Czy warto biegać skarpety? Powody, dla których ich potrzebujesz

Niedawno zdecydowałeś się na bieganie. Uwielbiasz wolność, którą czujesz, gdy robisz dobry krok, nie wspominając już o tym, jak sprawne jest bieganie. Twoim celem jest wzięcie udziału w wyścigu wcześniej niż później, a już zacząłeś się przygotowywać. Twój kumpel do biegania zasugerował, żebyś kupił skarpetki do biegania w ramach treningu, ale nie jesteś tego taki pewien. Czy skarpetki do biegania są tego warte?

Skarpety do biegania są niezbędne zarówno podczas biegania na krótkich, jak i długich dystansach z tych powodów:

  • Kompresja w skarpetkach poprawia krążenie i zapobiega ruchom skarpet
  • Wiele warstw zmniejsza tarcie, zmniejszając liczbę pęcherzy
  • Bezszwowe palce zapobiegają ocieraniu się i marszczeniu skarpet
  • Wsparcie łuku poprawia dopasowanie do skarpety i może powstrzymać rozwój zapalenia powięzi podeszwowej
  • Wentylacja z siateczki pozwala skarpetom oddychać, co zmniejsza nieprzyjemny zapach stóp
  • Amortyzacja pięty i palców chroni Cię pod stopami

W tym artykule omówimy więcej cech skarpet do biegania, których nie znajdziesz w standardowych skarpetach do codziennego użytku. Zamieścimy nawet sekcję dotyczącą wyboru odpowiednich skarpet do biegania. Czytaj dalej, ponieważ nie będziesz chciał tego przegapić.

6 powodów, dla których musisz używać skarpet do biegania

Dobra para skarpet do biegania może kosztować Cię około 25 USD, co wydaje Ci się dużą ilością pieniędzy do wydania na skarpetki. Masz już mnóstwo skarpet w swojej szufladzie na skarpety w domu, więc dlaczego nie możesz ich użyć?

Z tego samego powodu nie biegasz w tenisówkach Converse. Podobnie jak buty do biegania są zaprojektowane tak, aby wspierać i chronić stopy biegaczy, to samo dotyczy skarpet do biegania w porównaniu ze skarpetami do codziennego użytku.

Poniższe 6 powodów udowodni, że skarpetki do biegania są absolutnie tego warte.

Skarpety do biegania mają kompresję

Czy Twoje codzienne bawełniane skarpety mają właściwości kompresyjne? Bardziej niż prawdopodobne, że nie. Poziom kompresji, jaki uzyskujesz w skarpetach do biegania, różni się w zależności od marki, ale pewna kompresja jest zawsze lepsza niż żadna.

Dlaczego? Uciskowe skarpety do biegania poprawiają krążenie w stopach, dzięki czemu możesz biegać dłużej bez bólu i uczucia mrowienia. Również, co równie korzystne, skarpety kompresyjne nie poruszają się w butach. Dopasowują się mocno do stóp, ale nie za ciasno. To znacznie ułatwia bieganie.

Możesz zapobiec powstawaniu pęcherzy za pomocą wielu warstw

Jeśli jest coś, do czego przyzwyczaiłeś się jako biegacz podczas treningu, to są to pęcherze. Te duże, bolesne kieszenie płynów sprawiają, że czujesz się nieszczęśliwy, ponieważ tak bardzo bolą. Nie możesz biegać ani nawet poruszać się po domu bez bólu.

Bardziej prawdopodobne jest, że dostaniesz pęcherzy, używając codziennych skarpet do biegania. Jeśli przełączysz się na skarpety do biegania z kilkoma warstwami, co najmniej dwiema, liczba pęcherzy gwałtownie spadnie. Dwie warstwy tkaniny stykają się ze sobą, gdy Twoje stopy się poruszają, generując w ten sposób tarcie zamiast tarcia, które zwykle występuje między skarpetą a nagą skórą.

Brak tarcia lub marszczenia skarpet dzięki bezszwowym palcom

Większość standardowych skarpetek ma szew w poprzek palców, ponieważ w tym miejscu palce są zszyte. Wiele osób nawet nie zauważa szwu, ale osoby o wrażliwych stopach mogą czuć się szczególnie niekomfortowo, gdy szew ociera się o czubki palców przez cały dzień.

Jako biegacz też znienawidzisz szew na palcach. W butach do biegania ten szew wywiera nacisk na palce i sprawia, że ​​stają się one dość niewygodne, a pod koniec dnia nawet surowe.

Po przejściu na skarpety do biegania możesz porzucić szwy palców, aby zapobiec niewygodnemu otarciu. Twoje skarpetki są również znacznie mniej podatne na zbijanie się z odpowiednimi skarpetami do biegania. Teraz nie musisz ciągle przerywać biegu, aby dopasować skarpetki.

Zapaleniu powięzi podeszwy można ewentualnie zapobiec

Skarpety do biegania mogą nawet uchronić Cię przed zapaleniem rozcięgna podeszwowego. Nigdy wcześniej nie słyszałeś o zapaleniu rozcięgna podeszwowego? Jest to bolesny stan, który powoduje stan zapalny tkanki na spodzie stopy. Twoja pięta będzie odczuwać bardzo ostry ból, który cierpiący opisują jako przeszywający. Jeśli biegasz rano, zwykle ból jest najgorszy, ale stopy mogą nadal boleć w dzień i w nocy.

Jeśli zdiagnozowano zapalenie rozcięgna podeszwowego, możesz spróbować zastrzyków sterydowych, wkładek do butów i fizjoterapii, aby poradzić sobie z bólem. W najpoważniejszych przypadkach zapalenia rozcięgna podeszwowego jedynym skutecznym sposobem leczenia może być zabieg chirurgiczny.

Konieczność poddania się operacji stopy może poważnie osłabić Twoje aspiracje do biegania na długich dystansach. Dlatego będziesz chciał natychmiast przełączyć się na skarpety do biegania. Opaski kompresyjne zwiększają podparcie łuku, co może pomóc w uniknięciu rozwoju zapalenia rozcięgna podeszwowego.

Nigdy więcej nadmiernie śmierdzących, spoconych skarpet dzięki siateczkowej wentylacji

Po całym dniu biegania w bawełnianych skarpetkach te skarpetki są śliskie, spocone i bardzo śmierdzące. Twoje stopy wysuwają się od razu, gdy zdejmujesz skarpetki, co jest trochę obrzydliwe. Ponieważ skarpetki na co dzień nie są stworzone do biegania, pot nie ma dokąd płynąć, jak tylko na stopy i wokół nich.

W przypadku skarpet do biegania tak nie jest. Panele wentylacyjne z siateczki pozwalają stopom oddychać, dzięki czemu pot może opuścić skarpetę. Wiele skarpet do biegania ma również właściwości odprowadzania wilgoci, dzięki czemu stopy są mniej mokre pod koniec dnia. Jest to świetne rozwiązanie nie tylko z punktu widzenia higieny, ale także zapobiega niszczeniu butów do biegania przez zapachy stóp.

Chroń swoje stopy dzięki amortyzacji pięty i palców

Teraz, kiedy tak często używasz ich do biegania, musisz zadbać o swoje stopy. Dobra para skarpet do biegania będzie wyściełana, zwłaszcza na pięcie i palcach. Ta dodatkowa amortyzacja chroni spód stóp przed urazami i bólem, który mógłby odsunąć Cię na bok. Amortyzacja jest również drugim zabezpieczeniem przed pęcherzami na stopach!

Jak wybrać odpowiednie skarpety do biegania?

Dobra, dobra, teraz rozumiesz, dlaczego potrzebujesz skarpet do biegania zamiast codziennych bawełnianych skarpet, których używałeś do biegania. Ochronisz stopy i stłumisz zapachy stóp. Przy tak wielu skarpetach do biegania pojawia się pytanie, w jaki sposób wybrać odpowiednią dla siebie parę?

Poniższe wskazówki pomogą Ci wybrać skarpety do biegania, które będą wygodne i chronią Twoje stopy.

Ustaw swój budżet

Jak powiedzieliśmy wcześniej, skarpetki do biegania nie są strasznie drogie za około 25 dolarów za sztukę, ale nie jest niczym niezwykłym, że najbardziej zapaleni biegacze wydają na te skarpetki od 100 do 200 dolarów. To najbardziej topowe skarpety do biegania.

Nie musisz wydawać tak dużo gotówki na skarpetki, jeśli nie możesz nimi machać. Niezależnie od pieniędzy, które musisz przeznaczyć na skarpety do biegania, zacznij od określenia budżetu. Następnie możesz robić zakupy w swoim przedziale cenowym, więc nie wydajesz na skarpetki więcej, niż chcesz.

Określ, który rodzaj skarpet najbardziej Ci się podoba

Nie wszystkie skarpety do biegania są takie same. Oprócz różnych poziomów kompresji, niektóre skarpety do biegania mają anatomiczne stopy. Co to znaczy? Zamiast zakładać dowolną skarpetę, skarpetki anatomiczne są przeznaczone odpowiednio na prawą i lewą stopę.

Wsparcie łuku stopy, które otrzymujesz ze skarpetami anatomicznymi, jest wzorowe, a dopasowanie jest pewne, biorąc pod uwagę różnicę między dwoma skarpetami.

Mogą Cię również zainteresować skarpetki do biegania z oddzielnymi palcami. Te skarpetki mają miejsce na każdy palec u nogi, aby wsunąć się w część skarpety, a nie zgrupować. Skarpety do biegania z oddzielnymi palcami są znane z odprowadzania wilgoci i zapobiegania powstawaniu pęcherzy. W końcu dzięki wyjątkowemu dopasowaniu tych skarpet jest mniej bezpośredniego tarcia między skarpetą a skórą.

Niektórzy ludzie wolą dopasowanie i dotyk skarpetek do biegania z oddzielnymi palcami, a inni nie mogą ich znieść. Zalecamy zbadanie różnych rodzajów skarpet do biegania, a następnie wybranie rodzaju, który najbardziej Ci odpowiada.

Wybierz między jedną warstwą lub dwiema warstwami

Zastanów się również, czy potrzebujesz skarpet jednowarstwowych, czy wielowarstwowych. Jeśli jesteś szczególnie podatny na pęcherze, dwuwarstwowe skarpetki nie są złym pomysłem. Jak wyjaśniliśmy w ostatniej sekcji, zmniejszone tarcie tych skarpet zapobiega powstawaniu pęcherzy na stopach. Jeśli nie zależy ci na tym tak bardzo, to jednowarstwowe skarpety do biegania powinny być dla ciebie w porządku.

Wypróbuj kilka par na

Możesz kupić kilka par skarpet do biegania za jednym razem, aby określić, które z nich najbardziej Ci odpowiadają. Być może kupisz kilka różnych stylów lub skarpety jednowarstwowe lub wielowarstwowe, aby porównać dopasowanie, wygodę, wsparcie, kompresję i odprowadzanie wilgoci.

Nasze ulubione skarpetki

Skarpety do biegania Rockay Anti-Blister zarówno mężczyźni, jak i kobiety są jednymi z najlepszych, jakich używaliśmy. Używają materiałów w 100% pochodzących z recyklingu, oczyszczają nasze oceany i oferują dożywotnią gwarancję. Jeśli masz trudności ze znalezieniem wygodnych skarpet, zacznij od rockay.com

Końcowe przemyślenia

Skarpetki do biegania są o wiele lepsze niż codzienne bawełniane skarpetki w szufladzie na skarpety. Dzięki skarpetom do biegania możesz zwalczyć pęcherze dzięki zmniejszeniu tarcia, podeprzeć stopy, aby potencjalnie zapobiec zapaleniu rozcięgna podeszwowego i innym bólom stóp, a także utrzymać stopy w suchości dzięki panelom odprowadzającym wilgoć i wentylacyjnym.

Gdy znajdziesz idealną parę skarpet do biegania, możesz naprawdę biegać za darmo!

powiązana zawartość

Jasne, nie jest to najfajniejsza rzecz na świecie, aby obudzić się bladym świtem i pobiegać, ale kiedy już wyciągniesz się z łóżka, założysz buty do biegania i zaczniesz biegać, coś się w tobie zmieni. Czujesz się o wiele szczęśliwszy. Dlaczego?

Masz zamiar pobiegać, więc złapałeś buty do biegania, skarpety do biegania i wygodną, ​​odprowadzającą wilgoć odzież. Masz wszystko, czego potrzebujesz, prawda? Niekoniecznie. Musisz też zadbać o ochronę głowy, najlepiej czapką do biegania. Po co nosić czapkę do biegania?