Dlaczego łuki bloczkowe są tak drogie?

Jeśli interesowałeś się łucznictwem, prawdopodobnie zauważyłeś często wygórowane ceny łuków bloczkowych. Teraz nikt nie mówi, że musisz zdobyć bloczkowy łuk. Wielu łuczników jest zadowolonych ze swoich długich łuków i łuków refleksyjnych.

Ale jeśli chcesz najlepszego, co ma do zaoferowania nowoczesna technologia, będziesz chciał wybrać związek. Są one zazwyczaj bardziej regulowane, mają większą skuteczność w przenoszeniu mocy i można je ozdobić wieloma dzwoneczkami i gwizdkami, aby ułatwić polowanie lub strzelanie do celu.

Krótko mówiąc, łuki bloczkowe są tak drogie, ponieważ są bardziej zaawansowane technologicznie niż inne rodzaje łuków. Badania, które wykonują technicy łuków, aby uczynić je bardziej intuicyjnymi, a także zwiększona liczba komponentów, składają się na cenę, którą widzisz.

Jeśli naprawdę interesuje Cię zakup bloczkowego łuku, ale chcesz mieć pewność, że Twoje pieniądze nie pójdą na marne, czytaj dalej, aby zrozumieć podział cen bloczków bloczkowych i upewnij się, że wiesz, za co płacisz.

Finansowanie badań za łukiem bloczkowym

Materiały użyte do wykonania łuku bloczkowego zwykle nie mają dużego wpływu na cenę, jaką płacisz za łuk.

Typowe używane materiały to węgiel, aluminium, plastik i drewno, z których żaden nie jest szczególnie drogi.

Przez większość czasu nie płacisz najwyższej ceny za zakupiony fizyczny łuk. Płacisz za czas, pieniądze i wysiłek włożony w jej zaprojektowanie.

Do zbudowania typowego łuku długiego, a nawet łuku refleksyjnego nie potrzeba wiele zaawansowanych myśli. Oczywiście wymaga to umiejętności, ale nie ma zbyt wielu innowacji bez całkowitego zerwania z projektem.

Jeśli łuki długie i łuki refleksyjne są pierwszym samochodem Modelu T, to łuki bloczkowe to Tesla płynąca po autostradzie z reflektorami LED i wysuwanymi klamkami.

To, co zaczęło się jako proste urządzenie, stało się maszyną o dużej mocy, zdolną do robienia więcej niż jednej rzeczy.

To ewolucyjna podróż, która zaowocowała powstaniem łuku bloczkowego, a stojący za nim technicy zbierają owoce swoich badań dzięki chętnemu i myślącemu przyszłościowo łucznikowi.

Najlepsze łuki, które można kupić za pieniądze, nazywane są łukami flagowymi, ponieważ firmy produkcyjne, które je produkują, ciężko pracują, aby nadal wypuszczać łuki z najnowszą i najlepszą dostępną dla nas technologią.

Nie uzyskasz dostępu do najnowszych technologii bez utraty oszczędności, ale jeśli jesteś zagorzałym myśliwym lub łucznikiem, możliwość oddania idealnego strzału jest bezcenna.

Po tym, jak wszystko się pomyśli, wciąż jest proces do ukończenia. Tutaj znowu, niekoniecznie jest to materiał, za który płacisz, ale proces, przez który materiał musi przejść, aby złożyć idealny łuk.

Te aluminiowe części, niezależnie od tego, czy są to podstopnice, czy kończyny, muszą przejść przez fabrykę, aby zostać ukształtowane za pomocą niezliczonych technik, w tym między innymi odlewania, frezowania i obróbki skrawaniem.

Nawet po odpowiednim ukształtowaniu muszą być uszlachetniane, aby usunąć zadziory i inne niedoskonałości, a także często zanurzane w folii, w zależności od rodzaju.

Sprzęt, który utrzymuje razem części twojego łuku, musi być następnie sprowadzony, ponieważ został wyprodukowany w tym samym zakładzie lub gdzie indziej.

Po wykonaniu wszystkich elementów, właściwy montaż może się rozpocząć, a zanim łuk zostanie złożony, zapakowany i wysłany, miną miesiące.

Jeśli proces ten obejmuje outsourcing, co jest opcją, z której korzysta wielu producentów łuków bloczkowych, osoba trzecia, która przyczyniła się do produkcji twojego łuku, musi również otrzymać wynagrodzenie.

Podsumowując, każda ręka, przez którą przeszedł twój łuk, musi zostać opłacona i jest prawdopodobne, że przeszedł przez wiele rąk.

Drogie części łuku

Wszystkie te badania, które omówiliśmy, doprowadziły do ​​pewnych postępów technologicznych, które odróżniają łuk bloczkowy od reszty rodziny łuków. Jednym z tych postępów jest kamera.

Bloczek bloczkowy ma swoją nazwę od mieszanie kilku różnych procesów maszynowych, które przyczyniają się do ogólnej przewagi mechanicznej.

Krzywki są główną częścią tej mechanicznej przewagi.

Chociaż obecnie istnieje wiele różnych rodzajów, krzywkę można ogólnie zdefiniować jako płaski, okrągły kawałek metalu, wokół którego porusza się struna, aby przekształcić ruch obrotowy w ruch liniowy.

Bez wchodzenia w pełną lekcję fizyki możemy zrozumieć, dlaczego jest to lepszy system niż w przypadku tradycyjnego łuku.

Ostatecznie wspomaganie krzywek pozwala na efektywniejsze przechowywanie energii, którą przenosisz do łuku poprzez naciąganie cięciwy.

Tworzą również zwolnienie, które zapewnia duże uwolnienie od naprężeń z ramion łucznika, utrzymując całe naprężenie między krzywkami i przenosząc je czysto na strzałę, gdy jesteś gotowy do wypuszczenia.

To całkiem rewolucyjna innowacja w świecie łucznictwa, który wcześniej polegał na sile myśliwego, aby naciągnąć cięciwę z wystarczającą siłą, aby posłać strzałę w cel i przytrzymać ją wystarczająco długo, aby wycelować.

Jak wspomniano wcześniej, istnieje kilka różnych rodzajów krzywek, których można używać na łuku bloczkowym.

Konstrukcja Single Cam, Solocam lub One Cam w rzeczywistości obejmuje dwie krzywki, ale o różnych kształtach, z których jedna jest zaokrąglona, ​​a druga bardziej owalna. Nazywa się to krzywką mocy. Niektórzy wolą jego prostotę, ale wiadomo, że zapewnia mniejszą dokładność nasadki.

Hybrydowe krzywki mają kształt owalny lub eliptyczny i są asymetryczne. Górna jest krzywką sterującą, dolna krzywką zasilającą. Ten system krzywek zapewnia lepszy skok nasadki i większą synchronizację niż pojedyncza kamera.

Twin Cam jest podobny do systemu Hybrid Cam, tylko z eliptycznymi krzywkami, które są względem siebie symetryczne. Średnio wymaga więcej konserwacji niż system Hybrid Cam, ale jest chwalony za zdolność do pełnej synchronizacji, poprawiającą dokładność, skok noka i prędkość.

Popularny system krzywek binarnych został wprowadzony przez BowTech w 2005 roku i wykorzystuje trzyrowkowe podwójne krzywki, które są podporządkowane sobie nawzajem, a nie kończynom łuku, zmniejszając liczbę niezbędnych strun do dwóch. Wiele osób woli swobodnie unoszący się charakter strun i prędkość, jaką oferują.

Te krótkie podsumowania systemów krzywek nie mogą właściwie przekazać złożonego procesu, który zajmuje się ich projektowaniem, produkcją i produkcją, ale miejmy nadzieję, że dały ci pewien wgląd w to, dlaczego te konkretne elementy bloczkowego łuku mogą zawyżać cenę.

Finansowanie projektu kamuflażu

Łatwo przeoczyć fajny wzór kamuflażu z kolorowymi akcentami, który wybierasz, myśląc o cenie łuku, ale z pewnością ma to znaczenie.

Firmy takie jak Mossy Oak i Realtree spopularyzowały się dzięki swoim pożądanym projektom łuków, ale nie otrzymują tych projektów i wzorów za darmo.

Łatwo stwierdzić, kiedy firma zdecydowała się na tani projekt lub bardziej przystępną cenę malowania. To po prostu nie wygląda dobrze.

Korzystanie z dobrze wykonanego wzoru kamuflażu wiąże się z opłatami licencyjnymi, a jeśli producenci łuków chcą sprzedawać swój produkt, wybierają bardziej ekskluzywny wzór.

Pomimo twierdzeń, że nie przywiązują wagi do estetyki, myśliwi i ludzie z zewnątrz również chcą wyglądać fajnie.

Poznaj ceny producentów swoich łuków bloczkowych

Większość wysokiej jakości łuków bloczkowych będzie cię kosztować sporo, ale nie daj się zwieść! Istnieją bardziej przystępne opcje, które mogą zaspokoić Twoje potrzeby.

Firmy takie jak Hoyt, BowTech i Mathews to dominujące marki w luksusowych kokardkach, więc jeśli chcesz zaoszczędzić kilka dolców, unikaj zakochania się w jednym z ich modeli.

Marki takie jak Diamond Archery, Bear Archery i Predator Archery oferują różne łuki strzeleckie poniżej 500 USD.

Nie jesteś również ograniczony do kupowania zupełnie nowych łuków bloczkowych. W serwisie eBay i innych używanych witrynach można znaleźć wiele wysokiej jakości łuków.

Jest to szczególnie dobra opcja, jeśli jesteś nowy w tym sporcie i i tak nie będziesz w stanie odróżnić łuku za 300 $ od 1000 $.