Dlaczego mój pas do skutera śnieżnego piszczy? Jak prawidłowo zainstalować nowy pasek?

Podczas obsługi skutera śnieżnego spodziewasz się słyszeć trochę hałasu, takiego jak ryk silnika, zwłaszcza po naciśnięciu przepustnicy. Jednak ostatnio w twoim mruczącym silniku zaczął towarzyszyć inny dźwięk i jest to wyraźny pisk. Czy ten dźwięk może wydobywać się z pasów twoich sań, a jeśli tak, to dlaczego?

Twój pas do skutera śnieżnego może skrzypieć lub piszczeć z następujących powodów:

  • Pasek jest za luźny
  • Albo jest za ciasno
  • Ty lub ktoś inny zainstalowałeś pasek w niewłaściwy sposób
  • Pasek jest stary
  • Pasek może być również bardzo nowy i należy go zerwać

Ile lat jest za stary na pasek? Skąd wiesz, czy pas Twojego skutera śnieżnego został prawidłowo zainstalowany? W dzisiejszym artykule odpowiemy na te pytania i nie tylko, więc na pewno będziesz chciał czytać dalej!

Co to jest pas do skuterów śnieżnych i do czego służy?

Zanim omówimy powyższe przyczyny skrzypienia pasa do skutera śnieżnego, najpierw wyjaśnijmy, czym jest twój pas i co robi, gdy działa prawidłowo.

Jako część układu napędowego Twojego skutera śnieżnego, pasek napędowy łączy tor sań z silnikiem pojazdu, przenosząc moc. Podobnie jak większość pasów samochodowych, pas sanek jest gumowy, ale skutery śnieżne z wyższej półki mogą mieć pasy z kevlaru. Powinny one wystarczyć na dłuższy czas, aby można było jeździć dłużej bez konieczności wymiany paska.

Chociaż pasy do skuterów śnieżnych mogą nie wyglądać na zbyt duże, bez nich sanki nie będą działać z pełną wydajnością. Tak więc, jeśli pas nie ma odpowiedniej mieszanki lub jeśli jego długość i/lub szerokość są za krótkie lub nawet za długie, Twoje sanki nie dadzą Ci wszystkiego, co mają podczas jazdy. Mieszanka w tym przypadku odnosi się do złożonego napędu pasowego z kołami połączonymi z jednym lub dwoma paskami. Pasy złożone przesyłają moc do wału sanek za pośrednictwem kół pasowych.

Dlaczego Twój pas do skutera śnieżnego piszczy?

Odgłosy skuterów śnieżnych mogą być spowodowane różnego rodzaju problemami z saniami, ale nie piszczeniem. Kiedy Twoje sanki zaczynają piszczeć lub piszczeć, gdy są bezczynne lub w ruchu, oznacza to, że coś jest nie tak z pasami. Teraz wystarczy tylko dowiedzieć się, co to jest.

W tym celu przedstawiamy 5 najczęstszych przyczyn piszczenia pasa skutera śnieżnego, o których wspomniano we wstępie.

Pasek jest za luźny

Podobnie jak pasek w samochodzie lub ciężarówce, pasek sanek jest ustawiony z pewnym naprężeniem lub ugięciem. W następnej sekcji omówimy więcej ugięcia paska, ponieważ możliwość regulacji napięcia paska ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania.

Jeśli pasek jest zbyt luźny, to dodatkowe luzy dają mu miejsce na kontakt z innymi pobliskimi elementami, takimi jak sprzęgło. Może to spowodować skrzypienie, które słyszysz podczas jazdy saniami. Pisk może być bardziej start-stop, a czasem nawet brzmi jak ćwierkający dźwięk.

Pasek jest za ciasny

Przesadne naprężenie i naciągnięcie pasa do skutera śnieżnego tak mocno, jak to możliwe, również jest nie do przyjęcia. Jeśli Twoje sanki piszczą, nawet gdy są na biegu jałowym, oznacza to, że pas jest napięty tak mocno, jak to tylko możliwe. Spodziewaj się, że usłyszysz bardziej stały hałas niż przy luźnym pasie.

Pasek jest nieprawidłowo zainstalowany

Czy po raz pierwszy założyłeś pas do skutera śnieżnego, czy może pozwoliłeś to zrobić koledze? Jeśli ty lub oni pomyliliście się podczas instalacji, może to być kolejny powód, dla którego nagle słyszysz piskliwy dźwięk podczas jazdy. W dalszej części tego artykułu przedstawimy właściwy sposób instalacji pasa do skuterów śnieżnych, więc koniecznie to sprawdź!

Pas jest stary

Nic nie trwa wiecznie, w zestawie pas do skutera śnieżnego. To podwaja się, jeśli twój jest wykonany tylko z gumy, a nie z twardszego materiału, takiego jak kevlar. Średnio żywotność pasa do skuterów śnieżnych wynosi od 1500 do 2000 mil. Cięższa jazda może przyspieszyć niszczenie pasa sanek nawet wcześniej niż 1500 mil.

Jeśli twój pasek jest postrzępiony, ma dziury, wygląda na zdarty lub w inny sposób uszkodzony, przestań go używać. W przeciwnym razie możesz spodziewać się pogorszenia piszczącego dźwięku.

Pasek jest nowy

Tak, zgadza się, nawet nowy pas do skuterów śnieżnych może sprawić ci kłopoty. Na szczęście jest to zwykle krótkotrwałe. Trzeba zerwać pasek, że tak powiem. Dopóki tak się nie stanie, twój nowy pasek może być tak ciasny, że aż piszczy. W miarę korzystania z sań problem ten powinien zniknąć.

Jak ustawić ugięcie pasa do skutera śnieżnego?

Wróćmy do naprężenia lub ugięcia pasa do skutera śnieżnego. Idealnie, jeśli założysz nowy pasek, chcesz sprawdzić jego ugięcie po 150 milach. Następnie, jeśli Twój pas wytrzymuje 1500 mil, ponownie wyreguluj ugięcie, gdy osiągniesz ten kamień milowy.

Jak więc ustawić naprężenie lub ugięcie pasa skutera śnieżnego? Cóż, jako słowo ostrzeżenia, zawsze najlepiej zrobić to z nowym paskiem zamiast starego, więc przede wszystkim upewnij się, że twój pasek jest świeży.

Następnie musisz sięgnąć do pierścienia regulacyjnego. Możesz to zrobić, odkręcając śruby, które utrzymują wtórny na miejscu, ponieważ zawiera pierścień regulacyjny. Następnie wystarczy przekręcić pierścień, aby był ciaśniejszy lub luźniejszy w zależności od potrzeb twojego paska.

W niektórych modelach sań pracujesz z kołami pasowymi na wtórnym zamiast pierścienia regulacyjnego, zwłaszcza jeśli masz sprzęgło dodatkowe. Jeśli nie masz pewności, jaka jest konfiguracja Twojego skutera śnieżnego, zalecamy zapoznanie się z instrukcją obsługi.

Oto przydatny film na YouTube, który ilustruje, jak zmienia się ugięcie pasa skutera śnieżnego dla tych wizualnych uczniów.

Ponieważ i tak jesteś w zasięgu swoich sprzęgieł, równie dobrze możesz poświęcić czas na ich wyczyszczenie podczas regulacji napięcia paska. Zamiast próbować wciskać do sprzęgieł maleńki przyrząd do czyszczenia, kup lub wypożycz dmuchawę i podłącz ją do sprężarki powietrza. Następnie, uruchamiając dmuchawę przy umiarkowanym ciśnieniu powietrza, usuń wszystkie pozostałości sprzęgła, przedmuchując je.

Kilka razy w każdym sezonie będziesz chciał dokładniej czyścić sprzęgło, rozbierać wszystko na części, wycierać elementy jeden po drugim, sprawdzać je pod kątem uszkodzeń, a następnie zmontować całość, gdy będziesz gotowy. Jeśli nie chcesz tego robić sam, z pewnością jest to zadanie, które poradzi sobie z Twoim lokalnym serwisantem skuterów śnieżnych.

Jak prawidłowo zainstalować nowy pas do skuterów śnieżnych?

Teraz, gdy już wiesz, dlaczego pas do skutera śnieżnego może powodować smutek, a także jak prawidłowo ustawić jego napięcie, porozmawiajmy o tym, jak prawidłowo zamontować pas do skutera śnieżnego za pierwszym razem. Pamiętaj, aby przestrzegać tych wskazówek!

Poznaj długość paska, której potrzebujesz

Kupowanie pasa, który jest dłuższy niż to, czego wymagają Twoje sanki, może wydawać się bezpiecznym zakładem, ponieważ hej, zawsze lepiej mieć więcej niż mniej, prawda? Jednak w tym przypadku niekoniecznie jest to prawda. Jeśli twój pasek jest dłuższy niż potrzeba, może to utrudnić działanie sprzęgła, co ma wpływ na bieg całego sań.

Jeśli pasek jest za krótki, układ napędowy staje się napięty, co może spowodować awarię wcześniej niż później. Będzie to wymagało kosztownych napraw.

Dopasuj swoje sprzęgła

Twoje sprzęgła mogą z różnych powodów wypadać z równowagi. Na przykład może są stare i zaczynają się zużywać. Wały mogą być również niewspółosiowe lub mocowania silnika są nieprawidłowo ustawione.

Cokolwiek to jest, co ma źle wyrównane szpony, twój pasek będzie z tego powodu dźwigał ciężar. Sprzęgła w niewłaściwym położeniu mogą nawet rozerwać pasy. Poświęć trochę czasu, aby upewnić się, że masz odpowiednią odległość od środka paska i sprzęgła, w przeciwnym razie będziesz musiał szybko wymienić paski.

Sprawdź ustawienie krążków linowych

Krążek to inne określenie koła pasowego, do którego przymocowana jest lina stalowa. Ponieważ twój pas do skutera śnieżnego spoczywa na kole, chcesz trzykrotnie sprawdzić, czy jest dobrze dopasowany.

Ustaw linię przewodu i dostosuj ją w razie potrzeby

Sznur lub drut koła pasowego utrzymuje pasek w górze, więc musisz upewnić się, że jest on również prawidłowo ustawiony. Aby to zrobić, uzyskaj dostęp do sprzęgła kierowcy lub sprzęgła pomocniczego i umieść linkę w pobliżu zewnętrznego obwodu sprzęgła.

Twój pasek z czasem odsunie się od tego miejsca, więc mniej więcej co kilka miesięcy sprawdzaj, gdzie znajduje się pasek i w razie potrzeby zmień jego położenie.

Wskazówki dotyczące konserwacji pasa do skuterów śnieżnych

Jeśli chcesz, aby pas do skutera śnieżnego utrzymał się przez co najmniej 2000 mil, musisz się nim zająć. Prawidłowa instalacja jest jednym z aspektów tego, podobnie jak konserwacja. Oto kilka nawyków konserwacyjnych, które możesz zacząć wprowadzać już dziś, aby lepiej dbać o pasy skutera śnieżnego.

Poznaj swój kierunek obrotu

Czasami możesz zdecydować się na całkowite, ale tymczasowe usunięcie pasów ze skutera śnieżnego. Zanim zdejmiesz pasy, upewnij się, że znasz ich kierunek obrotu. Prawidłowy kierunek pasów to zazwyczaj taki, który pozwala na odczytanie etykiety pasa.

Następnie, po ponownym zamocowaniu pasów, upewnij się, że kierunek obrotów jest taki sam, jak poprzednio.

Trzymaj aceton z dala od pasów

Propanon lub aceton to rozpuszczalnik, z którego korzystają niektórzy saneczkarze podczas czyszczenia powierzchni sprzęgła. W przypadku elementów sprzęgła aceton jest w porządku, ale nie w przypadku pasków. Twardość acetonu może pogorszyć jakość paska, osłabiając go szybciej niż w innym przypadku.

Przechowuj nieużywane paski w bezpiecznym miejscu

Jeśli twój ulubiony sprzedawca sprzętu do skuterów śnieżnych miał dobrą ofertę na paski i kupiłeś nadwyżkę, będziesz chciał zatrzymać niektóre paski na później. To powinno być w porządku, pod warunkiem, że przechowujesz je z dala od słońca. Trzymaj się suchej, chłodnej przestrzeni, w której możesz położyć pasy całkowicie płasko. Nawet nieznaczne ich zgięcie może spowodować trwałe zagniecenie w pasku, które sprawi, że stanie się on bezużyteczny.

Pamiętaj o tych informacjach, gdy nadejdzie czas, aby schować sanie również poza sezonem.

Końcowe przemyślenia

Pasy Twojego skutera śnieżnego przenoszą moc do silnika. Będziesz mieć zauważalne problemy z wydajnością, jeśli pasy są niewspółosiowe lub jeśli ich napięcie jest nieprawidłowe, nie wspominając o niechcianym hałasie.

Teraz, gdy wiesz, jak leczyć skrzypienie pasa skutera śnieżnego, możesz zacząć lepiej dbać o swoje pasy, aby Twoje sanki działały za każdym razem niesamowicie!