Dlaczego mój skuter śnieżny strzela w tył?

Silnik twoich sań zwykle mruczy gładko jak tygrys, a potem to słyszysz. Bam! Widzisz iskry, być może nawet ogień wydobywający się z miejsca, w którym znajduje się twój silnik. Wygląda na to, że Twój skuter śnieżny właśnie odpalił, ale dlaczego tak się dzieje?

Skutery śnieżne mogą odpalić z wielu powodów, w tym z następujących:

  • Katalizator jest uszkodzony
  • W układzie wydechowym twojego skutera śnieżnego jest zwierzę jak mysz
  • Świeca zapłonowa wypadła lub może być uszkodzona
  • Używasz złej proporcji paliwa
  • Paliwo zawiera dodatki lub powietrze zmieszane
  • Nie wyłączasz poprawnie silnika po skończonej jeździe

Widok twojego skutera śnieżnego może być przerażającą męką, ale gdy już wiesz, co go powoduje, możesz rozwiązać główny problem. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji na temat powyższych problemów, a także co zrobić, gdy wystąpią odwrotne ataki.

Co to jest backfire?

Najpierw zacznijmy od małej definicji. Co dokładnie się dzieje, gdy twój skuter śnieżny odpala? Jasne, widzisz iskry lub płomienie, ale dlaczego?

Silnik twoich sań musi być uruchomiony, aby doszło do strzału wstecznego, ponieważ jest to lokalizacja większości strzałów wstecznych. Ten problem jest również bardziej powszechny w przypadku silników spalinowych wewnętrznego spalania.

Oto co się dzieje. Występuje jeden z problemów z powyższej listy. Na przykład, może gaz zawiera dużo powietrza. Po włączeniu zapłonu sanek prawdopodobnie nie zadziała, ponieważ stosunek paliwa jest nieprawidłowy.

Ponieważ w mieszance gazowej jest trochę paliwa, paliwo opuści skuter śnieżny, zapalając się po drodze. Wszystko, co musi zrobić paliwo, to kontakt z dowolną częścią rury wydechowej. Są bardzo gorące, ponieważ próbowałeś włączyć silnik (a może nawet z powodzeniem).

Począwszy od silnika spalinowego, odpalanie następuje na zewnątrz, dlatego widać to. Strzelanie do tyłu to eksplozja, choć niewielka, ale to nie sprawia, że ​​skuter śnieżny z odwrotnym strzałem jest mniej niebezpieczny.

Dlaczego mój skuter śnieżny strzela w tył?

Jak wyjaśniliśmy we wstępie, powód, dla którego twoje sanie mogą się odwrócić, sprowadza się do tego, że wiele wewnętrznych elementów jest starych lub całkowicie uszkodzonych. Oto bardziej dokładna lista sprawców, którym chcesz się przyjrzeć, gdy następnym razem Twój skuter śnieżny zacznie strzelać.

Katalizator

Zadaniem katalizatora jako części systemu emisji spalin jest ograniczenie ilości zanieczyszczeń i toksycznych gazów w spalinach wydobywających się z sań. Te toksyny, które wydostają się z silnika spalinowego, przechodzą reakcję redoks. Jest to rodzaj redukcji i utleniania zachodzących jednocześnie w celu zmniejszenia emisji.

Jeśli twój katalizator wypadnie po szczególnie trudnej jeździe, jest to ogromny problem. To samo dotyczy sytuacji, gdy konwerter zostanie poważnie uszkodzony. Rura twoich sań staje się bardziej podatna na odpalenie, gdy masz problemy z katalizatorem, nie wspominając o oddychaniu, kto tylko wie, jakie opary.

Nie śpij więc z problemami z katalizatorem. Zabierz swoje sanki do naprawy skuterów śnieżnych, stat.

Blokady układu wydechowego

Niekoniecznie jest to bardzo powszechne, ale jest taka możliwość, więc musimy o tym wspomnieć. Oznacza to, że w niektórych przypadkach myszy i inne małe stworzenia mogą sprawić, że rury układu wydechowego staną się ich domem.

Z ich strony to wcale nie jest zły pomysł. Pomyśl o tym. Jeśli mieszkasz w zimnym otoczeniu, czy nie chciałbyś również poszukać miłego, ciepłego miejsca do osiedlenia się? Twoje rury wydechowe są tak ciepłym miejscem.

Zalecamy co najmniej raz lub dwa razy w sezonie zdjęcie rury wydechowej z rury czołowej i zajrzenie do środka. Jeśli zobaczysz jakieś małe, rozmyte stworzenia żyjące w rurach, daj im but. Możesz po prostu całkowicie zakończyć swoje problemy!

Świece zapłonowe

Bez świec zapłonowych komora spalania nie może otrzymywać energii elektrycznej przez układ zapłonowy w celu zapalenia mieszanki paliwowo-powietrznej. Ciekawe jest to, że czasami świece zapłonowe nie są nawet uszkodzone, a mimo to masz odwrotny zapłon.

Jak to się może stać? Cóż, wszystko może sprowadzać się do wyczucia czasu lub jego braku. Świeca zapłonowa powinna otworzyć się w określonym czasie, aby zapalić źródło paliwa. Jeśli otworzy się zbyt wcześnie, rura wydechowa wyrzuci niespalone paliwo, które wybuchnie.

To może być zbieg okoliczności, jeśli zdarzy się tylko raz. Jeśli jednak często masz ten sam problem ze świecami zapłonowymi, istnieje większe prawdopodobieństwo, że są one rzeczywiście wadliwe. Prawdopodobnie jest to problem z okablowaniem, więc albo zanieś wtyczki do mechanika skuterów śnieżnych, albo je wymień.

Możliwe są również inne problemy ze świecą zapłonową. Jeśli twoje są szczególnie mokre, wtyczki mogą działać nieprawidłowo. Możesz również spowodować odpalenie skutera śnieżnego, jeśli twoje świece zapłonowe są brudne lub jeśli jeszcze ich nie wymieniłeś.

Stosunek paliwa

Paliwo w twoich saniach jest kolejnym ważnym czynnikiem przyczyniającym się do odpalenia skutera śnieżnego. Możesz napotkać kilka problemów ze źródłem paliwa, które powodują eksplozje, z których pierwszym jest nieprawidłowy stosunek paliwa. Twoje sanie potrzebują równej proporcji powietrza i paliwa w gazie. Jeśli gaz ma więcej powietrza niż paliwa lub odwrotnie, wpływa to na zapłon.

Spróbujesz uruchomić skuter śnieżny i poczujesz się, jakby był czwarty lipca, z liczbą iskier, którą widzisz. Najlepszą rzeczą do zrobienia w takiej sytuacji jest jak najszybsze zatankowanie paliwa i unikanie wracania tam, gdzie kupiłeś paliwo.

Typ paliwa

Oprócz proporcji paliwa musisz również martwić się o jakość swojego paliwa. Ponownie sprowadza się to do zakupu gazu do sań z zaufanego źródła. Rozwodnione lub przewiewne paliwo może przerwać zapłon i spowodować cofnięcie się płomienia. To samo dotyczy sytuacji, gdy twoje źródło paliwa ugrzęzło w dodatkach, w szczególności butanem.

Butan to rodzaj gazu węglowodorowego, który jest wyjątkowo łatwopalny. Wystarczy źródło ciepła, a poleci iskry, i to nie w romantycznym sensie.

Niewłaściwe użycie silnika

Sprawdziłeś każdy z powyższych elementów swojego skutera śnieżnego. Wygląda na to, że wszystkie są gotowe do użycia, a mimo to często zdarzają się odwrotne strzały. Czy czas zabrać sanie do mechanika?

Niekoniecznie jeszcze. Twój problem może sprowadzać się do błędu użytkownika.

Jak wyłączyć silnik? Czy zatrzymujesz się, a po zakończeniu jazdy natychmiast zwalniasz sanie? To zła technika. Powinieneś zatrzymać sanki i puścić je na minutę lub dwie. Ten kluczowy moment pozwala Twojemu silnikowi wrócić do trybu jałowego, nieco schładzając się, zanim wyskoczysz z pojazdu na cały dzień.

Spróbuj to zrobić następnym razem, gdy będziesz jeździć na skuterze śnieżnym, a możesz pożegnać się ze strzelaniem do tyłu.

Co powinieneś zrobić, gdy twój skuter śnieżny się odwróci?

Twój skuter śnieżny właśnie odpalił po raz pierwszy. Jesteś odpowiednio przestraszony. Incydent trochę zrujnował ci nastrój i nie jesteś nawet pewien, czy chcesz kontynuować jazdę przez cały dzień. A jeśli to się powtórzy?

Okazjonalny strzał w dziesiątkę często nie jest powodem do zmartwień. Jak wspomnieliśmy w ostatniej sekcji, może to być błędne ustawienie świecy zapłonowej, które doprowadziło do cofnięcia się płomienia, małe zwierzę w układzie wydechowym, a nawet nie dopuszczenie silnika do pracy na biegu jałowym przed jego wyłączeniem. Większość z tych problemów rozwiązuje się sama.

Częste niewypały będą jednak wymagać wcześniejszego zakończenia dnia. Nie należy jeździć na skuterze śnieżnym w takim stanie, dopóki nie zostanie on oceniony przez mechanika. Nie próbuj też ignorować problemu, ponieważ spowoduje to o wiele więcej szkody niż pożytku.

Oto, co może wyrządzić przedłużone obrażenia od ognia wstecznego skuterem śnieżnym wewnętrznym elementom sań.

Pęknięte plastikowe i włókniste skorupy

Wiele części Twojego skutera śnieżnego jest zamkniętych w osłonach ochronnych. Niektóre z tych muszli lub futerałów są wykonane z bardzo trwałego materiału, takiego jak metal, podczas gdy inne są tańsze z plastiku lub włókna. Te ostatnie materiały będą absolutnie smażyć się, jeśli zostaną wystarczająco często wystawione na działanie wystarczająco silnego źródła ciepła. Teraz wewnętrzny element jest niezabezpieczony i znacznie bardziej podatny na uszkodzenia.

Awarie konwertera i rurociągu

Ponieważ paliwo pozostaje niespalone podczas odpalania wstecznego, może utknąć w konwerterze i rurach. Te części mogą się również zepsuć, jeśli strzelanie odwrotne stanie się wystarczająco częstym problemem.

Uszkodzenie gaźnika i powiązanych części

Regularne strzelanie wsteczne niszczy nie tylko gaźnik, ale także wszelkie inne elementy z nim związane. Należą do nich turbosprężarka i kolektor dolotowy. Bez sprawnego gaźnika Twój gaz nie będzie miał odpowiedniego stosunku paliwa do powietrza, co tylko pogorszy problem z zapłonem wstecznym.

Awaria silnika

Ponieważ strzelanie do tyłu następuje wokół silnika sań, należałoby spodziewać się największej ilości uszkodzeń w tym miejscu. Rzeczywiście, przy wystarczającej regularności silnik mógłby ulec zniszczeniu aż do awarii.

Wymiana silnika skutera śnieżnego może kosztować znacznie ponad 1000 USD, więc zadbaj o swój silnik najlepiej, jak potrafisz!

Oparzenia i inne urazy

Nie sądziłeś, że twoje odpalenie sań może wpłynąć tylko na pojazd, prawda? Ponieważ znajdujesz się w tak bliskiej odległości od płomieni, a nawet ognia, w każdej chwili możesz się poparzyć lub poważnie zranić.

Jak zapobiec w przyszłości strzelaniu ze skutera śnieżnego?

Kiedy zobaczysz ogień wydobywający się z twojego skutera śnieżnego, jest to widok, którego nie możesz całkowicie wymazać z pamięci. Poczujesz się skłonny zrobić wszystko, aby nigdy więcej nie widzieć tej wizji, co oznacza poznanie kilku obrzydliwych wskazówek zapobiegawczych.

Sprawdź swoje czujniki przepływu powietrza i zawory

Zbyt dużo powietrza może mieć negatywny wpływ na paliwo, ale układ silnika potrzebuje powietrza, aby przepływać i utrzymywać elementy w niskiej temperaturze. Jeśli jakiekolwiek zawory lub czujniki działają w górę, natychmiast zabierz sanie do mechanika, aby rozwiązać problem.

Dbaj o swoje świece zapłonowe

W ramach rutynowej konserwacji sań zwróć szczególną uwagę na świece zapłonowe skutera śnieżnego. Jeśli są stare, brudne lub po prostu działają nieprawidłowo, czas je odejść. W przeciwieństwie do nowego silnika możesz kupić świece zapłonowe za mniej niż 10 dolarów za sztukę, więc nie wahaj się wymienić świec, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Nadaj priorytet swojemu katalizatorowi

Musisz także zadbać o dobrą pracę katalizatora sań. Sprawdzaj go co kilka miesięcy, szukaj oznak uszkodzeń, kiedy to robisz, i zanieś pojazd do mechanika, jeśli konwerter się psuje.

Utrzymuj swój układ wydechowy bez skazy

Kiedy układ wydechowy zostanie zabrudzony, szkodzi to zdrowiu twojego skutera śnieżnego. Będziesz chciał sprawdzać układ wydechowy mniej więcej co miesiąc (może co dwa miesiące, w zależności od tego, jak często jeździsz skuterem śnieżnym) i dokładnie go wyczyścić, jeśli jest brudny.

Końcowe przemyślenia

Twój skuter śnieżny może się odpalić z powodu problemów z katalizatorem, świecami zapłonowymi lub układem wydechowym. Używanie niewłaściwego rodzaju paliwa jest niedopuszczalne, podobnie jak nie pozostawienie silnika sanek na biegu jałowym przed jego wyłączeniem.

Teraz, gdy masz listę kontrolną dotyczącą problemów z odpalaniem skutera śnieżnego, które możesz sprawdzić, możesz szybciej rozwiązać swój problem. Powodzenia!

powiązana zawartość

Wyobraź to sobie: masz zamiar wjechać na nowy szlak dla skuterów śnieżnych ze swoimi kumplami, a oni chrupią, co dalej. Twoje sanie nie były nawet włączone od dwóch minut, a już cię zachęcają, prosząc, żebyś się ruszył. Czy Twój skuter śnieżny musi się rozgrzać przed wyjazdem na jazdę, a jeśli tak, to jak długo?

Podczas obsługi skutera śnieżnego spodziewasz się słyszeć trochę hałasu, takiego jak ryk silnika, zwłaszcza po naciśnięciu przepustnicy. Jednak ostatnio w twoim mruczącym silniku zaczął towarzyszyć inny dźwięk i jest to wyraźny pisk. Czy ten dźwięk może wydobywać się z pasów twoich sań, a jeśli tak, to dlaczego?