Dlaczego mój pojazd ATV strzela wstecznie? Jak to naprawić?

Niezależnie od tego, czy nazwiesz to podpaleniem, czy ogniem wstecznym, tak czy inaczej, to nie jest dobre. Twój pojazd ATV zaczął ostatnio strzelać do tyłu, kiedy go uruchamiasz, i słusznie się martwisz. Co jest przyczyną problemu i jak go naprawić?

Cofanie się zapłonu przez pojazd ATV jest zwykle spowodowane niskim ciśnieniem paliwa, rezerwą gaźnika, problemami z zapłonem, wyciekami powietrza, opóźnionym silnikiem lub zbyt bogatą mieszanką paliwowo-powietrzną. Aby naprawić wsteczny pojazd ATV, wymień filtry paliwa, ulepsz paliwo, napraw wycieki i – jeśli wszystko inne zawiedzie – skontaktuj się z mechanikiem.

Ten przewodnik po strzelaniu z ATV powie Ci wszystko, co musisz wiedzieć. Najpierw wyjaśnimy, czym jest strzelanie odwrotne, a następnie zagłębimy się w to, dlaczego robi to Twój pojazd ATV. Przedstawimy również rozwiązania naprawcze i wskazówki, jak zapobiegać przyszłym pożarom.

Zacznijmy!

Co to znaczy, gdy pojazd ATV się odwróci?

Od samochodów do ciężarówek, quadów i wszystkiego pomiędzy, jeśli pojazd ma silnik spalinowy, może się odwrócić.

Backfiring występuje, gdy silnik spalinowy zapala paliwo w układzie wydechowym pojazdu ATV zamiast w komorze spalania. Powodem, dla którego nazywa się to ogniem wstecznym, jest to, że silnik spalinowy powoduje eksplozję poprzez spalanie.

Eksplozja w twoim ATV może brzmieć bardzo przerażająco i może być, ponieważ jest to słyszalne doświadczenie. Dźwięk jest często opisywany jako głośny pop.

Mniej więcej w tym samym czasie, w którym słyszysz ten charakterystyczny trzask, silnik twojego ATV może na chwilę zepsuć się. W niektórych przypadkach całkowicie się to nie udaje. Dzieje się tak dlatego, że w krótkiej chwili, w której następuje odpalenie, silnikowi brakuje odpowiedniej ilości paliwa.

Zwykle, jeśli strzał w tył powoduje wyłączenie silnika, ponowne uruchomienie pojazdu ATV wystarczy, aby pojazd ponownie zaczął działać.

Prawdziwy problem polega na tym, że włączysz swój ATV tylko po to, aby znowu odpalił, a potem może jeszcze raz po raz trzeci. Wskazuje to na jakiś problem, podczas gdy sporadyczne strzelanie odwrotne zwykle nie ma się czym martwić.

Dlaczego mój pojazd ATV strzela wstecznie?

Teraz, kiedy już trochę lepiej rozumiesz, czym jest strzelanie odwrotne, nadszedł czas, aby zbadać, co może się dziać z twoim pojazdem ATV, powodując tak uporczywe strzelanie odwrotne. Zgodnie z wprowadzeniem, oto kilka odwrotnych powodów, na które należy zwrócić uwagę.

Niskie ciśnienie paliwa

Kiedy twój pojazd ATV nie ma wystarczającego ciśnienia paliwa, uniemożliwia to ilość paliwa, która może dotrzeć do silnika z komory spalania. Gdy silnik jest niedostatecznie doprowadzony do paliwa, nastąpi odpalenie wsteczne.

Jeśli nie niskie ciśnienie paliwa, to słaba, uszkodzona lub stara pompa paliwowa może przyczyniać się do częstotliwości strzelania w Twoim ATV.

Zapasowy gaźnik

Gaźnik Twojego pojazdu ATV spełnia tę samą funkcję, co gaźnik w samochodzie, którym jeździsz. Węglowodan łączy paliwo i powietrze w silniku spalinowym, aby uzyskać odpowiedni stosunek powietrza do paliwa.

Więc co powoduje, że węglowodany się tworzą, pytasz? Zwykle jest to spowodowane brakiem aktywności ATV.

Załóżmy, że pomijasz sezon lub dwa jeżdżenia, ponieważ miałeś na głowie obowiązki zawodowe, rodzinne lub inne życiowe problemy.

Przez cały czas bezczynności pojazdu ATV paliwo w jego baku zaczyna się zużywać. Jakość jest znacznie niższa niż podczas ostatniego tankowania.

Wtedy nadchodzi ten wspaniały dzień, kiedy wracasz do swojego ATV, zwiększasz obroty silnika i ruszasz na otwartą drogę. Cóż, z wyjątkiem tego, że niskiej jakości paliwo, które wciąż znajduje się w zbiorniku, trafia do gaźnika i spala je.

Silnik nie może otrzymać potrzebnego dopływu świeżego powietrza, co zaburza stosunek powietrza do paliwa. Przy większej ilości paliwa niż powietrza komora spalania zacznie się obracać.

Problemy z zapłonem

Jak powiedzieliśmy wcześniej, to trochę przerażające, gdy twój ATV odpala, ponieważ eksplozja prowadzi do trzaskania. Pękanie może być głośne, ale nie powinno być zbyt głośne.

Jeśli usłyszysz bardzo głośne, sporadyczne trzaski, gdy twój pojazd ATV zacznie strzelać z odwrotną prędkością, a twój pojazd utraci moc w tym samym czasie, to jest bardziej niż prawdopodobne, że to wina twojego zapłonu.

Coś jest z nim nie tak, a diagnoza zazwyczaj należy do mechanika.

Wycieki powietrza

Jeśli coś w twoim ATV przecieka, wiesz, co się dzieje. Stosunek powietrza do paliwa ponownie ulega zniszczeniu, ponieważ po raz kolejny twój pojazd otrzymuje znacznie więcej paliwa niż powietrza.

Zalecamy rozpoczęcie od rur kolektora i tłumików podczas sprawdzania wycieków, ponieważ są to dwa obszary, w których wycieki są powszechne.

Opóźnienia silnika

Problem może również leżeć w twoim silniku i jego rozrządzie.

Głowica cylindra silnika ATV może nie być zsynchronizowana z wydechem, który kontroluje siłę sprężania wlotu.

Obaj mają poruszać się w połączeniu ze sobą. Opóźnienia w ich synchronizacji powodują, że silnik zapala się później niż powinien.

Zawór wydechowy otworzy się i mieszanka paliwowa zapali się. W rezultacie pojazd ATV zacznie strzelać wstecznie. Jest to jeden z najczęstszych problemów z wystrzeliwaniem wstecznym w pojazdach ATV.

Bogata mieszanka paliwowo-powietrzna

Chociaż bogata mieszanka paliwowo-powietrzna może brzmieć jak dobra rzecz, zwykle nie jest.

Komora spalania nie może spalić całego bogatego paliwa. Niespalone paliwo pozostaje w układzie wydechowym. Po otwarciu zaworu wydechowego pojazdu ATV i włączeniu świec zapłonowych, pozostałe paliwo zacznie się palić.

Dźwięk trzaskania, który usłyszysz, będzie szczególnie głośny.

Jak naprawić backfiring ATV?

Dzięki informacjom z ostatniej sekcji powinieneś być o krok bliżej do ustalenia, co jest nie tak z twoim ATV.

Jeśli jesteś poręcznym typem majsterkowicza, możesz być gotowy, aby zająć się naprawami swojego pojazdu. Oto twoje opcje.

Wyczyść gaźnik

Aby usunąć zapasowe paliwo z gaźnika, możesz go samodzielnie wyczyścić. Umożliwi ci to dotarcie do dysz gaźnika, które prawdopodobnie również są brudne.

Poszukaj suwaka, kabla i nasadki na gaźniku. Odkręć śruby mocujące te części razem i zdemontuj również szereg węży przymocowanych do gaźnika.

Jeśli zbiornik paliwa twojego ATV ma kurek, upewnij się, że jest on wyłączony. Następnie możesz bezpiecznie odłączyć przewód paliwowy od gaźnika.

Wyjmij również przewód przelewowy paliwa, a gaźnik można bezpiecznie usunąć.

Większość gaźników będzie miała miskę na węglowodany. Możesz go zdemontować, odwracając gaźnik do góry nogami, znajdując dolną nakrętkę miski gaźnika i odkręcając nakrętkę śrubokrętem.

Do czyszczenia części gaźnika zalecamy środek do czyszczenia gaźników, taki jak Gumout. Użyj delikatnego narzędzia do szorowania, aby usunąć pozostałości gazu z miski gaźnika i innych elementów.

Następnie możesz wszystko ponownie podłączyć i wypróbować swojego ATV. Środek czyszczący do gaźników powinien eliminować lub zmniejszać przypadki odpalania.

Oto dobry film z YouTube, który pomoże Ci przejść przez ten proces.

Wymień filtry paliwa i powietrza

Większość modeli ATV wykorzystuje filtr siatkowy do gaźnika. Filtr jest wielokrotnego użytku, ale może stać się brudny, im dłużej znajduje się w pojeździe. Jeśli nigdy nie wyjmowałeś filtra paliwa i nie wyczyściłeś go, zrób to teraz.

Sposób dostępu do filtra paliwa różni się w zależności od modelu pojazdu ATV. Pamiętaj, aby zapoznać się z instrukcją obsługi. Jeśli instrukcja obsługi nie wyjaśnia tego, skontaktuj się z producentem ATV, aby uzyskać więcej informacji.

Twój pojazd ATV również ma filtr powietrza. Wygląda to trochę jak plisowane filtry powietrza, które można znaleźć w większości klimatyzatorów i służy w zasadzie do tego samego celu. Filtr powietrza Twojego pojazdu ATV wyłapuje zanieczyszczenia, dzięki czemu powietrze docierające do silnika jest czyste.

W większości przypadków nie można użyć ponownie ani Filtr powietrza ATVwięc nie będziesz miał innego wyboru, jak tylko okresowo zmieniać filtr.

Przełącz ustawienia przepustnicy

Ten następny nie jest rozwiązaniem per se, ale nadal może rozwiązać niektóre problemy z odpalaniem ATV. Jeśli nie wiesz, jak prawidłowo wyregulować przepustnicę pojazdu ATV, możliwe, że silnik nie otrzymuje wystarczającej ilości paliwa, gdy jest na biegu jałowym.

Zalecamy włączenie ATV, pozostawienie go bezczynnie i zabawę z ustawieniami przepustnicy. Nie musisz tutaj wykonywać ciężkich regulacji. Działaj powoli i subtelnie, aby zobaczyć, jaki rodzaj dostrojenia ma znaczenie.

Użyj środka do czyszczenia wtryskiwaczy paliwa

Oprócz środka do czyszczenia gaźnika zalecamy również zainwestowanie w środek do czyszczenia wtryskiwaczy paliwa, taki jak 104+. Przeznaczony do silników gaźnikowych, wtrysku portu i nie tylko, ten produkt wyczyści wszystkie elementy układu paliwowego pojazdu ATV.

Zobacz mechanika

Co by było, gdybyś wypróbował niektóre z powyższych sugestii, ale nic nie zadziałało? Niestety czasami tak się dzieje.

Bardziej niż prawdopodobne, problem z ATV jest dość poważny. Najlepszym sposobem postępowania w tym momencie jest przyjrzenie się temu przez profesjonalnego mechanika.

Jak zapobiegać pożarom pojazdów ATV — nasze najważniejsze wskazówki

Jak wyjaśniliśmy wcześniej, odpalanie ATV jest w porządku, jeśli jest to rzadkie zjawisko, ale nie powinno to być codzienną częścią posiadania i jazdy na ATV.

Te wskazówki, użyte w połączeniu z dotychczasowymi informacjami, pomogą sprawić, że częste oddawanie strzałów odejdzie w przeszłość.

Utrzymuj części ATV w czystości

Od gaźnika po przewody paliwowe, świece i wtryskiwacze paliwa, czyste części są dobrymi częściami, ponieważ mogą pracować bez przeszkód.

Przystąp do regularnej rutyny czyszczenia, poświęcając czas na przejrzenie każdego elementu i oceniaj go raz lub dwa razy w roku, jeśli regularnie korzystasz z ATV.

Zmień filtry

To wraca do tego, o czym mówiliśmy w ostatniej sekcji. Filtry nie są wieczne, a kiedy są brudne i pokryte śmieciami, przestają działać wydajnie.

Wymiana filtra lub wyczyszczenie go i ponowne włożenie zajmuje kilka minut, ale może mieć duży wpływ na to, jak dobrze działa Twój pojazd ATV.

Ulepsz swoje paliwo

Jest to kolejna prosta zmiana, która może zapobiec odwrotnemu zapłonowi ATV. Gdy tankujesz tylko paliwo wysokiej jakości, w układzie paliwowym może gromadzić się mniej zanieczyszczeń, gdy pojazd ATV jest nieaktywny.

Możesz wydawać więcej pieniędzy za każdym razem, gdy tankujesz swój pojazd ATV, ale na dłuższą metę oszczędzasz pieniądze. W końcu nie będziesz musiał płacić za prawie tyle samo kosztownych napraw ATV!

Końcowe przemyślenia

Twój pojazd ATV może odpalić z wielu powodów, ale dwa najczęstsze to bogata mieszanka paliwowo-powietrzna i opóźnienia silnika. Jeśli twój gaźnik jest cofnięty, powietrze przecieka lub filtry w twoim ATV są brudne, te problemy mogą również zwiększyć szybkość strzelania wstecznego.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się samodzielnie naprawić problem z strzelaniem z pojazdu ATV, czy zabrać pojazd do mechanika, strzelanie w tył nie musi być regularną częścią korzystania z pojazdu ATV!