Dlaczego mój skuter śnieżny tak dużo dymi?

Odkąd masz skuter śnieżny, zawsze wiedziałeś, że trochę pali, zwłaszcza gdy go włączasz lub gdy sanki są na biegu jałowym. Jednak ostatnio wydaje się, że jest więcej dymu, niż czujesz się komfortowo. Dlaczego to się dzieje?

Twój skuter śnieżny może nadmiernie palić z następujących powodów:

  • Płyn niezamarzający dotarł do cylindrów i pali się, zwłaszcza jeśli twój dym jest biały
  • Stare paliwo w zbiorniku gazu
  • Cięższe części oleju utknęły w silniku i muszą się spalić
  • Miesiące bezczynności
  • Pompa wtrysku oleju wysyła za dużo oleju, który następnie pali się i dymi

W tym artykule omówimy powyższe kwestie, abyś mógł określić, co może powodować tak duże dymienie Twojego skutera śnieżnego. Przedstawimy nawet kilka sugestii, które możesz spróbować rozwiązać. Nie będziesz chciał tego przegapić!

Ile dymu to za dużo?

Po pierwsze, wyjaśnijmy jedną rzecz: najprawdopodobniej Twój skuter śnieżny będzie od czasu do czasu wydzielał dym. Jak powiedzieliśmy na wstępie, jest to rzeczywiście normalne. Jeśli widzisz za sobą dym (ponieważ zwykle wydobywa się on z silnika lub zbiornika gazu), ale dym nie przeszkadza w jeździe, to wszystko w porządku.

To samo dotyczy sytuacji, gdy dym jest bielszy lub bardziej szary niż czarny, ponieważ czarny dym jest zwykle czymś palącym. To sygnalizuje, że wewnętrzny element sanek zepsuł się lub jest w trakcie tego procesu.

Jeśli siedzisz gotowy do jazdy na skuterze śnieżnym lub właśnie zrobiłeś sobie przerwę, a sanki wydzielają tyle dymu, że tracisz widoczność, to za dużo. To samo dotyczy sytuacji, gdy dym staje się nadmierny, aż do tego stopnia, że ​​kaszlesz, a twoi kumple na sankach też są.

Kiedy twój skuter śnieżny zaczyna tak mocno palić, mówi ci, że musisz przestać jeździć, sprawdzić rzeczy i dotrzeć do sedna problemu.

Dlaczego Twój skuter śnieżny tak dużo pali

Rozeznanie, kiedy Twój skuter śnieżny pali najwięcej, może pomóc w ustaleniu, dlaczego tak się dzieje. Na przykład, czy Twoje sanki palą więcej, gdy je uruchamiasz, czy po pewnym czasie jazdy, ale siedzisz bezczynnie?

W zależności od tego, kiedy zobaczysz najwięcej dymu, oto problemy, które mogą powodować palenie.

Palenie skuterów śnieżnych podczas bezczynności

  1. Środek przeciw zamarzaniu w cylindrach

Twój środek przeciw zamarzaniu do skuterów śnieżnych, znany również jako płyn chłodzący, zawiera glikol etylenowy, alkohol metylowy, glicerol lub glikol propylenowy jako główny składnik. Jeśli środek przeciw zamarzaniu jest wykonany głównie z glikolu etylenowego, ma wyższą temperaturę wrzenia niż większość. To powiedziawszy, glikol etylenowy jest również dość toksyczny, więc obserwuj, jak go używasz, a także gdzie wyrzucasz puste pojemniki.

Alkohol metylowy, znany również jako środek przeciw zamarzaniu metanolu, nie ma koloru, ale ma wyczuwalny zapach. Ten płyn niezamarzający jest bardzo łatwopalny, ale w niektórych przypadkach może być również używany jako paliwo lub rozpuszczalnik.

Glicerolowy płyn przeciw zamarzaniu jest nietoksyczny, więc jest bezpieczniejszy w użyciu i może wytrzymać bardzo wysokie temperatury bez uszkodzenia. Jego temperatura zamarzania jest również niska, a glicerolowy płyn niezamarzający nawet nie powoduje korozji. Jest też glikol polipropylenowy, który jest mniej toksyczny, ale może korodować.

Bez względu na to, jaki rodzaj płynu niezamarzającego preferujesz, należy go wlać do układu chłodzenia skutera śnieżnego. W cieplejszych miesiącach płyn przeciw zamarzaniu podnosi temperaturę wrzenia płynu silnikowego, dzięki czemu silnik się nie przegrzewa. W okresie zimowym, kiedy najczęściej używasz sanek, płyn niezamarzający obniża temperaturę zamarzania płynu silnikowego, dzięki czemu silnik pozostaje ciepły.

To co powinien się zdarzają, ale co, jeśli płyn niezamarzający wyląduje w innym miejscu, na przykład w cylindrach silnika? Taka możliwość, zazwyczaj z powodu wycieku gdzieś w pobliżu cylindrów.

Kiedy płyn niezamarzający przemieszcza się w niezamierzone miejsce, nie może już kontrolować temperatury sanek. Ponadto płyn niezamarzający pali się, a kiedy to robi, wytwarza obfite ilości białego dymu.

Palenie skuterów śnieżnych przy starcie

Używanie starego paliwa

Być może ten scenariusz brzmi znajomo.

Sezon na skutery śnieżne się skończył i nie chciało się opróżniać baku, bo zostało w nim tyle paliwa. Pomyślałeś, że zostawisz go w zbiorniku na kilka miesięcy. Kiedy zimą wracasz do sań, jeździsz skuterem śnieżnym na tym samym starym paliwie. Twoje sanie ruszają, ale potem zaczynają palić jak szalone.

Oto inna sytuacja. Masz zamiar zatankować, w domu lub przy dystrybutorze, ale gaz dodawany do baku skutera nie jest niczym nowym. Po raz kolejny Twoje sanie ruszą, może z pewnymi trudnościami, ale po uruchomieniu ilość dymu, który widzisz, jest bardzo niepokojąca.

Stare paliwo z pewnością może przyczynić się do problemu palenia skutera śnieżnego.

Niewłaściwa separacja paliwa

Używanie starego paliwa jest nie tylko złym pomysłem, ponieważ powoduje dymienie skutera śnieżnego, ale może również przyczynić się do niewłaściwego oddzielania paliwa. Tak samo może wystąpić palenie, jeśli twoje źródło paliwa jest nagle bogatsze niż to, którego zwykle używasz.

Jak więc paliwo oddziela się w ten sposób? Cieszymy się, że zapytałeś! Kiedy uruchamiasz silnik, zwłaszcza gdy jest jeszcze zimny, silnik trzyma cięższe części oleju z ostatniej instancji, w której był gorący i wyłączyłeś silnik. Te cięższe części paliwowe występują, ponieważ skrzynia korbowa, która w tym czasie jest również gorąca, może odparować część oleju, ale tylko lżejsze części.

Dzięki temu wszystkie cięższe części oleju utkną w skrzyni korbowej, zwykle na noc, a w niektórych przypadkach przez kilka dni lub dłużej. W tym czasie silnik osiągnie temperaturę otoczenia. Następnie przy następnym uruchomieniu sań silnik ponownie się nagrzewa. Ponieważ w skrzyni korbowej nadal znajdują się ciężkie części olejowe, muszą one gdzieś trafić, a co za tym idzie, spalają się, gdy silnik się nagrzewa, powodując dużo dymu.

Brak aktywności

Podobna sytuacja może się zdarzyć, jeśli masz zamiar użyć skutera śnieżnego po raz pierwszy od czasu odkurzania go od ciepłej pory roku. Przez cały ten czas musiał siedzieć, zwłaszcza w ciepłe dni, można oczekiwać, że silnik miał co najmniej temperaturę otoczenia. Mogło być jeszcze cieplej w zależności od upału i wilgotności.

Jeśli w skrzyni korbowej pozostaną jakiekolwiek ciężkie części olejowe z ostatniego sezonu lub jeśli nie opróżniłeś starego paliwa przed dodaniem nowego gazu, wszystkie pozostałe śmieci zostaną spalone, jak wyjaśniono powyżej, wytwarzając dym.

Wadliwa pompa wtrysku oleju

Twój skuter śnieżny jest wyposażony w pompę wtrysku oleju, element, który zarządza ilością oleju, jaką w danym momencie otrzymuje Twoje sanki. Pompa wtrysku oleju jest sterowana kablem typu przepustnicy, który informuje pompę, przy jakim stosunku paliwa ma działać w zależności od liczby obrotów na minutę (obr./min) paliwa, jakie otrzymuje pompa. Na przykład, jeśli prędkość obrotowa wynosi 3000 lub mniej, stosunek wynosi 70:1, jeśli tak.

Potrzebujesz dobrze działającej pompy wtryskowej oleju do swoich sanek, ponieważ bez niej będziesz wdychać dużo spalin podczas jazdy skuterem śnieżnym. Jak myślisz, czym właściwie jest ten dym?

Jeśli Twoja pompa wtrysku oleju przestanie działać, Twój skuter śnieżny może się nawet nie włączyć, ponieważ nie otrzymuje niezbędnego zapasu oleju. A co, jeśli sytuacja zmieni się w drugą stronę i twoja pompa wtrysku oleju nagle zacznie dopływać oleju?

Pompa przesyła olej do silnika szybciej, niż silnik wie, co z nim zrobić. Paliwo prawie na pewno wycieknie z innych części skutera śnieżnego, spalając się podczas jazdy sań i tworząc dym.

Jak powstrzymać swój skuter śnieżny przed paleniem?

Teraz, gdy omówiliśmy, dlaczego Twój skuter śnieżny może palić, chcemy podzielić się kilkoma wskazówkami dotyczącymi rozwiązywania problemów, które możesz spróbować rozwiązać.

Jedź na chwilę

Jeśli uważasz, że bezczynność spowodowała, że ​​Twój skuter śnieżny zaczął dymić, pierwszym sposobem działania jest jazda na sankach. Tak, to wszystko, po prostu jedź przez chwilę. Gdy wszystkie temperatury elementów wewnętrznych, w tym silnika, zostaną uregulowane poprzez niewielką aktywność, jeśli masz jakiekolwiek palenie, powinno być znacznie mniej.

Usuń stare paliwo

Jeśli po całym dniu jazdy na skuterach śnieżnych nadal widzisz więcej dymu niż byś chciał, to jazda po okolicy nie wystarczy. Możliwe, że w zbiorniku pozostało stare paliwo, więc chcesz się go później pozbyć.

Niektóre sanki przecinają gumowy wąż ogrodowy, aby stworzyć syfon. Następnie należy wytworzyć ciśnienie w górę, aby paliwo zostało dobrze zassane do syfonu, zakrywając ustami wąż. Nie jest to najbezpieczniejsze i najbardziej higieniczne rozwiązanie, ale może się sprawdzić.

Możesz również spróbować użyć zestawu pompy ręcznej i syfonu. Możesz również potrzebować zestawu gniazd, dodatku do gazu, miski ociekowej i puszki z gazem.

Skonfiguruj pompę ręczną i syfon zgodnie z instrukcją montażu. Następnie uzyskaj dostęp do zbiornika paliwa skutera śnieżnego, podłączając rurkę do zbiornika gazu, a drugi koniec do miski ociekowej lub puszki z gazem. Zacznij wyciskać pompkę tak bardzo, jak to możliwe, aby wypompować gaz ze zbiornika do puszki. Następnie, gdy cały zbiornik paliwa jest pusty, użyj dodatku do paliwa i dodaj nowe paliwo. Problem rozwiązany!

Bądź wybredny w kwestii swojego paliwa w przyszłości

Chcesz również upewnić się, że nie stwarzasz sytuacji, w której części gazowe mogą się rozdzielać i utknąć w skrzyni korbowej. Zawsze kupuj i używaj nowego paliwa, a nie starego. Ponadto, jeśli często tankujesz paliwo do skuterów śnieżnych, które nie jest zbyt bogate, nie zmieniaj paliwa i spodziewaj się, że Twoje sanki nie będą więcej palić.

Poszukaj wycieków z cylindrów

Co zrobić, jeśli nie podejrzewasz, że to problem z paliwem, a raczej wyciek płynu niezamarzającego gdzieś w cylindrze? Będziesz chciał wyjąć cylinder z sanek i sprawdzić uszczelkę podstawy pod spodem. Ta uszczelka otacza cylinder.

Jeśli w butli jest przeciek, dobrą wiadomością jest to, że zwykle dość łatwo to stwierdzić. Za pomocą syfonu musisz teraz usunąć nadmiar chłodziwa. Możesz także wypróbować wąż, taśmę klejącą i przenośny odkurzacz, taki jak Shop-Vac, który ściągnęli niektórzy sanki.

Po usunięciu całego płynu niezamarzającego dokładnie wyczyść łożyska i korbę olejową. Nie zaszkodzi również zamglenie skrzyni korbowej, jeśli nie robiłeś tego od jakiegoś czasu.

Wymień pompę wtryskową oleju

Twoja pompa wtrysku oleju, choć jest ważna, nie jest nieskończona. Jeśli minęło kilka lat, odkąd nawet spojrzałeś na swoją i myślisz, że to działa, lepiej wymienić pompę.

Zobacz swojego mechanika skuterów śnieżnych

Jeśli wszystko inne zawiedzie lub jeśli nie czujesz się komfortowo z niektórymi z powyższych środków, które omówiliśmy, to w porządku. Zawsze możesz zabrać swoje sanie do wybranego mechanika skuterów śnieżnych i pozwolić mu obejrzeć pojazd. Z pewnością mogą dowiedzieć się, dlaczego twoje sanie tak dużo palą i zasugerować naprawę.

Końcowe przemyślenia

Twój skuter śnieżny może trochę palić, gdy jest na biegu jałowym lub podczas uruchamiania, ale gdy dym dochodzi do punktu, w którym cię dusi, to już za dużo. Problem może być spowodowany wyciekami płynu chłodzącego w cylindrze, uszkodzoną pompą wtrysku oleju, starym paliwem lub ciężkimi częściami paliwa zatykającymi skrzynię korbową.

Teraz, gdy już wiesz, dlaczego Twój skuter śnieżny może dużo palić, nie musisz zwlekać z naprawą problemu i ponownym ustawieniem sanek w dobrym stanie.

powiązana zawartość

Hura! W końcu kupiłeś swój własny skuter śnieżny. Dzisiaj po raz pierwszy wyciągniesz sanie i absolutnie nie możesz się doczekać. Czy masz wszystkie niezbędne rzeczy przed wyjazdem? Co jest zalecane do nowego skutera śnieżnego?

Nadszedł dzień Twojej pierwszej przygody na skuterach śnieżnych! Przewidujesz, że w przyszłości będzie o wiele więcej takich dni, to znaczy, jeśli potrafisz nawigować przez dzisiaj. Jak zachować bezpieczeństwo na skuterze śnieżnym? Zalecamy te wskazówki dotyczące bezpieczeństwa przed i podczas obsługi skutera śnieżnego.