Czy wędka może zginać się w obie strony?

Wybór odpowiedniej wędki i kołowrotka jest kluczem do łowienia ryb. Ale jeśli przygotowujesz się do kupowania wędki i kołowrotka osobno, możesz mieć kilka nowych pytań. Wraz z podjęciem decyzji, jaki rodzaj wędki i kołowrotków kupić, teraz musisz wiedzieć, jak je ze sobą połączyć. Czy to naprawdę ma znaczenie, gdzie położysz kołowrotek lub jak ugnie się wędka?

Więc, Móc wędka wygina się w obie strony? Nie, wędka nie powinna zginać się w obie strony. Grzbiet wędki jest umieszczony z jednej strony wędki. Więc kiedy wykonasz test wykrywacza kręgosłupa, zobaczysz, po której stronie spoczywa kręgosłup. Wskaże to również naturalną długość łuku wędki oraz miejsce umieszczenia kołowrotka.

Zasadniczo, jeśli budujesz wędkę spinningową, kołowrotek będzie osadzony na spodzie kręgosłupa wędki, a jeśli budujesz konwencjonalną wędkę castingową, kołowrotek będzie znajdował się na górnej stronie łuku kręgosłupa.

Najważniejszą rzeczą, którą należy zrozumieć podczas badania ugięcia wędki, jest to, gdzie każdy rodzaj wędki naturalnie się ugina (odnajduje kręgosłup), jaki rodzaj sprzętu działa najlepiej z którą wędką i jaka jest różnica między akcją wędki a mocą wędki.

Ogólna wiedza na temat wędki

Początkujący zazwyczaj kupują wędkę z dołączonym kołowrotkiem. Jest to doskonały sposób na rozpoczęcie, ponieważ eliminuje konieczność podejmowania decyzji, o których początkujący nie jest jeszcze gotowy. Istnieje już wiele możliwości wyboru – jaki kołowrotek, jaki sprzęt, jaki rodzaj żyłki i tak dalej. Otrzymanie pakietu „wszystko w jednym” jest znacznie prostsze.

Puste pręty

Kiedy masz wędkę blankową, możesz się pomylić, w którą stronę się wygina. Wędki występują w wielu kształtach i rozmiarach, a odpowiednia wędka zależy wyłącznie od potrzeb właściciela. Dłuższe wędki są idealne do lżejszych żyłek, natomiast krótsze są bardziej odpowiednie do cięższych żyłek. Innym sposobem na to jest, jeśli planujesz łowić małe ryby, zaopatrz się w dłuższą wędkę.

Czytać  Czy Super Glue jest OK na żyłce?

Jak wspomniano wcześniej, grzbiet wędki znajduje się po jednej stronie wędki. Wykonanie testu wirowania ujawni jego lokalizację. Pomoże Ci to wiedzieć, gdzie przymocować szpulę. Kołowrotek wędki spinningowej znajduje się na spodzie kręgosłupa wędki, a kołowrotek wędki castingowej na górnej stronie kręgosłupa.

Jak znaleźć kręgosłup wędki?

Ponieważ większość wędek to grafit lub włókno szklane owinięte wokół stalowego trzpienia, często występuje niewielka różnica w bokach wędki (jedna strona jest sztywniejsza / mocniejsza niż druga). To sztywniejsze odchylenie wędki jest określane jako „ kręgosłup. Każda wędka ma kręgosłup, ale nie zawsze łatwo je znaleźć. Poniżej znajduje się zestaw kroków, które pomogą Ci znaleźć kręgosłup wędki.

  • Krok 1 – Umieść kolorową taśmę na środku pręta. W tym miejscu zaznaczysz bok kręgosłupa (płatek taśmy będzie naturalnie zwisał lub unosił się. Dzięki temu dowiesz się, po której stronie znajduje się kręgosłup).
  • Krok 2 – Z otwartą dłonią zabezpieczającą wędkę u góry, oprzeć blank wędki pod kątem 30 stopni
  • Krok 3 – Drugą ręką dociśnij (naciśnij) blank wędki podczas toczenia blanku po równej powierzchni.
  • Krok 4 – Tam, gdzie leży kolorowa taśma, zaczniesz zauważać, gdzie puste miejsce „wyskakuje” w zauważalną krzywą. Pręt będzie wtedy chciał wyprostować się z krzywej.
  • Krok 5 – Woot, jest! TAM jest kręgosłup, przyjacielu.

Jeśli jesteś wzrokowcem, ten film od Mud Hole Rod Builders to doskonały sposób na oglądanie i naukę. Jako przykład używają wędki, używając dwóch różnych metod wyszukiwania kręgosłupa i są świetni w wyjaśnianiu, gdzie powinien być używany kołowrotek do jakiego rodzaju rzutu.

Jak zginają się różne pręty?

Jak wcześniej wspomniano, wędki castingowe i spinningowe są budowane na różne sposoby, w zależności od tego, jak kręgosłup jest zamocowany na blanku. Producenci wędek testują blank wędziska, aby znaleźć kręgosłup, a następnie budują na wędce zgodnie z ugięciem. Wędka blankowa stanie się wędką castingową lub spinningową w zależności od budowy kręgosłupa.

Czytać  Czy działają elektroniczne przynęty wędkarskie?

Z tego powodu ważne jest, aby zrozumieć wyraźną różnicę między wędką castingową a spinningową.

Wędki odlewnicze

Wędki castingowe są przystosowane do bębnów castingowych, znanych również jako przynęty, kołowrotki konwencjonalne i kołowrotki z poziomym wiatrem. Może to zabrzmieć dziwnie, ale niektóre wędziska nie są przeznaczone do zarzucania przynęty, niektóre toną bardzo nisko i wolno, przez co nie chcą przyczepić przynęty.

Ogólnie rzecz biorąc, wędki castingowe są preferowaną wędką, gdy wędkarz jest na łodzi, a nie na brzegu. Pozwalają również na bardziej kontrolowane wypuszczanie linki, aby powoli wysuwać kołowrotek, zamiast kołowrotka spinningowego, który szybko wystrzeliwuje. Wędki castingowe pozwalają na większą precyzję.

Spinningi

Wędki spinningowe są często najlepszym rodzajem wędki dla początkujących, którzy uczą się rzucania przynęty. Te pręty są mniej podatne na splątanie. Wędki spinningowe wymagają większych przelotek, aby żyłki schodziły ze szpuli, podczas gdy kołowrotki castingowe nie wymagają tylu. Wynika to z faktu, że podczas łowienia żyłka na kołowrotku zaciąga się pod wędką (lub kręgosłupem). Natomiast wędka odlewnicza ciągnie się od góry. Ten rodzaj wędki pozwala na bardziej spójne i łatwe łowienie.

Czy mogę używać kołowrotka spinningowego na wędce castingowej (lub odwrotnie?)

Technicznie można użyć kołowrotka spinningowego na wędce castingowej. Możesz jednak doświadczyć utraty odległości wyrzutu, a także potencjalnie narazić wędkę na szwank. Ta sama teoria ma zastosowanie, gdy mocujesz wędkę castingową do kołowrotka spinningowego. Z technicznego punktu widzenia może działać, ale poświęcisz niektóre zalety każdego rodzaju wędki i kołowrotka. Jeśli chcesz mieć absolutnie najlepszą szansę na udaną rybę, nie ma sensu mieszać wędek i kołowrotków, które są przeznaczone do różnych celów.

Klucz na wynos

Każda wędka blankowa zawiera grzbiet, który wskazuje prawidłowe ugięcie wędki. Jednak, gdy przygotowujesz wędkę do normalnego rzutu lub kołowrotka spinningowego, należy koniecznie zwrócić uwagę na położenie kręgosłupa, abyś wiedział, gdzie prawidłowo umieścić kołowrotek. Ponadto najlepiej jest użyć kołowrotka spinningowego na wędce spinningowej i kołowrotka rzutowego na wędce zawieszanej. Zaryzykować stwierdzenie oczywistości – do tego właśnie zostały zaprojektowane!

Czytać  Rzucaj małe lekkie przynęty dalej

Chociaż to nie koniec świata, jeśli zamienisz kołowrotki i kije, musisz być ostrożny, ponieważ niektóre elementy mogą zostać poświęcone. Jeśli chcesz uzyskać najlepszą wydajność swojej wędki, chcesz wiedzieć, jak została zaprojektowana do zginania. W razie wątpliwości skontaktuj się z lokalnym producentem wędek – jeśli nie jesteś w stanie ustalić położenia kręgosłupa wędki, ktoś z lokalnego sklepu będzie w stanie Ci pomóc.

A kiedy już uzyskasz ich pomoc, pozostaje tylko jedno miejsce, do którego możesz się udać — twoja ulubiona łowisko!