Czy wędkowanie za pomocą WD-40 jest nielegalne? Czy to w ogóle działa?

Dzięki temu blogowi odkryłeś, że możesz użyć wielu dziwnych przedmiotów jako przynęty na ryby, od karmy dla psów po pepperoni i ser. Jednak sugestia, którą zaoferował twój kumpel wędkarz, wygrywa. Zalecili użycie WD-40. Czy WD-40 może łowić ryby? Czy jest to w ogóle legalne?

Rozpylanie WD-40 w wodzie jest nielegalne, a umieszczenie części smaru na haczyku wędkarskim również może być nielegalne. WD-40 rzeczywiście przyciąga ryby, ale producent zaleca stosowanie go na sprzęcie wędkarskim, aby zapobiec korozji.

W przeciwieństwie do łowienia szynką lub boczkiem, które nie szkodzą środowisku, WD-40 może być inną historią. Jeśli myślisz o użyciu tego smaru jako przynęty na ryby, zdecydowanie zalecamy dalszą lekturę. Przed nami wiele wspaniałych informacji.

Co to jest WD-40?

Zanim przejdziemy do perspektywy łowienia z WD-40, co to właściwie jest?

WD-40 to wypieracz wody, który może również działać jako penetrant, środek zapobiegający rdzewieniu i smar. Jest to powszechny produkt gospodarstwa domowego z niebieską puszką i żółtym logo znaku towarowego.

Początki WD-40 sięgają wczesnych lat pięćdziesiątych, chociaż do dziś nie ma zgody, kto dokładnie wynalazł smar. Niektórzy historycy twierdzą, że to Iver Norman Lawson wymyślił formułę WD-40. Inni twierdzą, że twórcą był Norman B. Larsen.

Kimkolwiek był założyciel, był częścią Rocket Chemical Company, która jest dziś znana jako WD-40 Company. Nazwa WD-40 jest skrótem oznaczającym przemieszczenie wody, 40ten formuła.

Jesteśmy pewni, że zastanawiasz się, co dokładnie jest w WD-40, prawda? O to chodzi, wszyscy też. Firma WD-40 twierdzi, że składniki smaru są tajemnicą handlową. W 2018 roku oryginalna kopia składników formuły została zamknięta w skarbcu banku w San Diego.

Mimo to, inni eksperci spoza firmy WD-40 złamali kod tego, co zazwyczaj znajduje się w puszce WD-40.

WD-40 to w około 50% izoparafina, rodzaj węglowodoru alifatycznego o niskiej prężności par. Kolejne 35 procent to ciężka parafina lub inny rodzaj nietoksycznego oleju bazowego ropy naftowej.

Około 25 procent formuły zawiera inny węglowodór alifatyczny. W przeciwieństwie do izoparafiny ten węglowodór jest łatwopalny. Następnie kolejne dwa lub trzy procent formuły to propelentowy dwutlenek węgla.

Warto zauważyć, że w innych częściach świata, takich jak Australia i Europa, formuła WD-40 jest inna.

Na przykład w Australii WD-40 zawiera około 60 procent benzyny ciężkiej, która jest hydrorafinowaną ciężką ropą naftową. Około 25 procent to oleje bazowe ropy naftowej, a następnie 10 procent to kolejne źródło benzyny ciężkiej z hydroodsiarczonymi ciężkimi mieszanymi izomerami, ksylenem, 1,3,5-trimetyloksylenem i 1,2,4-trimetylobenzenem. Ostatnie cztery procent to dwutlenek węgla.

W Europie WD-40 zawiera około 80% ciężkiej benzyny hydrorafinowanej, a następnie około 5% to dwutlenek węgla.

Czy WD-40 przyciąga ryby? Czemu?

Zapewne już wcześniej używałeś WD-40 na skrzypiące zawiasy drzwi, więc wystarczy powiedzieć, że masz je w domu. Może użyłeś trochę lubrykantu na spinnerbaicie, który nie wirował już tak dobrze, jak powinien.

To mogło wsadzić ci pomysł do głowy. Być może mógłbyś spróbować użyć WD-40 jako przynęty wędkarskiej. Brzmi na tyle szalenie, że może po prostu zadziałać. Czy odniesiesz jakiś sukces wędkarski?

Tak i nie.

Dni wędkarzy łowiących na WD-40 jako przynętę sięgają lat 70-tych i trwają do dziś. Niektórzy wędkarze przysięgają na to, że pomogło im to złowić dużo ryb. Inni próbują tego i stwierdzają, że nic dla nich nie robi.

Wśród wędkarzy panuje przekonanie, że WD-40 zawiera olej rybi. Nie jesteśmy pewni, skąd się wzięła ta plotka, ale wiele forów, a nawet artykułów wspomina o włączeniu oleju rybiego do WD-40.

Jednak jeśli spojrzysz na składniki, które wymieniliśmy w powyższej sekcji, nie zobaczysz nigdzie wymienionego oleju rybnego. Dotyczy to amerykańskiej formuły WD-40, a także wersji australijskiej i europejskiej.

Co prawda nie wiemy ze stuprocentową pewnością, co jest w WD-40, ale jesteśmy przekonani, że to nie olej rybny. Skąd wiemy? Firma WD-40 sama zajęła się tą sprawą na swojej stronie internetowej.

Oto ich oświadczenie w całości: „Konsumenci przez lata mówili nam, że po zabezpieczeniu haczyków i przynęt za pomocą WD-40 złowili jedne z największych ryb w historii. Wierzymy, że ta legenda pochodzi od ludzi zakładających, że produkt musi zawierać olej rybny, ponieważ wydaje się, że przyciąga ryby. Przepraszam Charlie, po prostu tak nie jest.

Chociaż prawdą jest, że olej rybny – a także ekstrakty rybne, jelita i śluz – będą częściej gryźć ryby, WD-40 nie jest źródłem oleju rybnego. Słyszeliście to od samej firmy WD-40.

Dlaczego więc smar pomaga niektórym wędkarzom w niesamowitych zdobyczach? Dopóki nie wiemy, co jest w WD-40, nie możemy powiedzieć tego na pewno, ale mamy kilka pomysłów.

Tak jak ryby cieszą się pewnymi zapachami, tak inne aromaty je odpychają. Jednym z takich zapachów, których ryby nie lubią, są olejki z ludzkiej skóry. L-seryna, aminokwas, decyduje o tym, jak śmierdzące są nasze olejki. Ponieważ każdy ma inny poziom L-seryny, niektórzy z nas wytwarzają silniej pachnące olejki do skóry niż inni.

Kiedy dotykasz haczyka i przynęty, przenosisz na nie tłuszcz ze skóry. Następnie haczyk i przynęta trafiają do wody, gdzie ryby mogą cię wyczuć. W konsekwencji trzymają się z daleka.

Teraz wyobraź sobie, że spryskujesz haczyk WD-40, a następnie zanurzasz go w wodzie. Haczyk pachnie smarem, a nie olejem skórnym. Maskując zapach olejków na skórze, może to być powód, dla którego więcej ryb gryzie.

Czy łowienie ryb za pomocą WD-40 jest nielegalne?

Teraz, gdy ustaliliśmy, że WD-40 może działać jako atraktant dla ryb, musimy omówić legalność stosowania lubrykantu w zbiornikach wodnych.

W 1972 roku ustawa o czystej wodzie stała się prawem federalnym Stanów Zjednoczonych. W sekcji 311(b)(1) ustawy o czystej wodzie przepisy stanowią, co następuje:

„Kongres niniejszym oświadcza, że ​​polityką Stanów Zjednoczonych jest zakaz zrzutów ropy naftowej lub substancji niebezpiecznych na lub na wody żeglowne Stanów Zjednoczonych, przyległe linie brzegowe lub do lub na wody strefy przyległej, lub w związku z działaniami na mocy Ustawy o Ziemiach Zewnętrznych Szelfów Kontynentalnych lub Ustawy o Portach Głębokowodnych z 1974 r., lub które mogą mieć wpływ na zasoby naturalne należące do, należące do lub podlegające wyłącznemu organowi zarządzającemu Stanów Zjednoczonych (w tym zasoby w ramach Ochrony Rybołówstwa i Ustawa o zarządzaniu z 1976 r.”

Tak, to był jeden długi akapit, więc spróbujmy podzielić go na terminy laika. Wygląda na to, że przynajmniej nie możesz spryskać puszki WD-40 wodą w USA. Jednak to, czy możesz nasmarować haczyk w WD-40, a następnie włożyć go do wody, pozostaje bardziej mętne.

Technicznie rzecz biorąc, umieszczenie WD-40 na haczyku liczyłoby się jako „zrzut oleju”, nawet jeśli nie jest to szczególnie duży zrzut.

Jeśli chcesz zaryzykować, to w porządku, ale przebywanie po złej stronie prawa nie jest mądre.

Czy powinieneś używać WD-40 do połowu ryb?

Po wyjaśnieniu tych przepisów prawnych, co z moralnymi konsekwencjami łowienia z WD-40 jako atraktantem ryb?

Cóż, WD-40 to głównie ropa naftowa, składnik, którego produkcja przyczynia się do powstawania gazów cieplarnianych, które (mniej) powoli, ale pewnie ogrzewają planetę. Ponadto WD-40 zawiera niewielkie ilości dwutlenku węgla, który jest głównym gazem cieplarnianym.

Wracając do ropy naftowej, może to zatruć wody, w których żyją ryby i inne gatunki morskie. Zanieczyszczenia.com pisze: „Zanieczyszczenia ropopochodne stanowią jedno z najbardziej rozpowszechnionych źródeł degradacji środowiska w uprzemysłowionym świecie. W dużych stężeniach cząsteczki węglowodorów tworzące ropę naftową i produkty ropopochodne są wysoce toksyczne dla wielu organizmów, w tym ludzi”.

Tak, słowo kluczowe to „duże ilości”, w których WD-40 nie może sam wyprodukować, zwłaszcza gdy używasz wędzidła na haczyku.

To powiedziawszy, nawet jeśli nie zanieczyszczasz wody za pomocą WD-40, nie robisz naszej planecie żadnej przysługi, kupując i rozpylając produkt.

Nawet firma WD-40 nie chce, abyś używał ich smaru jako środka wabiącego ryby. Na stronie internetowej, do której powiązaliśmy Cię powyżej, stwierdzają: „Podczas gdy WD-40 może być używany do ochrony sprzętu wędkarskiego przed rdzą i korozją, firma WD-40 nie zaleca używania WD-40 do połowu ryb”.

To całkiem otwarta i zamknięta sprawa, prawda?

Końcowe przemyślenia

WD-40 to lubrykant, który uwielbiają niektórzy wędkarze, ponieważ podobno pomaga im łowić więcej ryb. Nie jest to spowodowane olejami rybnymi w WD-40, ponieważ produkt ich nie zawiera. Zamiast tego ci wędkarze prawdopodobnie odnoszą takie sukcesy, ponieważ lubrykant maskuje zapachy ich skóry, które ryby uważają za odstraszające.

Firma WD-40 nie poleca używania swojego produktu jako przynęty wędkarskiej, my też nie. WD-40 zawiera dwutlenek węgla – główny gaz cieplarniany – oraz ropę naftową, inny znaczący czynnik powodujący emisję gazów cieplarnianych, który może zanieczyszczać wodę w wystarczająco dużych ilościach.

Możesz użyć WD-40 na kołowrotkach i haczykach, ale spryskaj go w garażu w domu, a nie na łodzi rybackiej.