Dlaczego skutery śnieżne mają przepustnice kciuka?

Idziesz nacisnąć przepustnicę na saniach i poczekaj chwilę, jak to robisz? W przypadku większości modeli skuterów śnieżnych odpowiedzią jest użycie kciuka za pomocą przepustnicy kciuka. Czy to naprawdę najskuteczniejszy wybór dla dzisiejszych sań? Dlaczego skutery śnieżne mają przepustnice kciukowe?

Przepustnice kciukowe są powszechne w skuterach śnieżnych, aby zapewnić lepszą kontrolę nad przepustnicą bez poświęcania zwrotności. To powiedziawszy, niektórzy saneczkarze odczuwają ból kciuka, jeśli zbyt często używają przepustnicy, dlatego tak popularne stały się alternatywy, takie jak ręczne przepustnice.

W dzisiejszym poście wyjaśnimy bardziej szczegółowo przepustnice kciuka, w tym czym one są, jak działają i dlaczego Twoje sanki je mają. Jeśli myślisz o wymianie przepustnicy kciuka na coś, co działa lepiej dla Ciebie, porozmawiamy również o Twoich opcjach.

Zaczynajmy.

Co to jest przepustnica kciuka?

Ok, więc czym do cholery jest przepustnica kciuka?

Wiele pojazdów ma przepustnice, które pozwalają zarządzać przepływem płynu w kierunku silnika. Im więcej przepustnicy dodasz, tym większą moc otrzyma silnik. Ograniczając przepływ płynu, silnik pracuje z mniejszą mocą.

Przepustnica kciuka, która jest stosowana w wielu quadach i skuterach śnieżnych, reguluje moc, którą otrzymuje silnik sanek za pomocą jednego palca, kciuka.

Większość przepustnic kciukowych jest wykonana z materiału, który jest wygodny dla dłoni, takiego jak plastik, a nie metal. Dźwignia na końcu przepustnicy służy do oparcia kciuka na lub w pobliżu. Naciskasz tę dźwignię, gdy chcesz przesunąć przepustnicę.

Dlaczego skutery śnieżne mają przepustnice kciuka?

Wielu saneczkarzy zastanawiało się, dlaczego skutery śnieżne są wyposażone w przepustnice kciukowe, a nie w przepustnice obrotowe. Przekręcona przepustnica usuwa dźwignię z kierownicy. Zamiast tego, aby wyregulować przepustnicę, przekręciłbyś całą kierownicę.

Może to brzmieć świetnie, ale zwykle brakuje ci precyzji i kontroli, jaką dysponujesz z przepustnicami kciukowymi. Ponieważ Twoja ręka jest zawsze nad przepustnicą za pomocą przepustnicy kciuka, możesz w mgnieniu oka zwiększyć lub wyłączyć zasilanie silnika. Obrotowe przepustnice znacznie utrudniają szybką ucieczkę przed niebezpieczeństwem, przez co jesteś bardziej podatny na kontuzje.

Innym powodem, dla którego wiele sanek ma wbudowane przepustnice kciukowe, jest wygoda. Nie musisz szukać sposobu na zmniejszenie mocy silnika w sytuacji awaryjnej, po prostu naciśnij dźwignię, na której i tak znajduje się kciuk, gdy trzymasz kierownicę.

Możesz również mieć lepszą manewrowość z przepustnicą kciuka, nawet jeśli zdarzy ci się przesunąć ciężar bardziej w jedną stronę skutera niż w drugą. Sanie rzeczywiście mogą się przechylać, jeśli nie jesteś ostrożny, więc potrzebujesz mechanizmu, który pozwoli ci wykonywać nagłe manewry bez wywracania się, że tak powiem.

Niektórzy eksperci uznali nawet bezpieczeństwo kciuka w stosunku do innych przepustnic jako główny powód, dla którego znalazła się w skuterach śnieżnych. Nie oznacza to, że nigdy nie możesz mieć wypadku, jeśli twoje sanki mają przepustnicę kciukową, ale dostępność i zwrotność przepustnicy może do pewnego stopnia zmniejszyć ryzyko wypadku.

Wady przepustnicy kciuka

Jak udowodniliśmy, przepustnice kciukiem mogą być całkiem korzystne, ale niestety nie wszystko w tej funkcji skutera śnieżnego jest koniecznie wspaniałe. Gdy zaczniesz regularnie używać przepustnicy kciuka na sankach, możesz mieć następujące skargi.

Ból dłoni

Jeśli trzymasz się tych samych ustawień przepustnicy przez większość dnia, na przykład podczas jazdy po prostej trasie bez wielu niespodzianek, ten punkt może nie mieć zastosowania. W przypadku każdego innego typu sanek, którzy wjeżdżają i schodzą ze wzgórz, nawigują w zakrętach, jeżdżą w terenie i przez cały dzień jeżdżą po zróżnicowanym terenie, musisz często regulować przepustnicę.

Za każdym razem, gdy to robisz, to tylko kciuk kontroluje. Cały ten ruch kciuka może sprawić, że Twoje dłonie będą obolałe, napięte i obolałe pod koniec dnia.

Na tym blogu dyskutowaliśmy wcześniej, jak jazda na skuterze śnieżnym działa na wiele mięśni, ale prawdopodobnie nigdy nie myślałeś, że twoje ręce są w tym uwzględnione, prawda?

Jeśli Twoje ręce są całkowicie zastrzelone przed zakończeniem sesji jazdy konnej, proponujemy kilka ćwiczeń, które mogą Ci pomóc. Oto, co możesz zrobić:

  • Odwrócone loki: Odwrotne uginanie wymaga sztangi o umiarkowanej wadze. Trzymaj sztangę w dłoni, która obsługuje przepustnicę kciuka na skuterze śnieżnym. Następnie podnieś sztangę do brody, podwiń ją, a następnie opuść. Powtarzać.
  • Rękawiczki obciążone: Noszenie obciążonych rękawic przez cały dzień zmusza dłonie do cięższej pracy, co z kolei wzmacnia mięśnie, dzięki czemu dłonie są jeszcze lepiej przygotowane do radzenia sobie z rygorami kciuka.
  • Rolki na nadgarstek ze sztangą: Trzymaj w jednej ręce zestaw hantli lub sztangi. Wyciągnij ręce bezpośrednio przed siebie i wyprostuj je tak bardzo, jak tylko możesz. Teraz, podkręcając nadgarstki, poruszaj się najpierw w górę, a potem w dół, robiąc to podstępnie, jeśli to możliwe. W tym ćwiczeniu chcesz użyć lżejszych ciężarków.
  • Wyciskanie gumowej kulki: Masz gumową piłkę leżącą gdzieś w domu, na przykład w sypialni dzieci? Weź piłkę wielkości twojej pięści i ćwicz wyciskanie jej z powrotem przez cały dzień. Upewnij się, że nie jest to piłka stresowa, ponieważ nie będzie miała oporu potrzebnego do wzmocnienia mięśni palców i dłoni.

Wielu skuterów śnieżnych twierdzi, że po pewnym czasie niekoniecznie odczuwa ból kciuka i ręki, gdy używa się przepustnicy kciuka, głównie poprzez ćwiczenia. To powiedziawszy, na początku ten ból może być nieoczekiwany i bardzo nieprzyjemny.

Zimne ręce

Ok, więc możesz znaleźć sposób na wzmocnienie dłoni, ale niewiele możesz zrobić z zimnymi palcami. O ile nie nosisz bardzo lekkich rękawic, trudno jest wyczuć przepustnicę w zimowych rękawiczkach. Nawet jeśli kupiłeś cienkie rękawiczki, tak naprawdę nie ochronią twoich dłoni, przez co będą bezcelowe.

Wiele sanek używa przepustnicy kciuka gołą ręką. Dlatego, jeśli kiedykolwiek aktywowałeś podgrzewacze do rąk w skuterze śnieżnym, są one dołączone do kierownicy, aby Twoje palce były ciepłe. Funkcja podgrzewania dłoni może działać do pewnego stopnia, ale jeśli jest ci zimno, ponieważ jeździłeś na sankach przez wiele godzin w piekielnie mroźny dzień, może brakować podgrzewaczy.

Uchwyt kierownicy

Innym zarzutem, jaki niektórzy skutery śnieżne mają, jeśli chodzi o używanie przepustnic kciukowych, jest sztywność uchwytu kierownicy niezbędna do obsługi przepustnicy. Pamiętaj, że przez cały czas musisz trzymać kciuk w pobliżu dźwigni gazu, co nie pozostawia wiele miejsca na zmianę położenia dłoni.

Znowu możesz skończyć z bólem dłoni, gdy twoje palce nie zginają się godzinami na kierownicy. Ten ból może również obejmować nadgarstki.

Jakie są alternatywy dla przepustnicy kciuka?

Przepustnice kciukowe są z pewnością przydatne, ale mają też kilka bolesnych wad, które sprawiają, że sanki zawsze szukają bardziej opłacalnej alternatywy. Oto kilka opcji, które możesz rozważyć dla własnego skutera śnieżnego.

Przekręć przepustnicę

Omówiliśmy przepustnicę skrętu wcześniej w tym artykule, ale oto krótkie podsumowanie. Zamiast dźwigni naciskanej kciukiem, przepustnica obrotowa wymaga przekręcenia kierownicy, aby zwiększyć lub zmniejszyć moc silnika.

Niektórzy saneczkarze wyposażyli swoje skutery śnieżne w przekręcaną przepustnicę, tak jak ten plakat na forum Świat skuterów śnieżnych. Plakat wspomniał, że wcześniejszy uraz motocyklowy sprawił, że ich kciuki były mniej ruchome, więc przepustnica kciuka nie wchodziła w rachubę.

Dzięki obrotowej przepustnicy ten sanek mówi, że cieszy się dużym komfortem, ale kosztem podgrzewanego uchwytu.

Pamiętaj jednak, że przepustnice obrotowe mogą nie być tak bezpieczne, jak przepustnice kciukowe. Ponadto operowanie przepustnicą obrotową będzie trudne dla nadgarstków w porównaniu z palcami. Co więcej, możesz nie być w stanie nosić rękawic nawet z przekręconą przepustnicą, ponieważ uzyskanie uchwytu na kierownicy, którą musisz przekręcić, byłoby strasznie trudne w zimowych rękawiczkach.

Przepustnica półobrotu

Alternatywą dla przepustnicy skrętnej jest półobrot. Jak sama nazwa wskazuje, nie trzeba tak mocno kręcić tej przepustnicy, aby kontrolować moc silnika sań. To może oszczędzić nadgarstki, ale niewiele więcej się zmieni. Twoja ręka nadal prawdopodobnie musi być goła, aby kontrolować przepustnicę półobrotu. Ponadto, ponieważ ta przepustnica nie porusza się tak bardzo, jak przepustnica z pełnym obrotem, półobrot może być bardziej czuły. Dlatego nawet niewielkie skręcenie może czasami powodować niezamierzone zmiany przepustnicy.

Przepustnica ręczna

Zdecydowanie jedną z najpopularniejszych alternatyw dla przepustnicy kciuka skutera śnieżnego jest przepustnica ręczna. Teraz prawdopodobnie zastanawiasz się, jaka jest różnica? Odpowiedź brzmi: dużo.

Zamiast sterować przepustnicą jednym palcem, teraz nacisk rozkłada się na całą dłoń. Może to złagodzić ból, który zwykle odczuwasz w kciuku, ponieważ nie jest to jedyny palec, który kontroluje przepustnicę.

Zestawy ręcznej przepustnicy są dostępne zarówno dla praworęcznych, jak i leworęcznych, więc twoja dominująca, często silniejsza ręka może obsługiwać przepustnicę. Prawdopodobnie spowoduje to nie tylko mniejszy ból, ale także powinno być dla Ciebie bardziej komfortowe.

Końcowe przemyślenia

Przepustnica kciuka to dźwignia na skuterze śnieżnym, którą naciskasz kciukiem, aby zwiększyć lub zmniejszyć moc silnika. Przełączanie przepustnicą kciuka przez cały dzień może być bolesne dla mięśni dłoni i pozostawiać zimną skórę, ale te typy przepustnic są bezpieczne i podkreślają zwrotność.

Jeśli okaże się, że przepustnice kciukowe są dla Ciebie zbyt niewygodne, zawsze możesz spróbować przepustnicy typu twist, półobrotu, a nawet przepustnicy ręcznej. Powodzenia!

powiązana zawartość

Hura! W końcu kupiłeś swój własny skuter śnieżny. Dzisiaj po raz pierwszy wyciągniesz sanie i absolutnie nie możesz się doczekać. Czy masz wszystkie niezbędne rzeczy przed wyjazdem? Co jest zalecane do nowego skutera śnieżnego?

Nadszedł dzień Twojej pierwszej przygody na skuterach śnieżnych! Przewidujesz, że w przyszłości będzie o wiele więcej takich dni, to znaczy, jeśli potrafisz nawigować przez dzisiaj. Jak zachować bezpieczeństwo na skuterze śnieżnym? Zalecamy te wskazówki dotyczące bezpieczeństwa przed i podczas obsługi skutera śnieżnego.