Czy trudno jeździć skuterami śnieżnymi?

Po raz pierwszy będziesz jeździł skuterem śnieżnym. Być może dostałeś sanki w prezencie lub wypożyczyłeś je, aby jeździć z kumplami. Tak czy inaczej, Twoim jedynym doświadczeniem związanym z pojazdami jest prowadzenie samochodów osobowych lub ciężarowych. Czy będziesz miał trudności z obsługą skutera śnieżnego? Czy trudno jest jeździć?

Podobnie jak robienie czegoś nowego po raz pierwszy, jazda skuterem śnieżnym nie będzie łatwa, ale nie jest też zbyt trudna. Bez zmiany biegów i przycisku stop, którego możesz używać w dowolnym momencie, gdy sprawy stają się ryzykowne, gdy poznasz podstawowe części swojego skutera śnieżnego, szybko poczujesz się komfortowo z jego obsługą.

Pozwól, aby ten artykuł działał jako skuter śnieżny 101 lub przynajmniej solidne wprowadzenie do tematu. W dalszej części omówimy części skutera śnieżnego i sposób prowadzenia sań. Podzielimy się nawet niektórymi z naszych najlepszych wskazówek dotyczących bezpiecznych i udanych doświadczeń na skuterach śnieżnych. Nie będziesz chciał tego przegapić!

Części skutera śnieżnego

Zanim zaczniesz prowadzić skuter śnieżny, musisz poznać wszystkie części pojazdu. Możesz, ale nie musisz, używać ich wszystkich podczas pierwszych kilku przejażdżek, ale pamiętaj, które z nich przyniosą Ci korzyści.

Oto podstawowy schemat skutera śnieżnego dzięki uprzejmości Polaris Snowmobiles. Diagram pokazuje w sumie 12 części sań, więc oto wyjaśnienie każdej z tych części.

 1. Ogon: Podobnie jak w samochodzie lub ciężarówce, tylne światło skutera śnieżnego służy do oświetlania tego, co znajduje się za Tobą. Skutery śnieżne mają zwykle jedno tylne światło.
 2. Siedziba: To tutaj siadasz na skuterze śnieżnym. Niektóre modele sanek mają schowek pod siedzeniem na dodatkowy sprzęt, przekąski i napoje.
 3. Kierownica: To jest to, co trzymasz, aby prowadzić skuter śnieżny, z dwiema kierownicami w standardzie.
 4. Przednia szyba: Przednia szyba Twojego skutera śnieżnego chroni Cię przed wiatrem, śniegiem i innymi warunkami pogodowymi.
 5. Reflektor: Reflektor znajduje się pod przednią szybą i emituje światło przed Tobą podczas mroku i śniegu.
 6. Kaptur: Maska Twojego skutera śnieżnego mieści w sobie silnik.
 7. Przedni zderzak: Twój skuter śnieżny jest również wyposażony w duży zderzak, który zapobiega uszkodzeniu sań w przypadku zderzenia z kimś lub z czymś.
 8. Narty: Dwie narty umożliwiają płynną jazdę skuterem śnieżnym po śniegu. Narty mogą się z czasem zużywać, o czym pisaliśmy na tym blogu.
 9. Ramię wleczone: Wahacz wleczony jest częścią układu zawieszenia skutera śnieżnego. Ramię mocuje się między punktem obrotu a osią.
 10. Ścieżka: Tylne gąsienice nieustannie się obracają, zapewniając płynną jazdę. Dzisiejsze utwory są często kompozytowe z kevlaru.
 11. Zatrzaski siedzeń: Te zatrzaski utrzymują siedzisko zamknięte, jeśli można go używać do przechowywania, zapewniając, że siedzenie nie będzie próbowało otworzyć się, gdy zbliżasz się do dużych prędkości.
 12. Klapa śnieżna: Znany również jako chlapacz, fartuch śnieżny zapobiega dostawaniu się śniegu pod tylną część pojazdu i zaklinowaniu się w znajdujących się tam elementach.

Warto też przyjrzeć się bliżej desce rozdzielczej swojego skutera śnieżnego. Oto kolejny schemat deski rozdzielczej, tym razem z Safe Riders Safety Awareness. Diagram przedstawia sześć kluczowych części pulpitu nawigacyjnego. Porozmawiajmy teraz więcej o każdej z tych części.

 1. Blokada hamulca postojowego: Blokada hamulca postojowego chwyta tylne hamulce, blokując je na miejscu.
 2. Dźwignia hamulca: Dźwignia hamulca na kierownicy umożliwia szybkie i nagłe zatrzymanie skutera śnieżnego w razie potrzeby.
 3. Chwyty kierownicy: Te uchwyty na obu kierownicach zapewniają wygodę podczas obsługi skutera śnieżnego.
 4. Ogrzewacze do rąk/kciuków: Jest to kolejna funkcja, która ma wydłużyć jazdę, ponieważ ocieplacze utrzymują Twoje ręce w cieple.
 5. Wyłącznik silnika: Jeden z najważniejszych elementów deski rozdzielczej, czerwony przycisk znany jako wyłącznik silnika, zatrzymuje skuter w momencie jego naciśnięcia.
 6. Przepustnica: Aby zwiększyć moc silnika skutera śnieżnego, należy nacisnąć przepustnicę po drugiej stronie kierownicy.

Jak obsługiwać skuter śnieżny

Teraz, gdy znasz już podstawy skutera śnieżnego, powinieneś zapisać się na kurs instruktażowy oraz kurs bezpieczeństwa, aby upewnić się, że jesteś zdatny do jazdy. Dopiero wtedy powinieneś zacząć jeździć skuterem śnieżnym.

Oto, co musisz zrobić, aby podnieść i potoczyć sanki.

Niech skuter śnieżny się rozgrzeje

Nie uruchamiasz samochodu w mroźny zimowy poranek, wskakujesz od razu i spodziewasz się, że pojedziesz, prawda? Nie, oczywiście nie. Zamiast tego pozwalasz, aby pojazd nagrzewał się przez kilka minut. To samo jest zalecane dla twojego skutera śnieżnego. Na biegu jałowym w ten sposób dajesz szansę na rozgrzanie wszystkich elementów sanek, a zwłaszcza silnika.

Po uruchomieniu zapłonu ustaw skuter śnieżny w pozycji neutralnej. Najlepiej, jeśli stoisz na równym terenie, a nie na wzniesieniu lub zjeździe. Trzymaj ssanie zamknięte, gdy skuter śnieżny pracuje na biegu jałowym, a następnie spróbuj uruchomić silnik. Może nie przewrócić się natychmiast, jeśli nadal jest zimne. Po ćwierćobrocie przepustnicy silnik powinien być gotowy do pracy. Upewnij się, że ponownie otworzyłeś ssanie przed startem.

Ustaw się we właściwy sposób

Prowadzenie skutera śnieżnego wymaga dużej ilości mięśni, ale to nie znaczy, że od samego początku musisz czuć się niekomfortowo. Usiądź na skuterze śnieżnym w taki sposób, aby stopy znajdowały się po obu stronach szyn. Połóż ręce w pobliżu przepustnicy, ale chwytając za jeden z uchwytów.

Naucz się obracać

Kiedy chcesz skręcić na skuterze śnieżnym, oprzyj ciało, aby ciężar rozłożył się na tę stronę skutera.

Wzgórza wznoszące się i opadające

Za każdym razem, gdy wjeżdżasz na skuter śnieżny, istnieje duże ryzyko przewrócenia się i przewrócenia. Kiedy wjedziesz na wzgórze, przesuń ciężar ciała do tyłu, tak aby był skierowany do tyłu siedzenia. Ustaw jedną nogę tak, aby kolano znajdowało się bliżej siedziska, a stopa znajdowała się tuż nad barierką boczną. Ta pozycja pozwala w razie potrzeby przejąć kontrolę w mgnieniu oka.

Następnie, gdy wjeżdżasz na wzgórze, przesuwaj ciężar ciała do przodu zamiast do tyłu. Ty również chcesz poruszać stopami, które znajdują się bardziej w górnej części bocznych szyn.

Jeśli jesteś na zboczu, zmień ciało tak, aby goleń i kolano znajdowały się w pobliżu barierki bocznej.

Wskazówki dotyczące prowadzenia skutera śnieżnego

Znasz już podstawy, ale pomyśleliśmy, że podsumujemy jeszcze kilka przydatnych wskazówek, o których należy pamiętać podczas obsługi skutera śnieżnego dzisiaj i, miejmy nadzieję, o wielu innych przypadkach w przyszłości!

Nie bój się przepustnicy

Jako początkujący masz skłonność do powolnej jazdy. Może ci się to wydawać ostrożne, ale może też być niebezpieczne.

Jak już wcześniej pisaliśmy na tym blogu, jeśli jedziesz skuterem śnieżnym wolniej niż wszyscy inni w twojej grupie lub klasie, ktoś na pewno cię uderzy. Ryzyko to wzrasta, jeśli jedziesz z grupą początkujących, ponieważ mają oni niewielkie umiejętności i doświadczenie w posługiwaniu się skuterem śnieżnym.

Trzymaj się rozsądnej prędkości i nie bój się przyspieszać przez przepustnicę. Czasami będziesz musiał to zrobić, ponieważ dodatkowa moc silnika może wystarczyć, aby pokonać wzgórze. W innych przypadkach musisz nacisnąć przepustnicę, aby uzyskać duży przypływ mocy, a w jeszcze innych sytuacjach możesz trzepotać przepustnicą, aby zapewnić wystarczającą ilość energii do poruszania się po szlaku.

Jeśli zboczysz z kursu, co zdarza się jako początkujący, mocne dławienie podczas zbliżania się do puchu ułatwi powrót na tor.

Gdy jesteś niedoświadczonym kierowcą skutera śnieżnego, strasznie jest jechać szybko i z dużą mocą, ale pamiętaj, że to Ty kontrolujesz. Bądź pewny siebie, a wkrótce zapoznasz się z przepustnicą.

Upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt

Noszenie niewłaściwego sprzętu sprawi, że Twoje ręce i ciało będą zimne szybciej. Możesz stać się zdrętwiały, co może sprawić, że będziesz bardziej podatny na awarie. Nawet jeśli nie jesteś pewien, czy lubisz jeździć na skuterach śnieżnych jako hobby, nie rezygnuj ze sprzętu. Wynajmij, jeśli musisz. Wybieraj konkretnie sprzęt do skuterów śnieżnych, a nie zimowe ubrania i buty. To nie wystarczy.

Jeździć w grupach

Jako nowicjusz absolutnie nie powinieneś sam jeździć na skuterze śnieżnym. Jesteś zbyt ryzykowny. Możesz się zgubić, przewrócić skuter śnieżny i utknąć na mieliźnie albo ulec wypadkowi, a w pobliżu nie będzie nikogo, kto mógłby ci pomóc.

Niezależnie od tego, czy wyruszasz z klasą, czy z kilkoma przyjaciółmi, zawsze trzymaj się ludzi podczas jazdy skuterem śnieżnym. Jeśli zdecydujesz się jeździć z przyjaciółmi, powinni oni być mniej więcej na tym samym poziomie umiejętności, co Ty, w przeciwnym razie będą jeździć wokół ciebie dosłownie w kółko.

Nie oczekuj doskonałości

Być może oglądałeś kilka filmów na YouTube o skuterach śnieżnych, które sprawiają, że wygląda to na łatwe, ale jazda skuterem wymaga nauki. Z tego powodu najprawdopodobniej nie będziesz mistrzem wszystkich rzeczy na skuterach śnieżnych, gdy po raz pierwszy jeździsz na sankach.

Złagodzić swoje oczekiwania, aby były realistyczne. Jeśli pozostaniesz przy jeździe na skuterach śnieżnych, możesz w końcu rozwinąć swoje umiejętności i bez wysiłku wykonywać fajne sztuczki.

Unikaj prób popisywania się

Mówiąc o sztuczkach, to nie jest odpowiedni czas. Jeśli nie czujesz się pewnie na sankach na równym podłożu, manewrowanie skuterem śnieżnym w celu skoku prawie na pewno zakończy się katastrofą. Później zawsze jest kolejna szansa na akrobacje.

Posłuchaj swojego instruktora

Twój instruktor skuterów śnieżnych ma kwalifikacje i doświadczenie, dwie rzeczy, których ci brakuje. Nawet jeśli ich decyzje mogą nie być dla ciebie jasne, słuchaj ich poleceń. Wiedzą, co robią i chcą ci tę wiedzę przekazać. Jeśli chcesz się uczyć, pochłoniesz więcej informacji.

Końcowe przemyślenia

Skutery śnieżne nie są trudne w prowadzeniu, ale będziesz musiał poświęcić się nauce części skutera, a także technik niezbędnych do osiągnięcia doskonałości. Ten artykuł powinien być świetnym punktem wyjścia. Powodzenia i baw się dobrze!