Dlaczego łuki bloczkowe są lepsze niż tradycyjne łuki?

Jeśli w ogóle śledziłeś rozwój łucznictwa, zauważyłeś, że konstrukcja łuków przeszła znaczną ewolucję. Łuk bloczkowy, opracowany w 1966 i opatentowany w 1969, szybko prześcignął popularność bardziej tradycyjnych łuków, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych.

Łuki bloczkowe są często postrzegane jako lepsze niż łuki tradycyjne, ponieważ są zaprojektowane tak, aby były łatwiejsze do strzelania i miały większą moc i celność. Wspierają również dostosowywanie za pomocą dodatków i działają lepiej na długich dystansach.

W dalszej części tego postu przedstawię dokładniej zalety łuków bloczkowych i sposoby, w jakie mogą one przewyższać tradycyjny łuk.

Łuki bloczkowe są łatwiejsze do strzelania

Podobnie jak w przypadku innych ostatnich innowacji ludzkości, łuki bloczkowe są zaprojektowane tak, aby były wygodniejsze dla użytkownika.

Ta łatwość użytkowania jest niewątpliwie największym czynnikiem, który przyczynił się do ogromnej popularności łuku bloczkowego wśród myśliwych.

Ale aby zrozumieć, jakie łuki bloczkowe wnoszą na stół pod względem wygody, musimy w pełni zrozumieć, z jaką technologią pracowaliśmy, zanim łuki bloczkowe pojawiły się na scenie.

Jak działają tradycyjne łuki

Zarówno łuki tradycyjne, jak i bloczkowe wykorzystują energię wytwarzaną przez dźwignię do napędzania strzał w powietrzu.

Ale transfer energii na tradycyjnym łuku, takim jak łuk długi lub łuk refleksyjny, jest bezpośredni. Może to brzmieć jak najskuteczniejsza forma przeniesienia; jednak tak nie jest. Przynajmniej nie jest to najskuteczniejsza forma przeniesienia, gdy mówimy o łucznictwie.

Jeśli kiedykolwiek widziałeś wersję Robin Hood, Igrzyska Śmiercia nawet animowana fantazja Disneya z 2012 roku, Odważnypowinieneś dobrze wiedzieć, jak wyglądają tradycyjne kokardki.

Niezależnie od tego, czy używasz łuku refleksyjnego, czy długiego, fizyka jest taka sama: im dalej do tyłu pociągniesz za cięciwę, tym więcej energii przeniesiesz na strzałę i tym szybciej poleci, gdy ją zwolnisz.

Ale dość trudno jest utrzymać naciąg tradycyjnego łuku przez bardzo długi czas, zwłaszcza jeśli masz duży naciąg na swoim sprzęcie.

Nawet jeśli możesz odciągnąć sznurek stosunkowo daleko i przytrzymać go wystarczająco długo, aby wycelować, jest dużo energii, która jest tracona między momentem zwolnienia cięciwy a chwilą, kiedy strzała faktycznie opuszcza cięciwę twojego łuku.

Bezpośredniość naciągu jest tym, co zmniejsza wydajność i to właśnie ta utrata ciężko nabytej energii została skorygowana, gdy wynaleziono bloczek bloczkowy.

Jak działają łuki bloczkowe

Łucznicy na całym świecie, zwłaszcza łucznicy, chwalą łuk bloczkowy za „odpuszczenie” zapewnia na koniec losowania.

To wypuszczenie jest możliwe dzięki dodaniu płaskich, kulistych krążków na każdym końcu łuku, zwanych krzywki.

Obecnie istnieje wiele różnych rodzajów krzywek, które działają nieco inaczej, ale podstawowa funkcja każdej odmiany jest zasadniczo taka sama.

Krzywki są istotną częścią systemu bloczków na łuku bloczkowym, który owija łuk wokół krzywek i zapewnia dodatkowe napięcie to jest bardziej efektywnie przenoszone, gdy przychodzi czas na zwolnienie strzały.

Poza tym, że są bardziej wydajne, krzywki są ukształtowane w taki sposób, aby zapewnić punkt naciągu, gdy ciężar łucznika nagle się zmniejszy.

Ten punkt wypuszczenia jest tworzony przez bardziej płaską krawędź krzywki, co zapewnia wyraźniejszy punkt zatrzymania, poza którym łucznik nie może już ciągnąć za sznurek.

W tym momencie waga naciągu, który łucznik musi trzymać w ramionach, znacznie się zmniejsza.

Na przykład, jeśli łucznik strzela z tradycyjnego łuku z siłą naciągu 70 funtów, będzie musiał być wystarczająco silny, aby utrzymać te 70 funtów górną częścią ciała, dopóki nie będzie gotowy do wypuszczenia.

Z łukiem bloczkowym łucznik będzie musiał być w stanie ściągnąć 70 funtów, ale po przerwie będzie miał znacznie mniejszą wagę przy pełnym doborze.

Jeśli ma 80% wyrzutu, to trzyma tylko 14 funtów, co daje mu więcej czasu na celowanie, nie martwiąc się o to, jak zmęczone stają się jego ramiona.

Czy to naprawdę robi różnicę?

O ile nie jesteś niesamowicie silny, zdolność wypuszczania łuku bloczkowego jest ogromną zaletą.

Jeśli kiedykolwiek widziałeś produkcję Petera Jacksona JRR Tolkiena? Władca Pierścieni trylogii, wiesz, że w tej historii jest dużo łucznictwa.

Przykład największej wady tradycyjnego łuku widać w drugiej odsłonie serii, Dwie wieże.

Król Theoden z Rohanu nakazuje swoim ludziom ucieczkę do twierdzy Rohanu, Helmowego Jaru, aby chronić ich przed nadchodzącą armią orków.

Ale armia Rohanu miała dość braki kadrowe, więc aby wypełnić luki w ich obronie, Theoden nakazuje młodym i starszym mężczyznom z Rohanu chwycić za broń i bronić swojego ludu.

Jeden z tych starszych mężczyzn zaciągniętych do wojska ma dołączyć do szeregu łuczników na murze, którzy wszyscy używają tradycyjnych łuków.

Zostają poinstruowani, aby wycelować w armię orków, gdy się zbliżają i tylko czekają na sygnał do strzału.

To napięta chwila z dużą ilością wpatrywania się. Wszyscy czekają na rozkaz Aragorna, ale starzec wyraźnie trzęsie się z wysiłku trzymania naciągu na łuku.

Nie mogąc go dłużej utrzymać, starzec puszcza cięciwę przed wydaniem rozkazu, a ork na linii frontu pada na ziemię.

Rozwścieczony generał orków daje swoim oddziałom sygnał do ataku i bitwa trwa.

Gdyby staruszek miał właśnie łuk bloczkowy, prawdopodobnie byłby w stanie powstrzymać przedwcześnie strzałę i być może bitwa potoczyłaby się inaczej.

Dzisiejsi łucznicy prawdopodobnie nie są zaangażowani w sytuacje o tak wysokiej stawce, ale ta sama niezdolność do utrzymania cięciwy na łuku długim lub łuku refleksyjnym może oznaczać chybiony cel lub zwierzę.

Łuki bloczkowe mają większą moc i celność

Mechaniczna zaleta łuku bloczkowego zaowocowała całkiem niesamowitymi prędkościami strzał.

Bardzo dobrze wykonany tradycyjny łuk może być w stanie wyrzucać strzały z prędkością 180 stóp na sekundę, ale najszybsze łuki bloczkowe są w stanie podwoić tę prędkość, osiągając prędkość 370 stóp na sekundę.

Dla łucznika, który strzela wyłącznie z dystansu, ta prędkość może nie mieć większego znaczenia.

Ale dla bowhuntera ta prędkość oznacza większe szanse na powrót do domu z łanią lub rogaczem.

Dokładność poprawia również mechaniczny system bloczków bloczkowych.

Utrzymywanie mniejszej wagi przy pełnym naciągu oznacza, że ​​łucznik jest w stanie lepiej skoncentrować się na swoim celu, a zwiększona efektywność energii strzały oznacza, że ​​poleci ona szybciej i prosto w kierunku celu.

Łuki bloczkowe umożliwiają dostosowanie i dodatki

Podczas gdy niektórzy wolą prostotę łuku refleksyjnego lub długiego, ci, którzy chcą dostosować swój sprzęt, będą mieli do tego największą swobodę dzięki łukowi bloczkowemu.

Niektóre narzędzia można dodać do łuku długiego lub refleksyjnego, ale łuk bloczkowy jest naprawdę królem, jeśli chodzi o personalizację.

Niektóre akcesoria, które łucznicy mogą kupić, obejmują:

  • Strzała spoczywa
  • Przyrządy celownicze
  • Zwolnienie łuku
  • Tłumiki
  • Stabilizatory
  • Chusty na nadgarstki
  • Kołczany

Dodatkowo istnieje wiele łuków bloczkowych, które są specjalnie zaprojektowane, aby łatwiej było manipulować ciężarem naciągu, co może być ogromną zaletą, jeśli dopiero zaczynasz łucznictwo lub po prostu próbujesz stać się silniejszy.

Z łuków bloczkowych można strzelać z większych odległości

Szybkość i celność twoich strzał również ma duży wpływ na odległość, z której możesz ją wystrzelić.

Jeśli twoja strzała porusza się z większą prędkością, jej łuk będzie bardziej płaski. Wykreślony na kartce papieru będzie wyglądał bardziej jak linia prosta, a mniej jak góra.

Trudno uzyskać taką szybkość i celność na łuku długim lub łuku refleksyjnym; dla bowhunterów ta zwiększona odległość jest naprawdę kluczowa.

W zasięgu masz bardzo dużą kontrolę nad tym, jak daleko stoisz od celu, więc maksymalna odległość, jaką może pokonać twoja strzała, nie jest tak ważna, jak inne czynniki.

Jednak podczas polowania masz znacznie mniejszą kontrolę nad tym, jak daleko od ciebie będzie twój cel.

Jasne, możesz podejść bliżej, ale wtedy ryzykujesz, że zwierzę cię usłyszy i ucieknie ze strachu.

Jeśli chcesz być w stanie podkraść się do zwierzęcia i mieć względnie gwarantowaną szansę na trafienie go, będziesz potrzebować bloczkowego łuku.

Zarówno tradycyjne modele łuków bloczkowych, jak i bloczkowe mają swoje plusy i minusy, ale nie można zignorować wielkich postępów, jakie producenci łuków poczynili w ostatnich latach dzięki technologii łuków bloczkowych.