Dlaczego wędki mają uchwyty z korka?

Rozgałęzianie się na inne wędki lub zmiana niektórych komponentów może być ekscytujące, choć mylące. Korkowe uchwyty są już od jakiegoś czasu i wielu rybaków zaczyna się nimi kołysać.

Dlaczego wędki mają uchwyty z korka? Naturalne właściwości korka sprawiają, że doskonale nadaje się do wykorzystania jako materiał na rękojeści narzędzi używanych w zimnych i/lub mokrych środowiskach, takich jak wędkarstwo. Jako materiał korek:

 • dobrze przenosi drgania, zapewniając lepszą wrażliwość na brania ryb
 • jest lekki, zachowuje ciepło i z czasem dopasowuje się do dłoni, poprawiając komfort i zmniejszając zmęczenie
 • jest hydrofobowy – tzn. nie wchłania łatwo wilgoci jak pot i woda
 • utrzymuje przyczepność w mokrych i zimnych warunkach

Wszystko to sprawia, że ​​korek idealnie nadaje się na rękojeści wędek!

Ten krótki artykuł omówi wszystko o korkowych uchwytach. Od konserwacji po nawet błystki, które najlepiej z nimi współpracują.

Dlaczego warto używać korka?

Jak wspomnieliśmy w punkcie powyżej, korkowy uchwyt jest cieplejszy w dotyku niż standardowa pianka EVA. Poza niewielkimi korzyściami cieplnymi, podobno wędki z rękojeścią z korka są trzy razy bardziej czułe niż EVA. Wynika to z niskiej zdolności tłumienia korka, co pomaga lepiej odbierać wibracje.

Biorąc pod uwagę, że nieuchronnie zmoczysz wędkę, korkowa rękojeść pomaga również zachować przyczepność. Kiedy weźmiesz pod uwagę takie rzeczy, jak miękka przynęta lub błystki, wrażliwość korka sprawia, że ​​dla wielu jest to celowe.

Czy są jakieś wady?

Korek może być łatwy do złamania, a może się okazać, że twoja wędka ma już własne. To powinno wystarczająco powiedzieć o jego trwałości, której brakuje długowieczności jego odpowiednikowi z pianki EVA. Tam, gdzie korek pękłby lub odprysnął, rączka z pianki EVA zwykle pozostawałaby nienaruszona.

Korkowe uchwyty mogą być również trudne do prawidłowego czyszczenia, a wysokie koszty posiadania czegoś delikatnego odstraszają niektórych rybaków.

Jak utrzymać uchwyt z korka na wędce?

Utrzymanie wędki w czystości powinno być Twoim najwyższym priorytetem, gdy nadejdzie odpowiednia pogoda. Jeśli masz uchwyt z korka, być może będziesz musiał wykonać trochę dodatkowej naprawy. Aby utrzymać korkową rączkę w doskonałym stanie, wykonaj następujące czynności:

Czytać  Czy sanki do wędkowania pod lodem pływają?

Krok 1: Wyczyść uchwyt

Wiemy, że może to być oczywiste, ale ten krok może pomóc zachować długowieczność korka. Będziesz potrzebować podstawowych rzeczy: mydła i wody. Jeśli masz, gąbka tutaj zdziała cuda. Namyj rączkę wędki i upewnij się, że jej problematyczne obszary są czyste.

Krok 2: Uszczelnij powierzchnię

Upewnij się, że korek jest całkowicie suchy i czysty. Te problematyczne obszary zostaną wkrótce uszczelnione za pomocą uszczelniaczy. Oznacza to, że gdy zabrudzisz ręce, nie wślizgnie się w szczeliny korkowego uchwytu. Problemy, takie jak odpryskiwanie, zmniejszają się po rutynowym uszczelnianiu, dzięki czemu korek z czasem staje się silniejszy.

Krok 3: Wypoleruj powierzchnię

Jeśli masz jakieś gąbki do ścierania, są one idealną tkaniną do bezpiecznego polerowania korka. Staraj się trzymać z dala od ręczników papierowych, ponieważ tkanina może zdrapać niektóre szczeliwa. Lekko zmocz poduszkę i powoli przejedź przez korek. Pomaga to upewnić się, że korek jest szczelny i wygląda na zupełnie nowy.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy powtórzyć ten krok jeszcze raz lub dwa razy.

Jak naprawić uchwyt z korka?

Powyższy przewodnik dotyczący konserwacji pomoże w naprawie uchwytu, ale należy o tym pamiętać podczas konserwacji uchwytu z korka. Poświęć trochę czasu na czyszczenie uchwytu raz w miesiącu. Jeśli łowisz ryby słodkowodne, będziesz zadowolony, że twoja rączka lepiej trzyma się, gdy złapiesz duży połów.

 • Pożywny: Możesz posmarować nadzienie prostymi przedmiotami codziennego użytku, takimi jak szpatułka lub nóż do masła. Jeśli naprawa jest spóźniona, może być konieczne nałożenie kilku warstw na pęknięcia.
 • Wykończeniowy: Złożenie zgłoszenia musi nastąpić przed tym krokiem, ponieważ jest to dobry tester na plamy. Kolejne wykończenie lub uszczelniacz najlepiej dodać 24 godziny po oryginale.
 • Przygotowanie: Twój korek musi być całkowicie czysty i suchy. Aby uzyskać najlepsze wyniki, staraj się trzymać korek w miejscu o temperaturze powyżej 40 stopni Fahrenheita.
Czytać  Czy ryby częściej gryzą w słoneczne lub pochmurne dni?

Czy działają na muchówki?

Rękojeści korkowe są bardzo popularne wśród wielu wędkarzy muchowych, a korek z pewnością spełnia swoje zadanie. Uchwyty są ważne podczas „zagrywania” przynęty i ogólnego rzutu. Nie każdy uchwyt z korka będzie odpowiedni dla twojej wędki muchowej, więc poeksperymentuj, zanim zdecydujesz się na konkretną. Istnieją dwa główne powody, dla których korkowe uchwyty są używane do wędek muchowych:

 • Są lżejsze: Ten materiał doskonale nadaje się do minimalizowania zmęczenia podczas wędkowania przez cały dzień. Mówi się, że w ciągu dnia można zarzucić kilkaset razy więcej niż w przypadku standardowej pianki EVA. Na początku waga może nie wydawać się wielkim czynnikiem, ale kilka dodatkowych uncji może odciążyć nadgarstek.
 • Oferują przyzwoitą trwałość: Rozumiemy przez to, że gdy zmoknie, utrata wędki w połowie rzutu nie jest czymś, o co musisz się martwić. Zwłaszcza jeśli wykonujesz rutynową konserwację uchwytów z korka i upewnij się, że uszczelniłeś wszelkie pęknięcia. Jak wspomnieliśmy wcześniej w artykule – pianka EVA jest znacznie mocniejsza od korka, jeśli chodzi o codzienne wypadki i ma dłuższą żywotność niż jej odpowiednik.

Rodzaje uchwytów korkowych do wędek muchowych

Jeśli chodzi o korek, masz do wyboru tylko cztery różne rodzaje uchwytów. Nie każda rękojeść jest taka sama i da inną informację zwrotną dla twojej wędki. Cztery uchwyty składają się z:

 • Pełne studnie: Jest to bardziej popularna opcja z listy, którą można znaleźć w większości wędek sprzedawanych w sprzedaży. To nie tylko najcięższa, ale i największa wędka, która jest odpowiednia dla wędkarzy z dłuższymi palcami. Ze względu na swój rozmiar i wagę może powodować zmęczenie u osób o mniejszych dłoniach.
 • Odwrócone połówki studni: Odpowiedni dla osób o średnich i mniejszych dłoniach, ten typ rękojeści nie jest szeroko rozpowszechniony w przypadku większości wędek muchowych. Rękojeść pozwala na dobry chwyt bez konieczności wywierania zbyt dużego nacisku.
 • Zmodyfikowany zachodni: Ten uchwyt nie jest zbyt dobrze znany, przez co trudniej go znaleźć. Jest to grubsza wersja uchwytu cygara, a jej funkcjonalność jest ograniczona. Jest to uchwyt na jedną wędkę, który nie pasuje do wielu wędkarzy.
 • Cygaro: Rzadko spotykany na rynku, ten uchwyt jest czymś, co możesz sam zamontować na swoim wędce. Jest to najmniejszy dostępny uchwyt, który najlepiej nadaje się dla osób o mniejszych dłoniach. Lekka rękojeść zapewnia rybakom możliwość rzucania przez cały dzień przy minimalnym bólu.
Czytać  Czy można łowić bez licencji?

Nawet jeśli masz ograniczone opcje, są szanse, że znajdzie się rybak, który nigdy nie odważył się na inny rodzaj uchwytu. Wypróbowanie innej rękojeści może mieć ogromne znaczenie podczas wędkowania, a twoje ręce również mogą ci podziękować.

Czy niektóre uchwyty z korka są lepsze niż inne?

Istnieją tylko dwa rodzaje korka, które najlepiej nadają się na rękojeści wędzisk. Są one znane jako AA i premier. Należy zauważyć, że im więcej pęknięć lub skaz na korku, tym niższy stopień. Powodem, dla którego te dwa typy są tak mocno wspierane, jest trwałość korka i estetyka, jaką daje pasta.

Powodem, dla którego uchwyty z korka są droższe niż pianka EVA, jest zapotrzebowanie i niedobór materiału. Chociaż istnieją materiały, które mogą sprawić, że wędka będzie lżejsza na nadgarstku przez cały dzień, nie są one tak trwałe jak korkowe uchwyty. Różne rodzaje materiałów będą miały również różną czułość – a im bardziej czuły jest twój przypon, tym mniej prawdopodobne jest, że przegapisz te lekkie brania.

Doświadczeni wędkarze zgadzają się, że korek jest wygodniejszy, ponieważ z czasem dopasowuje się do dłoni. Jest bardziej czuły, lżejszy i pływający, nie wchłania płynów, zapewnia pewny chwyt w mokrych i zimnych warunkach, a ogólnie wygląda i dobrze się czuje – w sumie doskonały, naturalny materiał na rękojeści wędek!