Czy wrzucanie rybich wnętrzności do wody jest nielegalne?

Byłem z przyjaciółmi, którzy bez skrupułów czyszczą ryby w strumieniu lub jeziorze. Ale często zastanawiałem się, jaka jest właściwa etykieta ich czyszczenia. Mam zakopać wnętrzności, czy po prostu wrzucić je do wody? I czy jest to w ogóle legalne, czy ktoś się zdenerwuje?

Czy zatem wrzucanie wnętrzności ryb do wody jest nielegalne? Chociaż jest to legalne w niektórych obszarach, w wielu stanach USA jest odradzane lub nielegalne wyrzucanie wnętrzności ryb z powrotem do wody. Najbardziej zalecanym sposobem pozbycia się rybich wnętrzności byłoby spakowanie ich i wyrzucenie do kosza wraz ze zwykłymi odpadami domowymi.

Należy pamiętać, że w niewielkich ilościach te odpady rybne są zwykle zjadane przez padlinożerne ryby i inne zwierzęta wodne i generalnie nie stanowią problemu. W dużych ilościach – zwłaszcza tam, gdzie cyrkulacja wody jest ograniczona, jak małe stawy i jeziora – rozkład odchodów rybnych może wyczerpać wodę w tlen, co może prowadzić do obniżenia jakości wody i śmierci ryb.

Jeśli zdecydujesz się zabrać ze sobą wnętrzności, aby pozbyć się ich w domu, możesz zrobić kilka rzeczy, aby powstrzymać zapach gnijących ryb w domu i okolicy.

Trzymaj kosz na śmieci przed zapachem zgniłej ryby aż do dnia śmieci

Postanowiłeś więc wyczyścić ryby, włożyć resztki do plastikowej torby i zabrać je do domu, aby wyrzucić je do kosza, ale teraz masz problem z śmierdzącym koszem na śmieci i jego otoczeniem, a także przyciąganiem much, szopów i każdy zabłąkany kot w sąsiedztwie.

Bardzo prostym rozwiązaniem jest włożenie wnętrzności do woreczka strunowego (niektórzy zalecają dodanie wody) i wrzucenie tego do zamrażarki do dnia śmieci!

Co zrobić z rybimi wnętrznościami podczas biwakowania?

A co, jeśli jesteś na kempingu i minie trochę czasu, zanim wrócisz do domu. Niekoniecznie chcesz pakować się wokół ryb, zostawiając przy sobie pachnący ślad, który drapieżniki mogą podążać prosto do Twojego namiotu!

Powszechnie uważa się, że o ile przepisy dotyczące konkretnego obszaru, w którym się znajdujesz, nie mówią, że nie powinieneś, to byłby to jeden z tych przypadków, w których najlepiej byłoby zostawić szczątki w wodzie, z której pochodzi ryba.

Czytać  To najlepszy klej na szczytówkę wędki

Jednym z zaleceń jest przebicie worka powietrznego/pęcherza i wrzucenie go do głębokiej lub rwącej wody. Jeśli wyrzucasz szczątki w głębokiej wodzie, możesz zważyć szczątki małym kamieniem, jeśli to możliwe, aby pomóc im zatonąć. Ponadto wyrzucaj je w tym samym źródle, w którym je złapałeś – wyrzucanie szczątków w innym źródle wody może rozprzestrzenić chorobę.

Inną opcją byłoby ich zakopanie. Jeśli zdecydujesz się to zrobić, zakop szczątki z wiatrem w bezpiecznej odległości od swojego obozu i wszelkich szlaków. Nie chcesz przyciągać drapieżników do miejsc, w których ludzie najprawdopodobniej będą się spotykać.

Wskazówki dotyczące czyszczenia ryb na obozie

 • Przygotuj i posprzątaj z dala od kempingu
 • Utrzymuj obszar tak czysty, jak to możliwe
 • Nie wyrzucaj szczątków tylko na brzeg – zawsze staraj się wrzucać je na głęboką wodę
 • Bardzo dobrze umyj ręce i naczynia, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu
 • Pamiętaj, aby nie wycierać rąk o ubranie po czyszczeniu lub obchodzeniu się z rybą lub przynętą
 • Zjedz swój połów tak szybko, jak to możliwe, aby nie przechowywać go dłużej niż to konieczne

Podstawowa etykieta czyszczenia ryb

 • Z reguły najlepiej jest być przygotowanym na czekanie i czyszczenie ryby w miejscu, w którym zamierzasz ją zjeść. Zwykle oznacza to w domu.
 • Poświęć chwilę na odszukanie, przeczytanie i przestrzeganie określonych przepisów lub oznaczeń dotyczących obszaru, w którym się znajdujesz i/lub na stacjach sprzątania, jeśli Twoja witryna je posiada.
 • Nie wyrzucaj resztek ryb do publicznych toalet lub pojemników na śmieci.
 • Pamiętaj, aby uważać na pływaków, żeglarzy i innych miłośników przyrody, którzy mogą cieszyć się tym obszarem. Nie obrzydzaj ani nie zagrażaj innym, zostawiając ostre kości i przynętę na drapieżniki leżące na płyciznach lub na brzegach, gdzie ludzie i ich zwierzęta mogą zostać zranione lub zachorować. Nie dawaj rybakom/kobietom złego rapu!
Czytać  Czy ryby częściej gryzą w słoneczne lub pochmurne dni?

Jak wyczyścić rybę

Rzeczy, których będziesz potrzebować:

 • stabilna powierzchnia cięcia
 • ostry elastyczny nóż
 • woda i lód
 • torby z zamkiem błyskawicznym lub pojemnik do przechowywania z pokrywką na szczątki

Oto wideo demonstracja czyszczenia ryby dzięki uprzejmości Idaho Fish and Game:

Jak przechowywać rybę, aby była świeża, dopóki nie będziesz gotowa do jej spożycia?

Jeśli zdecydujesz się nie używać sznurka (utrzymaj rybę przy życiu do końca podróży), aby uzyskać mięso o najlepszym smaku, będziesz chciał podjąć kroki, aby utrzymać rybę w chłodzie (nie zamrożoną) zaraz po złowieniu, umieszczając ją w skrzynia lodowa.

Pamiętaj, aby wyczyścić rybę w dniu połowu – nie przechowuj jej bez uprzedniego wyczyszczenia.

Ryby są najlepsze, gdy je się w ciągu para dni bycia złapanym. Będziesz chciał zamrozić ryby, jeśli nie zamierzasz ich jeść od razu, aby zachować ich świeżość.

Jeśli jeszcze nie skończyłeś łowienia, wykrwawiaj swój połów i trzymaj go na sznurku – nie czyść go dopiero tuż przed jedzeniem lub zamrożeniem.

Jeśli zdecydujesz się zamrozić rybę w celu dłuższego przechowywania, możesz uniknąć oparzeń zamrażalniczych, najpierw przykrywając oczyszczoną rybę w torbie do przechowywania wodą.

Inne sposoby wykorzystania lub pozbywania się rybich wnętrzności

 • wiele osób używa jelit rybnych jako nawozu organicznego, zakopując je w swoich ogrodach lub dodając do stosów kompostu
 • ugotuj resztki tuszek i kości na wywar rybny własnej roboty (tusze można zamrozić przez kilka miesięcy, aż się starczy – im więcej, tym lepiej)
 • wielu, którzy mieszkają na obszarach leśnych lub w ich pobliżu, zaleca wyrzucanie ich do lasu, twierdząc, że dzikie zwierzęta szybko je posprzątają – choć jest to naturalny proces, upewnij się, że jest daleko od dróg i szlaków i zgadza się z prawami Ziemia
 • niektórzy zalecają po prostu spłukiwanie wnętrzności (nie kości) w toalecie
 • nakarm nimi swoje kurczaki – masz kurczaki, prawda?
 • większość wywozów śmieci może poradzić sobie z kilkoma małymi kośćmi, takimi jak małe kości z kurczaka i ryb, ale prawdopodobnie najlepiej jest wyrzucić wszystkie kości do kosza – po tym wrzuć kilka skórek cytryny lub pomarańczy z kilkoma kostkami lodu, aby pozbyć się zapachu twój zlew
 • A co z używaniem rybich wnętrzności jako przynęty? Rybie wnętrzności można wykorzystać jako skuteczną i niedrogą przynętę do połowu innych ryb, krabów, crawdadów i innych owoców morza. Legalność może być bardzo specyficzna dla akwenu, w którym łowisz. Zarówno ze względu na to, czy możesz legalnie użyć rybich wnętrzności jako przynęty, jak i konkretnie, jakiego rodzaju ryb możesz użyć. Upewnij się więc, że znasz przepisy dotyczące Twojego konkretnego łowiska!
Czytać  Rozwiązywanie problemów ze sztywnym kołowrotkiem

Czy czyszczenie ryb na łodzi jest w porządku / legalne?

Ogólna wskazówka, której należy przestrzegać, w przypadku każdej ryby, której rozmiar lub waga może być skontrolowana przez strażnika ryb i zwierzyny łownej, to utrzymywanie ryby w stanie nienaruszonym/w całości, jeśli zamierzasz zabrać rybę na brzeg, tj. go do domu lub ugotuj z powrotem na kempingu.

W przypadku innych ryb najlepiej jest zastosować się do zasad i wytycznych dotyczących konkretnego akwenu, w którym łowisz, ponieważ każda lokalizacja może mieć inne wymagania dotyczące czyszczenia ryb na pokładzie statku.

Czy może być ok / legalnie czyścić ryby, kiedy jeszcze łowię?

Szczerze mówiąc, o ile nie określono inaczej w przepisach dotyczących twojego akwenu, ten wydaje się odpowiadać nastrojowi i interpretacji naczelnika.

Aby zapobiec bólom głowy lub problemom, prawdopodobnie najlepiej jest zachować całą rybę w stanie nienaruszonym lub co najwyżej usunąć wnętrzności, pozostawiając skórę, głowę i ogon w celu prawidłowej identyfikacji gatunku, wielkości i wagi.

Praktykowanie właściwych metod czyszczenia ryb i etykiety oraz właściwe usuwanie odpadów rybnych pomoże utrzymać nasze drogi wodne, ścieżki przyrodnicze i kempingi w nienaruszonym stanie – i utrzymać naszą reputację jako dobrych sąsiadów dla siebie nawzajem i dla naszych kolegów z zewnątrz.