„Grzybka” w psim zaprzęgu: co to znaczy i skąd się wzięło

Słowo „Mush!” to termin, który od dawna jest przypisywany jako sekretne słowo, które ostrzega zespół psów ciągnących sanie, że nadszedł czas, aby jechać. Ale co dokładnie oznacza „papka” i dlaczego tak mówią ludzie, którzy jeżdżą psimi zaprzęgami?

„Mush” to angielska adaptacja lub interpretacja francuskiego słowa „marche”. Francuscy maszerzy często wykrzykiwali słowo „marche”, kiedy chcieli ruszyć swoim psim zaprzęgiem. Brytyjczycy przyjęli to zdanie i zamienili je w papkę.

Możesz być zszokowany, gdy dowiesz się, że słowo „papka” nie jest tak powszechnym terminem używanym w społeczności psich zaprzęgów. W rzeczywistości jest rzadko używany przez profesjonalistów!

Co to jest papka?

Mush w przypadku psich zaprzęgów oznacza Go! Często usłyszysz to słowo w filmach o psich zaprzęgach. Mush jest często używany w filmach takich jak Balto lub 8 Below, gdy psi zaprzęg chciałby, aby psy zaczęły ciągnąć zaprzęg.

Kierowcy psich zaprzęgów lub ci, którzy stoją z tyłu sań, często nazywani są „muszerami” od słowa „papka”.

Wierzcie lub nie, ale papka to nazwa angielskiej owsianki z mąki kukurydzianej, która o wiele lat wyprzedza psie zaprzęgi. Może być również używany do opisania czegoś, co jest miękkie, mokre, zgniecione lub wygładzone.

Dopiero w XVIII wieku papka stała się postrzeganą komendą lub frazą psich zaprzęgów, którą znamy dzisiaj.

W rzeczywistości papka nie jest słowem używanym przez „masherów” podczas psich zaprzęgów. W rzeczywistości jest to dość szeroko rozpowszechnione nieporozumienie. Jeśli zawsze myślałeś, że „papka” jest ostatecznym terminem na psie zaprzęgi, nie jesteś sam. Więc nie martw się zbytnio.

Głębsze spojrzenie

Aby naprawdę zrozumieć pochodzenie słowa papka, musimy odbyć długą podróż przez historię. Musimy zacząć od XVI wieku.

W 1534 roku francuski nawigator Jacques Cartier natknął się na półwysep Gaspe, który jest obecnie znany jako Quebec.

Po przybyciu do „Nowej Francji” koloniści i odkrywcy po raz pierwszy zapoznali się z psimi zaprzęgami przez rdzennych Eskimosów, którzy już zamieszkiwali tę ziemię. Byli zdumieni, że znaleźli kulturę, która już wcześniej wykorzystywała umiejętność psiego zaprzęgu do setki lat.

W tym czasie papka zdecydowanie nie była terminem używanym do nakłonienia qim-miqs (psów) do pójścia naprzód.

Francuzi w końcu nauczyli się sztuki psich zaprzęgów od tubylców i włączyli ją do swojego codziennego życia. Psie zaprzęgi znacznie ułatwiły przewożenie rzeczy i ludzi w tym zimowym klimacie

W XVIII wieku psie zaprzęgi stały się powszechne w „Nowej Francji” lub francuskiej Kanadzie.

W rzeczywistości psy zaprzęgowe były używane podczas wojny siedmioletniej. Wojna ta zakończyła się podpisaniem traktatu paryskiego i oddała znaczną część terytorium Francji Brytyjczykom.

Mniej więcej w tym czasie Brytyjczycy wpadli na pomysł psich zaprzęgów.

Często słyszeli, jak Francuzi używają słowa „marche”, gdy chcieli tam dotrzeć psimi zaprzęgami. „Marche” po francusku oznacza iść lub chodzić. Jest to oczywiście dobre słowo komendy, przynajmniej jeśli jest w twoim języku.

Brytyjczycy albo źle zrozumieli to słowo, albo celowo zmienili francuskie polecenie „marche” na „mush”. Od tego czasu wydaje się, że słowo papka przyjęło się w świecie psich zaprzęgów. Był tak popularny, że kierowców sań zaczęto nazywać maszerami.

Czy Mush naprawdę jest dziś używany?

Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że papka dowodzenia prawie nigdy nie jest używana w dzisiejszych psich zaprzęgach! Możesz być jeszcze bardziej zaskoczony, gdy dowiesz się, że tak naprawdę nie był używany tak często w historii!

Mush jest uważany za zbyt cichy, aby był charakterystycznym poleceniem dla psów zaprzęgowych. Podczas szkolenia zaprzęgu psów maszer musi użyć komendy lub dźwięku, który można usłyszeć przy zdradzieckiej pogodzie, a czasem w głośnych warunkach.

Słowo papka nie jest wystarczająco ostre, by działać w ten sposób.

Jeśli się nad tym zastanowisz, to naprawdę ma sens. Mush niesie o wiele bardziej przyciszony ton niż inne słowa. Nawet przy świetnym słuchu, jaki mają psy, papka po prostu nie załatwia sprawy.

Mush w popkulturze

Dorastałem oglądając filmy takie jak Balto, 8 Below, Iron Will i White Fang, z których wszystkie używają słowa papka. Nawet w klasycznym filmie Rudolfa Yukon Cornealous ryczy „papka!” do swojego zespołu psów.

Podobnie jak ja, prawdopodobnie byłeś naprawdę zaskoczony, gdy dowiedziałeś się, że słowo papka jest rzadko używane w prawdziwych psich zaprzęgach.

Jeśli to prawda, to dlaczego słowo „papka” było tak długo przyjmowanym słowem oznaczającym psie zaprzęgi?

Wielu z nas dorastało, widząc psie zaprzęgi tylko dzięki przedstawieniu go w telewizji i filmach. W wielu przypadkach klimat, w którym mieszkasz, sprawia, że ​​psie zaprzęgi nie są konieczne. Co więcej, ze względów praktycznych, ze względu na postęp technologiczny, psie zaprzęgi nie są obecnie często używane.

Jednym z powodów, dla których słowo papka jest tak powszechnie przypisywane psim zaprzęgom, jest Hollywood i jego filmowe przedstawienia tak to uczyniły.

Polecenia, których faktycznie używają Musherowie

Możesz się zastanawiać, jeśli maszerzy nie używają słowa papka, to czego używają?

Istnieje wiele poleceń, których używają maszerzy do sygnalizowania i komunikowania się z zespołem psów. Komendy różnią się w zależności od maszera i tego, jak zdecyduje się szkolić swoje psy.

Część z tego zależy również od regionu. Różne miejsca mogą być bardziej skłonne do używania niektórych terminów niż innych.

W rzeczywistości maszerzy rzadko mają problemy z wyprowadzeniem swoich psów. Często psy są tak podekscytowane i gotowe do biegu, że zanim maszer wskoczy na tył sań, są już o krok od startu.

Biorąc to pod uwagę, istnieje kilka powszechnych terminów, których mogą używać maszerzy:

  • Wycieczka: Poruszać się
  • OK: Poruszać się
  • Chodźmy!
  • W porządku!
  • Dźwięki całowania: przyspieszyć, Szybciej
  • Ojej!: Skręć w prawo
  • Głóg!: Skręć w lewo
  • Łatwo!: Kierowco zwolnij
  • Łał: Zatrzymać
  • On By!: Przekaż inną drużynę lub uważaj na inne rozproszenie

Aby ruszyć saniami, maszerzy często używają słów i wyrażeń, takich jak: „Wędrówka!”, „OK!”, „Let’s Go!” i „W porządku!”. Te słowa i wyrażenia z pewnością podniosą psy i zaczną się ruszać.

Możesz zauważyć, że są to niektóre zwroty używane w ogólnym treningu posłuszeństwa psów.

Musherowie używają również innych zwrotów, dźwięków i słów, aby przekazać swojemu zespołowi różne wskazówki i instrukcje.

Na przykład kierowca sań wykrzyknie „Gee!” jeśli chce, aby psy skręciły w prawo lub „Hu!” skręcić drużynę w lewo. Często słyszysz, jak maszerzy wydają głośne pocałunki, aby zasygnalizować, że chcą, aby ich psy przyspieszyły.

Oprócz tych rzeczy maszerzy będą również krzyczeć „Łatwo!” jeśli chcą, aby ich psy zwolniły lub „Wow!” zakomunikować, że chcą, aby ich psy przestały.

Innym często używanym zwrotem jest „On By!”, co oznacza, że ​​chcą, aby ich psy wyprzedziły inny zespół lub nie rozpraszały uwagi.

Wiele z tych słów jest głośnych i rozkazujących, co jest ważnym powodem, dla którego są one używane w przeciwieństwie do „papki”.

Teraz, gdy już wiesz…

Możesz zaimponować znajomym, odpowiednio rozpoznając, gdy następnym razem usłyszysz słowo „papka” w kontekście psich zaprzęgów.

Znasz jego angielskie i francuskie pochodzenie i wiesz, że ma oznaczać „Go!”.

Najlepsze jest to, że wiesz, że papka nie jest używana w prawdziwych psich zaprzęgach! Więc jeśli kiedykolwiek będziesz musiał prowadzić drużynę psów, jesteś o krok przed grą!