Dlaczego żyłka nazywa się „Test”?

Jeśli kiedykolwiek słyszałeś, jak ktoś odnosi się do żyłki jako „test’ lub widziałeś to gdzieś napisane na pudełku, prawdopodobnie się zastanawiałeś czemu. Większość z nas określiłaby to po prostu jako żyłkę wędkarską, więc gdzie dokładnie jest słowo ’test’ wejść do gry? „test’ żyłki ma wiele wspólnego z żyłką i może pomóc w podjęciu właściwej decyzji przy zakupie.

Dlaczego nazywa się żyłka? ’test’? Żyłka wyróżnia się ’test’ co jest jego siłą łamiącą. Siła łamiąca odnosi się do tego, ile ryba musi walczyć z żyłką, zanim ostatecznie pęknie. Zasadniczo test mówi ci, jaki rozmiar żyłki i jaką rybę może obsłużyć.

Wiedza o tym, co oznacza test i jak wpływa na twoje wrażenia wędkarskie, ma kluczowe znaczenie. Bez odpowiedniej linki możesz skończyć odganiając ryby lub skończyć z linką, która raz za razem pęka. W tym artykule poznasz elementy testu i sposób rozszyfrowania między różnymi testami.

Co oznacza „test”?

Prosta odpowiedź na to pytanie brzmi: test odnosi się do siły linii. Ilość testów, jakie musi wykonać żyłka, określi jej punkt zerwania, czyli to, z jaką siłą ryba musi walczyć z żyłką, zanim ostatecznie się złamie.

Oczywiste jest, że test jest ważnym czynnikiem przy wyborze żyłki. Weź pod uwagę, że numer testu ma bezpośredni wpływ na wytrzymałość linii. Mówiąc prościej, wyższy numer na pudełku, tym mocniejsza będzie żyłka.

Gdzie znajdziesz numer testu?

Kiedy kupujesz nową żyłkę wędkarską, ważne jest, aby sprawdzić poziom testu. Nie martw się; nie trzeba przeprowadzać żadnych specjalnych badań, aby dowiedzieć się, jak mocna jest żyłka.

Test żyłki można znaleźć bezpośrednio z przodu pudełka w przypadku większości produktów z żyłkami. Test powinien być wyraźnie widoczny i łatwy do znalezienia, ponieważ jest niezwykle ważny dla ogólnego doświadczenia wędkarskiego.

Czytać  Czy możesz używać wędki z jeziora w oceanie?

Znaczenie testów i gatunków ryb

Należy to zauważyć każdy gatunek ryb będzie wymagał innego numeru testu. Na przykład, jeśli próbujesz złapać Bluegill, który zwykle ma od 2 do 4 funtów, będziesz chciał kupić 4-funtową żyłkę wędkarską lub żyłkę z testem 4. To pozwoli ci być w stanie złapać Bluegill bez obaw o zerwanie linii.

Z drugiej strony ty nigdy nie chcesz kupować zbyt wysokiego testu dla gatunku, na który łowisz. Dzieje się tak dlatego, że im wyższy test, tym większa będzie średnica żyłki. Gdy żyłka ma większą średnicę, ryby łatwiej ją dostrzegą. To sprawi, że złapanie różnych mniejszych ryb, które mogą to zobaczyć i odlecieć, będzie wyzwaniem.

O ile nie jesteś na rynku większych ryb, takich jak tuńczyk lub sandacz, najlepiej trzymaj się niższej testowej żyłki. W rzeczywistości w większości powinno być dobrze zaczynając od testu od 6 do 8 funtów. To dobry rozmiar dla większości ryb. to nie jest za mały że można go złamać, ale też nie taki duży że może być łatwo zauważony przez ryby.

Jeśli chodzi o wybór żyłki, warto również rozważ zakup czystej, zielonej lub jasnoniebieskiej linii. Te kolory nie są łatwo dostrzegalne przez ryby, a pod koniec wyprawy na ryby prawdopodobnie będziesz mieć znacznie większy zaciąg.

Oto przydatne wykres które pomogą Ci wybrać odpowiedni test żyłki dla poszukiwanej ryby:

BLUEGILL Testowa żyłka wędkarska od 2 do 4 funtów
OKOŃ Testowa żyłka wędkarska od 4 do 8 funtów
BEZPIECZEŃSTWO Testowa żyłka wędkarska od 4 do 8 funtów
GITARA BASOWA Testowa żyłka wędkarska od 5 do 12 funtów
PSTRĄG Testowa żyłka wędkarska od 5 do 10 funtów
FLĄDRA Testowa żyłka wędkarska od 8 do 15 funtów
NIEBIESKI Testowa żyłka wędkarska od 15 do 25 funtów
TUŃCZYK Testowa żyłka wędkarska od 20 do 40 funtów
DOLINA Testowa żyłka wędkarska od 10 do 20 funtów
KOCIA RYBA Testowa żyłka wędkarska od 8 do 15 funtów

Czy rozmiar wędki i kołowrotka ma znaczenie?

Jeśli nie jesteś do końca pewien, jaki rozmiar testowy powinieneś kupić, możesz szybko uzyskać odpowiedź, sprawdzając zalecaną wagę żyłki zarówno na wędce, jak i kołowrotku. Ważne jest, aby sprawdzić limity wagowe przed dodaniem żyłki do swojego sprzętu wędkarskiego.

Czytać  Czy kołowrotki wędkarskie mogą się zamoczyć?

Jeśli używasz małego, malutkiego kołowrotka pstrągowego, prawdopodobnie będziesz chciał wybrać żyłkę z niskim testem. Próba dodania testu o wadze ponad 20 funtów do takiego małego kołowrotka nie tylko będzie wyglądać śmieszne, ale będzie miało również wpływ na to, jak łowisz. Kołowrotek prawdopodobnie nie będzie działał prawidłowo, a wędka może się złamać, jeśli ma zbyt duży ciężar.

Zawsze najpierw sprawdź zalecenia dotyczące testów dla swojego sprzętu wędkarskiego. Stamtąd możesz zdecydować, jaki rodzaj ryby chcesz złowić, i wybrać odpowiednią dla siebie ilość testową.

Czy ryby mogą przeciąć linię zębami?

Niektórzy ludzie mogą pomyśleć, że… mieć aby uzyskać grubą, ciężką linię, aby odeprzeć zęby ryb. Mają wrażenie, że wszystko ryby mają ostre zęby i mogą z łatwością przebić się przez cienki test. Czy ta opowieść starych żon o testach to mit, czy jest to coś, o co należy się martwić?

Jeśli chodzi o ryby przecinające twoją żyłkę, ty nie musisz się martwić. W rzeczywistości są tylko dwie ryby, o które należy się martwić, jeśli chodzi o ryby zdolne do przecięcia żyłki: słodkowodny szczupak północny i piżmo. Ich zęby są płaskie i ostre z ostrymi krawędziami, podczas gdy inne gatunki ryb mają zaokrąglone zęby, które nie przecinają linii.

Wybór właściwej linii

Przy wyborze testu żyłki należy pamiętać tylko o dwóch rzeczach:

  • rekomendacja twojego sprzętu wędkarskiego
  • rodzaj gatunku, na który łowisz

Pamiętaj, że ty zawsze chcesz oprzeć swoją decyzję na rodzaju posiadanej wędki i kołowrotka. Wybór zbyt dużego testu żyłki spowoduje problemy z wędkowaniem, a także z funkcjonalnością wędki i kołowrotka. Jeśli próbujesz łowić większe gatunki, które wymagają grubszej żyłki, być może będziesz musiał kupić nowy sprzęt, aby sobie z tym poradzić.

Kolejną ważną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to nie chcesz kupować linii, która ma zbyt wysoki test dla gatunku, którego szukasz. Grubsza żyłka ma większą średnicę, co jest dobrze widoczne w wodzie. Jeśli ryby widzą żyłkę i raczej nie ugryzą. Pamiętaj, aby zacząć od testu wędkarskiego 4 funty lub 6 funtów i stamtąd go wziąć.

Czytać  Jak unikać wodorostów podczas wędkowania?

Wniosek

Jeśli kiedykolwiek usłyszysz żyłkę o nazwie „test’wiedz, że odnosi się to po prostu do tego, jaką wagę może obsłużyć linia, zanim się zerwie. Pamiętaj, że ilość testu wędkarskiego powinna mieścić się w zalecanym rozmiarze dla twojego sprzętu wędkarskiego i rodzaju ryb, które łowisz.