Czy Super Glue jest OK na żyłce?

Super klej jest powszechnie nakładany na żyłkę w celu wzmocnienia węzłów. Wielu robi to bez zastanowienia, co może skłonić cię do zastanowienia się, czy jest to słuszne, czy robisz to tylko dlatego, że widziałeś, jak robi to twój dziadek podczas ostatniej wyprawy wędkarskiej.

Czy super klej jest w porządku na żyłce? Tak, użycie super kleju na żyłce powinno być w porządku i nie wpłynie to negatywnie na wytrzymałość węzła. Jeśli martwisz się, czy super klej jest bezpieczny dla środowiska, nie powinien wpływać na samą wodę ani na ryby; jest bezpieczny dla środowiska i nie powinien niczego zaszkodzić.

Warto poeksperymentować z różnymi rodzajami węzłów w swojej żyłce, które mogą wzmocnić linkę bez użycia superkleju. Ponadto mogą istnieć inne opcje oprócz super kleju, jeśli uważasz, że klej jest zbyt brudny i lepki.

Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji na temat używania super kleju na żyłce!

Czy super klej wpływa na wytrzymałość węzła na linii?

Najważniejszą kwestią, gdy myślisz o superkleju, jest to, czy ma on jakikolwiek wpływ na siłę twojego węzła, a tym samym na zdolność żyłki do wykonywania swojej pracy – zahacz tę dużą rybę bez zerwania!

 • Dodaje do integralności węzła: Superglue służy tylko do wzmocnienia wytrzymałości węzła.
 • To jak podwójne lub potrójne zawiązanie linki: Używanie superglue faktycznie działa tak, jakbyś dodawał więcej węzłów do swojej linii. Jeśli nie chcesz używać superkleju, możesz uzyskać podobny efekt, dodając dodatkowe sęki.

Super klej na pewno nie odbierze nic z możliwości funkcjonowania Twojej linii. Nie ma niebezpieczeństwa zerwania żyłki z powodu kleju. Jeśli już, to dodaje siły i może pomóc Twojej żyłce, gdy holujesz ten wielki chwyt!

Rodzaje super kleju

Jakie są rodzaje super kleju, które mogą zaspokoić Twoje potrzeby?

 • UV Węzeł Sense – utwardza ​​się w kilka sekund pod wpływem promieni słonecznych, więc może to być świetna opcja szybkoschnąca. Pozostaje również miękki i giętki, dzięki czemu nie będzie czuć się jak kamień na końcu linki.
 • Zap-A-Gap – ten klej jest popularny wśród rybaków, ponieważ jest bardzo wszechstronny.
 • Żel Loctite – ten żel jest dość elastyczny i może być łatwiejszy w pracy i aplikacji niż inne super kleje.
 • Szalony Klej – Dobrym, staromodnym klejem Crazy Glue może być świetna opcja. Jest dostarczany z aplikatorem w postaci pędzelka i może być łatwy w użyciu i nakładaniu, gdy jesteś na wodzie.
Czytać  Czy możesz używać WD-40 na kołowrotku?

Istnieje kilka różnych rodzajów kleju, które spełnią Twoje potrzeby. Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że powinien zawierać cyjanoakrylany, co oznacza, że ​​schnie szybko i mocno. Naprawdę nie możesz się pomylić z żadnym z tych na powyższej liście!

Jakie węzły potrzebują super kleju?

Jakie rodzaje węzłów należy skleić? Możesz skleić dowolny węzeł, ale w rzeczywistości niektóre węzły są tak mocne i bezpieczne, że klej nie pomoże i nie jest potrzebny.

Prawdopodobnie nie musisz kleić tego typu węzłów:

 • Węzły krwi – ten węzeł służy do łączenia ze sobą dwóch linek i w takim przypadku nie zaleca się używania superkleju.
 • Podwójne węzły chirurgiczne – podobnie jak powyżej, służy do łączenia dwóch węzłów razem, a właściwie warto rozważyć smarowanie tych linii, a nie ich sklejanie.
 • Bimini Twist – ten węzeł faktycznie tworzy pętlę i chcesz, aby ta pętla była nasmarowana, a nie twarda.

Natomiast dobrym pomysłem jest sklejenie tego typu węzłów, aby zapewnić im dodatkowe wsparcie:

 • Węzeł do paznokci – z tym węzłem chcesz na stałe połączyć linkę muchową z przyponem, a klej pomoże wzmocnić ten węzeł.
 • Albright Knot – ten węzeł służy do łączenia ze sobą dwóch różnych rodzajów żyłek wędkarskich. Ponieważ mają różną średnicę, klej pomógłby wzmocnić ten węzeł.

Będziesz chciał zbadać rodzaje węzłów, które zamierzasz super skleić. Niektóre są świetnymi kandydatami na klej, a inne nie są tak dobrymi kandydatami. Oto książka o Amazonie, która byłaby dobrym punktem wyjścia do różnych rodzajów węzłów rybackich: Kieszonkowy przewodnik po węzłach wędkarskich

Obawy środowiskowe związane z używaniem Super Glue na żyłce wędkarskiej

Zdecydowaliśmy, że nie wpłynie to na jakość twojego węzła lub żyłki, a zatem możesz nie być w stanie obwiniać dnia bez powodzenia łowienia na super kleju. Czy jednak stosowanie superkleju jest bezpieczne dla środowiska? Czy wpłynie to na jakość wody i czy wpłynie na inne ryby i życie morskie w wodzie?

Czytać  Czy łowienie na żywą przynętę jest okrutne?

Całkowicie bezpiecznie jest używać super kleju wewnątrz akwarium do naprawy potłuczonego szkła i potłuczonych roślin akwariowych. Co więcej, po pozostawieniu super kleju do wyschnięcia na kilka minut, woda może faktycznie przyspieszyć proces suszenia.

Możesz spać spokojnie – użycie super kleju na linii nie zaszkodzi środowisku! Jeśli jest wystarczająco bezpieczny do stosowania w małym akwarium, z pewnością jest wystarczająco bezpieczny do stosowania w dużym zbiorniku wodnym!

Czy profesjonalni rybacy używają Super Glue na żyłce wędkarskiej?

W razie wątpliwości zwróć się do profesjonalistów. W końcu nic nie przebije doświadczenia. Wśród profesjonalnych rybaków panuje powszechny trend – pokrywają węzły odrobiną kleju. Jeśli profesjonaliści używają super kleju, aby im pomóc, nie powinieneś się tego bać!

Alternatywa dla Super Glue: Aquaseal

Czy nadal nie sprzedajesz za pomocą super kleju? Czego jeszcze możesz użyć? Wypróbuj Aquaseal jako alternatywę dla super kleju. Aquaseal doskonale nadaje się do uszczelniania przecieki, więc możesz już mieć trochę w swojej łodzi, a to również zadziała, aby wzmocnić twoje węzły.

Największą wadą używania Aquaseal jest to, że schnięcie trwa znacznie dłużej niż przy użyciu superkleju. Super klej powinien być Choice A, ale Aquaseal może działać w mgnieniu oka jako zapas, a wysycha czysto i elastycznie!

Przechowywanie Super Glue

Aby jak najlepiej wykorzystać super klej, nie przechowuj go na łodzi. Upewnij się, że zawsze szczelnie zakładasz zatyczkę, wokół uszczelki nie ma żadnych pozostałości i przechowuj ją w chłodnym, suchym miejscu, z dala od słońca i ciepła.

Kiedy już zdasz sobie sprawę, jak łatwe i skuteczne jest użycie superkleju na swojej żyłce, nie będziesz chciał po niego sięgać tylko po to, aby wyschł i nie nadawał się do użytku!

Czy Super Glue nie jest bałaganiarski?

Czy właśnie skleiłeś palce? Zastanawiasz się, jak usunąć tę lepką substancję z rąk? Wiele z tych klejów jest dostarczanych z pędzlami lub możesz od razu wycisnąć butelkę bez dotykania kleju, więc nie powinno być tak bałaganu, jak mogłoby się wydawać.

Czytać  Czy rybacy są sportowcami?

Oto kilka filmów dostępnych na YouTube, które mogą pomóc Ci wyobrazić sobie, jak nakładać super klej na żyłkę wędkarską.

Chociaż powyższe filmy na YouTube mogą być użyte jako narzędzie, które pomoże Ci zobaczyć, jak nałożyć super klej na żyłkę wędkarską, możesz również zmyć ją z rąk, jeśli zrobisz bałagan. Jeśli mycie wodą z mydłem nie rozwiąże kleju, spróbuj najpierw nałożyć zmywacz do paznokci, a następnie go odkleić.

Czy Super Glue jest bezpieczny dla Twojej żyłki?

Śmiało i używaj super kleju z czystym umysłem! Super klej nie zaszkodzi rybom, nie zaszkodzi wodzie, w której znajdują się ryby, i posłuży jedynie do wzmocnienia żyłki wędkarskiej. Używanie super kleju może wzmocnić twoją żyłkę i pomoże tylko w dążeniu do największego połowu!