób jazdy i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa wszystkich na pokładzie.

Nawet jeśli myślisz, że nie zostaniesz złapany, przypomnij sobie potencjalny wynik. Im więcej osób masz na pokładzie, tym trudniej jest prawidłowo obsługiwać skuter wodny, co oznacza, że ​​teraz jeszcze więcej osób jest narażonych na obrażenia.

Baw się dobrze, ale nie daj się ponieść emocjom

Pamiętaj, że celem posiadania skutera wodnego jest dobra zabawa! Nigdy nie rozmawiałem z nikim, kto jeździł na jednym i nie podobało mu się to. Skutery wodne mogą zapewnić niekończącą się rozrywkę na wiele sposobów. Aby ta zabawa trwała jak najdłużej, wystarczy przestrzegać zasad.

Jeśli kiedykolwiek miałbyś ochotę wrzucić grupę ludzi na skuter wodny, zastanów się, co by się stało w razie wypadku. Dopóki wszyscy dołożą wszelkich starań, aby tego uniknąć, nie będzie się czym martwić, a rząd nie będzie odczuwał potrzeby tworzenia kolejnych ograniczeń.