Dlaczego hokeiści na trawie noszą jedną rękawicę?

Jeśli jesteś fanem hokeja na trawie, prawdopodobnie zauważyłeś, że wielu hokeistów na trawie wybiera jedną rękawicę. Chociaż często zobaczysz graczy bez rękawiczek, znacznie rzadziej zobaczysz gracza noszącego dwa, oczywiście poza bramkarzem.

Gracze hokeja na trawie noszą jedną rękawicę na lewej ręce, ponieważ jej odsłonięte umieszczenie na kiju czyni ją bardziej podatną na potencjalne kontuzje. Prawa ręka jest trzymana głównie za kijem gracza, co zapewnia jej pewną ochronę nawet bez rękawicy.

Ponieważ rękawiczki są opcjonalną częścią stroju, dlaczego gracze decydują się na noszenie jednej rękawicy – ​​lub żadnej rękawicy lub dwóch – zależy głównie od osobistych preferencji. Noszenie rękawicy może przynieść korzyści nawet poza unikaniem kontuzji, ale może również wiązać się z pewnymi kompromisami.

Cel jednej lewej rękawiczki

Rękawiczki nosi się na lewej ręce, ponieważ jak gracze trzymają kij hokejowy. Hokeiści na trawie używają różnych standardowych uchwytów, które pomagają im wykonywać techniki gry — uchwytów wyspecjalizowanych do dryblingu, do nabierania, do bardzo mocnego uderzania piłki itp.

Jeśli kiedykolwiek spojrzysz na zdjęcie hokeisty na trawie używającego tych uchwytów, zauważysz, że większość uchwytów odsłania wierzch lewej ręki po tej samej stronie kija, którego używają zawodnicy do uderzania i manewrowania piłką. Oznacza to, że istnieje duża powierzchnia, która jest bardziej podatna na uderzenie przez zbłąkane piłki lub kije innych graczy, nie wspominając o zadrapaniach i skaleczeniach spowodowanych upadkiem.

Dodatkowy stopień ochrony oferowany przez lewą rękawicę może mieć ogromny wpływ na sposób działania graczy i oferować liczne korzyści. Każdy, kto gra lub śledzi hokej na trawie, wie, że urazy rąk, zarówno drobne, jak i poważne, są powszechne. Lewa rękawica umożliwia graczom:

  • Całkowicie unikaj drobnych kontuzji, które w przeciwnym razie mogłyby wyeliminować ich z gry
  • Unikaj pęcherzy przed chwytaniem sztyftu
  • Znacznie zmniejsza ryzyko poważniejszych obrażeń, takich jak zmiażdżone palce
  • Graj wygodniej w chłodniejsze dni

Dodatkowo świadomość ochrony, jaką zapewnia lewa rękawica, może zmienić sposób gry. Ponieważ gracz z założoną lewą rękawicą wie, że nie jest narażony na tak duże ryzyko poważnych obrażeń, może czuć się bardziej komfortowo, używając bardziej agresywnego stylu gry i w rezultacie osiągać lepsze wyniki.

Czy leworęczni gracze noszą rękawiczki na prawej ręce?

Można by pomyśleć, że pojedyncza rękawica noszona przez hokeistów na trawie zawsze trafia na rękę niedominującą, zwłaszcza że tak jest w przypadku innych sportów, w których zawodnicy czasami noszą jedną rękawicę, jak golf czy baseball. Nie tak to działa w hokeju na trawie—zarówno leworęczni, jak i praworęczni gracze noszą pojedynczą rękawiczkę na lewej ręce.

Dzieje się tak, ponieważ – w przeciwieństwie do golfa, do którego gracze mogą kupić kije dla leworęcznych, lub baseballu, w którym wciskanie przełączników może być istotną taktyką – w hokeju na trawie, wszyscy gracze grają kijami praworęcznymi. Nie dzieje się tak dlatego, że mają problem z osobami leworęcznymi. To kwestia bezpieczeństwa.

Hokej na trawie może nie być sportem kontaktowym, takim jak futbol amerykański, ale kontakt i tak często się zdarza. Leworęcznym graczom może być łatwiej nauczyć się, jeśli używali kijów leworęcznych, ale kontynuacja zamachu leworęcznego może stanowić zagrożenie dla graczy wokół nich. Gdy wszyscy gracze grają praworęcznie, na boisku powstaje pewna synchronizacja, co pomaga zminimalizować kontuzje.

Dlaczego nie nosić dwóch rękawiczek?

Ponieważ z pewnością można zranić obie ręce podczas gry w hokeja na trawie, noszenie dwóch rękawiczek może wydawać się intuicyjne — uzyskać jak największą ochronę, prawda? Mimo to większość graczy woli nosić tylko jedną rękawicę.

Ponieważ nawet obcisłe rękawiczki będą miały pewien wpływ na mobilność, noszenie tylko jednej często jest warte ryzyka, zwłaszcza że prawą rękę i tak jest o wiele mniej narażona na kontuzje.

Dodatkowo, zręczność prawej ręki jest bardzo ważna – w większości chwytów hokejowych na trawie to właśnie prawa ręka odpowiada za precyzyjną kontrolę nad kijem. Nawet najmniejszy deficyt w manewrowości może oznaczać różnicę między stratą piłki a zdobyciem punktu.

Niemniej jednak niektórzy gracze decydują się na noszenie dwóch rękawiczek. Gracze defensywni mogą stracić mniej niż gracze atakujący, kiedy to zrobią i prawdopodobnie mogą nawet odnieść korzyści. Dla nich dobra kontrola nad piłką jest mniej ważna niż ochrona innych graczy, więc możliwość wykonania kilku uderzeń może być warta utraty trochę manualnej zręczności.

Rodzaje rękawic do hokeja na trawie

Być może zauważyłeś, że nie wszystkie rękawice do hokeja na trawie wyglądają tak samo. Ponieważ lewa rękawica nie jest obowiązkowym elementem stroju, zauważysz dużą różnorodność w wyborze rękawic. Różni gracze noszą różne rodzaje rękawic — niektóre są obcisłe, podczas gdy inne są nieporęczne i mocno wyściełane. Niektóre zakrywają całą dłoń, inne odsłaniają palce lub dłoń. Te różne rękawiczki służą różnym celom, a każda ma swoje zalety i wady.

Rodzaj rękawicy Przykład Plusy Cons
Mocno obcisłe Skórzane rękawiczki Grays Zapewnia ochronę przed warunkami atmosferycznymi Minimalizuje wpływ na zręczność Nie zapewniają takiej ochrony jak wyściełane rękawiczki
Rękawica na kostkę Rękawica z kastetami do brony W pełni chroni kostki Nadal pozwala na przyzwoitą mobilność Mniejsza ochrona niż rękawice z większą wyściółką
Bez palców Rytualna rękawica parowa Dobra równowaga między mobilnością a dokładną ochroną Nie zapewnia całkowitej ochrony przed uderzeniami
W pełni wyściełany Rękawica Grays International Pro na lewą rękę Maksymalna ochrona dłoni i palców Większe rękawice mogą utrudniać mobilność

(Źródło: Hokej na trawie Recenzje)

Co wziąć pod uwagę przy wyborze rękawicy

Wybór rękawicy przez gracza zależy od kilku czynników — czy gra w ataku, czy w obronie, jego stylu gry, osobistych preferencji stylistycznych itp. Podobnie jak w przypadku butów, dopasowanie rękawicy ma ogromne znaczenie — nie ma znaczenia jak wymyślna lub dobrze wyściełana jest rękawica, jeśli jest niewygodna.

Zanim jednak gracz spróbuje znaleźć rękawicę, która będzie do niego pasować, jak szklany pantofel Kopciuszka, musi zdecydować, czego chce od rękawicy. Według Hokej na trawie Recenzjewybór rękawic ma wiele wspólnego z pozycją gracza.

  • Naprzód prawdopodobnie będą chcieli czegoś lekkiego, na przykład obcisłych rękawiczek lub rękawiczek, ponieważ mobilność jest integralną częścią ich roli w zespole. Muszą wykonywać wiele skomplikowanych manewrów.
  • Odwrotnie, pomocnicy oraz obrońcy obaj mogą chcieć rękawiczek z większą zbroją, bez palców lub wyściełanych klaczą. Bardziej prawdopodobne jest, że zbliżą się do drugiego zespołu i w rezultacie prawdopodobnie chcą większego bezpieczeństwa.

Gracz powinien również zdawać sobie sprawę z tego, czy wybrana przez niego rękawica najlepiej nadaje się do gry w pomieszczeniu czy na świeżym powietrzu. Upadek na boisku na zewnątrz będzie mniej bolesny niż na twardej arenie w pomieszczeniu, a poza granicami pola jest niewielka szansa na potknięcie się i wpadnięcie w ścianę na zewnątrz. Z tego powodu, gracze halowi mogą chcieć trochę więcej wyściółki, nawet jeśli grają ofensywnie.

Końcowe przemyślenia

Chociaż noszenie jednej rękawicy do hokeja na trawie jest całkowicie opcjonalne dla graczy, jest to wybór, który podejmuje wielu. Posiadanie trochę dodatkowej ochrony może dać graczowi poczucie bezpieczeństwa w sporcie tak gorączkowym i szybkim jak hokej na trawie. Istnieje wiele różnych rodzajów rękawic, które mają swoje zalety, wady i określone przeznaczenie. Bez względu na pozycję, na której gra zawodnik, są szanse, że istnieje rękawica, która pasuje do jego stylu, chroniąc go przed kontuzjami bez ograniczania swobody ruchów.