Czy wędki są dostarczane z żyłką?

Kupując sprzęt do wędkowania, nowicjusze często zastanawiają się, czy żyłka jest dołączona do kołowrotka, czy nie. Jeśli nie łowiłeś wcześniej, sposób, w jaki linka dostaje się na kołowrotek, nie jest łatwo widoczny, dopóki sam nie założysz wędki.

Czy wędki są dostarczane z żyłką? Odpowiedź brzmi: nie, kołowrotki wędkarskie, nawet jeśli są sprzedawane z dołączoną wędką, zwykle nie są dostarczane z żyłką. Żyłka jest kupowana osobno i przed łowieniem nawinięta na kołowrotek i wędkę. Dzieje się tak, ponieważ istnieje wiele różnych rodzajów żyłek do różnych rodzajów połowów.

Jeśli wędki nie są dostarczane z żyłką, jaką żyłkę należy kupić i jak nałożyć ją na kołowrotek? Czytaj dalej, aby znaleźć odpowiedzi na te pytania i nie tylko.

Żyłka jest dostarczana w indywidualnych szpulach

Żyłka ma historię sięgającą dosłownie tysięcy lat (istnieją zapisy o starożytni Egipcjanie używający żyłek).

Jednak od lat 50. żyłka jest produkowana głównie z materiałów syntetycznych, takich jak fluorocarbon czy nylon. Doprowadziło to do opracowania super mocnych żyłek wędkarskich, zdolnych do radzenia sobie z uderzeniami dużych ryb, a także mniejszych odmian.

Zamiast być pakowane razem z wędką i kołowrotkami, większość żyłek jest pakowana w indywidualne szpule.

Rodzaje żyłek

Ponieważ potrzeby rybaków różnią się znacznie w zależności od rodzaju złowionej ryby, miejsca łowienia oraz typu wędki i kołowrotka, którego używają, dostępne są trzy główne rodzaje żyłek:

 • Monofilament: Żyłka monofilamentowa (link do Amazon) jest dobrze widoczny na wodzie i łatwo się ugina, ale jest najmniej wytrzymały i zachowuje kształt szpuli, co może powodować problemy ze złym splątaniem.
 • Fluorowęglowodór: Fluorowęglowodór (kliknij, aby zobaczyć na Amazon) jest popularnym rodzajem żyłki wędkarskiej, ponieważ jest odporna na ścieranie, dzięki czemu jest odporna na uszkodzenia spowodowane przeciąganiem przez fale lub przez skały w płytkich korytach rzek. Jednak jej sztywny charakter utrudnia prawidłowe zawiązanie węzła.
 • Spleciony: Pleciona żyłka wędkarska (otwiera się na Amazon) jest trwała i zajmuje mniej miejsca na szpuli niż inne odmiany, a także ma małą rozciągliwość. Ta żyłka jest mocna, ale dobrze widoczna w czystych wodach, co może wystraszyć ryby.
Czytać  Czy wędka może zginać się w obie strony?

Każdy z tych rodzajów żyłek ma zalety i wady, w zależności od rodzaju wędkowania, które próbujesz prowadzić. Wędkarz, który łowi ryby z plaży w czystych wodach do surfowania, będzie szukał innego rodzaju żyłki niż ktoś, kto poluje na duże sumy w mętnym stawie lub kanale rzecznym.

Wybór żyłki do kupienia

Powinieneś wybrać rodzaj żyłki, którą kupujesz do swojej wędki i kołowrotka, w zależności od rodzaju wędkowania, które chcesz robić. Oto kilka różnych przykładów rodzajów połowów i która żyłka byłaby najbardziej odpowiednia dla każdego z nich:

 • Prezentacje Topwater: Do łowienia przynętami pływającymi na powierzchni wody najlepsza jest żyłka, ponieważ nie tonie, a dzięki temu, że ryby odbijają się od powierzchni wody, wytłumiona czułość żyłki nie stanowi problemu z wykryciem uderzenia.
 • Ryby wrażliwe na żyłkę: W przypadku ryb, które są wrażliwe na płoszenie widząc żyłki wędkarskie, takie jak ryby słonowodne żyjące w czystych wodach, dobrym wyborem są żyłki fluorowęglowe, ponieważ są one praktycznie niewidoczne w wodzie.
 • Włoki denne: Do łowienia włokiem dennym większych ryb w mętnych wodach, takich jak stawy i jeziora, dobrym wyborem jest plecionka, ponieważ jest wystarczająco mocna, aby przeciąć chwasty i inne zanieczyszczenia na dnie słupa wody.
 • Wędkarstwo surfingowe: Ponieważ żyłka surfingowa musi cierpieć z powodu dużego tarcia z powodu skręcania się podczas surfowania przy każdym rzucie, plecionka najlepiej nadaje się do łowienia surfingowego, ponieważ jest trwała i może wytrzymać zużycie związane z tym rodzajem wędkowania.

Najlepszym sposobem na ustalenie, jaki rodzaj żyłki jest najlepszy do kupienia z wędką, jest określenie, jakiego rodzaju łowienie zamierzasz robić, a następnie zbadanie, jaki rodzaj żyłki jest najlepszy dla tej ryby lub lokalizacja.

Ponieważ większość moich połowów odbywa się w czystych jeziorach wysokogórskich, moją ulubioną jest tak naprawdę kombinacja – wolę nawijać kołowrotek plecionką i używając podwójnego węzła typu uni-przypon na przyponze fluorocarbonowym.

Czytać  Czy kołowrotki wędkarskie mają numery seryjne?

Żyłka jest również klasyfikowana według wagi, a to, jaką wagę kupisz, określi, ile funtów nacisku żyłka może przyjąć od walczącej ryby bez złamania. Im większa ryba, na którą łapiesz, tym cięższa jest żyłka, której będziesz potrzebować, aby skutecznie je sprowadzić.

Cięższa linka będzie również konieczna do łowienia w obszarach o dużej osłonie lub roślinności, która może zaczepić się, ponieważ zapobiegnie to zerwaniu linki podczas prób jej wyrwania.

Jak wyposażyć żyłkę w kołowrotek?

Po zakupie szpuli żyłki do wędki i kołowrotka, musisz ją załadować na kołowrotek, zanim będziesz mógł nią łowić. Niektóre sklepy z odzieżą/artykułami sportowymi zrobią to za Ciebie, jeśli kupujesz od nich żyłkę, ale oto podstawowa procedura zakładania żyłki na nowy kołowrotek, jeśli chcesz to zrobić sam:

 • Zbierz wędkę i kołowrotek razem i rozpakuj szpulę żyłki. Upewnij się, że pracujesz w miejscu z dużą ilością światła, abyś mógł łatwo zobaczyć, co robisz, ponieważ ważne jest, aby upewnić się, że węzły są ciasne, aby uniknąć ptasich gniazd i innych problemów.
 • Po przygotowaniu szpuli żyłki, przeciągnij koniec żyłki przez wszystkie prowadnice na wędce, a następnie dwukrotnie owiń końcówkę żyłki wokół szpuli, aby
  zabezpiecz to.
 • Korzystanie z węzeł altany, zawiąż węzeł na końcu metki i owiń go wokół żyłki głównej, a następnie zawiąż go ponownie i zaciągnij mocno. Po zapięciu drugiego węzła odetnij linię na końcu kolczyka, aż nad drugim węzłem pozostanie tylko jedna czwarta cala.
 • Zamknij kabłąk kołowrotka błystkowego, aby zapiąć kołowrotek i zacznij powoli obracać uchwyt, aby nawinąć żyłkę na kołowrotek. Jeśli to możliwe, poproś inną osobę, aby trzymała szpulę przednią stroną szpuli skierowaną w stronę wędki podczas jej nawijania, aby utrzymać duże naprężenie linki.

Nawijanie kołowrotka wędkarskiego to jedna z tych umiejętności, która jest nieco bardziej skomplikowana, niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Może być trudno wyobrazić sobie, jak to zrobić, nie widząc, jak to się robi na twoich oczach. Jeśli nadal nie masz pewności, jak prawidłowo nawinąć kołowrotek, oto kilka filmów z praktycznymi demonstracjami, jak poradzić sobie z tą ważną umiejętnością wędkowania:

Czytać  Czy przewodniki po uszkodzeniach plecionych żyłek wędkarskich?

Nauka korzystania z żyłki

Prawdopodobnie nie znajdziesz wielu dostępnych wędek, które mają już żyłkę, ponieważ jest tak wiele różnych rodzajów i ciężarów żyłki do wyboru, więc ważne jest, aby nauczyć się wiązać własne wędki, aby móc ciasno nawinąć kołowrotek.

Bez nauczenia się, jak poprawnie wykonać to zadanie, możesz skończyć z tym, że twoja linka albo się mocno zaplącze, albo całkowicie odczepi się od kołowrotka podczas rzutu, więc ćwicz tę umiejętność, aż stanie się drugą naturą i będziesz w stanie ustawić wędki w dowolnym miejscu.