Dlaczego skutery śnieżne się przegrzewają? Z przyczynami i naprawami

W zimny dzień w tundrze, kiedy skuter śnieżny wydziela więcej ciepła niż zwykle, zauważysz. Na początku spisujesz to, myśląc, że może twoje sanie są ciepłe z powodu tego dużego wzgórza, z którego zjechałeś, lub fajnej sztuczki, którą właśnie wykonałeś. Kiedy problem pogarsza się w miarę upływu dnia, zdajesz sobie sprawę, że musisz coś zrobić. Dlaczego skutery śnieżne się przegrzewają i jak rozwiązać problem?

Skutery śnieżne mogą się przegrzewać z powodu nadmiernego użytkowania, braku chłodzenia silnika, używanie niewłaściwego paliwa, i słaba izolacja cewki stojana silnika. W niektórych przypadkach złe połączenia elektryczne lub uszkodzony prostownik-regulator napięcia mogą również powodować przegrzanie. Oprócz uzupełnienia płynu chłodzącego i wytchnienia sań, nie jest złym pomysłem wizyta w naprawie przegrzewającego się skutera śnieżnego.

W tym poście omówimy więcej przyczyn i korekt przegrzania skutera śnieżnego. Następnym razem, gdy coś takiego przytrafi ci się podczas jazdy na sankach, będziesz wiedział, co robić.

Zacznijmy.

Dlaczego skutery śnieżne się przegrzewają?

Najpierw zajmijmy się przyczynami przegrzewania się skutera śnieżnego. Niewielkie przegrzanie, na przykład podczas pracy silnika na biegu jałowym, jest normalne. Podczas jazdy na sankach wymienniki ciepła zostaną pokryte śniegiem, a temperatura wewnętrzna skutera śnieżnego powinna się obniżyć.

Jednak w poniższych scenariuszach przegrzanie zwykle wskazuje na poważniejszy problem, więc postępuj ostrożnie.

Nadużycie

Jak długo jeździłeś dzisiaj na skuterze śnieżnym? Czy minęły godziny, odkąd zrobiłeś sobie przerwę? Może jechałeś tylko przez ponad 60 minut, ale jechałeś z wyjątkowo dużą prędkością, ponieważ znalazłeś zabójczą próbę z dużą ilością otwartej przestrzeni.

W obu sytuacjach możesz się spodziewać, że w pewnym momencie silnik Twojego skutera śnieżnego zacznie się przegrzewać. Ten problem zwykle ustępuje, gdy zatrzymasz sanie i zeskoczysz na chwilę. Kontynuowanie jazdy skuterem śnieżnym, gdy wydziela dużo ciepła, może spowodować uszkodzenie silnika, a w najcięższych przypadkach doprowadzić do awarii sań.

Brak chłodziwa lub oleju

W naszym ostatnim artykule na temat chłodzenia skuterów śnieżnych wspomnieliśmy, że większość produkowanych obecnie sań wykorzystuje chłodzenie cieczą, na przykład płynem chłodzącym. Jak sama nazwa wskazuje, płyn chłodzący przepływa przez komorę silnika i zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się silnika.

Musisz stale monitorować poziom płynu chłodzącego w skuterze śnieżnym. Bez płynu chłodzącego silnik jest znacznie bardziej podatny na przegrzanie, więc może to być jeden z powodów, dla których tak się dzieje.

Oprócz płynu chłodzącego, innym ważnym płynem w pielęgnacji sanek jest olej. Kiedy w skuterze śnieżnym zaczyna brakować oleju, zawarta w nim mieszanka paliwowa może przesyłać ciepło do silnika, rozgrzewając go. Jeśli silnik nagrzeje się wystarczająco, pierścienie i głowice tłoków mogą się nawet stopić, co zablokuje silnik i uniemożliwi dalszą jazdę.

Zepsute wentylatory silnika

Jeśli skuter śnieżny nie jest chłodzony cieczą, to ma chłodzenie wentylatorem. Szereg wentylatorów w pobliżu silnika wydmuchuje chłodne powietrze, aby silnik się nie przegrzał. Jedną z zalet chłodzenia wentylatorem jest to, że jest zwykle bardziej bezobsługowy w porównaniu z używaniem chłodziwa… zwykle.

Każdy z tych wentylatorów może przestać działać, a gdy tak się stanie, chłodne powietrze, które otrzymuje silnik, może być niewystarczające, aby zapobiec przegrzaniu.

Pożywny w górę z niewłaściwym rodzajem paliwa

Oto scenariusz, który może dotknąć każdego saneczkarza: jesteś na śniegu, gdy moc twojego skutera śnieżnego zaczyna spadać, potem jest grzechotka śmierci i na koniec nic. Twoje sanki zatrzymują się na śniegu. Czemu? Słyszałeś dziwny dźwięk, zanim to wszystko się wydarzyło, ale nie sądziłeś, że sytuacja jest aż tak poważna.

Użycie niewłaściwego rodzaju gazu do skutera śnieżnego może spowodować wyłączenie sań i przestanie działać. Na przykład paliwo z tlenem lub mieszanka etanolu prowadzi do uboższej mieszanki paliwowej, która wpłynie na osiągi skutera śnieżnego w porównaniu do tankowania czystym gazem.

Jeśli w twoim gazie jest za dużo wody, to też źle. Twój gaz może być bardziej wodnisty, jeśli jest oparty na etanolu, ponieważ etanol sprzyja większemu spożyciu wody, ponieważ wciąga wilgoć z zewnątrz.

Ta kombinacja wody i alkoholu może przeważyć nad gazem w zbiorniku, oddzielając się i zamieniając w maź, która może przedostać się do silnika. Aha, a twój gaz, teraz oddzielony od etanolu i wody, ma znacznie niższą liczbę oktanową niż wcześniej. Jeśli nie jesteś zaznajomiony, liczba oktanowa to poziom wydajności źródła paliwa.

Aby uniknąć tych problemów z paliwem, nigdy nie kupuj mieszanki paliw. Idź też na stację benzynową z pracownikami, którym ufasz, którzy nie będą cię źle kierować.

Zły stojan

Inną częścią twojego skutera śnieżnego, która może przyczynić się do problemów z przegrzaniem, jest stojan. Co to jest stojan? Znajdujący się w większości silników elektrycznych stojan jest jednym z elementów układu obrotowego. Energia przechodzi przez stojan podczas wirowania układu obrotowego.

Stojan może się zepsuć, jeśli jeździsz na sankach przez dłuższy czas zaraz po ich zakupie, ponieważ ciepło zostaje uwięzione w silniku. Izolacja stojana, zakrywająca przewody stojana, może zacząć się psuć, zwiększając ryzyko zwarcia przewodów. W tym momencie istnieje ryzyko awarii silnika.

Zdegradowany Połączenia elektryczne

Okablowanie w stojanie to nie wszystko, co może zawieść. Gdy śnieg dostaje się do niektórych części skutera śnieżnego, ciepło wewnątrz powoduje topnienie śniegu. Topniejący śnieg zamiast stać się cieczą, pod wpływem wysokich temperatur zamienia się w parę. Jeśli masz sanki przez jakiś czas, nagromadzenie pary może spowodować uszkodzenie złączy elektrycznych, nawet jeśli są uszczelnione.

Metalowe zaciski w złączach szybko korodują. Zwiększa to rezystancję systemu elektrycznego, co może również wpływać na regulator napięcia-prostownik.

Znoszony Regulator napięcia-prostownik

Regulator napięcia-prostownik to urządzenie przeznaczone do kontrolowania napięcia w saniach. Jednak ze względu na gromadzenie się pary, które może zniszczyć integralność w/w połączenia elektrycznego, a także podnieść rezystancję instalacji elektrycznej, złącza wiązki mogą zwiększyć moc wyjściową regulatora-prostownika napięcia.

Oznacza to, że zamiast zarządzać napięciem w rozsądnym stopniu, jak zwykle robi to regulator napięcia, prostownik uważa, że ​​system elektryczny może wytrzymać większe napięcie, ponieważ jego moc wyjściowa wzrosła. Gdy przez system przepływa więcej napięcia, stojan ulega przeciążeniu i ulega awarii.

Jak leczyć przegrzanie skutera śnieżnego?

Ok, więc z jednego lub więcej z powyższych powodów twoje sanki mocno się przegrzewają. Teraz zdajesz sobie sprawę, że kontynuowanie jazdy na skuterze śnieżnym, kiedy wydziela tak dużo ciepła, to bardzo kiepski pomysł. Oprócz silnika przegrzewają się również kluczowe elementy wnętrza, które w każdej chwili może spowodować, że sanie przestaną działać.

Oto, co powinieneś zrobić, gdy czujesz, że Twój skuter śnieżny robi się gorętszy niż zwykle.

Sprawdź swoje poziomy chłodziwa

Najpierw chcesz uzyskać dostęp do zbiornika płynu chłodzącego, aby zobaczyć, ile płynu chłodzącego ma twoje sanki. O tym, jak dostać się do zbiornika płynu chłodzącego pisaliśmy w naszym ostatnim wpisie na blogu o chłodzeniu skuterów śnieżnych, więc warto o tym przeczytać, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Jak wspomnieliśmy w tym poście, większość płynu chłodzącego do skuterów śnieżnych ma kolor zielony lub pomarańczowy, więc szukaj płynu w jednym z tych odcieni.

A także poziom paliwa

Powinieneś również sprawdzać paliwo, gdy jesteś przy nim. Najlepiej, jeśli zawsze tankujesz świeże, zamiast używać paliwa, które masz w domu (lub gdzie indziej). W ciągu około miesiąca stosowanie mieszanki benzyny jest ryzykowne, a nawet czysty gaz może nie być tak nieskazitelny i przejrzysty jak kiedyś. Możesz nawet przyspieszyć żywotność gazu, przechowując go w wentylowanym pojemniku lub zbiorniku paliwa, więc nie używaj ich.

Zrób sobie przerwę

Jeśli poziom paliwa i płynu chłodzącego jest w porządku, nadszedł czas, aby przejść do innych przyczyn przegrzania skutera śnieżnego. Na przykład, może jeździłeś na sankach zbyt długo lub zbyt szybko? Jeśli tak, to najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to zrobić sobie przerwę, jak powiedzieliśmy wcześniej. Dzięki temu wewnętrzne elementy silnika będą miały bardzo potrzebną szansę na ostygnięcie, aby mogły dalej napędzać Twoją jazdę przez drugą połowę dnia.

Dodaj grzejnik lub Miłośnik

To, co niektórzy sanki robią, aby zwalczyć przegrzanie, polega na dodaniu dodatkowego sprzętu z tyłu swoich skuterów śnieżnych. Chłodnica lub dodatkowy wentylator mogą utrzymywać ruch powietrza, dzięki czemu silnik nie nagrzewa się, nawet jeśli jeździsz przez chwilę.

To rozwiązanie może działać, ale ma kilka wad. Po pierwsze, zwiększasz masę tylnej części sań, co w niektórych przypadkach może utrudnić manewrowanie. Poza tym temperatura na zewnątrz musi być wyjątkowo niska. W przeciwnym razie wentylator po prostu wdmuchuje do silnika ciepłe powietrze, co przyspieszy jego przegrzanie.

Zobacz mechanika

Jeśli wypróbowałeś wszystko, co do tej pory zasugerowaliśmy, ale Twój skuter nadal się przegrzewa, zalecamy zabranie go do mechanika sań. Mogą zdiagnozować niektóre z bardziej szczegółowych problemów, które mogą mieć wpływ na chłodzenie skutera śnieżnego, takie jak uszkodzone okablowanie lub uszkodzony prostownik regulatora napięcia, którego sam możesz nie być w stanie wykryć.

Końcowe przemyślenia

Przegrzewanie się skutera śnieżnego jest częstym problemem, ale prawie nigdy nie należy go ignorować. Kiedy Twoje sanki nagrzewają się, ryzykujesz awarią silnika, a także innych części Twojego skutera śnieżnego.

Dzięki temu artykułowi wiesz już, co zrobić, gdy Twój skuter śnieżny zaczyna się wyjątkowo nagrzewać. Powodzenia i bądź bezpieczny!