Czy urządzenia obok siebie mają numery VIN?

W zależności od roku, w którym wykonano side-by-side i jeśli jest to dobrowolne zgodne z systemem numerów identyfikacyjnych produkcji SAE (PIN), wówczas twój side-by-side powinien mieć numer VIN umieszczony na pojeździe.

Kupując pojazd, dobrze jest poznać szczegóły na jego temat, czy uległ on wypadkowi, czy pojazd został potencjalnie skradziony i jakie naprawy/modyfikacje zostały w nim wykonane?

W celu poznania tego typu informacji samochody, ciężarówki i inne pojazdy „drogowe” mają wybity numer VIN, który mechanicy, dealerzy, złomowiska i inne firmy wpiszą na ich fakturze lub raporcie, aby wykonana praca będzie w historii pojazdu.

Liczby te są standardowymi danymi dla pojazdów drogowych, ale mogą być nieco trudne, jeśli chodzi o pojazdy terenowe. Istnieją różne zasady, a nawet procesy numeracji, które trafiają do pojazdów terenowych.

Jak więc śledzić swoje ramię w ramię i mieć pewność, że się nim zajęto? Właśnie to omówimy w tym artykule. Przyjrzymy się, czym jest numer VIN, jeśli nawet je mają obok siebie, a jeśli nie, to co mają na swoim miejscu.

Co to jest numer VIN?

Jeśli kiedykolwiek kupiłeś samochód, to prawdopodobnie wiesz, jak uzyskać podpisany tytuł, abyś mógł mieć zaświadczenie o wyraźnym posiadaniu samochodu, a jego szczegóły, kluczową częścią tego tytułu, jest numer VIN samochód.

W 1981 roku światowi producenci samochodów zaczęli wykorzystywać złożony system numeracji, aby jednoznacznie opisać pojazd i jego konkretny cel. Numer VIN to ciąg 17 cyfr, który zawiera zakodowane informacje, takie jak producent, rok produkcji, miejsce produkcji i inne cechy pojazdu.

National Highway Traffic Safety Administration, w skrócie NHTSA, ma za zadanie regulować informacje, które posiadają numery VIN samochodów w USA.

NHTSA ma jurysdykcję tylko nad samochodami, które są prowadzone na drodze nie obejmuje jednak niczego, co jeździ w terenie, takich jak pojazdy side-by-side, pojazdy terenowe lub rowery terenowe.

Ponieważ tego typu pojazdy nie podlegają jurysdykcji NHSTA, nie zawsze wymagano od nich posiadania numeru VIN, w rzeczywistości nadal nie jest to wymagane.

Ponieważ pojazdy side-by-side i inne pojazdy terenowe zyskały popularność w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie, wielu producentów umieszcza na swoich pojazdach różne numery identyfikacyjne, dość podobne do numerów VIN, w celu śledzenia numerów produkcyjnych i tak dalej. naprzód.

W 2003 r. NHTSA dokonała ścisłego wyjaśnienia swoich standardów i jurysdykcji, zniechęcając do nadania numeru VIN pojazdom terenowym, a do 2005 r. nowe numery VIN dla pojazdów terenowych nie będą już wydawane.

To problem wielu różnych producentów, bo jak wtedy mają identyfikować swoje pojazdy? Dodatkowo, jeśli dana osoba chciałaby, aby ich samochód obok siebie lub samochód terenowy był „legalny”, potrzebowałby numeru VIN, aby to zrobić zgodnie ze standardami NHSTA.

Nie tylko to, ale aby sprzedawać na arenie międzynarodowej, producenci muszą przestrzegać norm ISO i mieć na swoich pojazdach wydrukowany 17-cyfrowy numer identyfikacyjny.

Istniało jednak rozwiązanie tego problemu, które wyszło przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacyjnych znany jako SAE International. SAE International zostało faktycznie zakontraktowane przez NHSTA w celu rozwiązania tego problemu, a także zintegrowania kodów WMI (światowego identyfikatora producenta) w jednym systemie.

SAE International właśnie to zrobiła. Mogli wejść i stworzyć standard zgodny ze standardem ISO VIN dla pojazdów terenowych, a także zintegrować starsze WMI.

Zrobili to, tworząc 17-cyfrowy system numeru identyfikacyjnego produktu (PIN), czyli PIN, a nie VIN. Ten system SAE PIN jest unikalny dla pojazdów terenowych i jest kontrolowany przez SAE i jest dobrowolny dla producentów.

Czy PIN różni się od VIN?

Rozumiem, wszystko powyżej wydaje się trochę zagmatwane i pomieszane. Otóż ​​tak właśnie dzieje się w przypadku kolizji krajowego systemu identyfikacji z międzynarodowym systemem wypełnionym międzynarodowymi producentami.

Każdy ma inne standardy, jurysdykcje i systemy, a kiedy trzeba to zrobić, aby system był zgodny ze wszystkimi innymi systemami, które sprzedają za granicą i starają się śledzić produkty, wszystko może być trochę owłosione.

Nie musisz się jednak zbytnio martwić o wszystkie szczegóły techniczne, akronimy i administracje. Długie i krótkie to jest to. Wystąpił problem z identyfikacją pojazdów terenowych na poziomie krajowym w Stanach Zjednoczonych.

Teraz, na szczęście, SAE international stworzyła system, który jest zgodny z amerykańską normą krajową ustanowioną przez NHSTA oraz międzynarodowymi standardami i systemami, w których producenci mogą brać udział.

Jaka jest więc prawdziwa różnica między numerem VIN a numerem PIN? Odpowiedź brzmi… prawie nic. Większość producentów używała własnych 17-cyfrowych kodów lub numerów VIN, po prostu NHSTA nie rozpoznawała międzynarodowych numerów VIN pojazdów terenowych.

Stosowany przez SAE system PIN zapewnia producentom pojazdów terenowych ustandaryzowany system nadawania 17-cyfrowego kodu PIN.

W ramach tego systemu SAE przypisze do swojego (SAE) PIN-u Światowy Kod Producenta, który zazwyczaj jest pierwszymi trzema cyframi międzynarodowego kodu producenta.

Tak więc wraz z przypisaniem wyznaczonej części kodu PIN, SAE zaoferuje produkt bazodanowy zawierający informacje dekodujące dla tego nowego systemu PIN, podobny do obecnie obowiązującego systemu VIN.

Trudno powiedzieć, ile firm faktycznie kupiło międzynarodowy system SAE, ponieważ jak powiedziałem wcześniej, jest to dobrowolne. Przypuszczam, że wielu „wielkich” producentów się zgodziło.

System PIN SAE został zaprojektowany tak, aby był zgodny z 17-cyfrowym systemem VIN. Spełnia wymagania normy ISO VIN stosowanej na arenie międzynarodowej i jest zgodne ze stanowiskiem NHSTA w sprawie nadawania numerów VIN.

Więc niezależnie od tego, czy Twój side-by-side ma numer VIN lub numer PIN, powinno być możliwe do odszyfrowania tak samo, jak VIN.

Istnieje również wielu różnych producentów, takich jak Polaris które posiadają własny system wyszukiwania VIN. Więc jeśli producent nie jest w międzynarodowym systemie SAE, może mieć własny system identyfikacji swoich produktów i pojazdów.

Gdzie znajduje się mój VIN/PIN?

Umieszczenie numeru VIN lub numeru PIN na stronie obok siebie może być różne dla każdej strony obok siebie. Producenci mają zwykle jedno lub dwa wyznaczone miejsca, na których umieszczają swoje numery VIN/PIN.

Możesz wyszukiwać w Internecie, za pośrednictwem różnych forów itp., gdzie ludzie znaleźli swoje numery VIN/PIN w tym konkretnym modelu. Zazwyczaj jednak numer VIN/PIN można znaleźć pod maską obok siebie lub na dolnej szynie ramy za lewą lub prawą tylną oponą.

Czasami numer VIN/PIN można wybić w innym miejscu, tak jak na desce rozdzielczej obok siebie, tak jak w niektórych samochodach, ale ponieważ każdy obok siebie jest inny i ma inne mocowania, pod maską lub na dolna szyna ramy za jedną z tylnych opon będzie najlepszym wyborem.

Zanim kiedykolwiek kupisz side-by-side, upewnij się, że wykonałeś należytą staranność w badaniu tego konkretnego modelu, aby wiedzieć, gdzie znajduje się numer VIN/PIN.

W ten sposób, kiedy patrzysz na model, możesz sprawdzić, czy producent ma własny system wyszukiwania VIN lub czy jest to za pośrednictwem SAE international, możesz przeszukać numer za pośrednictwem ich systemu i uzyskać informacje side-by-side.

Jeśli kupujesz swój produkt obok siebie od dealera, zwykle będą oni już mieć tego rodzaju informacje pod ręką i będą mogli od razu przekazać Ci wszystkie informacje o urządzeniu obok siebie i jego historii, aby nie pozostają żadne pytania lub wątpliwości dotyczące pojazdu.

Jeśli jest to prywatna sprzedaż od kogoś, znajdź VIN/PIN i przeszukaj go, aby mieć pewność, że nigdy nie chcesz kupować czegoś, co ma złą historię lub zostało skradzione.