Czy wędki castingowe łowią więcej ryb niż wędki muchowe?

Chcesz ulepszyć swoją wędkę, a zawęziłeś ją do wędki castingowej lub wędki muchowej. Spośród tych dwóch, która wędka pozwoli Ci złowić więcej ryb?

W niektórych sytuacjach na wędkę castingową złowisz więcej ryb niż na wędkę muchową, ale może być też odwrotnie. Ilość złowionych ryb zależy od tego, gdzie łowisz, co chcesz złowić, poziom umiejętności i technikę. To powiedziawszy, wędki castingowe są łatwiejsze w użyciu.

Jeśli nadal nie masz pewności, czy wędka castingowa lub wędka muchowa jest lepszym wyborem do łowienia większej ilości ryb, ten przewodnik pomoże. W dalszej części porozmawiamy o tajnikach obu stylów łowienia, a następnie przedstawimy zalety i wady.

Zacznijmy!

Baitcasting a wędkarstwo muchowe – jak to działa?

Zanim zajmiemy się tym, czy złowisz więcej ryb na wędkę castingową czy muchową, musimy porozmawiać o działaniu obu typów wędek.

Techniki tyczki

Baitcasting to rodzaj techniki łowienia, który czasami łączy się z wędkarstwem spinningowym, ale jest inny. Do rzucania tyczki używasz kołowrotka. Ten rodzaj kołowrotka jest umieszczany na górze wędki, a nie pod nią, jak niektóre inne kołowrotki.

Umieszczenie kołowrotka pozwala na równoległe ustawienie wędziska i szpuli. Gdy linka rozwija się ze szpuli, będzie w linii z twoją wędką. Masz swoje opcje, jeśli chodzi o żyłki, ponieważ plecionki, żyłki fluorocarbonowe i żyłki monofilamentowe są kompatybilne z kołowrotkiem castingowym.

Gdy zarzucasz przynętę, szpula będzie się poruszać jednocześnie. Jeśli jesteś nowy w rzucaniu przynętami lub ogólnie wędkowaniu, może to być mylący moment. Jednak bardziej doświadczeni wędkarze mogą kontrolować zarówno linkę, jak i szpulę z ekspercką precyzją.

W przypadku początkujących wędkarzy istnieje ryzyko, że szpula wyprzedzi linię zarzucania. Może to szybko splątać linkę, co jest niefortunnym zjawiskiem zwanym gniazdowaniem ptaków lub luzem. Trzeba by wtedy wszystko zwinąć i rozplątać linkę, a to może zająć godziny. Twoja linia może być nawet nie do uratowania.

Kołowrotki castingowe wyposażone są w przycisk, który upuszcza przynętę po naciśnięciu. Następnie musisz zablokować linię, zwykle kciukiem swojej dominującej ręki. Kiedy będziesz gotowy do zaprzestania rzucania, po prostu obróć uchwyt kołowrotka. Naciśnięty przycisk pojawi się ponownie.

Aby użyć kołowrotka castingowego, twoja dominująca ręka powinna znajdować się na wędce. Kiedy nadejdzie czas, aby zwinąć rzut, będziesz potrzebować również swojej dominującej ręki. Niektórzy wędkarze będą używać kciuka zarówno do kontrolowania linki, jak i hamowania podczas rzutu.

Jeśli jesteś bardziej przyzwyczajony do wędki castingowej, możesz łowić ryby w korytach rzek, a nawet w miejscach zajętych przez innych wędkarzy. W niektórych przypadkach kołowrotki castingowe nadają się do łowienia na morzu, ale do tego potrzebny jest wysokiej jakości kołowrotek i żyłka wędkarska.

Techniki muchowe

Jeśli planujesz dzień wędkowania na muchę tylko po to, aby się do tego przyzwyczaić, przyda Ci się sztuczna mucha, czyli rodzaj lekkiej przynęty. Twoja żyłka będzie cięższa niż niektóre inne żyłki, aby pomóc Ci ją zarzucić. Będziesz także potrzebować wędki muchowej.

Zamiast zarzucać przynętę, wędkarstwo muchowe polega bardziej na zarzucaniu żyłki. W końcu twoja mucha jest tak lekka, że ​​trudno byłoby ją zarzucić. Cięższa żyłka zwęża się, aby zapewnić optymalne warunki zarzucania.

Jednak podczas łowienia muchowego znaczenie ma waga twojej muchy. W locie możesz generować pęd, gdy poruszasz swoją wędką najpierw do przodu, a potem do tyłu, tak aby żyłka robiła to samo. Wtedy uwolnisz swoją obsadę.

Ten ruch może wydawać się przypadkowy niewtajemniczonym, ale to, co robisz, to gromadzenie energii kinetycznej. Energia kinetyczna odnosi się do energii generowanej z ruchu. Nie musisz utrzymywać równoległej energii kinetycznej, ale to pomaga. Ważniejsze jest ustalenie rytmu w swoich ruchach, dzięki czemu możesz wypuszczać linkę w większych ilościach.

W ten sposób można było zobaczyć, jak niektórzy profesjonalni wędkarze rzucają 100 stóp żyłki podczas łowienia na muchę. To imponujące, ale całkiem spory wyczyn. Potrzebowałbyś dużo czasu i praktyki, żeby zrobić to samo.

Niektórzy wędkarze preferują rzut do przodu, który wymaga uniesienia muchy w powietrze, a następnie przeciągnięcia jej przez ramię, aby praktycznie wyprostować linkę. Potem znów przesunęliby linię do przodu, polegając na sile swoich przedramion, by to zrobić.

Rzut do przodu tworzy zgięcie lub obciążenie na czubku wędki muchowej, które utrzymuje energię. Energia przechodzi do żyłki i może wysłać muchę na dużą odległość.

Kiedy mucha wyląduje w wodzie, Twoim zadaniem jest zadbanie o to, aby linka lądowała tak gładko, jak to tylko możliwe. Pomoże to muchom wyglądać naturalnie, więc ryby mogą zostać zwabione. Jeśli żadna ryba nie bierze, należy zabrać linkę z powrotem i spróbować ponownie.

Gdy ryba zacznie brać, kluczowe jest uniesienie najpierw szczytówki wędziska, aby mocno wbić haczyk w pysk ryby. Powinieneś wtedy trzymać linkę muchową w jednej ręce, aby utrzymać napięcie ryby na linkę. Z drugiej strony, powinieneś zacząć wciągać dowolną luźną linkę i zwiększać opór kołowrotka.

Wbudowany system hamulca dołączony do wielu wędek muchowych ułatwia wykonanie tej ostatniej części, dzięki czemu duży połów nie umknie.

Czy złapiesz więcej ryb na wędkę castingową lub muchową?

Teraz, gdy znasz już tajniki łowienia na przynęty i wędki muchowe, nadszedł czas, aby odpowiedzieć na Twoje pytanie. Czy możesz oczekiwać, że złowisz więcej ryb na wędkę castingową niż podczas łowienia na muchę? A co z vice versa?

Jak powiedzieliśmy we wstępie, trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ w grę wchodzi wiele czynników. Przyjrzyjmy się teraz bliżej tym czynnikom.

Gdzie łowisz

Zarówno rzucanie przynętą, jak i wędkarstwo muchowe można wykonywać zarówno w zbiornikach słodkowodnych, jak i słonowodnych, o czym mówiliśmy wcześniej. Łowienie ryb w oceanie zawsze będzie jednak trudniejsze ze względu na nieprzewidywalność fal.

Rzeki, w których prądy płyną szybciej, będą również stanowić większe wyzwanie dla wędkarzy niż łowienie w spokojnym jeziorze lub wolno płynącym strumieniu. W tych ostatnich akwenach można złowić więcej ryb, niezależnie od tego, czy używasz wędki castingowej, czy muchowej.

Na co łowisz

Wybór wędki powinien być podyktowany, przynajmniej częściowo, gatunkiem ryb, które najbardziej lubisz łowić.

Na przykład wędkarstwo muchowe doskonale nadaje się do łowienia przede wszystkim łososia, lipienia i pstrąga. Możesz również spodziewać się więcej pasiastych bassów, bonefish, tarponów, snook, karmazynów, karpi, panfish i szczupaków.

Tyczki to również niezawodny sposób na łapanie basów, w tym basów małogębowych i wielkogębowych. Głównie z tego słynie ta wędka, ale można łowić też inne gatunki ryb.

Twoja technika

Powtarzając to, o czym mówiliśmy w poprzedniej sekcji, wędkarstwo muchowe opiera się na energii kinetycznej generowanej przez twoje ruchy. Jeśli nie poruszysz wędką we właściwy sposób, nie wygenerujesz wystarczającego pędu. Mucha wcale daleko nie zajedzie.

Twój poziom wiedzy

Ostatnim czynnikiem, który wpłynie na to, czy twoja lodówka jest pełna ryb, czy też wracasz do domu z pustymi rękami, jest to, jak dobrze radzisz sobie z używaniem wybranej wędki. Jak wspomnieliśmy wcześniej, wędki castingowe mają skłonność do gniazdowania ptaków, co powoduje ich splątanie.

Zapobieganie gniazdowaniu ptaków jest wykonalne, jeśli masz wystarczające doświadczenie. Wędkarstwo muchowe wymaga również większej wiedzy specjalistycznej niż inne formy wędkowania, ponieważ początkujący mogą się pomylić.

Plusy i minusy wędek castingowych

Na koniec oceńmy zalety i wady korzystania z obu rodzajów wędek, zaczynając od wędziska castingowego.

Plusy

 • Możesz rzucać cięższymi żyłkami niż w przypadku kołowrotków o podobnej wielkości w innych stylach.
 • Jeśli holujesz ciężką rybę, nie musisz się martwić, że twoja wędka castingowa ugnie się pod naciskiem.
 • Teoretycznie można używać woblerów lub spinnerbaitów z wędką castingową.
 • Te wędki mają doskonały opór, kiedy i gdzie tego potrzebujesz.
 • Możesz zachować kontrolę nad przynętą, dzięki czemu będziesz wiedział, kiedy ryba ją zaciągnie.
 • Kołowrotek castingowy ma dużą pojemność żyłki.
 • Jeśli chcesz, możesz zwolnić przynętę, aby nie spłoszyć ryby.
 • Dokładność i kontrola linii wędzisk castingowych są fantastyczne.

Cons

 • Musisz być dobry w dwuręcznym łowieniu, nawet jeśli będziesz często używał swojej dominującej ręki z wędką castingową.
 • Krzywa uczenia się wędki castingowej może nie być tak wysoka jak w przypadku wędki muchowej, ale nadal jest wysoka.
 • Zagnieżdżanie się lub luzowanie się ptaka zawsze stanowi ryzyko, dopóki nie nauczysz się lepiej posługiwać swoją wędką.

Plusy i minusy wędek muchowych

Następnie porozmawiajmy o zaletach i wadach wędek muchowych.

Plusy

 • Muchy to tanie akcesoria wędkarskie, zwłaszcza w porównaniu z tradycyjnymi przynętami wędkarskimi.
 • Możesz zrzucić muchę na wodę tak miękko i delikatnie, jak niektórzy wędkarze rzucający przynętą mogą rzucić swoją linkę.
 • Lekka jakość żyłki muchowej sprawia, że ​​jest łatwa w obsłudze.
 • Kiedy już przyzwyczaisz się do wędkowania na muchę, możesz rzucić muchę na bardzo dużą odległość.

Cons

 • Wędki muchowe mogą być dość drogie, co może zniechęcić niektórych wędkarzy do ich zakupu.
 • W głębokich wodach wędkarstwo muchowe może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.
 • Wędkarstwo muchowe wymaga dużo umiejętności i precyzji, więc jego krzywa uczenia się jest bardzo stroma.

Końcowe przemyślenia

Wędki castingowe mogą złowić więcej ryb niż wędki muchowe, ale to zależy. Łatwiej będzie Ci się nauczyć wędki castingowej niż łowienia na muchę, a ta pierwsza jest często również bardziej wszechstronna.

Niezależnie od tego, czy wolisz wędkę castingową, czy muchową, nasza rada dotycząca łowienia większej ilości ryb jest następująca: wiedz, gdzie są ryby, znajdź odpowiednie warunki i opanuj swoją wędkę od środka i na zewnątrz. Powodzenia!