Dlaczego mój skuter śnieżny nie startuje?

Niezależnie od tego, czy Twój skuter śnieżny korzysta z elektronicznego rozruchu, czy nawet klasycznego sznurka, kiedy idziesz włączyć zapłon i nic się nie dzieje, jest to przerażające. Jeszcze raz spróbujesz zapłonu sań i nic. Co się dzieje i dlaczego Twój skuter śnieżny nie startuje?

Twój skuter śnieżny może się nie uruchomić z następujących powodów:

  • Zmiany wysokości
  • Uszkodzona uszczelka głowicy
  • Zepsute/zużyte części cylindra
  • Niska kompresja cylindra
  • Martwe świece zapłonowe
  • Zablokowanie przewodu paliwowego lub wyschnięcie przewodu
  • Resztki starego gazu w zbiorniku

Jak można było przypuszczać, za kulisami może się dziać wiele rzeczy, które uniemożliwiają uruchomienie skutera śnieżnego. W dalszej części omówimy każdy z powyższych problemów bardziej szczegółowo, abyś mógł zdiagnozować swoje sanki i ponownie je uruchomić.

8 powodów, dla których Twój skuter śnieżny się nie uruchamia

Zmieniłeś swoją wysokość

Jeśli posiadasz w szczególności górski skuter śnieżny, jesteś przyzwyczajony do pokonywania wzniesień podczas wędrówek na skuterach śnieżnych. Jednak następnym razem, gdy zaczniesz na zbyt dużej wysokości, możesz zauważyć, że sanki nie chcą się włączyć.

Zawsze najlepiej, gdy uruchamiasz skuter śnieżny na poziomie gruntu lub blisko niego. W przeciwnym razie zmiana z jednej wysokości na drugą od chwili obecnej do ostatniego użycia sań może się nie udać. Dostosowując ustawienia silnika do wyższej wysokości, ten problem można łatwo naprawić.

Uszkodzona uszczelka głowicy

Na uwagę zasługują uszczelki w cylindrze, zwłaszcza uszczelka głowicy. Ta uszczelka oddziela głowicę cylindrów od bloku silnika, jeśli Twój skuter śnieżny ma silnik spalinowy, co jest w przeważającej mierze powszechne.

Uszczelka głowicy zapobiega również wyciekaniu oleju silnikowego i płynu chłodzącego z silnika do cylindrów. Co ważniejsze, ta uszczelka utrzymuje ściskanie cylindra, tworząc uszczelnienie. W dalszej części artykułu dowiemy się, dlaczego kompresja cylindrów jest tak ważna, więc czytaj dalej.

Jeśli uszczelka pod głowicą Twojego skutera śnieżnego jest gotowa, będziesz mógł to stwierdzić na wiele niepokojących sposobów. Twój skuter śnieżny będzie się przegrzewał częściej, ponieważ gazy palne i płyn chłodzący będą się regularnie mieszały. Każdy smar, który dodasz do wewnętrznych elementów sanek, szybko ulegnie erozji, ponieważ uszczelki głowicy zostaną zerwane.

Silnik może zostać zalany olejem, co jest najgorszym scenariuszem. Musiałbyś wtedy kupić nowy silnik, co poważnie zaszkodziłoby twojemu portfelowi. Katalizator może również zostać zniszczony przez złą uszczelkę głowicy.

Uszczelki, podobnie jak każda część Twojego skutera śnieżnego, mogą z czasem ulec zużyciu lub niewłaściwemu użyciu. Im dłużej uszczelka pod głowicą sań nie podlega naprawie, a najlepiej jej wymianie, tym gorszy wynik dla Twojego skutera śnieżnego.

Zepsute lub zużyte części cylindra

Jeśli myślałeś, że to koniec zmartwień związanych z cylindrem, przykro mi to mówić, ale dopiero zaczynamy. Cała garść części cylindrów może ulec degradacji lub awarii, co uniemożliwia uruchomienie skutera śnieżnego. Są to zawór kontaktronowy, uszczelka korby i pierścienie tłokowe. Omówmy teraz każdy element bardziej szczegółowo.

Zawór kontaktronowy to zawór zwrotny, który wie, kiedy płyn wpływa, skąd pochodzi i ile płynu powinno przejść przez cylindry. W zależności od tego, czy potrzebujesz więcej płynu, czy mniej, zawór kontaktronowy może otwierać się lub zamykać w zależności od potrzeb. Zmienia się również ciśnienie.

Trzeba przyznać, że zawory kontaktronowe są dość wytrzymałe, ponieważ często są wykonane z włókna węglowego lub włókna szklanego. To nie znaczy, że zawór kontaktronowy twojego skutera śnieżnego jest wieczny. Kiedy przestanie działać, płyny mogą zalać cylinder, a nawet silnik, powodując niektóre z problemów, które omówiliśmy w ostatniej sekcji.

Uszczelki korby w Twoich cylindrach mogą również działać nieprawidłowo. Uszczelki wału korbowego z przodu silnika sanek utrzymują przepływ oleju, na którym opiera się wał korbowy, utrzymując olej w skrzyni korbowej. Jeśli olej wycieka, może gromadzić się wokół oleju i ponownie go zalewać.

Ponieważ większość uszczelnień korby jest tylko gumowa, ich żywotność nie jest bardzo długa. Mogą się zużyć lub zepsuć, gdy najmniej się tego spodziewasz.

Na koniec omówmy pierścienie tłokowe cylindra. Te dzielone pierścienie mogą się rozszerzać w razie potrzeby. Zadaniem pierścieni tłokowych jest owinięcie ściany cylindra i uszczelnienie cylindra od komory spalania. Pierścienie tłokowe mogą również przesyłać olej do skrzyni korbowej i generować ciepło między ścianą cylindra a tłokiem.

Jak na pewno wiecie, zaraz powiemy, pierścienie tłokowe mogą się zepsuć, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, jak ciężko pracują. To kolejna przeszkoda w uruchomieniu skutera śnieżnego.

Brak kompresji w cylindrze

Powiedzieliśmy, że tak, więc porozmawiajmy więcej o kompresji twojego cylindra.

Twoje cylindry silnika wymagają kompresji lub nie będą działać. To naprawdę takie proste. Gdy butle mają odpowiednią kompresję, mogą otrzymać proporcję paliwa i powietrza, często w niewielkiej objętości, która wymusza na cząsteczkach ciśnienie.

Jakie ciśnienie powinny mieć butle? Każdy potrzebuje co najmniej 120 funtów na cal kwadratowy lub PSI. Aby wykonać test ciśnieniowy, najpierw wyjmij świece zapłonowe. Idealnie silnik powinien być ciepły, ale nie gorący. Ponieważ twoje sanki się nie włączają, zimny lub chłodny silnik będzie działał w mgnieniu oka.

Otwórz przepustnicę, aby umożliwić optymalny przepływ powietrza do cylindra. Następnie przetestuj. Jeśli kompresja w cylindrze wynosi 110 PSI, jest za niska. Gdy osiągniesz 100 PSI, sanie prawdopodobnie się nie włączą.

Jeśli masz jeden lub dwa kłopotliwe cylindry, zalecamy przejrzenie wszystkich części cylindrów, które właśnie omówiliśmy w ostatniej sekcji. To one prawdopodobnie powstrzymują butlę przed uzyskaniem ciśnienia.

Martwe świece zapłonowe

Odchodząc teraz od cylindrów, kolejnym powodem, dla którego Twój skuter śnieżny może się nie uruchomić, są złe świece zapłonowe. Bez świec zapłonowych w Twoim skuterze śnieżnym brakuje wewnętrznego spalania, które uruchamia silnik. Nawet jedna lub dwie uszkodzone świece zapłonowe mogą wystarczyć, aby uniemożliwić uruchomienie skutera śnieżnego.

Zalecamy wyjmowanie każdej świecy zapłonowej pojedynczo i czyszczenie ich, jeśli nie robiłeś tego od jakiegoś czasu (lub nigdy). Ponownie sprawdź świece, włączając silnik. Czy Twoje sanki się ruszają? Jeśli tak, to świetnie. Jeśli nie, prawdopodobnie potrzebujesz nowych świec zapłonowych. Możesz dostać wtyczki za mniej niż 10 dolarów za sztukę, więc jeśli wszystkie się zepsuły, nie panikuj.

Jak montuje się nowe świece zapłonowe? Otwórz maskę skutera śnieżnego, aby dotrzeć do silnika, a następnie użyj klucza nasadowego, aby poluzować każdą starą wtyczkę, aż wyjdzie. Wymień świece zapłonowe na nowe, zamknij maskę, a skuter powinien działać.

Blokady przewodu paliwowego

Kolejne kilka problemów dotyczy twojego przewodu paliwowego. Będziesz chciał dokładnie sprawdzić przewód paliwowy, sprawdzając, czy coś w nim nie utknęło. Zanieczyszczenia i maź mogą się cofać, zapobiegając przedostawaniu się oleju do silnika skutera śnieżnego. Jak wiesz, jeśli silnik nie może dostać paliwa, Twój skuter śnieżny nie uruchomi się.

Ponownie uzyskaj dostęp do maski i zdejmij osłonę silnika. Użycie sprężonego powietrza może przepchnąć zatory przez drugi koniec przewodu, dzięki czemu paliwo może teraz swobodnie przepływać. Jeśli to nie zadziała, nie jest złym pomysłem zastanowienie się nad zakupem nowego przewodu paliwowego. To kosztuje od 10 do 30 dolarów, więc nie jest strasznie drogie.

Wysuszony przewód paliwowy

Kiedy ostatnio używałeś skutera śnieżnego? Jeśli minęło kilka miesięcy, a nawet lat, przewód paliwowy mógł wyschnąć od teraz. Może się to również zdarzyć, jeśli latem nie przechowujesz sanek w optymalnych warunkach.

W takim przypadku może pomóc środek do czyszczenia gaźnika, ponieważ potrzebujesz czegoś do smarowania przewodu paliwowego. Jeśli przewód paliwowy działa, ale jest kruchy, to dla pewności nie jest złym pomysłem, aby kupić nowy.

Pozostały gaz w zbiorniku

Trzeba też zadbać o to, aby usunąć wszelkie ślady gazu z zeszłego sezonu przed wycofaniem sanek na wiosnę i lato. Gaz, który wciąż tam jest, jest nieświeży, nie wspominając o tym, że niektóre składniki mogły osiąść i stać się kleiste lub szlamowe. Wyczyść gaz znajdujący się w zbiorniku, a następnie wymień na zupełnie nowy gaz.

Jak uruchomić sanki, gdy nic nie działa

Co by było, gdybyś spróbował wszystkiego, co zasugerowaliśmy, ale bezskutecznie? Zalecamy ponowne obejrzenie sań, ponieważ jednym z problemów (lub więcej) musi być to, co powoduje, że skuter nie uruchamia się. Jeśli nadal jesteś zakłopotany, sugerujemy zabranie skutera śnieżnego do mechanika.

Jeśli utknąłeś i nie masz żadnych innych opcji, odrobina płynu startowego może sprawić, że Twój sanki zacznie działać. Jednak wiele skuterów śnieżnych nie miesza się z płynem rozruchowym, ponieważ może on uszkodzić uszczelki i inne elementy wewnętrzne. Dlatego powinieneś go używać na własne ryzyko.

Pamiętaj, że jeśli wcześniej używałeś płynu startowego do sanek, prawdopodobnie tym razem będziesz musiał zwiększyć jego ilość. To kolejny problem z płynem startowym, że potrzeba coraz więcej rzeczy, aby uruchomić sanki za każdym razem, gdy ich używasz.

Końcowe przemyślenia

Jeśli Twój skuter śnieżny nie uruchomi się, problem leży w przewodzie paliwowym, cylindrach lub świecach zapłonowych. Sprawdź te części jedna po drugiej, w tym wszystkie uszczelki i uszczelnienia, które ma cylinder. Poleganie na płynie startowym podczas jazdy na sankach może być ostatnią deską ratunku, ale nie powinieneś jej używać. Powodzenia w uruchomieniu skutera śnieżnego!