Dlaczego powinienem używać woderów do latania ryb?

Czy kiedykolwiek oglądałeś profesjonalne wędkarstwo muchowe na YouTube, a może nawet osobiście? Jeśli tak, to prawdopodobnie zauważyłeś, że większość, jeśli nie wszyscy wędkarze, nosili wodery. Czy wodery naprawdę są tak potrzebne podczas łowienia na muchę? Jeśli tak, dlaczego?

Wodery są świetnym dodatkiem do łowienia na muchę z następujących powodów:

  • Zapewnia suchość podczas przebywania w wodzie podczas wędkowania
  • Chroni wędkarzy przed pełzającymi stworzeniami w wodzie
  • Zapewnia ochronę przed zimnem

Jeśli po raz pierwszy słyszysz o woderach, koniecznie przeczytaj ten przewodnik. Porozmawiamy o tym, czym są wodery, dlaczego wędkarze ich używają oraz o różnych typach i materiałach woderów, abyś mógł wybrać odpowiednią parę dla siebie. Czytaj dalej!

Co to są wodery muchowe i dlaczego ich potrzebujesz?

Jesteśmy pewni, że możesz wizualnie zidentyfikować wodery, ale mimo wszystko chcieliśmy wykorzystać pierwszą część tej sekcji, aby je wyjaśnić.

Wodery to wodoodporne buty lub odzież. Obfituje wiele materiałów do woderów, o których porozmawiamy później, w tym Gore-Tex, neopren i PVC. Pierwszy zestaw woderów powstał w latach 50. XIX wieku.

Wędkarze często używają woderów, podobnie jak ci, którzy polują na ptactwo wodne. Inne zastosowania woderów to m.in. kanalizacja, konserwacja wodociągów, akwakultura, rolnictwo i chemikalia.

Oto zalety noszenia woderów do wędkowania muchowego.

Utrzymuje głównie suchość

Mógłby łapiesz ryby podczas łowienia na muchę z łodzi? Tak, ale większość wędkarzy tak nie robi.

Wiele z nich stanie w wodzie, aby uzyskać doskonały punkt widokowy na ryby i zwiększyć swoje szanse na holowanie fantastycznego połowu.

Jasne, wędkarz mógłby nosić wodoodporne spodnie do łowienia w wodzie, ale wtedy między skórą a wodą są tylko spodnie. Dzięki woderom na parze wodoodpornych spodni jest teraz dodatkowa warstwa zapewniająca większą suchość.

W końcu to nie jest tak, że większość wędkarzy łapie ryby w 20 minut, a potem nazywa to dzień. Niezależnie od tego, czy wędkujesz na muchę, czy na łuk, zobowiązujesz się spędzać godziny, jeśli nie cały dzień, na wodzie.

Musisz pozostać tak suchy, jak tylko możesz. To uchroni Cię przed przeziębieniem, a nawet grypą, więc wodery są integralną częścią.

Chroni Cię przed ślizgającymi się stworzeniami w wodzie

Z jakimi stworzeniami dzielisz wodę podczas wędkowania na muchę? Cóż, jeśli woda jest nieprzezroczysta z powodu zaburzonego osadu, to prawie niemożliwe jest stwierdzenie.

Jeśli podczas wędkowania na muchę nosisz tylko wodoodporne spodnie lub może strój kąpielowy, przekonasz się na własnej skórze, co jest z tobą w wodzie, gdy to, co ślizga się po twojej nodze.

Mogą to być wodorosty lub węgorz. Kto wie?

Podskoczysz na milę wysoko i prawdopodobnie też będziesz krzyczeć, odstraszając wszystkie ryby w pobliskim promieniu. Dodatkowo, w zależności od tego, z czym dzielisz morze, możesz zostać ugryziony, użądlony lub w inny sposób zraniony. Wszędzie jest zła sytuacja.

Z parą woderów nawet nie zauważysz, czy w drodze do ostatniego połowu przechodzisz przez wodorosty lub węgorze. To zdziała cuda dla twojego opanowania.

Oferuje ochronę przed zimną wodą

Kiedy nadchodzi jesień i dni stają się coraz krótsze, nie tylko temperatura powietrza spada. Podobnie jak temperatura wody.

Sama myśl o wejściu do lodowatego akwenu, aby łowić ryby, wydaje się nie do zniesienia, nie mówiąc już o spędzeniu godzin w wodzie.

Dobra para woderów może zapewnić izolację, dzięki czemu mniej prawdopodobne jest, że poczujesz zimną temperaturę wody i chłód wiatru.

Jak wspomnieliśmy, będziesz w stanie odeprzeć przeziębienie i grypę, ale co więcej, możesz zapobiec hipotermii.

Hipotermia może powodować objawy, takie jak zmęczenie, niewyraźna mowa, brak pamięci, splątanie i dreszcze. Bez leczenia hipotermia może czasami być śmiertelna, zwłaszcza jeśli ekspozycja na zimno jest dość długotrwała.

Z pewnością będziesz potrzebować ocieplanych woderów podczas łowienia na muchę po Świętach Pracy!

Rodzaje woderów

Jak wspomnieliśmy w ostatniej sekcji, nie wszystkie wodery są takie same. Zajrzyjmy do tej sekcji, aby omówić różne typy, które możesz kupić i nosić, abyś mógł zdecydować, gdzie wodery będą pasować do Twojej listy akcesoriów muchowych.

Spodnie do brodzenia

Spodnie niezupełnie wodoodporne, ale używane w ten sam sposób, spodnie do brodzenia można nosić na spodniach wodoodpornych lub w każdym innym stylu spodni, w tym dżinsach. Spodnie do brodzenia nosi się tak samo jak inne spodnie, dzięki czemu ich zakładanie jest wyjątkowo łatwe.

To ważne, jeśli chcesz szybko wyjść na ryby, na przykład gdy wiesz, że wkrótce będzie padać.

Kolejną zaletą spodni do brodzenia jest to, że nie krępują ruchów. Twoja górna połowa może się swobodnie poruszać, kiedy potrzebujesz. Twoja dolna połowa, choć może nie do końca elastyczna, może nadal stać, klęczeć, zginać się i w inny sposób ustawiać.

Wodery do bioder

Jeśli możesz sobie wyobrazić bardzo długą parę kaloszy, to są to wodery do bioder.

Buty sięgają aż do bioder. To nie do końca spodnie, ponieważ nie zakrywają górnej części ud, krocza ani pośladków.

Z tego powodu nie będziesz chciał nosić woderów, jeśli będziesz zapuszczać się w wodę do pasa (lub jeśli myślisz, że tak będzie), chyba że masz na sobie wodoodporną ochronę górnej części ciała.

Na bagna, wody stojące i płytkie akweny zwykle wystarczy dobra para woderów. Ponieważ jest ich mniej, możesz wydać mniej pieniędzy na zakup woderów niż na spodnie do brodzenia.

Dodatkowo, ponieważ wodery do bioder obejmują mniej dolnej części ciała, będziesz mieć wyższy stopień elastyczności w parze tych woderów niż w spodniach do brodzenia.

Wodery do klatki piersiowej

Trzeci styl woderów to wodery na klatkę piersiową.

Wodery na klatkę piersiową to tradycyjna para woderów, jakie widziałeś w sporcie profesjonalnych rybaków. Wyglądają jak spodnie, ponieważ dolna połowa to rzeczywiście para spodni do brodzenia. Wodery na klatkę piersiową będą unosić się wyżej niż spodnie do brodzenia, ponieważ wodery odcinają się wokół klatki piersiowej.

Na ramionach spoczywa para kombinezonów, dzięki którym wodery są bezpieczne. Kombinezony są zwykle wyposażone w paski lub sprzączki, które regulują ich szczelność, dzięki czemu nie musisz się martwić, że kombinezon zsunie się z ramion przez cały dzień.

Wodery na klatkę piersiową mogą być w jednym z dwóch stylów: buta lub skarpeta.

Zacznijmy od rozmowy o woderach do butów. Jak sama nazwa wskazuje, wodery do butów zawierają już buty, które są przymocowane do spodni.

Nie musisz tracić czasu na grzebanie w szafie w przedpokoju lub butach. Zawsze tam są.

Buty przymocowane do woderów butowych są wodoodporne. Dodatkowo, dzięki przejściu z wodoodpornych spodni na buty, brak szwów zapobiega przedostawaniu się wody do środka. To dodatkowo wzmacnia wodoodporność woderów na buty.

Drugim stylem woderów piersiowych są wodery z pończochami. Wodery z pończochami odnoszą się do tych, do których nie ma przymocowanych butów.

Spodnie są zwykle wyposażone w elastyczny brzeg u dołu, aby były bezpieczne wokół kostki. Ten elastyczny brzeg ma również tworzyć wodoodporne uszczelnienie między stopą a butem, gdy but jest założony i mocno zawiązany. Jednak to od Ciebie zależy, czy kupisz własne buty.

Wodery ze skarpetą mają też swoje zalety. Jeśli buty z pary woderów do butów ulegną zużyciu lub uszkodzeniu, będziesz musiał wymienić całą parę woderów, nawet jeśli same buty są w złym stanie.

Dzięki woderom ze skarpetą możesz dowolnie wymieniać buty. To powiedziawszy, płacisz za dwa razy więcej materiałów w porównaniu do pary woderów do butów.

Bez względu na to, czy chcesz, aby buty były przymocowane, czy odpięte, wodery na klatkę piersiową są wygodne z wielu powodów. Twoja górna część ciała ma pełny zakres ruchu, a dolna połowa nadal korzysta z elastyczności. Jesteś nie mniej elastyczny niż w spodniach woderów.

Wodery na całe ciało

Prawie nigdy nie zobaczysz wędkarzy noszących wodery na całe ciało, ale mimo wszystko są to wodery, więc pomyśleliśmy, że o nich porozmawiamy.

Wodery na całe ciało to para woderów, które zakrywają Cię od stóp do głów. Technicznie są to wodery do butów, ponieważ buty są wbudowane. Podobnie jak rękawiczki, aby ręce nie były odsłonięte. Wodery zapinane na zamek, z kapturem, który owija się wokół głowy.

Materiały do ​​woderów – jak wybrać

Na koniec, zgodnie z obietnicą, porozmawiajmy o różnych rodzajach materiałów woderów, ponieważ one również wpłyną na Twoją decyzję.

Guma

Oryginalne wodery zostały wyprodukowane z wulkanizowanej gumy. W dzisiejszych czasach wodery gumowe stały się mniej powszechne, ale nadal istnieją.

Lekka, elastyczna i bardzo wodoodporna guma jest najczęściej używana do produkcji butów do woderów, ale może stanowić cały kombinezon.

Gumowe wodery nie oddychają zbyt dobrze, więc jeśli chcesz, polecamy co najwyżej wodery do bioder. Masz również bardziej ograniczone możliwości poruszania się w gumowych woderach, co jest kolejnym dobrym powodem, aby kupować tylko gumowe wodery.

Neopren

Niewiele materiałów jest bardziej atrakcyjnych dla dobrej pary woderów niż neopren.

Trwały i bardzo dobrze izolujący neopren jest dostępny w grubościach od trzech do pięciu milimetrów. Im grubsze wodery, tym lepiej nadają się do łowienia muchowego w zimnych wodach.

To powiedziawszy, grubsze wodery nie są bardzo oddychające, więc kup parę woderów neoprenowych na jesienne, a nawet zimowe miesiące (w zależności od miejsca zamieszkania), a następnie drugą parę wykonaną z innego materiału na wiosenne i letnie łowienie na muchę.

Poliester lub Nylon

Jeśli szukasz najwyższej oddychalności, to są to wodery z poliestru lub nylonu.

Materiały te same w sobie są lekkie i częściowo wodoodporne, ale zwykle mają membranę wodoodporną, dzięki czemu są jeszcze bardziej skuteczne w zatrzymywaniu wody.

Kiedy dni stają się chłodne, jeśli nadal łowisz na muchę, wtedy będziesz chciał wycofać wodery z poliestru lub nylonu.

Końcowe przemyślenia

Do łowienia na muchę polecane są wodery, ponieważ trzeba stać w wodzie. Z parą woderów możesz pozostać suchym i złowić tyle ryb, ile dusza zapragnie. Teraz, gdy znasz już materiały i style woderów, możesz kupić parę lub kilka i więcej łowić na muchę w tym roku!