Czy wędkowanie jest dobre po deszczu?

Przez cały ranek obserwowałeś pogodę, próbując określić, kiedy i czy deszcz się przestanie. Teraz, gdy burze minęły, zastanawiasz się, czy nadal możesz łowić ryby tego popołudnia. Czy ryby są bardziej skłonne do gryzienia po deszczu, czy też należy poczekać na bardziej słoneczny dzień?

Wędkowanie może być dobre po deszczu, ale nie wtedy, gdy pogoda spowodowała zbyt wiele zmian w przejrzystości wody, poziomie tlenu, ciśnieniu powietrza i temperaturze wody. Na przykład, jeśli dzień był ciepły i słoneczny, a potem przeszedł zimny deszcz, jest mało prawdopodobne, że po burzy dostaniesz wiele ugryzień.

W tym artykule omówimy szczegółowo wszystkie czynniki, które sprawiają, że łowienie po deszczu jest dobrym lub złym pomysłem. Dzięki tym informacjom nie będziesz tracić popołudnia na łodzi rybackiej, czekając na ryby, które po prostu nie nadejdą.

Zacznijmy!

Te czynniki decydują o tym, czy łowienie ryb po deszczu jest dobre

Powodem, dla którego trudno powiedzieć z całkowitą pewnością, czy warto łowić ryby po deszczu, jest fakt, że w grę wchodzi tak wiele czynników pogodowych. Porozmawiajmy o nich teraz, abyś mógł lepiej ocenić, jakie warunki sprzyjają wędkowaniu.

Przejrzystość wody

Większość dna jezior i rzek zawiera materiały nieorganiczne, takie jak muł, brud lub glina. Kiedy pada, w zależności od tego, jak pada deszcz, brud i piasek mogą się pogłębiać, zamulać wodę i zmniejszać przejrzystość. Warunki są teraz ciemniejsze.

Może to sprawić, że niektóre ryby będą bardziej aktywne, takie jak bycze, sumy i karpie, ponieważ te ryby zwykle żerują w nocy. W przypadku ryb, które nie wychodzą w nocy, ta nagła ciemność spowoduje, że będą próbowały uciec. Mogą gromadzić się w płytkich obszarach, gdzie są gotowe do łapania. Pod warunkiem, że można zobaczyć ryby w nieczystej wodzie.

Poziomy tlenu

Ryby oddychają tlenem, tak jak my, ludzie. Temperatura wody (o której porozmawiamy później) powoduje wahania poziomu tlenu w jeziorze lub rzece. W chłodniejszych wodach ryby oddychają wolniej.

Powoduje to zmniejszenie ich metabolizmu i spowolnienie tempa aktywności. Kiedy temperatura wody zaczyna się nagrzewać, metabolizm ryb zostaje pobudzony. Ryba też więcej oddycha, więc potrzebuje więcej tlenu.

Ciepłe temperatury i wysoka wilgotność są częstsze przed burzą. Gdy wilgotne powietrze przechodzi przez atmosferę, może stać się burzą. Burza zwykle przyniesie ze sobą chłodny front po zakończeniu deszczu. W ten sposób poziom tlenu zmniejszy się, podobnie jak aktywność ryb. Lepiej łowić ryby przed deszczem.

Ciśnienie powietrza

Temperatura powietrza i ciśnienie powietrza, zwane również ciśnieniem barometrycznym, to dwie różne rzeczy. Ciśnienie atmosferyczne lub ciśnienie atmosferyczne to ciśnienie, jakie powietrze wywiera na powierzchnię nad głową, podczas gdy grawitacja ściąga tę powierzchnię.

Czy zauważyłeś kiedyś, że twój kot lub pies wpada w panikę z powodu burzy na kilka godzin przed jej wystąpieniem? Zwierzęta potrafią wyczuć zmiany ciśnienia atmosferycznego. To nie tylko udomowione zwierzęta domowe, ale także pszczoły, ptaki i ryby.

Ten instynkt podpowiada zwierzęciu, że powinno się schować, zanim nadejdzie burza, aby nie zostały w niej złapane, co może być dla nich niebezpieczne. W okresie przed ulewą ciśnienie atmosferyczne jest zwykle niskie. Ryby będą bardziej aktywne, ponieważ nie zostały jeszcze ostrzeżone o nadchodzącym niebezpieczeństwie.

Jednak gdy tylko wzrośnie ciśnienie barometryczne, będą próbowali się ukryć. Podwyższone ciśnienie fizycznie oddziałuje na ryby, naciskając na ich ciała i dając im uczucie pełnego żołądka, nawet gdy nie jadły. W ten sposób ich zainteresowanie karmieniem praktycznie nie będzie istniało.

Warto o tym wiedzieć, ponieważ wysokie ciśnienie atmosferyczne może utrzymywać się nawet po zakończeniu opadów. Jeśli wyjdziesz za wcześnie po burzy, będziesz miał zły dzień na wędkowanie. Trzeba było poczekać na spadek ciśnienia atmosferycznego i spróbować łowić ryby.

Temperatura wody

Ostatnim czynnikiem, który może wpłynąć na sukces wędkarski po deszczu, jest temperatura wody.

Wszystkie ryby mają preferowaną temperaturę. Oto lista do przejrzenia:

 • Bas wielkogębowy – od 60 do 77 stopni
 • Bluegill i crappie – 65 do 75 stopni
 • Szczupak północny – 55 do 75 stopni
 • Muskellung – 55 do 73 stopni
 • Pstrąg potokowy – 52 do 73 stopni
 • Żółty okoń – 55 do 72 stopni
 • Walleye – 53 do 72 stopni
 • Bas małogębowy – 58 do 71 stopni
 • Pstrąg tęczowy – od 50 do 65 stopni
 • Pstrąg potokowy – 48 do 65 stopni
 • Łosoś chinook i łosoś coho – 44 do 60 stopni
 • Pstrąg jeziorny – 42 do 55 stopni

Powyższe zakresy temperatur dla ryb warto mieć pod ręką, zwłaszcza jeśli znasz już gatunki ryb, które są powszechne w pobliskich jeziorach i rzekach. Możesz sprawdzić temperaturę wody i przewidzieć, która ryba może kąsać.

Czy można łowić ryby, gdy pada deszcz?

Teraz już wiesz, że w niektórych przypadkach lepiej łowić przed deszczem, aw innych łowić później. Co by było, gdybyś chciał łowić w środku deszczu? Czy możesz? I czy to jest bezpieczne?

Niektórzy wędkarze przysięgają, że łowią w deszczu, podczas gdy inni całkowicie tego unikają. Jeśli zdecydujesz się wyjść na zewnątrz, gdy pada deszcz, będziesz mieć tę zaletę, że jesteś jednym z niewielu rybaków lub kobiet. Tylko zapaleni wędkarze będą chcieli stawić czoła pogodzie, aby łowić ryby.

Oto kilka wskazówek, które przydadzą się podczas łowienia w deszczowych warunkach.

Noś odpowiedni sprzęt

Będziesz potrzebować sprzętu na deszczową pogodę od stóp do głów, w tym płaszcza przeciwdeszczowego, kaloszy i wodoodpornej czapki. Unikaj noszenia bawełny, ponieważ nie wchłania ona szczególnie dobrze wody ani potu, dzięki czemu mokre ubrania przykleją się do ciała i sprawią, że będzie ci zimno.

Wiedz, na co łowisz

Twoje ulubione jezioro może być zawsze zarośnięte błękitnoskrzelami, ale pogoda zmieni, które ryby wypłyną na powierzchnię. Jak pamiętasz wcześniej, ryby, które lubią ciemność, mają większe szanse na rozmnażanie się podczas deszczu, jeśli wody są zabłocone.

Ryby przy powierzchni

Niektóre ryby mogą z większym prawdopodobieństwem pozostawać bliżej powierzchni, gdy pada deszcz. Jest to na twoją korzyść, ponieważ możesz je łatwo złapać. Możesz również uniknąć dalszego wzburzania osadu, ponieważ nie będziesz musiał wrzucać haczyka zbyt głęboko do wody.

Przejdź do wlotów

Wraz ze wzrostem pływów podczas burzy, ryby będą przemieszczać się w kierunku przelewów, wlotów i odpływów, ponieważ dzięki sile przypływów pokarm dla ryb, taki jak małe owady i zooplankton, może zostać zepchnięty w pobliże tych obszarów. Łowiąc w tych miejscach, możesz mieć łatwiejszy czas na holowanie zdobyczy.

Wybierz jasną przynętę

Mówiliśmy o tym wcześniej, ale burza może zmniejszyć przejrzystość wody. Aby ryby widziały twoją przynętę, używaj jasnych odcieni. To tylko opcja ze sztuczną przynętą. Możesz również polegać na hałasie, aby zwabić ryby, np. Potrzaskanym korkiem lub woblerem.

Nigdy nie łowić podczas sztormowej pogody

Nie możemy tego wystarczająco podkreślić, ale gdy na horyzoncie jest grzmot lub błyskawica, nie należy łowić ryb. Ryby są wystraszone i będą się ukrywać, więc szkoda twojego czasu. Co ważniejsze, to nie jest bezpieczne.

Uderzenia pioruna następują według trzech kryteriów: wysokości obiektu, tego, czy obiekt ma punkt, i czy jest odizolowany. Nie jesteś szczególnie wysoki na swojej łodzi rybackiej, ale jest na tyle trójkątny, że może stać się celem uderzenia pioruna. Poza tym na wodzie, kiedy jesteś sam, znów jesteś otwartym celem.

Woda jest dobrym izolatorem elektryczności, więc uderzenie pioruna w jezioro może być śmiertelne!

Czy pochmurna pogoda wpływa na Twój sukces wędkarski?

Co jeśli prognoza nie przewiduje deszczu, ale dzień jest pochmurny? Czy to dobry czas na wędkowanie?

To może być! Jeśli jest ciepły, pochmurny dzień, poziom tlenu i metabolizm ryb powinny być wystarczająco wysokie, aby były aktywne. Jednak w pochmurne, chłodne dni możesz zauważyć mniejszą aktywność.

Tak jak podczas łowienia w deszczu, do zwabienia ryb potrzebne są głośne lub jaskrawe przynęty, ponieważ szarość pogody sprawia, że ​​woda jest nieco ciemniejsza. Wędkarstwo podwodne jest nadal opcją, ponieważ ryby mogą znajdować się bliżej powierzchni. Jeśli nie gryzą, nie bój się wchodzić głębiej.

Wielu wędkarzy miało szczęście łapać basy w pochmurne, szare dni, więc być może uda ci się zrobić to samo!

Końcowe przemyślenia

Warto zastanowić się nad łowieniem po deszczu, ale ciśnienie atmosferyczne musi najpierw spaść, inaczej ryba nie będzie tak aktywna. Wielu wędkarzy lubi łowić ryby przed deszczem, ponieważ temperatura wody, ciśnienie atmosferyczne, poziom tlenu i przejrzystość wody są lepsze.

Jeśli chcesz łowić ryby podczas burzy, upewnij się, że nie ma grzmotów ani błyskawic. Niektóre ryby mogą żerować bliżej wlotów podczas deszczu, więc warto spróbować. Powodzenia!