Czy trudno naciągnąć łuki bloczkowe?

Jeśli dopiero zaczynasz uprawiać łucznictwo, możesz czuć się przytłoczony wyborem łuków, które masz. Czy powinieneś wybrać łuk, łuk refleksyjny czy bloczkowy? Jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę, będzie trudność w pociągnięciu za sznurek, ponieważ jeśli nie możesz odciągnąć sznurka, nie możesz dobrze strzelać.

Łuki bloczkowe są początkowo tak samo trudne do naciągnięcia jak inne łuki; jednak będziesz musiał naciągnąć łuk tylko przez kilka chwil, co ułatwi trzymanie go przez dłuższy czas. Będzie to zależało od ustawionej wagi łuku, z którego strzelasz.

Ale to nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Łuk bloczkowy jest znacznie bardziej skomplikowany niż inne, bardziej tradycyjne rodzaje łuków.

Jeśli próbujesz zaimponować swoim przyjaciołom na strzelnicy łuczniczej, wybierając łuk bloczkowy z dużą siłą, szanse są takie, że szybko doznasz kontuzji i, co najmniej, kiepski wskaźnik celności.

Aby upewnić się, że nie staniesz się pośmiewiskiem na strzelnicy, czytaj dalej, aby zrozumieć, co sprawia, że ​​naciąg na łuku bloczkowym jest inny.

Naciąganie cięciwy łuku bloczkowego

Wcześniej wspomniałem o funtach. Dzieje się tak, ponieważ siła naciągu lub siła potrzebna do naciągnięcia cięciwy na łuku jest zwykle mierzona w funtach.

Nie daj się jednak zwieść. Funty na łuku niekoniecznie są równe 25-funtowym hantlom, które podnosisz na siłowni. Musisz osobiście przetestować jedną, aby mieć pewność, że wybierasz odpowiednią dla siebie wagę.

Łuk bloczkowy to zmodernizowane podejście do ulubionej broni Robin Hooda, wykorzystujące System koła pasowego który pomaga łucznikowi w naciągnięciu cięciwy łuku.

Ten system krążków zwykle składa się z jednej lub więcej owalnych krzywek, wokół których porusza się struna i wytwarza większe napięcie, które przełoży się na energię niezbędną do napędzania strzały do ​​przodu.

Czytać  Czy kajak może tonąć? Przewodnik bezpieczeństwa kajaków

Ten owalny kształt również umożliwia odpuszczenie pod koniec ciągnięcia, ułatwiając łucznikowi stanie i skupienie się, gdy dostosowuje swój cel, aby trafić w cel.

Zmodernizowany system łuku bloczkowego ułatwia również sprawdzenie, kiedy naciągnąłeś cięciwę do pełnego zakresu. Krążki zatrzymają cięciwę na pewnej długości, co stanie się bardzo oczywiste dla łucznika, gdy w nią uderzy.

Jak naciąg łuku bloczkowego wypada w porównaniu z innymi?

Mówiliśmy o systemie bloczków na łuku bloczkowym. Ale czy to naprawdę ułatwia łucznikowi pociągnięcie cięciwy w porównaniu z innymi rodzajami łuków?

Znowu to zależy. Chociaż naciąg niekoniecznie musi być początkowo łatwiejszy, wypuszczenie zapewniane przez krzywki łuku bloczkowego ułatwia dłuższe korzystanie z łuku.

Na przykład możesz kupić 50-funtowy łuk klasyczny i 50-funtowy łuk bloczkowy. Będzie cię to kosztować tyle samo natychmiastowego wysiłku pociągnąć za sznurek, ale punkt kulminacyjny wysiłku dzieje się w różnym czasie.

W przypadku łuku refleksyjnego lub długiego szczytem wysiłku jest maksymalne naciągnięcie, gdy łucznik przygotowuje się do wypuszczenia strzały w kierunku celu.

Jednak w przypadku łuku bloczkowego szczyt wysiłku następuje w połowie naciągu i zanim łucznik całkowicie naciągnie cięciwę, może odczuwać znacznie mniejszą siłę naciągu. Jeśli ma 75% zwolnienia, teraz trzyma tylko 12,5 funta.

Czy łuk bloczkowy jest najlepszym łukiem dla początkujących?

Podobnie jak w przypadku innych zadawanych przez nas pytań dotyczących łuków, odpowiedź na pytanie, czy łuk bloczkowy jest najlepszym łukiem dla początkujących, zależy w dużej mierze. Fanatycy łucznictwa udzielili różnych odpowiedzi, ale zasadniczo istnieją dwa obozy myśli.

Ponieważ naprężenie cięciwy zależy wyłącznie od łucznika, łuki refleksyjne i długie wymagają większej siły, aby utrzymać maksymalną długość naciągu.

Tak więc, jeśli szukasz ćwiczeń wzmacniających mięśnie ramion i górnej części pleców i nie zależy Ci zbytnio na celności strzałów, najlepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie od łuku refleksyjnego lub łuku długiego.

Czytać  Czy parasailing jest bezpieczny? (ze statystykami bezpieczeństwa)

Jeśli masz być oceniany przez siebie lub innych za celność, prawdopodobnie najlepszym wyborem będzie łuk bloczkowy. Twoja celność jest prawie gwarantowana, że ​​będzie większa ze względu na złagodzone obciążenie, które w przeciwnym razie odwróciłoby twoją uwagę od możliwości wysłania strzały w dziesiątkę.

Łuk bloczkowy jest również lepszym wyborem dla początkujących, którzy szukają dużej mocy za swoim strzałem.

Tradycyjne łuki, takie jak łuk długi i łuk refleksyjny, często tracą dużo energii między wypuszczeniem cięciwy a wystrzeleniem strzały. Dystrybucja energii w łuku bloczkowym jest znacznie bardziej wydajna, osiągając nawet 87 do 89 procent w łukach z wyższej półki.

Oznacza to, że początkujący łucznicy będą mogli mniej martwić się o wytworzenie wystarczającej mocy, aby strzała dotarła do celu, a bardziej o cel.

Jak wybrać najlepszą wagę do łuku bloczkowego?

Wybór odpowiedniego ciężaru do łuku bloczkowego może być trudny. Jak wspomniano, bicie nie całkiem przekłada się na normalną wagę, a mięśnie używane do naciągania sznurka są często znacznie bardziej słabo rozwinięte niż te używane w innych ćwiczeniach związanych z podnoszeniem ciężarów.

Na szczęście istnieje kilka pomocnych wskazówek, które pomogą Ci zdecydować, kiedy możesz zbytnio zmniejszyć wagę, a wiele z nich ma związek z Formularz.

Jest wiele rzeczy, które układają się w odpowiednią formę dla łucznika, ale jedną z najważniejszych jest rozmieszczenie ramion.

Wielu doświadczonych łuczników tak radzi Twoje ramiona powinny znajdować się na tej samej wysokości co nos jak pociągasz za sznurek.

Jeśli okaże się, że nie jesteś w stanie utrzymać łuku prosto i trzymać ręce na tej wysokości, prawdopodobnie ciągniesz więcej ciężaru, niż jesteś w stanie utrzymać. Ciągnięcie w dół w kierunku stóp i mierzenie wyżej to znak, że siła naciągu jest zbyt duża.

Jedną z oczywistych oznak braku równowagi między siłą łucznika a siłą naciągu jest drżenie ramion. Nawet jeśli łucznik może naciągnąć cięciwę zachowując odpowiednią formę, jeśli zacznie się trząść, próbując utrzymać pełną długość naciągu, prawdopodobnie będzie to dla niego za dużo funtów.

Czytać  Uwolnienie łucznictwa kontra palce: co jest najdokładniejsze?

Oprócz formy, ciężary można również oceniać pod kątem dokładności. Blisko rozmieszczone skupiska strzał na celu zwykle oznaczają, że łucznik czuje się komfortowo z ciężarem swojego łuku i może dłużej skupiać się na celu.

Sporadyczne, niesklejone strzały mogą oznaczać, że łucznik musi zejść o około 10 funtów.

Shootingtime.com stanowi również dobre odniesienie do średnich wag remisu w zależności od wieku:

  • Mniejsze dzieci (45-65 funtów) = 10-20 funtów
  • Dzieci (65-95 funtów) = 20-35 funtów
  • Kobiety i chłopcy (95-125 funtów) = 35-45 funtów
  • Większe kobiety i chłopcy (125-145 funtów) = 45-55 funtów
  • Mężczyźni (145-175 funtów) = 55-65 funtów
  • muskularni mężczyźni = 60-70 funtów
  • Muskularni barbarzyńcy = 70-100 funtów

Pamiętaj jednak, że są to tylko wartości średnie i przed zakupem powinieneś sprawdzić wagę łuku, aby upewnić się, że jest dla Ciebie odpowiedni.