Czy urządzenia obok siebie mają alternatory?

Większość pojazdów ATV obok siebie nie korzysta z alternatorów, zamiast tego mają „stojany”, które wykorzystują system ładowania oparty na magneto, który jest zintegrowany z kołem zamachowym pojazdu, co pomaga utrzymać ładowanie akumulatora.

Uwielbiamy jeździć i przeżywać przygody. Dlatego w pierwszej kolejności kupujemy te gigantyczne maszyny side-by-side. Uwielbiamy ścigać się po szlakach, w górę iw dół wydm oraz w głąb dołów błotnych.

Jeśli jest miejsce, do którego trudno dotrzeć, brudne, błotniste, mokre lub piaszczyste, szukamy tych miejsc, aby znaleźć dreszczyk przygody. Często kupujemy te bestialskie maszyny za czasami niebotyczne ceny, ale nie myślimy o tym, z czego je robimy.

Wtedy, gdy coś pójdzie nie tak z pojazdem, szybko wpadamy w szał i przeklinamy, że nie rozumiemy, dlaczego coś pod maską nie działa prawidłowo lub dlaczego cholerny akumulator nie pozostaje naładowany.

Większość osób, które znają silniki w samochodach, wie, czym jest alternator. Jeśli jednak nie jesteś mechanikiem ani nerdem od silników, pozwól mi szybko wyjaśnić, czym jest alternator i do czego służy.

Co to jest alternator?

Alternator to samochodowy system ładowania składający się z trzech głównych części: akumulatora, regulatora napięcia i alternatora.

Alternator współpracuje z akumulatorem pojazdu, generując energię dla wszystkich elementów elektrycznych pojazdu. Oznacza to, że alternator jest odpowiedzialny za dostarczanie energii elektrycznej do reflektorów, tylnych świateł, oświetlenia wnętrza i tablicy przyrządów wewnątrz samochodu.

Alternator bierze swoją nazwę od terminu prąd przemienny (AC). Zwykle ten element maszyny jest napędzany wałem korbowym, który pomaga przekształcić ruch w górę i w dół tłoków silnika w ruch kołowy.

Wszystko to jest połączone z paskiem serpentynowym, który pomaga utrzymać ruch alternatora i płynu tłokowego oraz wytwarza prąd przemienny.

AC i DC (prąd stały) to definicje, które będą musiały być tutaj nieco bardziej zrozumiałe, aby zrozumieć, dlaczego UTV nie mają alternatorów i co to oznacza dla akumulatora pojazdu.

Typowy generator wytwarza prąd stały (DC), który płynie w jednym kierunku, podczas gdy prąd przemienny to prąd, który może okresowo zmieniać kierunki. Prąd zmienny jest lepszy niż prąd stały, ponieważ bardziej efektywnie wytwarza wyższe napięcie, co jest obecnie potrzebne w naszych samochodach.

Jednak ponieważ akumulator pojazdu nie może wytwarzać prądu przemiennego, tylko prąd stały, pojawiła się potrzeba alternatora.

Dlatego wyjściowa moc alternatora jest zasilana przez diody, które następnie przekształcają prąd przemienny na prąd stały, dzięki czemu może być używany przez akumulator.

To wszystko jest w porządku i elegancko, widzimy, że alternatory pomagają generować więcej energii, a następnie zamieniają ją na prąd stały w celu zasilania/ładowania akumulatora, ale co dzieje się z pojazdami takimi jak side-by-side, które nie mają alternatorów?

Cóż, podczas gdy twój side-by-side nie ma alternatora, ma stojan. Stojan jest głównym elementem silnika generującym moc. Istnieją uzwojenia stojana lub cewki drutu, które otaczają stały żelazny rdzeń, który tworzy stojan.

Stojan jest stacjonarną częścią układu obrotowego. Energia przepływa przez stojan do lub z wirującego elementu systemu.

W silniku elektrycznym stojan zapewnia wirujące pole magnetyczne, które napędza obracającą się zworę; w generatorze stojan zamienia wirujące pole magnetyczne na prąd elektryczny. Robią to za pomocą magnesów, które omówimy później.

Teraz wszystko to może wydawać się paczką technicznej bzdury, ale chodzi o to, że stojan generuje, a następnie utrzymuje ładunek, aby zasilić wszystko, co jest aktualnie uruchomione, i nic więcej.

Gdzie alternator jest przeznaczony do ładowania do akumulatora i utrzymywania go naładowanym. Dlatego często po długim okresie nieużywania urządzenia obok siebie może się okazać, że bateria jest rozładowana.

Alternatory mogą pomóc w naładowaniu akumulatora, jednak stojany po prostu utrzymują aktualny poziom naładowania akumulatora.

Dlaczego nie ma alternatorów?

Możesz więc zapytać: „Matt, dlaczego, jeśli udowodniono, że alternatory są tak przydatne i bardziej wydajne, dlaczego większość UTV ich nie ma?”

Cóż, to dobre pytanie, a odpowiedź jest dość prosta. Natura. Aby alternator działał, potrzebuje stałego przepływu powietrza, aby je schłodzić.

Jednak ze względu na przygodową naturę side-by-side jest to trochę trudne do zdobycia. Większość alternatorów nie jest w stanie poradzić sobie z ilością wody, błota, piasku i innych zanieczyszczeń napotykanych przez UTV, co czyni je bezużytecznymi dla pojazdu.

Tak więc z powodu gruzu, z którym stale stykają się nasze pojazdy, alternatorów po prostu nie można umieścić obok siebie. Teraz są przypadki, w których można założyć alternator zewnętrzny do swojego pojazdu, ale to zupełnie inny temat na inny dzień.

Magneto steruje moim Side-by-Side?

„Więc, Matt, mówisz, że Magneto kontroluje moje ramię w ramię?” Tak tak jestem! Cóż, do pewnego stopnia. Niestety Magneto nie wyskoczy z maski twojego boku i poprosi cię o pokonanie X-Men.

Jednak wiele pojazdów obok siebie, a także pojazdów ATV, korzysta z „magnetycznego” systemu ładowania akumulatora pojazdu.

System ładowania oparty na magneto to w zasadzie magnesy, które zostały wbudowane w zespół koła zamachowego, aby pomóc w ładowaniu akumulatora pojazdu.

Zespół koła zamachowego jest przymocowany do końca „magnes/mag” wału korbowego silnika. Gdy wał korbowy się obraca, magnesy te przechodzą przez zwoje drutów, zwane też stojanami, o których była mowa wcześniej.

Tak więc magnesy przymocowane do wału korbowego obracają się wokół zwoju przewodów (stojanów) i w ten sposób generują energię dla pojazdu.

Wszystko działa dokładnie tak samo, jak w samochodzie z alternatorem, z wyjątkiem faktu, że generujemy mniej energii niż gdybyśmy korzystali z alternatora, i że energia nie jest wykorzystywana do ładowania samego akumulatora, tak jak w przypadku alternator.

To żyje! Jak utrzymać baterię przy życiu?

Ponieważ bateria nie będzie się stale ładować, gdy jest bezczynna, ze względu na brak alternatora, co możesz zrobić, aby utrzymać baterię przy życiu i najwyższą wydajność?

Oto kilka pomocnych sztuczek, które zdobyłem po drodze, z których pierwszy to…

Bądź świadomy zużycia energii

Ponieważ prawie każdy UTV ma typ ładowania stojana, akumulator nie jest ładowany zbyt dobrze w niskich stanach bezczynności. Zazwyczaj takie pojazdy mają około 30 do 40 amperów.

Po zsumowaniu mocy potrzebnej do uruchomienia ECU pojazdu, radia, pompy paliwa i być może 20-calowego paska świetlnego, zużyłeś prawie wszystkie swoje wzmacniacze, około 27 z 30.

Więc możesz pomyśleć, że masz jasną rację? Posiadanie dodatkowych 3 wzmacniaczy do zabawy.

Cóż, nie dokładnie, te 30 amperów jest generowanych tylko przy wysokich obrotach, powiedzmy około 3000-4000 obrotów na minutę. Więc kiedy twój pojazd jest na biegu jałowym, nie wytwarza tylu amperów, co oznacza, że ​​nie masz maksymalnie 30 amperów.

Więc kiedy nie działasz przy tych wyższych obrotach, musisz być świadomy ilości zużywanej energii elektrycznej, która w tym momencie pochodzi bezpośrednio z baterii.

Konserwacja baterii

Jak każdy dobry właściciel pojazdu wie, konserwacja jest kluczem do szczęśliwego, trwałego i kochającego pojazdu. Zawsze dostajesz to, co włożyłeś, jeśli chodzi o konserwację pojazdu, zwłaszcza obok siebie.

Kupując baterię do swojego side-by-side, upewnij się, że jest dobrej i trwałej jakości. Ostatnią rzeczą, której będziesz chcieć, jest zużyta bateria, która psuje jazdę.

Podczas gdy większość dzisiejszych akumulatorów to AGM i nie wymaga konserwacji z boku, zwykle mówi się tylko o poziomie płynów w akumulatorze. Należy przeprowadzać regularne kontrole złączy i upewnić się, że bateria jest poddawana konserwacji, gdy nie jest używana.

Warto również wiedzieć, że bateria samoczynnie rozładowuje się w tempie 4-6% co 30 dni. Jeśli więc wiesz, że Twój pojazd będzie przez chwilę siedział, podejmij najlepsze środki ostrożności, aby zapewnić ciągłą i zdrową żywotność baterii.