Gdzie znaleźć Crappie podczas łowienia pod lodem?

Crappie to pyszne ryby, które wędkarze uwielbiają zabierać do domu podczas łowienia pod lodem. Jednak znalezienie ich nie zawsze jest łatwe. W tym poście znajdziesz kilka wskazówek, gdzie znaleźć crappie podczas łowienia pod lodem.

Idealnym miejscem do szukania crappie są płytsze jeziora z dużą ilością roślinności. Będą pływać w pobliżu trawy, około dwóch lub trzech stóp nad dnem jeziora, gdzie żywią się małymi organizmami, więc warto tam postawić przynętę.

To świetna strategia, aby znaleźć bzdury, ale jest kilka dodatkowych wskazówek, o których należy pamiętać podczas jej wykonywania. Pojawia się również kwestia tego, co zrobić, jeśli nie łowisz w płytkim jeziorze.

Spójrz na roślinność w płytszych jeziorach

Podróże Crappie w grupach. Dowiedz się, gdzie przebywa grupa, a złapiesz dużo ryb. Ale te grupy muszą się przemieszczać, więc ustalenie, dokąd się udały, może być dość trudne.

O ile nie lubisz kopać dziur bardziej niż łowić ryby, zakładam, że wolisz wykopać jak najmniej dziur, więc zacznijmy od pewnego obszaru: jeziora, które jest nieco płytkie i porośnięte roślinnością.

To bardzo konkretna strategia, oczywiście, ale jest to strategia, która przyniosła dobre wyniki, a wyniki są tym, o co nam chodzi.

Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że ryby, podobnie jak wszystkie stworzenia, potrzebują pożywienia i tlenu, więc znalezienie ryb jest kwestią ustalenia, skąd lubią zdobywać pożywienie i tlen.

Powodem, dla którego udanie się do bardziej płytkiego jeziora i łowienie ryb w obszarze z dużą ilością chwastów jest bezpieczne, jest to, że bzdury lubią zjadać małe organizmy żyjące w trawie na dnie takich jezior. Spędzą tam dużo czasu na karmieniu.

Teraz crappie lubią żywić się małymi rybami, ale dopiero wtedy, gdy mają 6 cali długości. Do tego czasu żywią się wyłącznie małymi organizmami. Dorosłe crappie nigdy w pełni nie wyrastają z tego zachowania, nie rezygnując z tego rodzaju jedzenia, jeśli się z nim spotkają. Źródło

Jak powiedziałem, crappie lubią trzymać się razem, więc nieuniknione jest, że w małym jeziorze będą krążyć po obszarach z dużą ilością roślin, gdzie małe organizmy są obfite.

Ryby również lubią te obszary ze względu na dobre zaopatrzenie w tlen. Rośliny dostarczają tlen, ryby go pobierają.

Tak więc prawdopodobnie znajdziesz crappie pływających dwie lub trzy stopy nad dnem jeziora, o ile znajdują się tam chwasty.

To sprawia, że ​​ta strategia jest całkiem prosta. Nie będziesz musiał daleko spuszczać żyłki, bo znowu jezioro nie jest zbyt głębokie. Pod lodem może znajdować się zaledwie pięć stóp wody. Nie będziesz chciał, aby twoja przynęta spoczywała na dnie, więc gdy już trafisz na dno, zwiń ją z powrotem na stopę. Crappie lubią jeść to, co jest nad nimi, dlatego nie chcesz, aby twoja przynęta była zbyt niska.

Wybierz odpowiednią przynętę, a możesz odnieść wiele sukcesów, łowiąc w takim obszarze. Oczywiście przynęta to zupełnie inna dyskusja. W tej chwili skupiamy się tylko na znalezieniu tych ryb.

Wspaniałą rzeczą w płytszym jeziorze jest to, że jest po prostu mniej miejsc, do których można się udać. Dopóki jest pożywienie i tlen, mogą się rozwijać. W tym kontekście mniej żyzne jezioro prawdopodobnie nie przyniesie tak dużego sukcesu.

Nie oczekuj, że bzdury będą stale gryźć, ponieważ ławice bzdury pojawiają się i znikają. Będziesz mieć wolne czasy, po których następują bardzo pracowite czasy, wszystko z powodu tendencji tych ryb do podróżowania w grupach. Tak więc wymagana jest cierpliwość. To powiedziawszy, ich ruch będzie w tej sytuacji bardziej ograniczony w porównaniu z większym jeziorem.

Dużym ograniczeniem tej strategii jest to, że wymaga ona udania się nad konkretny rodzaj jeziora. To nie jest zbyt elastyczne. A jeśli w ogóle nie możesz znaleźć małego, płytkiego jeziora? Nawet jeśli możesz, prawdopodobnie chciałbyś czasem wybrać się do większych jezior i nadal łowić crappie. Co więc zrobić?

Spójrz w pobliżu nieregularnych struktur

Jeśli łowisz w głębszym jeziorze, znalezienie crappie jest nieco bardziej skomplikowane. Więcej wody to oczywiście o wiele więcej miejsc, w których mogliby pływać. Mimo to istnieją strategie, aby znaleźć te ryby.

Aby dać prostą radę dla głębokich jezior: spójrz w pobliżu jakiejkolwiek nieregularnej struktury pod wodą.

Skąd wiesz, co jest pod wodą? Cóż, jest to trudne do zrobienia, chyba że masz urządzenie znane jako echosonda.

Echosonda używa sonaru do odczytywania kształtu terenu, a także identyfikowania potencjalnych ławic ryb. Czasami urządzenia te zawierają nawet GPS i mapy topograficzne, dające mnóstwo informacji o jeziorach i bardzo przydatne w takich sytuacjach.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o echosondach i zobaczyć kilka dobrych do kupienia, napisałem artykuł na ten właśnie temat.

Echosonda nie jest tutaj bezwzględnym wymogiem, ale znacznie ułatwi to zadanie. Istnieją mapy topograficzne stworzone dla rybaków, które pomogą Ci znaleźć główne podwodne struktury i poznać ukształtowanie terenu, więc jeśli sprostasz wyzwaniu, możesz ich użyć.

Nie oznacza to, że z wykrywaczami ryb również nie ma krzywej uczenia się, ale osoba obeznana z technologią prawdopodobnie będzie w stanie szybko je rozgryźć.

Dodatkowo, echosonda jest w stanie wykryć rzeczywiste ryby podczas pływania, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że znalazłeś dobre miejsce. Więc zdecydowanie warto ich używać.

Powiedziałem wcześniej, aby spojrzeć w pobliżu „nieregularnych struktur”, ale to bardzo ogólne sformułowanie, więc wymieńmy kilka konkretnych możliwości.

Jednym z przykładów jest stromy spadek z punktu. Jeśli nie wiesz, punkt to miejsce, w którym dno jest płytsze niż otaczający go obszar, jak trójkąt. Ryby są tam spotykane bardzo często.

Podobnym przykładem jest rafa. Rafa to po prostu grzbiet skały lub piasku.

Takie obszary mogą przynieść wspaniałe rezultaty. Crappie spodziewa się dobrego jedzenia w pobliżu takich miejsc, więc jest to doskonała okazja do uderzenia.

Jeśli jesteś nad wyjątkowo płaskim jeziorem, które nie ma tak oczywistych cech terenu, prawdopodobnie nadal znajdują się tam niezwykłe struktury. Według gameandfishmag.com, należy szukać „zatopionych kanałów potoku, garbów, szopek, zatopionych szczupaków zaroślowych i zatopionych dróg”. Każda z tych struktur może przyciągać badziewie.

Kiedy już zidentyfikujesz cechę lądu, która może przyciągnąć crappie, niestety, jeśli chodzi o duże jezioro, nadal pozostaje kwestia głębokości. Nie ma żadnych gwarancji w tej kwestii; crappie może być blisko dna lub może być bardziej średni. Czasami możesz znaleźć je na obu głębokościach tego samego dnia.

Crappie uwielbiają pływać zawieszone na otwartej wodzie, więc jeśli celujesz tylko w dno, prawdopodobnie tracisz.

Wcześniej, zimą, crappie trzymają się bardziej na dnie, ponieważ woda jest cieplejsza i wciąż jest tam mnóstwo tlenu, aby je wspierać. Jednak w miarę upływu sezonu muszą iść do płytszej wody, aby znaleźć ten sam poziom tlenu. Dzieje się tak, ponieważ tlen się zużywa, a rośliny na dole nie są w stanie wyprodukować tak dużo w zimie.

To przydatna informacja. Z pewnością możesz zajrzeć nieco głębiej pod wodę, jeśli jest wczesna zima, ale w marcu nie jest tak mądrze.

W każdym razie wypróbuj różne głębokości, a jeśli masz echosondę, użyj jej, aby ułatwić ten proces. Echosonda z pewnością będzie w stanie wykryć skupisko ryb zwisających na otwartej wodzie, co jest dokładnie tym, czego szukasz, więc miej oko na ekran urządzenia.

Cierpliwość z pewnością może być tutaj czynnikiem, szczególnie gdy po raz pierwszy szukasz tego słodkiego miejsca. Jak wspomniałem, bzdury podróżują w grupach, więc przechodząca grupa może stale wciągać ryby, ale kiedy mijają, przez chwilę możesz doświadczyć wiele niczego.

Kiedy znajdziesz dobre miejsce, dobrze jest sprawdzić, czy możesz znaleźć inne. W ten sposób, gdy w jednej dziurze zapanuje cisza, możesz przełączyć się do innej dziury, do której mogły się przenieść ryby.

Gdyby ryby były rozmieszczone równomiernie, ten proces byłby o wiele łatwiejszy, ale niestety wszystkie będą zgrupowane, a jeśli nie jesteś na ich drodze, nie masz szczęścia.

Jeśli jednak znajdziesz wymienione przeze mnie rodzaje podwodnych obiektów, powinieneś odnieść duży sukces. Udanie się w takie obszary jest znacznie lepsze niż przypadkowe domysły. Pamiętaj tylko, aby trochę poeksperymentować z głębią, pamiętając o porze roku.

Idź na ryby w nocy

Jeśli masz problem ze znalezieniem crappie, jednym z aspektów, o którym możesz zapomnieć, jest pora dnia. Wierz lub nie, ale możesz odnieść większy sukces, jeśli spróbujesz łowić w nocy.

Crappie w rzeczywistości są dość nocne w zimie, co oznacza, że ​​będą bardziej aktywne w nocy niż w dzień.

Podczas gdy crappie często przebywają w głębszych wodach w ciągu dnia, w nocy są bardziej agresywne i prawdopodobnie wpłyną nawet na płytkie obszary.

Obszary zarośnięte chwastami, o których mówiłem, skupiając się na płytkich jeziorach, mogą stać się w nocy miejscem, na którym można się skupić również na głębszych jeziorach. Istnieje duża szansa, że ​​bzdury wylądują tam w poszukiwaniu jedzenia.

Duże podwodne konstrukcje są zawsze dobre do skupienia się, ale jeszcze bardziej w nocy. Znowu ryby będą agresywnie szukać pożywienia i udadzą się w miejsca, w których najprawdopodobniej je znajdą. Tak więc, jeśli znasz jakieś garby lub punkty, powinieneś spróbować upuścić tam linię.

Łowienie ryb nocą może zabrzmieć dziwnie, ale jeśli tego nie zrobisz, w zasadzie tracisz największą szansę, jaką masz, aby złapać crappie. Wychodząc w nocy, znacznie zwiększasz swoje szanse na złowienie tych ryb.

Jeśli zdecydujesz się zastosować tę radę, po prostu upewnij się, że jesteś bezpieczny. Przynieś światło, abyś nigdy nie chodził na oślep. Noś odblaskową odzież, aby inni mogli Cię zobaczyć. I upewnij się, że jesteś gotowy na niskie temperatury.

Zrób to wszystko, a prawdopodobnie będziesz się dobrze bawić i złapiesz dużo bzdur.

Jeśli nie możesz zostać po zmroku, pamiętaj również, że te ryby są bardziej aktywne wczesnym rankiem. Warto więc dostać się do wody o świcie, jeśli zmierzch nie jest dla Ciebie opcją.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat nocnego łowienia pod lodem i wszystkich jego zalet, napisałem o tym post.

Wróć do poprzednich produktywnych miejsc

Czy poszedłeś na ryby zeszłej wiosny i złowiłeś crappie? Jeśli tak, zasady nie zmieniły się całkowicie tylko dlatego, że jezioro jest teraz zamarznięte. Powinieneś wrócić do tych samych obszarów, w których odnosiłeś wtedy sukcesy.

Powrót do wcześniej udanego obszaru jest zawsze dobrym punktem wyjścia. Jasne, prawdopodobnie będziesz chciał dostosowywać się w miarę postępów, ale jest to prosty i skuteczny sposób na znalezienie bzdury.

To prawda, że ​​jeśli z jakiegoś powodu jest to jezioro, w którym poziom wody znacznie się zmienia, może to nie być najlepsze podejście. W przeciwnym razie polecam.

Z drugiej strony, jeśli wybierasz się do akwenu, na którym nigdy wcześniej nie byłeś, często mądrze jest robić to, co robią inni.

Oczywiście, jeśli czytasz ten post, to już próbujesz dowiedzieć się, gdzie złapać bzdury podczas łowienia pod lodem, więc byłoby niemądre, gdybym po prostu powiedział ci, żebyś zapytał kogoś innego. Ale jeśli chodzi o konkretny obszar, może być kilka wskazówek, o których miejscowi wiedzą, których nie udzieliłem, dlatego mądrze jest zapytać, czy wybierasz się w nowe miejsce.

Dodatkowo, jeśli nie wiesz, gdzie na jeziorze znajdują się rodzaje konstrukcji, o których mówiłem, i nie masz echosondy, która ułatwiłaby to zadanie, to dlaczego nie zapytać ludzi, którzy dobrze znają okolicę, dokąd się udać?

Wytrawni wędkarze z pewnością będą mieli opinie na temat najlepszych miejsc, w których można znaleźć crappie, więc jeśli je spotkasz, nie zmarnuj okazji. Wielu z nich chętnie podzieli się opiniami, które wyrobili sobie na podstawie wieloletniego doświadczenia.

Teraz, z korzyścią dla twojego przyszłego ja, jeśli znajdziesz jakieś udane obszary, powinieneś znaleźć sposób, aby je zaznaczyć, aby móc później do nich wrócić. Prostym sposobem na to jest użycie echosondy z GPS. Istnieją również sposoby na zrobienie tego za pomocą smartfona, który również ma wbudowany GPS.

Jeśli to zrobisz, zakładając, że nic się nie zmieni drastycznie, powinieneś być w stanie konsekwentnie zwijać bzdury, a także możesz wskazywać innym, gdzie je znaleźć.

Mam nadzieję, że podane przeze mnie wskazówki pomogą Ci wykorzystać sezon zimowy, który jest fantastycznym czasem na znalezienie bzdur.