Dlaczego balony na ogrzane powietrze latają rano?

Decydujesz się zarezerwować lot balonem i dowiadujesz się, że będziesz musiał lecieć wcześnie rano. Wolisz nie, więc dzwonisz do innej firmy balonowej i słyszysz tę samą odpowiedź. Myślisz, że to trochę dziwne. Dlaczego balony na ogrzane powietrze latają rano?

Balony na ogrzane powietrze będą latać w porach dnia, kiedy wiatry są najmniejsze, a powietrze najcichsze. Obejmuje to zarówno wczesny poranek, jak i późniejszy dzień przed zmierzchem. Wszelkie loty pomiędzy tymi godzinami są rzadkie i będą miały miejsce tylko w sprzyjających warunkach.

Możesz mieć więcej pytań dotyczących tego, kiedy możesz, a kiedy nie możesz zaplanować lotu balonem, a my jesteśmy tutaj, aby na nie odpowiedzieć. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego firmy balonowe wysyłają balony na ogrzane powietrze tylko w określonych godzinach, a także kiedy możesz latać po południu.

Dlaczego poranne loty balonem na ogrzane powietrze?

Na początku, kiedy rezerwowałeś lot balonem, zakładałeś, że wszystkie popołudniowe czasy są zajęte. Jednak gdy spojrzałeś na harmonogram na miesiąc wcześniej, nie było dostępnych popołudniowych przejażdżek. Jak wspomnieliśmy we wstępie, jest to celowe posunięcie firmy balonów na ogrzane powietrze.

Balony na wiatr i na ogrzane powietrze nie mieszają się. Chociaż balon na ogrzane powietrze może ważyć 800 funtów, a często więcej, przy silnym wietrze nie ma to aż takiego znaczenia. Silny podmuch może spowodować, że pilot balonu straci kontrolę nad statkiem. Możesz wskoczyć na drzewa i inne ostre przeszkody, które mogą rozerwać kopertę. Lądowania mogą być bardziej szorstkie, co może spowodować obrażenia.

Dlatego w szczególnie wietrzny dzień firma balonów na ogrzane powietrze anuluje wszystkie przejazdy w ciągu dnia. Cóż, oni powinien zrób to, bo chętnie latanie przy złej pogodzie to często recepta na katastrofę.

Dobra, więc dlaczego tylko wczesne poranki na lot balonem? Czy wcześniej rano jest mniej wiatru?

Tak, dokładnie to.

Gdy słońce wschodzi, ogrzewa ziemię. Jednak nie dzieje się to równomiernie na powierzchni ziemi. Produktem ubocznym ocieplenia jest rozwój termiki powietrza, czyli wznoszących się słupów powietrza, które zaczynają się na ziemi. Gdy powietrze porusza się w górę, powietrze nad termiką jest teraz przemieszczane. Może to prowadzić do przeciągów wiatru w dół lub w górę.

Chmurne ulice mogą również tworzyć się dzięki rolkom konwekcyjnym. Rolka konwekcyjna oznacza po prostu, że chłodne powietrze opadło niżej, a ciepłe uniosło się wyżej. Być może pamiętacie, jak mówiliśmy o konwekcji w naszym poście o balonach na ogrzane powietrze latających w cieplejsze lub chłodniejsze dni.

Chociaż ciepłe powietrze może wznieść się dość wysoko, w końcu dotrze do atmosfery i zostanie zmuszone do schłodzenia. Ciepłe powietrze ochładza się, ale również skrapla się, co powoduje powstawanie chmur. Jednak chłodne powietrze, które było niżej na niebie, które teraz sąsiaduje z chmurami, zapobiega pojawianiu się kolejnych chmur.

Potrzeba kombinacji wiatru i kilku opadających i wznoszących się mas powietrza, aby pojawiły się chmury. Między tymi warunkami a zmieniającymi się warunkami wiatrowymi latanie w późniejszych godzinach może stanowić zagrożenie dla wszystkich zaangażowanych osób.

Dlaczego balony na ogrzane powietrze latają przed zachodem słońca?

Kierując się tą logiką, jeśli wzorce wiatru stają się coraz bardziej nieprzewidywalne w miarę upływu dnia, w jaki sposób możesz bezpiecznie podróżować balonem na ogrzane powietrze w ubywających godzinach dnia? Cóż, ponieważ godziny dzienne rzeczywiście się ubywają.

Pamiętaj, że do wytworzenia termiki potrzebne jest działanie słońca, ponieważ słońce musi ogrzać ziemię, aby termika mogła się rozwinąć. Gdy słońce zaczyna zachodzić, znika, podobnie jak światło, które rzuca na ziemię poniżej. Przy mniejszej ilości światła słonecznego na ziemi, ciepłe podmuchy termiczne ustaną, a warunki znów się uspokoją.

Pamiętaj, że to, że jest po zachodzie słońca, nie oznacza, że ​​lecisz w ciemności. W zależności od pory roku i miejsca w kraju, w którym mieszkasz, po zmroku potrzeba co najmniej 70 minut. W niektórych przypadkach trwa to nawet 100 minut. Twój pilot balonu będzie świadomy swojej widoczności i odpowiednio zaplanuje lot balonem.

Czy kiedykolwiek możesz latać po południu balonem na ogrzane powietrze?

Nie bierz tego wszystkiego, co oznacza, że ​​nigdy nie możesz polecieć balonem w środku popołudnia. Z pewnością są pewne wyjątki, więc porozmawiajmy o nich teraz.

Pierwszym przypadkiem, w którym możesz polecieć balonem po południu, jest zima. Chociaż zimą słońce może świecić, rzadko kiedy siła słoneczna jest wystarczająco silna, aby wytworzyć termikę powietrza, która prowadzi do nieprzewidywalnych wzorów wiatru dla pilota balonu.

Tak, loty balonem to zimowa aktywność, jeśli jesteś zainteresowany. Pisaliśmy o tym wcześniej na blogu, ale latanie balonem zimą to bardzo wyjątkowe przeżycie. Trzeba się ubrać odpowiednio do pogody, ale ciepło systemu palników nad głową sprawi, że nie będziecie się trząść przez całą jazdę, nawet przy nielicznych promieniach słońca.

Poza zimowym lotem balonem możesz polecieć w cieplejsze popołudnie w określonych warunkach. W pochmurny dzień latem lub jesienią, jeśli słońce nie stworzyło termiki, pilot balonu może dać ci zielone światło. Pochmurna pogoda musi być tylko pochmurna. Jeśli istnieje ryzyko deszczu lub innej niepogody, balon nie wystartuje.

Dni z bardzo słabym wiatrem do popołudnia mogą również sprzyjać lataniu balonem na ogrzane powietrze, ale potrzebujesz idealnie spokojnego dnia.

Lepiej latać wcześnie rano czy przed zachodem słońca?

Teraz, gdy znasz dwa najbardziej optymalne czasy lotu balonem, chcesz zaplanować swój wcześniej niż później. Nie masz pewności, czy lecieć balonem z samego rana, czy później, gdy zachodzi słońce. Chcesz niezapomnianego przeżycia, które z pewnością zachwyci Twojego partnera lub rodzinę. Którą godzinę wybrać?

Chociaż i tak nie możesz się pomylić, oto kilka zalet i wad latania wczesnym rankiem w porównaniu z późnym dniem.

Balonowanie wcześnie rano na gorącym powietrzu

Kiedy wczesnym rankiem lecisz balonem, to tak, jakby ktoś wcisnął przycisk pauzy na całym świecie. Wszystko wydaje się spokojne, spokojne i spokojne, ponieważ wiele osób wciąż śpi. Pokochasz siedzenie w gondoli i oglądanie pięknego świata wokół Ciebie. Jest to również doskonały czas na robienie zdjęć lub filmów z wysokości kilku tysięcy stóp.

Jeśli zaplanowałeś lot balonem latem i martwisz się, że ciepło z palników propanowych spowoduje spocony bałagan, najlepiej jest latać wcześnie rano. Chociaż w powietrzu może znajdować się wilgoć, większość letnich poranków jest dość chłodna, dopóki nie wzejdzie słońce.

Inną zaletą latania wczesnym rankiem jest to, że jeśli denerwujesz się lotem balonem, nie będziesz miał dużo czasu na myślenie o tym. Twój mózg i ciało wciąż się budzą. Być może nie wypiłeś jeszcze swojej pierwszej filiżanki kawy, a może wypiłeś tylko jedną filiżankę. Twoje lęki nie miały szansy się opanować. Kiedy już jesteś na niebie, zdajesz sobie sprawę, że hej, latanie balonem nie jest tak przerażające, jak myślałeś.

Kiedy jesteś z powrotem na płaskim terenie, ponieważ wzbiłeś się balonem tak wcześnie, masz teraz resztę dnia na robienie, co chcesz. Jeśli jesteś na wakacjach lub w podróży i masz napięty plan podróży, docenisz dostępność.

Wady balonów na gorące powietrze wczesnym rankiem

Pozbądźmy się teraz najbardziej oczywistych wad porannych lotów balonem na gorące powietrze. Oznacza to, że musisz wstać wcześnie. Jak wcześnie będzie zależeć od firmy balonowej, ale spodziewamy się, że będzie to dość wczesny poranek. Jeśli lecisz balonem w weekend lub na wakacjach, budzenie się wcześniej, niż chcesz, może być uciążliwe.

Jeśli nie zaplanujesz dobrze swojego poranka, możesz być na balonie, nie mając nic do jedzenia. Chociaż choroba lokomocyjna jest bardzo rzadka na balonie na ogrzane powietrze, Twój żołądek może być rozstrojony bez jedzenia.

Plusy z balonów na gorące powietrze w późnych dniach

Jeśli zdecydujesz się zaplanować lot balonem na późniejszy dzień przed zachodem słońca, czeka Cię nie lada gratka. Jeśli masz zarezerwowaną dłuższą przejażdżkę, możesz obserwować słońce, które stopniowo zaczyna cofać się na niebie. To bardzo romantyczny moment, więc jeśli myślisz o oświadczeniu swojemu miodowi, teraz byłby to idealny czas!

Ponieważ większość dnia masz już za sobą, nie musisz się martwić, że będziesz oszołomiony ze snu, tak jakbyś mógł być, gdybyś z samego rana poleciał balonem. Miałeś czas, aby pomyśleć, zaplanować podróż i być podekscytowanym.

Wady balonów na gorące powietrze w późnych dniach

Jednakże, jeśli jesteś bardziej zdenerwowany, to teraz masz cały dzień, aby bać się lotu balonem, zamiast po prostu skończyć z nim tak, jak robiłbyś to rano. Wiesz, że nie ma się czego bać, jeśli chodzi o latanie balonem, ale nie możesz otrząsnąć się ze zdenerwowania. Uważamy, że to się zmieni, gdy będziesz w niebie.

Kolejnym minusem jest to, że jeśli jest to szczególnie ciepły dzień, bez pełnego zachodu słońca, musisz spodziewać się cieplejszego lotu balonem, niż gdybyś miał zaplanować lot wcześnie rano. Jeśli poczekasz do września, późnym popołudniem, temperatury są zwykle dość chłodne. Jednak wrzesień jest najbardziej ruchliwym miesiącem w roku dla firm balonowych, więc upewnij się, że dokonałeś wcześniejszej rezerwacji!

Końcowe przemyślenia

Balony na ogrzane powietrze zazwyczaj latają o dwóch porach dnia, z samego rana i późnym wieczorem przed zachodem słońca. Są to okresy, w których słońce nagrzewa ziemię najmniej, a zatem jest mniej prawdopodobne, że wystąpią termiki powietrza, które mogą prowadzić do nieprzewidywalnych wzorów wiatru. Czasami dostępne są loty popołudniowe, ale zamiast tego lepiej wybrać poranny lub późny dzień.

powiązana zawartość

Gdybyś mogła wybrać idealną porę roku na lot balonem, byłaby to wiosna lub lato, kiedy przebywanie na świeżym powietrzu jest przyjemne. Jednak wiedząc, że balony na ogrzane powietrze wykorzystują ciepłe powietrze do osiągnięcia elewacji, nie możesz nie zastanawiać się, czy zimno lub ciepło sprzyja lepszej pogodzie balonowej. Który to jest?

Zbliża się Twoja rocznica i chcesz zrobić coś słodkiego dla swojego partnera. Nie możesz wymyślić nic bardziej romantycznego niż unoszenie się w balonie na ogrzane powietrze pod baldachimem gwiazd. Już teraz możesz zarezerwować lot balonem, ale zanim to zrobisz, musisz coś wiedzieć. Czy balony na ogrzane powietrze latają nocą?

Balony na ogrzane powietrze są dowodem na to, że nauka nie ma sensu. To znaczy, to wielkie nylonowe worki z dziurą na dole i na górze, które jakoś wciąż latają. Więc co dokładnie robi ta dziura na szczycie balonu na ogrzane powietrze?