Dlaczego mój ATV jest na biegu jałowym?

Gdy silnik obraca się zbyt szybko na biegu jałowym, pojazd ATV może pracować na wysokich obrotach. Nazywa się to również szorstką pracą na biegu jałowym. Twój pojazd ATV będzie brzmiał głośniej i może zacząć się trząść, co może utrudnić sterowanie pojazdem. Dlaczego twój ATV pracuje na wysokich obrotach?

Pojazdy terenowe są na biegu jałowym z następujących powodów:

  • Śruba biegu jałowego jest niewłaściwie ustawiona
  • Zmiany temperatury zewnętrznej
  • Utknąłeś dławik
  • Rezerwy odrzutowe pilota
  • Paliwo złej jakości
  • Wycieki próżni
  • Brudne filtry powietrza

W tym przewodniku dotyczącym rozwiązywania problemów z jazdą na biegu jałowym ATV szczegółowo omówiono każdą z powyższych przyczyn wysokiego biegu jałowego. Wyjaśnimy również, jak je naprawić, abyś mógł mieć lepszą kontrolę nad swoim pojazdem ATV za każdym razem, gdy jeździsz. Czytaj dalej!

7 potencjalnych przyczyn wysokiego biegu jałowego ATV i jak je naprawić?

Śruba biegu jałowego jest niewłaściwie ustawiona

Twój pojazd ATV ma element zwany śrubą biegu jałowego. Śruba biegu jałowego jest również znana jako śruba mieszanki powietrzno-paliwowej, ponieważ określa ilość powietrza, która może łączyć się z paliwem.

Ponieważ jest przymocowany do gaźnika, kiedy majstrujesz przy śrubie biegu jałowego, możesz zwiększyć prędkość biegu jałowego. Twój silnik może również pracować płynniej, w zależności od tego, w jakiej pozycji jest ustawiona śruba biegu jałowego.

Jeśli czujesz się z tym komfortowo, zalecamy dostęp do wolnej śruby i sprawdzenie jej położenia. Spróbuj zmienić jego pozycję i sprawdź, czy problem z wysokimi biegami jałowymi ustaje.

Zawsze możesz zabrać swojego ATV do mechanika i poprosić go o zresetowanie śruby biegu jałowego.

Jeśli to rozwiąże twój problem z wysokimi biegami jałowymi, to świetnie! Jest to jedna z łatwiejszych poprawek i nie powinna być też bardzo droga.

To powiedziawszy, jeśli twój pojazd ATV nadal pracuje na wysokim biegu jałowym, nawet gdy jesteś pewien, że śruba biegu jałowego jest ustawiona na swoim miejscu, nadal masz o wiele więcej obszarów, które możesz rozwiązać.

Zmiany temperatury zewnętrznej

Oto coś, o co założymy się, że nigdy nie myślałeś, że wpłynęło to na pracę Twojego ATV na biegu jałowym (ale absolutnie to robi): pogoda.

W okresie letnim, kiedy temperatura i wilgotność są wysokie, paliwo paruje szybciej i łatwiej. Dzięki temu silnik może obracać się bez wysiłku, zmniejszając szybkość pracy na biegu jałowym.

Kiedy dni stają się krótsze i chłodniejsze, paliwo nie jest już tak rzadkie. Gdy paliwo gęstnieje, silnik bardziej się obciąża i pracuje na biegu jałowym.

Jeśli w zimie masz problemy z pracą na biegu jałowym tylko w zimie, może to oznaczać, że z pojazdem nie dzieje się nic złego. Tyle, że wysokie obroty biegu jałowego będą występować częściej z powodu niskich temperatur.

Poczekaj na cieplejsze dni i zobacz, czy problem ustąpi. Jeśli tak, to nie ma nic złego w twoim quadzie per se.

Jeśli jednak twój ATV pracuje na wysokich obrotach bez względu na porę roku, musisz kontynuować rozwiązywanie problemów. Coś jest oczywiście nie tak.

Duszenie utknął

Linka lub dławik w Twoim ATV to kolejny obszar do zbadania.

Kiedy ssanie utknie, zwiększa się ilość powietrza, które może dostać się do mieszanki paliwowej. Powoduje to, że mieszanka paliwowa jest uboższa niż zwykle, a tym samym powoduje wyższe obroty biegu jałowego w porównaniu z mniej ubogą mieszanką.

Linka przepustnicy znajduje się na kierownicy pojazdu ATV, więc użyj śrubokręta lub nakrętki zabezpieczającej, aby uzyskać dostęp do ssania.

Pozycja może się utknąć. Będziesz wiedział, że jest to problem, jeśli śruba biegu jałowego i boczny tłok gaźnika są od siebie oddzielone.

Boczny nurnik ma spoczywać na wolnej śrubie. Umieść te części we właściwej pozycji, wymień kierownicę i wypróbuj swój ATV. Twój problem z wysokimi biegami jałowymi może być już za tobą.

Jeśli nie, dobrze jest nasmarować ssanie. Możesz użyć olej penetrujący dla tego. Następnie weź szczypce i wyreguluj kabel. Jeśli utknął zbyt długo, ręczny ruch pomoże mu pozostać na miejscu.

Miejmy nadzieję, że powinno to załatwić sprawę, pod warunkiem, że problem dotyczy kabla przepustnicy.

Kopia zapasowa pilota odrzutowego

Pilot odrzutowy to element pojazdu ATV, który odbiera mieszankę powietrzno-paliwową, a następnie przełącza ATV z biegu jałowego na przepustnicę między 15 a 20 procent. Gdy pojazd ATV pracuje na biegu jałowym, to odrzutowiec pilotuje paliwo do silnika.

Gdy odrzutowiec pilotujący ma problemy, ma to negatywny wpływ na ilość paliwa, która dociera do silnika. Mieszanka paliwowa staje się uboższa i już wiesz, że to powoduje, że Twój pojazd ATV pracuje na wysokich obrotach.

Dysze pilotujące to niewiarygodnie małe elementy, więc chociaż możesz spróbować je samemu wyczyścić, może to być trudniejsze, niż początkowo przypuszczałeś. Możesz pozwolić swojemu mechanikowi zająć się pracą, abyś mógł upewnić się, że dysze pilotujące są czyste.

Używasz paliwa niskiej jakości

Jeśli chcesz, aby Twój pojazd ATV działał dobrze, bez względu na to, czy ma to zapobiec częstym obrotom na biegu jałowym, czy też obrotom wstecznym, musisz używać paliwa wysokiej jakości.

Tak, będziesz musiał wydać więcej pieniędzy na lepszą jakość paliwa, ale warto. Twój silnik będzie działał płynnie jak masło, a wszelkie problemy z pracą na biegu jałowym powinny wynikać wyłącznie ze zmian temperatury, a nie z samego pojazdu ATV.

Oczywiście nawet wysokiej jakości paliwo może stać się problemem, jeśli zostawisz je w baku na zbyt długo. Zawsze opróżnij zbiornik gazu pod koniec aktywnego sezonu.

Jeśli planujesz zrobić sobie dwu- lub trzymiesięczną przerwę w jeździe quadem, pozbądź się resztek paliwa.

Gdy paliwo staje się lepkie, może utknąć i doprowadzić do odpalenia. Nie przysłuży się również twojemu wysokiemu problemowi biegu jałowego.

Wycieki próżniowe

Oto kolejny potencjalnie główny czynnik przyczyniający się do wysokiego problemu na biegu jałowym twojego ATV. Silnik i gaźnik dzielą między sobą uszczelkę. Kiedy ta pieczęć jest pęknięta, nawet maleńka, masz problem.

Powietrze może teraz dostać się do tego obszaru, wpływając na konsystencję mieszanki paliwowej. Podobnie jak w przypadku wielu innych opisanych przez nas problemów, mieszanka paliwowa staje się zbyt uboga, a pojazd ATV będzie pracował na wysokich obrotach.

Możesz zauważyć, że poza problemem wysokich obrotów biegu jałowego, trudniej jest utrzymać kontrolę nad pojazdem ATV, ponieważ jest on po prostu nierówny.

Następnym razem, gdy zaparkujesz ATV, dokładnie przyjrzyj się układowi dolotowemu. Możesz nie zawsze być w stanie zobaczyć jakiekolwiek obrażenia, ale jeśli możesz, to właśnie twój winowajca.

Możesz kupić tester próżni aby ustalić, czy powietrze przecieka. Jeśli wyniki testera będą czyste, czas sprawdzić sam gaźnik i kolektor. Te obszary mogą zostać uszkodzone. Jeśli tak, przecieki mogą nadal występować.

Być może uważasz, że problemem może być przeciek próżni, ale nie jesteś do końca pewien. W takim przypadku najlepiej zawieźć quada do mechanika. Mogą zdiagnozować problem i zalecić naprawę lub wymianę, która powinna pomóc.

Filtr powietrza jest brudny

Omówiliśmy filtr powietrza w Twoim ATV w naszym artykule na temat strzelania wstecznego w ATV. Jeśli to przegapiłeś, przedstawimy Ci podsumowanie tutaj.

Twój pojazd ATV jest wyposażony w filtr powietrza, który wyłapuje cząsteczki i zanieczyszczenia. Jedyne powietrze, które dostaje się do silnika, powinno być czyste.

Podobnie jak filtr w Twoim klimatyzatorze, który prawdopodobnie wymaga wymiany, filtr powietrza Twojego pojazdu ATV staje się mniej skuteczny, im dłużej znajduje się w Twoim pojeździe. Musisz go wymieniać co kilka miesięcy lub przynajmniej sprawdzać, czy jest brudny.

Ten mały przełącznik może wystarczyć, aby zatrzymać pojazd ATV na biegu jałowym.

Końcowe przemyślenia

Czy twój ATV jest na biegu jałowym? W niektórych przypadkach może to być normalne, przynajmniej jeśli wysokie obroty biegu jałowego są bardzo krótkotrwałe. Zimna pogoda może również powodować wysoką pracę na biegu jałowym.

Żadne inne źródło wysokiego biegu jałowego nie jest czymś, co chcesz ignorować. Problem wskazuje na problemy z gaźnikiem, filtrami powietrza, ssaniem lub dyszą pilotującą. Te części mogą być brudne lub uszkodzone, a czasami nawet w krytycznych miejscach może pojawić się wyciek.

Dobrą wiadomością jest to, że naprawienie wysokiego biegu jałowego jest wykonalne na własną rękę, jeśli dobrze znasz części swojego ATV. Zawsze możesz również zabrać swój pojazd do mechanika w celu profesjonalnej diagnozy!