Czy wędkarstwo surfingowe przyciąga rekiny?

Łowiłeś przez lata w wielu jeziorach, rzekach i strumieniach, a wkrótce poszerzysz swoje horyzonty. Kumpel poprosił cię, żebyś łowił ryby na pobliskiej plaży. Jesteś podekscytowany, ale także zaniepokojony, ponieważ słyszałeś, że wędkarstwo surfingowe może przyciągać rekiny. Czy to prawda?

Wędkarstwo surfingowe może zwiększyć prawdopodobieństwo zobaczenia rekina, ponieważ stworzenia lubią wibracje haków przechodzących przez rybę. Podroby są również łatwym pokarmem dla rekinów. Aby uniknąć rekinów, używaj sztucznych przynęt i trzymaj się z dala od obszarów, w których widzisz delfiny i/lub morświny, ponieważ rekiny mogą być blisko.

Ten przewodnik zagłębi się w tajniki wędkarstwa surfingowego i wyjaśni, w jaki sposób ta aktywność nad oceanem może zwiększyć liczbę rekinów w okolicy. Omówimy również, na co zwrócić uwagę, aby potwierdzić obecność rekina i jak zachować bezpieczeństwo w jego obecności.

Czy przynęta na surfowanie w rekinach? Czemu?

Na początek wyjaśnijmy nieco wędkarstwo surfingowe i jego skłonność do przyciągania rekinów.

Wędkarstwo surfingowe to sport, który wymaga od wędkarza stania w oceanie (tylko na fali) lub bezpośrednio na linii brzegowej. Można również łowić ryby z pomostu lub pomostu skalnego, ale większość wędkarzy uprawia ten styl łowienia z plaży w słonowodnych zbiornikach.

Chociaż wędkarze zazwyczaj rzucają na duże odległości podczas łowienia na desce, nie jest to obowiązkowe. Wędkarze potrzebują tylko żyłki o długości do 18 stóp, co pokazuje, że nie mówimy tutaj o wędkarstwie muchowym.

Więc gdzie kryje się ryzyko w wędkarstwie surfingowym? Oto kilka potencjalnie niebezpiecznych części tego sportu, które mogą przyciągnąć rekiny.

Zahaczanie ryby

Rekiny to niezwykle inteligentne stworzenia morskie, które zasługują na znacznie większe uznanie w tej dziedzinie.

Na przykład rekiny mają system linii bocznej. System ten obejmuje szereg kanałów, które biegną tuż pod skórą rekina. Kanały biegną w poprzek jego głowy i po bokach ciała rekina. Nawiasem mówiąc, kanały są wypełnione płynem.

W pobliżu linii bocznej znajdują się pory, które mogą czytać wodę, że tak powiem. Rekin może wtedy określić, która zdobycz może znajdować się w pobliżu na podstawie wibracji.

Kiedy wybierasz się na surfowanie i ten wspaniały moment ma miejsce, gdy twój haczyk wbija się w rybę, może nie być tak wspaniały, jak się wydaje. W zależności od siły uderzenia rekin może odczytać wibracje.

Nawet jeśli rekin wcześniej nie zauważył ryby, teraz to robią. Przyciągnęłaś ich zainteresowanie, a wraz z ich zainteresowaniem zwykle towarzyszy ich obecność.

Należy pamiętać, że w zatłoczonych wodach z dużą ilością wędkarzy, mnogość wibracji najbardziej spodoba się rekinowi.

Krew w wodzie

Doświadczony wędkarz może uniknąć pęknięcia skrzeli ryby haczykiem, dzięki czemu krwotoki nie wystąpią, ale znowu nie znasz poziomu umiejętności innych wędkarzy surfujących. Mogą być kompletnymi początkującymi lub bardziej doświadczonymi profesjonalistami.

Nawet kilka kropel krwi w wodzie rekiny zwykle mogą ją wyczuć. Mamy na myśli kilka kropel; wystarczy do tego nawet jedna cząsteczka na milion lub ppm. W niektórych przypadkach rekin może wyczuć krew z odległości ćwierć mili.

Teraz niekoniecznie zapach krwi zamienia rekina w szaloną bestię, która chce się pożywić. To powiedziawszy, przez większość czasu krew = jedzenie, więc rekin będzie bardziej głodny.

Bliskość brzegu

Czy wiesz, dlaczego rekiny atakują ludzi? To dlatego, że większość gatunków, zwłaszcza żarłacz biały, nie widzi zbyt dobrze.

Rekiny mają zróżnicowaną dietę, która obejmuje mięczaki, skorupiaki, ryby, inne rekiny i foki. Rekin nie wie, czy jesteś rekinem, czy foką, więc trzeba go ugryźć.

Im bliżej brzegu znajdujesz się, gdy w okolicy zostanie zauważony rekin, tym większe jesteś w niebezpieczeństwie.

Połączenie rekin-człowiek

Wracając do tego, co powiedzieliśmy, że rekiny są inteligentnymi stworzeniami, potrafią tworzyć skojarzenia z pewnymi rzeczami.

Na przykład, jeśli rekin był karmiony przez ludzi w przeszłości, zobaczy cię i założy, że go nakarmisz.

Jeśli widzisz rekina pędzącego w twoją stronę, nie masz pojęcia, dlaczego idzie w twoją stronę. W tym przypadku nie byłoby to atakowanie, ale wyłudzanie darmowego posiłku.

Dlatego karmienie rekina nigdy nie jest mądrym pomysłem, czy to w parku, nad oceanem, czy gdziekolwiek. Wszystko, co robisz, to ustanawianie połączenia rekin-człowiek lub umacnianie go.

Rekin będzie nadal myślał, że może zdobyć żywność od ludzi, a to może stanowić bardzo ryzykowną sytuację dla kogoś innego w dalszej kolejności.

Żywe jedzenie

Rekiny wolą żywe pokarmy, więc jeśli jesteś fanem żywej przynęty, popołudniowe łowienie ryb może sprowadzić rekiny na twoją stronę. To prawda, że ​​kilka krewetek lub raków nie wystarczy, by nakarmić głodnego rekina, ale rekin nie wie o tym, gdy bada.

Jak rozpoznać rekina w wodzie?

Podczas gdy rekiny czasami unoszą płetwy grzbietowe nad powierzchnię, nie zawsze jest to niezawodny sposób na wykrycie rekina. Oto, co zalecamy zamiast tego.

Sprawdź wodę, jeśli jest czysta

W najlepszym przypadku ocean, w którym surfujesz, będzie na tyle czysty, że będziesz mógł zajrzeć do stóp, gdy będziesz przebywać w morzu. W ten sposób, jeśli rekin przejdzie przez nie, nie będzie to dla nikogo zaskoczeniem, ponieważ stworzenie będzie łatwo widoczne.

Staraj się nie wpadać w panikę, jeśli zobaczysz rekina w czystej wodzie, nawet jeśli każde włókno twojej istoty każe ci wpadać w panikę. Rzucanie się i krzyczenie może przyciągnąć rekina, nawet jeśli stwór będzie cię mijał.

Dodatkowo w czystej wodzie rekiny widzą lepiej. Będą lepiej wyczuwać, co jest jedzeniem, a co nie, więc ataki są mniej prawdopodobne.

Oglądaj ptaki i ryby

Gdy w okolicy przebywają rekiny, cały łańcuch pokarmowy zostaje chwilowo zakłócony. Ptaki zmienią swoje zachowanie i to nie na lepsze. Mogliby zacząć nurkować, żeby uniknąć rekinów. Ryby również będą skakać, aby nie stać się kolejnym posiłkiem rekina!

Uważaj, jeśli zauważysz delfina lub morświna

Bycie świadkiem delfina jest zwykle cudowną rzeczą, zwłaszcza jeśli jesteś kilka stóp bezpiecznie na brzegu. Obecność delfina (lub morświna) może jednak wskazywać na rekina. Podobnie jak w przypadku mniejszych ryb i ptaków, stwór stara się uniknąć obiadu.

Wskazówki dotyczące unikania rekinów podczas surfowania

Wszystko, o czym rozmawialiśmy do tej pory, nie miało na celu zniechęcić Cię do wędkowania, ale raczej pomóc Ci w podejmowaniu mądrzejszych i bezpieczniejszych decyzji. Poniższe wskazówki są przedstawione w tym samym duchu, ponieważ mogą pomóc ci uniknąć rekinów podczas uprawiania sportu, jakim jest wędkarstwo surfingowe.

Użyj sztucznych przynęt

Ustaliliśmy już, że rekiny jedzą skorupiaki i że zapach tych zwierząt może być jednym z kilku czynników, które mogą zwabić rekina do ciebie. Dlatego, aby nie dać rekinom kuszącego brania przynęty, najlepiej używać sztucznych przynęt.

Jak pisaliśmy w naszym poście porównując żywca do przynęt sztucznych, ta ostatnia nie pachnie. Jest to dobre do odpierania rekinów, ale może utrudnić powodzenie wędkowania. Wiele gatunków ryb lubi zapach żywej przynęty.

Używając wysokiej jakości przynęt i naśladując naturalne ruchy żywej przynęty, nie wyjdziesz z niej z pustymi rękami.

Nic krzykliwego, proszę

Większość rodzajów sztucznych przynęt nadaje się do łowienia ryb podczas surfowania, ale radzimy powstrzymywać się zwłaszcza od dżigów lub spinnerbaitów. Przynęty te generują błyski światła, które mają zachęcić ryby do przyjścia sprawdzić, co się dzieje.

Dla rekina te błyski światła wyglądają jak światło słoneczne odbijające się od odbijających światło łusek ryby. Rekin prawdopodobnie skieruje się w twoją stronę.

Z tego powodu powinieneś powstrzymać się od noszenia jakiejkolwiek błyszczącej biżuterii, zwłaszcza jeśli stoisz w wodzie i łowisz ryby.

Rozważ wędkowanie z molo

O ile w rzadkich przypadkach rekiny tak naprawdę nie wychodzą z wody. Jeśli wyjdą, nie mogą zajść daleko. Tak więc im dalej od brzegu podczas wędkowania, tym lepiej.

Oczywiście nie jest to wędkarstwo surfingowe, jeśli jesteś daleko od oceanu, ale możesz przynajmniej rozważyć łowienie z pomostu, a nie z linii brzegowej, jeśli niedawno zauważono w okolicy rekiny.

Nie łowić ryb w pobliżu pomostów

Chociaż molo wydaje się bezpiecznym miejscem na odpoczynek i odpoczynek na długi dzień wędkowania, nie polecamy go. Zmagające się ryby mogą tu utknąć, podobnie jak przynęta, która spuszcza się z haczyka wędkarza.

Molo może być również domem dla podrobów, które są różnymi kawałkami ryb i innymi różnymi kawałkami dawniej żyjących stworzeń. Całe to jedzenie z pewnością zaciekawi rekina, a nie chcesz być w okolicy, gdy rekin się pojawi!

Unikaj krwotoku ryb

Chociaż eksperci nie są zgodni, w jakim stopniu rekiny potrafią wyczuć krew, to jednak potrafią. Chcesz, aby dzień surfowania był jak najbardziej bezkrwawy, a to oznacza czyste przekłuwanie ryby haczykiem.

Nie łowić wcześnie rano ani po zmierzchu

Nasza ostatnia wskazówka jest taka: pomiń wczesne wyprawy wędkarskie i nie łowić po zachodzie słońca.

Są ku temu dwa powody. Po pierwsze, rekiny są najbardziej aktywne w tych okresach, a kto chciałby dzielić wodę z aktywnym rekinem? Po drugie, widoczność jest również gorsza bez światła słonecznego, więc trudniej jest dostrzec rekina, dopóki nie jest bardzo blisko.

Końcowe przemyślenia

Wędkarstwo surfingowe może być miłą odmianą dla wędkarzy rzecznych lub jeziornych, ale wiąże się z dodatkowymi zagrożeniami, a mianowicie z rekinami. Będąc mądrym i sumiennym wędkarzem, możesz uniknąć rekinów. Bądź tam bezpieczny!