Gdzie przymocować Bobbera do żyłki?

Bobbery są przydatne do zawieszania przynęty i wysyłania haczyka dalej do wody. Po raz pierwszy używasz bobbera i zastanawiasz się, gdzie przyczepić go do żyłki. Gdzie powinien iść bobber?

Bobbery powinny być przymocowane do żyłki około pół metra od haczyka. Zawiąż żyłkę wokół dolnego i górnego haczyka bobbera. Łowiąc na spławik, należy go zawiesić tak, aby haczyk znajdował się nad pływającymi konstrukcjami, takimi jak drewno lub chwasty.

W tym artykule odpowiemy na wszystkie najbardziej palące pytania dotyczące bobberów, w tym czym one są, jak przymocować je do żyłki i jaka przynęta najlepiej pasuje do bobberów. Nie będziesz chciał tego przegapić!

Co to jest Bobber i do czego służy?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest bobber. W niektórych częściach świata to narzędzie wędkarskie jest znane jako spławik wędkarski, ale w Stanach Zjednoczonych nazywa się je bobber.

Bobbery są dostępne w każdym stylu i rozmiarze pod słońcem. Asortyment materiałów obejmuje wszystko, od indyjskiej trzciny po plastik, korek, drewno balsa, piankę, a nawet kolce jeżozwierza.

Rodzaje Bobberów

Oprócz szerokiej gamy materiałów istnieje również kilka rodzajów bobberów. Oto przegląd.

Waggler Bobber

Jeśli przyczepisz spławik tylko za dolny hak, będzie on określany jako spławik waggler. Materiały na te bobbery to trzcina, plastik, trzcina, drewno balsa i pawie pióra. Bobbery Waggler mogą być zabudowane lub proste, a niektóre mają antenki, które są rodzajem wkładki.

Bobbery Waggler najlepiej sprawdzają się w wodzie o głębokości od 3 do 20 stóp do rzutów pośrednich. Ryby, które najczęściej reagują na te bobbery, to panfish, żółty okoń, bluegill, crappie i pstrąg.

Kij Bobber

Bez korpusu i zwężający się, bobber w sztyfcie jest prosty z jednej strony na drugą. Spławik łączy się z żyłką za pomocą obu jego haczyków. Górna część spławika dobrze unosi się na wodzie, dzięki czemu jest wykonana z lekkiego materiału, takiego jak drewno balsa. Łodyga jest cięższa i może zawierać podstawę z tworzywa sztucznego, twardego drewna lub twardej trzciny.

Głębokość wody dla bobbera powinna wynosić od 3 do 15 stóp w przypadku rzutów na średnie odległości. Możesz łowić ryby, takie jak crappie, bas lub pstrąg, za pomocą spławika przyczepionego do żyłki.

Popper Bobber

Określany jako popping cork, popper bobber jest wklęsły u góry, więc generuje hałas, gdy ciągniesz go wzdłuż rzeki lub strumienia. Hałas jest podobny do warkotu, który słychać, gdy drapieżnik żeruje na powierzchni wody. Twój popping bobber może zawierać granulki, które również pozwalają mu grzechotać.

Dink Bobbery

Dink Bobber ma piankowy cylinder, a na nim cylinder z korka. Kolory obu materiałów będą się różnić. Wziąłbyś swoją żyłkę wędkarską, przeciągnął ją przez górę spławika i przełożył go na spód spławika.

Bobber do cygar

Naciągacz do cygar jest jak grubszy naciągacz. Stoi prosto w wodzie, przez co trudno go przeoczyć. Z tego powodu bobbery cygarowe są świetnymi wskaźnikami brania. Znane są również jako samonapinające się bobbery, ponieważ nie wymagają ciężarków ani strzałów z żyłki. To wyjaśnia, skąd pochodzi nazwa.

Bobbery cygarowe mają długą odległość rzutu od trzech do 30 stóp. Za pomocą spławika do cygar można łowić takie połowy jak sum, szczupak, łosoś, stalogród, okoń czy sandacz.

Owalny Bobber

Owalne bobbery są raczej cylindryczne niż chude i długie. To powiedziawszy, możesz połączyć owalne bobbery z bobberami z kijami, aby uzyskać najlepsze z obu światów: owalny bobber z kijem. Sam owalny bobber może rzucać od trzech stóp do 20 stóp. Do połowu sumów, szczupaków, łososi, steelheadów i sandaczy sandacza owalny jest doskonałym wyborem.

Okrągły stały Bobber

Jeszcze mniejszy od owalnego bobbera jest okrągły bobber stały. Jak sama nazwa wskazuje, ten bobber ma pozostać w jednym miejscu po przymocowaniu go do żyłki. Jest dobry do łowienia na krótkich dystansach między dwiema a czterema stopami. Możesz złapać więcej crappie i pstrąga jednym z tych bobberów.

Kulki Bąbelkowe

Bubble bobber zawiera puste, małe kulki, które zapewniają lepszą kontrolę żyłki. Niektóre bombowce mają w sobie wodę, która dyktuje poziom pływania. Możesz polegać na tych bobberów, gdy na powierzchni wody jest dużo roślin lub gdy jesteś w pobliżu trzcin.

Bubble bobbery są przeznaczone do łowienia na krótkich dystansach, nie dłuższych niż cztery stopy. Możesz złowić całą naturę panfisha za pomocą bąbelkowego bobbera, a także pstrąga.

Cele Bobberów

Po co używać jednego z powyższych rodzajów bobberów, pytasz? Bobbery są pomocne we wszelkiego rodzaju codziennych sytuacjach wędkarskich, w tym w poniższych.

Aby dotrzeć do niedostępnych obszarów

Nie zalecamy łowienia w miejscach nielegalnych, ale jeśli są miejsca, do których twój haczyk nie może się dostać, spławik może ci pomóc. W jaki sposób? Haczyk z przynętą może unosić się na nurcie wody dzięki bobberowi, który zwiększa odległość żyłki. Teraz możesz holować wszystkie rodzaje ryb.

Aby zawiesić przynętę

Chcesz, aby Twoja przynęta unosiła się kilka centymetrów pod wodą? Za pomocą bobbera możesz osiągnąć ten poziom precyzji, aby móc namierzyć rybę, której szukasz.

Działać jako wskaźnik ugryzienia

Skąd wiesz, kiedy ryby gryzą? Jasne, czasami czujesz szarpnięcie żyłki, ale nie zawsze. Bobber jest świetnym sygnalizatorem brań. Jeśli bobber tonie pod wodą, możesz spodziewać się, że na haczyku jest ryba.

Gdzie przymocować Bobbera do żyłki?

Czy jesteś gotowy, aby zacząć używać bobbera? Prawidłowe umieszczenie spławika na żyłce ma kluczowe znaczenie, jeśli chcesz cieszyć się wyżej wymienionymi korzyściami. Oto, co robisz.

Jak napisaliśmy we wstępie, odległość między haczykiem a bobberem powinna wynosić co najmniej stopę, ale zalecamy dwie stopy, jeśli możesz to zrobić. Kiedy zaczynasz, haczyk #6 lub #8 to dobre opcje; możesz rozgałęzić się na inne style haczyków, gdy staniesz się bardziej komfortowy przy użyciu bobbera.

Bobber będzie miał haczyki na górze i na dole. To nie są haczyki wędkarskie, ale małe, zamknięte metalowe haczyki, przez które ma przewlec się żyłka wędkarska. W zależności od typu bobbera oba haki mogą nie być odsłonięte w tym samym czasie.

Możesz odsłonić górny zaczep, naciskając przycisk i jednocześnie naciskając dolny zaczep. Robienie czegoś przeciwnego odsłoni twój dolny hak.

Będziesz wiedział, że twój spławik jest we właściwym miejscu, jeśli twój haczyk znajduje się tuż nad dnem lub nad sąsiednimi kłodami lub chwastami.

Następnie możesz przyczepić przynętę do haczyka. Chociaż nie dotyczy to bobbera, istnieje kilka przyponów z bobberem, które są powszechne wśród wędkarzy. Należą do nich użycie żywej przynęty, takiej jak robak lub strzebla.

Czy możesz używać sztucznej przynęty z Bobberem?

Nie przyniosłeś ze sobą żywej przynęty. Czy możesz zamiast tego użyć sztucznej przynęty ze spławikiem? To zależy od typu bobbera, którego używasz.

Na przykład okrągłe, stałe bobbery najlepiej sprawdzają się z naturalną przynętą, ponieważ mogą przyciągać agresywne gatunki ryb. Bobbery cygarowe są również zalecane do stosowania z naturalną przynętą, ale jeśli masz spinner, łyżkę lub jig, ta konfiguracja będzie działać również z bobberem cygarowym.

Bubble bobbery są przeznaczone do łowienia z ukrycia, zwłaszcza na sztuczne przynęty, takie jak muchy czy jig. Bobbery Waggler są również kompatybilne z jigiem, ale naturalna przynęta się sprawdza. Owalne bobbery, owalne bobbery i kij bobbery nadają się również do użycia z żywą lub sztuczną przynętą. W przypadku bobberów z owalnym patykiem wypróbuj łyżkę lub przyrząd.

Końcowe przemyślenia

Bobbery są doskonałym dodatkiem do twojego zestawu wędkarskiego, ponieważ mogą zaciągnąć haczyk głębiej w wodzie i działać jako widoczny wskaźnik brań. Teraz, gdy już wiesz, że możesz używać bobberów ze sztuczną i żywą przynętą, wypróbuj różne typy bobberów i zobacz, który z nich zapewnia najlepsze wyniki. Powodzenia!