Historia skuterów wodnych (kto to wymyślił i kiedy?)

Skąd się wziął skuter wodny? Kto to stworzył? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania dotyczące historii skuterów wodnych!

Urodzony w Ameryce Clayton Jacobson II wynalazł narty wodne w 1973 roku. Pierwszym odnoszącym sukcesy osobistym skuterem wodnym z wewnętrznym pompowaniem był stand-up Kawasaki, który nazwali „Jet Ski”.

Pomysł Claytona Jacobsona

Clayton Jacobson II urodził się w Multnomah County Hospital w Portland w stanie Oregon 12 października 1933 roku. W latach czterdziestych jego rodzina przeniosła się do południowej Kalifornii. Oprócz studiów z fizyki i inżynierii, Jacobson spędzał czas na wyścigach ulicznych, kulturystyce i pracy w warsztacie samochodowym.

Po ukończeniu studiów w Los Angeles City College wstąpił do rezerwy piechoty morskiej, aby ściśle współpracować z odrzutowcami. Kilka lat później ożenił się z Dianne i mieli czworo dzieci. Po odejściu z branży spożywczej, w której był, rozpoczął współpracę ze swoim teściem. Następnie zaangażował się w wyścigi motocrossowe.

Doprowadziło to do jego pomysłu na skuter wodny, kiedy skończył rozbijać się o chodnik podczas wyścigów motocyklowych. Po wypadku zaczął szkicować schemat „motocykla na wodę”. Rzucił pracę i cały czas pracował nad swoim marzeniem o motocyklu na wodzie.

W 1965 stworzył swój pierwszy prototyp. Ta specyficzna jednostka pływająca została wykonana z aluminium i była napędzana silnikiem dwusuwowym. W następnym roku jego drugi prototyp był gotowy.

Udał się do Bombardiera, aby nakłonić ich do zakupu skutera wodnego, ale nie widzieli z tym żadnej przyszłości. Następnie udał się do Kawasaki, znanego właśnie z motocykli.

Zaryzykowali go iw 1973 wydali pierwszy stand-up produkcyjny Jet Ski. Jacobson ostatecznie uzyskał licencję trzech najlepszych znanych marek nart wodnych; Bombardier za Sea-Doo, Kawasaki za skuter wodny i Yamaha Waverunner.

Elementy skutera wodnego

Możesz się zastanawiać, co dzieje się w skuterze wodnym i jak to działa.

 • Woda jest zasysana przez kratkę wlotową na dnie jednostki
 • Moc zapewnia silnik benzynowy, który jest zasilany zapłonem elektrycznym. W skuterze wodnym jest zwykle silnik 2-suwowy lub 4-suwowy.
 • W PWC silnik napędza pompę wodną i wirnik (śmigło wewnątrz rury, dzięki czemu może zasysać wodę z jednego końca, a wyprowadzać z drugiego). Wirnik posiada 3 łopatki wykonane ze stali nierdzewnej. Odrobina zassanej wody chłodzi silnik, aby się nie przegrzewał.
 • Sposób, w jaki budowana jest prędkość wody, polega na tym, że woda wypływa przez sterowaną dyszę, która jest mniejsza niż wlot wody w tylnej części skutera wodnego.
 • Kierownica, której używasz do obracania wyciągu skutera wodnego, na linie, która porusza strumień wody w jedną stronę, sprawiając, że cały skuter skręca.

Rodzaje skuterów wodnych

 1. Rekreacja- Są to najczęściej kupowane narty wodne i są bardzo zwrotne na wodzie. Są średniej wielkości, mają dobrą przestrzeń magazynową i osiągają maksymalną prędkość 99 km/h (około 60 mph)
 2. Tow Sports- są dla rodzin, które lubią ciągnąć za sobą narciarza wodnego lub wakeboardera. W tej kategorii dostępne są ograniczone opcje, w tym Sea-Doo Wake 155 i Sea-Doo Wake Pro 230. Dobrą wiadomością jest to, że ich wartość odsprzedaży jest dobra.
 3. Luksus — najlepszy dla osób szukających większego komfortu i mocy. Są droższe, ale poruszają się z prędkością do 105 km/h (66 mph).
 4. Wydajność- zawodnicy skuterów wodnych zwykle patrzą na te. W zaledwie 3 sekundy silnik może osiągnąć 130 km/h (80 mph)!
 5. Rec-Lite- nowsza kategoria dla tych, którzy szukają najtańszego rodzaju skutera wodnego. Dostępne tylko przez Sea-Doo i Yamaha. Maksymalna prędkość to 80 km/h (50 mph) i jest zalecana dla początkujących.

Pierwsze marki skuterów wodnych

Trzy najpopularniejsze marki skuterów wodnych, jak prawdopodobnie słyszałeś, to Kawasaki, Sea-Doo i Yamaha. Jakie są różnice między skuterami wodnymi tych marek?

Sea-Doo

Sea-Doo to marka produkowana przez Bombardier Rekreacyjne Products lub BRP. W 1968 roku powstał pierwszy skuter wodny BRP, który nazwano Sea-Doo. Projektantem był Clayton Jacobson II.

Był on napędzany silnikiem o pojemności 320 cm3 i maksymalnej prędkości 25 mil na godzinę. Silnik ten przegrzewał się zbyt szybko i wkrótce został zastąpiony w 1969 roku chłodzonym wodą (zamiast powietrzem) silnikiem o pojemności 367 cm3.

Sea-Doo stało się własną marką w 1988 roku i stało się bardziej popularne w latach 90-tych. Największą zaletą produktów Sea-Doo jest ich cena. Podstawowe modele Sea-Doo nie mają ulepszeń, dlatego są tak niedrogie. Po dokonaniu aktualizacji stanie się on tak samo drogi jak skuter wodny Yamaha.

Jeśli szukasz konkretnej funkcji w swoim skuterze wodnym do takich rzeczy, jak ciągnięcie, jest to jedyna marka, jaką masz. Ponieważ Sea-Doo jest innowatorem, produkuje specjalne narty wodne na potrzeby ludzi.

Yamaha

W 1986 roku Yamaha wypuściła model WaveRunner 500, który był pierwszym na świecie skuterem wodnym do siedzenia. Nazywa się go również Marine Jet 500T, ponieważ został stworzony dla milicji, która podróżowała po morzu. Jest to dokładnie model, który stworzył podwaliny dzisiejszego rynku PWC.

Zaledwie 4 lata później wynaleziono WaveRunner III 650 lub Marine Jet 650TL. Był to pierwszy 3-osobowy PWC na ziemi i z fantastycznymi osiągami podczas biegania. Kolejnym pierwszym w tym zakresie był napęd wsteczny.

Silniki Yamaha są tam, gdzie są ich mocne strony. Te silniki nie tylko działają wiecznie, ale działają naprawdę dobrze. Jeśli lubisz wymieniać olej i konserwować go na własną rękę, Yamaha jest dla Ciebie, ponieważ są one prostsze w obsłudze niż Sea-Doo czy Kawasaki.

Mimo że są one nieco droższe niż Sea-Doo, mogąc samodzielnie pracować na skuterze wodnym, zaoszczędzisz dużo pieniędzy, zamiast zabierać go i oddawać do serwisu. Yamaha jest znana z niewiarygodnej oszczędności paliwa, co jest bardzo wygodne, jeśli chodzi o pieniądze i czas jazdy!

Rodzinom z dziećmi zaleca się zakup Yamaha ze względu na dodatkowe środki ostrożności, jakie podejmują. Ich skutery wodne mogą skręcać bez przyspieszania i mają doskonałe hamulce, które płynnie zatrzymują pojazd.

Kawasaki

Kawasaki to firma z bogatą historią sięgającą końca XIX wieku. Kawasaki początkowo rozpoczęło działalność jako firma spedycyjna, a następnie rozwinęło się znacznie w kierunku produkcji samolotów, helikopterów, maszyn, mostów, samochodów, motocykli i wreszcie, w 1973 roku, wypuściło pierwszy skuter wodny.

Przed wypuszczeniem skutera wodnego firma zorganizowała w 1971 roku zespół ds. produktów morskich, próbując poszerzyć bazę konsumentów. Ich pierwszy silnik do skuterów wodnych był nawet oparty na silniku skutera śnieżnego!

Premiera Jet Ski spotkała się z niezwykle pozytywną reakcją i firma rozpoczęła masową produkcję. W ciągu kilku lat ich produkt znalazł się na całym świecie.

To dość oczywiste, że Kawasaki wyrobiło sobie markę w branży skuterów wodnych. Dziś ich marka jest jedną z najdroższych, ale jeśli szukasz szybkości i stylu, to Kawasaki jest najlepszym wyborem.

Kawasaki „Jet Ski” będzie znana na zawsze. Nawet jeśli w rzeczywistości jest to Yamaha lub Sea-Doo, każdy, kto ma ograniczoną wiedzę na temat PWC, nazwie je skuterem wodnym.

Fakty o skuterze wodnym

 • Skuter wodny nie uszkadza łóżek trawy morskiej. Również skutery wodne nie powodują dużych turbulencji wody.
 • Producenci skuterów wodnych zainwestowali ponad 1 000 000 000 USD w postęp technologiczny, aby pomóc w ochronie środowiska.
 • Dzisiejsze skutery wodne emitują o 75% mniej spalin niż modele z 1998 roku.
 • Skutery wodne są o 70% cichsze niż modele z 1998 roku.
 • Technologia wtrysku bezpośredniego, która jest obecnie stosowana, zmniejszyła emisje o 75%.
 • Ponad 280 skuterów wodnych zostało przekazanych na Florydzie władzom stanowym i lokalnym.
 • Odkąd w 1980 r. na Florydzie uchwalono ustawę o szkolnictwie wodniackim, liczba wypadków spadła o 22%.