Dlatego potrzebujesz kajaka do wędkowania

Kiedy planujesz dzień wędkowania, nigdy nie rezygnujesz z zaufanej łodzi rybackiej. Towarzyszyła Ci od lat, podczas Twoich suchych dni i największych połowów. A w zeszły weekend Twój przyjaciel przywiózł Ci wędkowanie na kajaku i bardzo Ci się spodobało. Teraz myślisz również o zakupie. Jakie są korzyści z łowienia na kajaku?

Dlatego do wędkowania potrzebny jest kajak:

  • Ciszej na wodzie
  • Niska cena
  • Łatwa konserwacja
  • Dobre ćwiczenie
  • Lepsze dla środowiska
  • Szybsze pokonywanie długich dystansów
  • Konfigurowalny
  • Dostęp do większej liczby łowisk
  • Proste uruchamianie

W dalszej części omówimy każdy z 9 powyższych punktów, omawiając znacznie bardziej szczegółowo zalety kajaków w porównaniu z łodziami rybackimi. Zanim skończysz czytać, z pewnością zechcesz przynajmniej wypożyczyć kajak do wędkowania, jeśli nie kupisz go od razu!

9 powodów, dla których warto wybrać kajak zamiast łodzi do wędkowania

Ciszej na wodzie

Chociaż ryby nie mają zewnętrznych uszu, mogą słyszeć. Ich uszy znane są jako otolity. Dzięki połączeniu ich otolitów i linii bocznych, ryby mogą wyczuć hałas, a następnie uciec przy pierwszych oznakach niebezpieczeństwa.

Kiedy przypłyniesz z hukiem przez jezioro lub rzekę w swojej zmotoryzowanej łodzi rybackiej, będziesz niepokoić ryby. Wprawdzie ryby nie słyszą głośnych dźwięków nad wodą, ale łódź znajduje się zarówno nad, jak i pod linią wody, więc ryby z pewnością usłyszą silnik trałowania.

Gdy zatrzymasz silnik i usiądziesz nieruchomo przez chwilę, ryby mogą wystawić głowy, ale z drugiej strony równie łatwo mogą tego nie zrobić.

W kajaku nie robisz prawie tyle hałasu. Dźwięk twojego wiosła przecinającego wodę nie jest głośny. Wiesz już, że odgłosy nad powierzchnią, takie jak rozmowy, również nie będą przeszkadzać rybom.

To daje pierwsze pęknięcie ryb w rzece lub jeziorze, zanim się rozproszą. Możesz mieć jeden z najbardziej udanych dni wędkarskich!

Niska cena

Czy pamiętasz ile zapłaciłeś za swoją łódź rybacką? Jeśli Twoja łódź ma kilka lat, cena może być trochę niewyraźna, więc Ci o tym przypomnimy.

Średnia cena łodzi rybackiej wynosi od 50 000 do 100 000 USD i więcej. Tak, bardzo dobrze mogłeś wydać sześć cyfr na swoją łódź rybacką. Nic dziwnego, że nie pamiętasz. Być może mentalnie zablokowałeś koszty!

Dla porównania kajak wędkarski kosztuje od 750 do 1100 dolarów. Zgadza się, rzeczywiście możesz dostać w swoje ręce nowy, wysokiej jakości kajak wędkarski za mniej niż fortunę.

Nawet kajak wędkarski o wartości 1100 USD jest o 48 900 do 98 900 USD tańszy niż łódź rybacka o wartości 100 000 USD. Za wszystkie dodatkowe pieniądze, które zaoszczędzisz, możesz kupić sobie nową wędkę, przynęty, haczyki, całą dziewiątkę!

Łatwa konserwacja

Łodzie rybackie są zawsze trudniejsze w utrzymaniu, ponieważ są zmotoryzowane. Cała dodatkowa ostrożność, którą musisz poświęcić silnikowi, zbiera swoje żniwo. Musisz przepłukać silnik, sprawdzić zaciski i sprawdzić silnik wewnątrz i na zewnątrz.

To nie wszystko, co musisz zrobić na swojej łodzi rybackiej. Należy również wyczyścić z zewnątrz i wewnątrz, nasmarować części, odkręcić korki spustowe, otworzyć zawory i krany, wyczyścić tapicerkę i wymienić uszkodzone części.

Jeśli brzmi to jak dużo pracy, to dlatego, że tak jest. Nic dziwnego, że jesteś wyczerpany!

Utrzymanie kajaka wymaga znacznie mniej wysiłku. Powinieneś sprawdzić kadłub, wyczyścić łódź wewnątrz i na zewnątrz, sprawdzić olinowanie i zakryć kajak, gdy nie jest używany. W przypadku kajaków nadmuchiwanych można je opróżnić i przechować do następnego razu. O to chodzi.

Jak zaczynasz widzieć, łodzie rybackie pochłaniają twój czas i pieniądze, dwie najcenniejsze rzeczy, jakie mamy w tym życiu. Spływ kajakowy pozwoli Ci zaoszczędzić więcej z obu!

Dobre ćwiczenie

Doprowadzenie zmotoryzowanej łodzi rybackiej do określonego punktu na wodzie nie wymaga praktycznie żadnego wysiłku.

Samo łowienie ryb, choć jest zabawą, również nie spala najwięcej kalorii. Jeśli siedzisz na łodzi łowiąc ryby, spalisz 143 kalorie na godzinę, jeśli ważysz 150 funtów. Jeśli ważysz 250 funtów, spalisz teraz 239 kalorii na godzinę.

To ledwie wystarczająca ilość kalorii, aby spalić lunch. Jeśli będziesz siedzieć i bezczynnie podjadać podczas tych długich odcinków, gdy nic się nie dzieje na Twojej łodzi, możesz spakować kalorie, nie zdając sobie z tego sprawy.

Tyle o zdrowej aktywności!

Kajak nie ma silnika i zamiast tego polega wyłącznie na twojej sprawności fizycznej w poruszaniu się. Oprócz wyżej wymienionych kalorii wędkarskich, spalisz również kalorie podczas wiosłowania. To zaleta, której nie uzyskasz w zmotoryzowanej łodzi rybackiej.

Ile kalorii spalasz pływając kajakiem? Według Amerykańska Rada ds. Ćwiczeń lub ACE, jeśli ważysz 125 funtów, spalisz 283 kalorie na godzinę pływania kajakiem. Ci, którzy ważą 150 funtów, spalą 340 kalorii na godzinę.

Jeśli ważysz 150 funtów i spędzasz tylko 60 minut spływając kajakiem i 4 godziny łowiąc ryby, oznacza to 912 spalonych kalorii. Wędkarz w zmotoryzowanej łodzi rybackiej traci te dodatkowe 340 kalorii, więc spaliłby tylko 572 kalorie.

Lepsze dla środowiska

Nasza planeta potrzebuje naszej pomocy bardziej niż kiedykolwiek. Przy każdym wyborze możemy podejmować przyjazne dla środowiska decyzje, które zmniejszają nasz ślad węglowy, lub możemy dalej przyczyniać się do dewastacji, która pustoszy naszą planetę.

Jeśli wybraną przez Ciebie łodzią do łowienia ryb jest łódź motorowa, to tylko zwiększasz swój ślad węglowy, a nie zmniejszasz go. Benzyna, która napędza Twoją łódź, może być bardzo szkodliwa dla środowiska.

Gdy gaz odparowuje, wydziela opary, które pogarszają zanieczyszczenie powietrza. Spalany gaz może wytwarzać tlenek azotu, tlenek węgla i dwutlenek węgla, z których żaden nie jest zdrowy dla ludzi. Do powietrza dostają się również pyły, co jeszcze bardziej obniża jego jakość.

Nawiasem mówiąc, dwutlenek węgla jest głównym gazem cieplarnianym i obecnie przyspiesza globalne ocieplenie. Bez ograniczania naszej działalności człowieka, która wytwarza dwutlenek węgla, globalne ocieplenie będzie nadal występować, prowadząc do większej liczby ekstremalnych zjawisk pogodowych i klęsk żywiołowych.

Wody również cierpią, gdy używasz łodzi napędzanych gazem. Gaz jest trujący dla zwierząt, a dostając się do wody, przenika do ciała morskiego stworzenia. Ich oczy, chemoreceptory, skóra i skrzela są uszkodzone.

Pęcherz pławny ryby, który zapewnia pływalność, może wypełnić się dzięki gazowi, przez co ryby nie mogą już prawidłowo unosić się na wodzie.

Chociaż ryby mają możliwość wykrywania gazu, dzięki czemu mogą uciec, mogą to zrobić tylko wtedy, gdy stężenie gazu wynosi około 0,05 miligrama na litr.

Jeśli woda zawierająca gaz przedostanie się do kranu, może wyrządzić szkody także Tobie i Twojej rodzinie. Nawet wdychanie powietrza zanieczyszczonego gazem może być niebezpieczne.

Jak już wiecie, kajaki nie są zmotoryzowane, więc nie szkodzą środowisku. Nie musisz się martwić, że gaz wpłynie na lokalną przyrodę (i innych ludzi), ani nie musisz się stresować wprowadzaniem większej ilości dwutlenku węgla do powietrza.

Szybsze pokonywanie dużych odległości

Jeśli postawisz zmotoryzowaną łódź rybacką i kajak łeb w łeb, łódź rybacka będzie za każdym razem mocniejszą i potężniejszą opcją. Jego silnik pozwala łodzi generować moc, która może napędzać ją przez wodę.

Nie śpij jednak na swoim kajaku! Jeśli jesteś biegły w wiosłowaniu, możesz w krótkim czasie przepłynąć kajakiem zaskakująco dalekie połacie wody. Nie mówimy, że pokonasz łódź rybacką per se, ale z drugiej strony to nie jest wyścig.

Poza tym, dotarcie do celu kajakiem daje poczucie satysfakcji i dumy, których nigdy nie dostaniesz, gdy biernie pływasz łodzią rybacką.

Konfigurowalny

Kajaki wędkarskie są przeznaczone do każdego rodzaju wędkowania, od łowienia w rzekach i jeziorach po wyprawy do wielkiego, błękitnego oceanu. Nawet wędkarstwo na otwartym akwenie jest na stole.

Możesz także wyposażyć swój kajak wędkarski we wszystkie funkcje i akcesoria potrzebne do codziennego łowienia. Twoje opcje obejmują stery do radzenia sobie z wiatrem, stojące pokłady, dzięki którym możesz łowić na nogach, gąsienice do echosondy, więcej siedzeń, uchwyty na wędki oraz schowki i mnóstwo pudeł.

Nawiasem mówiąc, kiedy mówimy, że masz opcje przechowywania, mamy na myśli to. Na przykład, możesz dodać suchą torbę do kajaka, wewnętrzne obszary przechowywania wędek, studnie zbiornika na lodówkę lub pudełko na sprzęt, kieszenie siatkowe, suche schowki na śródokręciu lub rufie, zamknięte luki dziobowe i wiele innych.

Nie będziesz potrzebować niczego podczas korzystania z kajaka wędkarskiego, a możesz cieszyć się wszystkimi innymi wyżej wymienionymi korzyściami.

Dostęp do większej liczby łowisk

Ze względu na smukły, opływowy kształt i brak silnika, dowodzenie kajakiem wędkarskim otwiera Twoje możliwości o wiele bardziej niż przemierzanie tego samego akwenu na łodzi rybackiej.

Będziesz mieć swobodę odkrywania obszarów, które wcześniej nie były dla Ciebie dostępne. Obszary te mogą być pełne ryb, więc możesz wypełnić swoją lodówkę pełną niesamowitych połowów.

Twój wzrost w stosunku do linii wodnej podczas pływania kajakiem jest kolejnym czynnikiem poprawiającym Twoją dostępność. Ponieważ jesteś niżej nad wodą, będziesz zmuszony zmodyfikować, a tym samym ulepszyć swoją grę wędkarską, stając się bardziej wykwalifikowanymi.

Proste uruchamianie

Twoja łódź rybacka płynnie ślizga się po wodzie, gdy jej silnik jest włączony, ale poza wodą jest to ciężki, niezdarny kawałek metalu, z którym trudno sobie poradzić. Wodowanie łodzi na wodę to jedna z najmniej ulubionych części, bo zawsze się spocisz.

Nie tak z kajakiem! Możesz wodować statek bezpośrednio z doku, zamiast kupować dedykowaną przyczepę. Przeciętny kajak waży mniej niż 100 funtów, więc jest o setki funtów lżejszy od nawet podobnej wielkości łodzi rybackiej. Obsługa kajaka będzie jak sen.

Spędzisz mniej czasu na mocowaniu się z przyczepami i ustalaniu dokładnego kąta wodowania, dzięki czemu możesz wodować swoją łódź i mieć więcej czasu na jedzenie, takie jak łowienie ryb!

Końcowe przemyślenia

Wielu wędkarzy preferuje łodzie rybackie, ale bądźmy prawdziwi, nie są najskuteczniejszą opcją. Przeciętna łódź rybacka jest duża, ciężka, hałaśliwa, trudna w obsłudze i pełna gazu, który może zanieczyszczać wodę i wpływać na lokalne życie morskie (a czasem także na życie ludzkie).

Kajaki kosztują mniej, wymagają mniej konserwacji i mniej hałasują. Mogą być niekonwencjonalnym wyborem do wędkowania, ale gdy spróbujesz kajaka nad łodzią rybacką, założymy się, że nigdy nie będziesz chciał wracać!