Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego piłki hokejowe mają dołeczki? Dlatego!

Kiedy patrzysz, jak ktoś gra w hokeja na trawie, możesz się zastanawiać, dlaczego na piłce znajdują się dołeczki podobne do faktury piłek golfowych. Przez lata dołeczki były normą na boisku i możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, jak duży wpływ mają na piłkę do hokeja na trawie.

Piłki do hokeja na trawie mają wgłębienia, które pomagają piłce przemieszczać się dalej. Powietrze uwięzione we wgłębieniach popycha piłkę dalej i szybciej, jednocześnie zmniejszając opór. Pomaga to piłce przelecieć ponad 100 mil na godzinę, gdy zostanie trafiona prawidłowo.

Chociaż istnieje wiele pytań dotyczących sportu, na które nie ma odpowiedzi, dziś możesz otrzymać odpowiedź na jedno. Istnieją logiczne powody, dla których na piłkach hokejowych są dołeczki, więc zanurkujmy.

Cel dołków w piłce hokejowej

Używając kulki z wgłębieniami, możesz się zastanawiać, jaka naprawdę jest różnica między kulkami z wgłębieniami a kulkami gładkimi. Niektórzy ludzie mogą myśleć, że nie ma żadnej różnicy poza czuciem w dłoni. Jednak dołeczki są w rzeczywistości całkiem przydatne.

Kiedy gładka piłka porusza się w powietrzu, powietrze napiera na piłkę, powodując opór. To go spowalnia.

Jednak piłka z wgłębieniami daje powietrzu małe kieszenie, które wchodzą bezpośrednio na powierzchnię piłki. Tak więc, zamiast napierać na piłkę jako opór, trochę powietrza porusza się wraz z piłką, schowaną w jej dołkach.

Powietrze, które stawia opór i tarcie piłki, styka się teraz z kieszeniami powietrznymi w dołkach. Powoduje to mniejsze tarcie, co pozwala na wyższe prędkości. Nazywa się to przepływem turbulentnym.

Turbulentny przepływ pozwala na mniejszy opór za piłką, dzięki czemu jest w stanie poruszać się szybciej niż gładkie piłki.

Co więcej, kulki z wgłębieniami poruszają się płynniej po mokrych boiskach i nawierzchniach. Dlatego boiska hokejowe są utrzymywane w stanie mokrym. Woda pomaga zmniejszyć tarcie o wklęsłą piłkę hokejową i sprawia, że ​​piłka odbija się mniej, minimalizując obrażenia graczy. Woda jest również pomocna w minimalizowaniu obrażeń, gdy zawodnicy upadną na ziemię.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o piłkach hokejowych z dołeczkami i ich efekcie, kliknij TUTAJ obejrzeć film wyjaśniający fizykę piłek hokejowych z dołeczkami.

Piłka hokejowa bez dołków

Jak wspomniano wcześniej, gładka piłka hokejowa porusza się nieco wolniej podczas podróży w powietrzu. Tarcie powodowane przez powietrze ocierające się o gładką powierzchnię kulki powoduje, że jest ona spowolniona bardziej niż kulka z wgłębieniami. Nazywa się to przepływem laminarnym.

Ten opór i frakcja na czymkolwiek, takim jak piłka do hokeja na trawie, jest przeciągana. Drag jest powszechnie określany jako próżnia. Odciąga piłkę do tyłu, co powoduje jej spowolnienie. Kula z dołeczkami nie ma tak dużego oporu, ponieważ powietrze otacza ją, wykorzystując turbulencje. Małe kieszenie turbulencji powietrza we wgłębieniach otaczają piłkę i poruszają się wraz z nią, pozostawiając mniej miejsca na opór.

Poniżej tabela porównująca oba rodzaje piłek:

Wynaleziony rok Rodzaj przepływu Ciągnąć Kiedy jest to odpowiednie? Kiedy jest to nieodpowiednie?
Gładka piłka Hokej na trawie sięga 4000 lat wstecz w Egipcie. Chociaż rodzaj piłki, której użyli, jest nieznany, można bezpiecznie założyć, że użyli wersji gładkiej piłki. Bardziej znany nam typ hokeja na trawie sięga połowy XIX wieku w Anglii. Przepływ laminarny Jest większa ilość ze względu na przestrzeń udostępnioną przez rodzaj przepływu Są zwykle używane na murawie na bazie piasku lub do gier halowych. Są też czasami używane do ćwiczeń Tarcie o gładkie piłki i sztuczną trawę sprawia, że ​​nie nadaje się, dlatego powstała kulka z wgłębieniami.
Kula z dołeczkami Jak wspomniano wcześniej, Kookaburra stworzył piłkę z dołkami dla Hockey Australia w 1982 roku. Od tego czasu wprowadzono ulepszenia. Przepływ turbulentny Dzięki przepływowi opór jest mniejszy Piłki z wgłębieniami są zwykle preferowane do gier na wysokim poziomie, a zwłaszcza do gier zewnętrznych na sztucznej trawie. Kulki z wgłębieniami nie są preferowane na gładkich powierzchniach, takich jak piasek lub wewnątrz.

Fizyka piłek hokejowych

Jak wspomniano wcześniej, przepływ kulek z wgłębieniami jest turbulentny, podczas gdy przepływ kulek gładkich jest laminarny. Przepływ jest bardzo ważny dla lotu piłki i może mieć duży wpływ na szybkość i odległość lotu piłki.

Przepływ laminarny

Przepływ laminarny to przepływ gładkiej piłki, który ma większy opór, dzięki czemu piłka nie posuwa się tak daleko. Jest to przepływ znacznie gładszy niż przepływ turbulentny. Ponieważ nie ma wgłębień, które mogłyby zająć powietrze, powietrze porusza się po linii prostej, aż porusza się po powierzchni piłki.

Za piłką znajduje się sekcja zwana kilwaterem, w której znajduje się opór. W przypadku przepływu laminarnego kilwater pochodzi z przodu piłki, a nie z tyłu, ponieważ powietrze nie przykleja się do piłki, jak w przypadku piłki z dołeczkami. Ponieważ jest więcej miejsca na opór, bardziej spowalnia piłkę.

Przepływ turbulentny

Przepływ turbulentny to przepływ powietrza nad kulką z wgłębieniami, która w rzeczywistości nie ma tak dużego oporu, co pozwala jej lecieć szybciej i dalej. Powietrze porusza się w bardzo turbulentny sposób przeciwko piłce z powodu wgłębień, stąd nazwa. Podczas gdy warstwy poruszają się równolegle do siebie z przepływem laminarnym, mają tendencję do nakładania się na siebie i poruszania się chaotycznie z przepływem turbulentnym.

Jednak przy przepływie turbulentnym opór jest znacznie mniejszy. Powietrze przemieszcza się wzdłuż powierzchni piłki dalej do tyłu, ponieważ ma tendencję do lepszego przylegania do piłki. Dlatego jest mniej miejsca na opór, aby odciągnąć piłkę.

Przepływy turbulentne i laminarne są rzeczywiście bardzo interesujące i wciąż można się o nich wiele dowiedzieć! Kliknij TUTAJ zostanie przekierowany do linku zawierającego więcej informacji, w tym kilka diagramów, które pomogą wyjaśnić różnicę między nimi.

Historia kulek z dołeczkami

Kookaburra, jeden z najpopularniejszych producentów piłek hokejowych, został w 1982 roku poproszony przez Hockey Australia o wykonanie piłki hokejowej, która byłaby odpowiednia na mokrą, sztuczną trawę. Do tego czasu używali skórzanej piłki, która nasiąkała wodą i puchła czyniąc go bezużytecznym.

Ponieważ Kookaburra jest lojalną firmą dla świata hokeja od 1956 roku, kiedy to ich piłki zaczęły być używane na igrzyskach olimpijskich, oczywiście podjęli to wyzwanie. Odnieśli sukces w sprostaniu temu wyzwaniu, a ich plastikowa piłka do hokeja z dołkami, nazwana Kookaburra Dimple Elite, była używana we wszystkich międzynarodowych turniejach od 1984 roku.

Od tego czasu mieli inne osiągnięcia i wynalazki, w tym żółtą piłkę Dimple Elite, która została specjalnie stworzona do użycia podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku.

Zanim wynaleziono piłki z dołkami, hokej stał się bardziej znany w XIX wieku w Anglii. Hokej zaczął być finansowany w większości szkół w Londynie, takich jak Eton i Harrow. Uważa się, że pierwszy zestaw zasad został stworzony w 1852 roku.

Stało się to powszechną aktywnością, która ostatecznie wyszła z Londynu i więcej osób zaczęło uczyć się o tym sporcie. Chociaż od czasu do czasu grano na lodzie, w Londynie bardziej chodziło o hokeja na trawie.

Od tego czasu sport nadal się rozprzestrzeniał, a sport stał się sportem znanym na całym świecie, prowadząc do powstania piłki hokejowej z dołkami w 1982 roku.

Końcowe przemyślenia

Jeśli kiedykolwiek grasz w hokeja na sztucznej trawie, ważne jest, aby używać piłki hokejowej z wgłębieniami. Wgłębienia pozwalają na mniejsze tarcie na trawie i w powietrzu. Twoja gra będzie znacznie płynniejsza, a Twoja piłka może nawet przekroczyć 100 mil na godzinę w powietrzu!