Czy spray na niedźwiedzie naprawdę działa? Jak z niego korzystać podczas wędrówki z plecakiem

Wszyscy wędrowcy muszą zaakceptować fakt, że podczas spędzania czasu na łonie natury istnieje ryzyko napotkania dzikiej przyrody. Zwykle oglądanie takich rzeczy jak jelenie, jeżozwierz lub ptaki jest zabawne i nieszkodliwe. Ale dzikie zwierzęta też mogą być dość niebezpieczne, a jednym ze zwierząt, z którymi nie chcesz zadzierać, jest niedźwiedź. Wiele osób mówi o używaniu sprayu na niedźwiedzie jako środka obrony, ale jak naprawdę jest to skuteczne?

Spray na niedźwiedzie utrudnia niedźwiedziowi widzenie i oddychanie, co odwraca jego uwagę od ataku. Zapewnia dobry zakres krycia i będzie irytujący i rozpraszający, ale nie pozostawi długotrwałych uszkodzeń. W większości przypadków puszka sprayu na niedźwiedzie jest bezpieczniejsza i skuteczniejsza niż broń palna.

Spray na niedźwiedzie jest w zasadzie jak gaz pieprzowy lub maczuga, który ma na celu spowolnienie dzikich zwierząt. Oznacza to, że jest zdecydowanie wystarczająco silny, aby zaszkodzić człowiekowi, dlatego ważne jest, aby używać go mądrze. Ten produkt może być doskonałym źródłem ochrony, ale każdy turysta powinien wiedzieć, jak i kiedy go używać.

Kiedy używać sprayu na niedźwiedzie

Spray na niedźwiedzie to dobra ostatnia linia obrony, ale nie powinieneś go używać, chyba że musisz. To silny spray, który może zranić zarówno ciebie, jak i zwierzę, jeśli nie będziesz ostrożny. Powinieneś zrobić wszystko, co możesz, aby złagodzić sytuację, zanim spróbujesz agresywnej taktyki. Większość niedźwiedzi po prostu chce zostać sama i nie zaatakują, chyba że poczują się zagrożone lub mają młode.

Jeśli więc natkniesz się na niedźwiedzia na wolności, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, zanim zaczniesz używać sprayu na niedźwiedzie. Trzymaj go jednak pod ręką na wszelki wypadek!

Przede wszystkim zidentyfikuj, jaki to jest niedźwiedź. Istnieją różne taktyki, których powinieneś używać, w zależności od rodzaju niedźwiedzia, z którym masz do czynienia. Jeśli jest to niedźwiedź brunatny lub grizzly, powinieneś starać się jak najbardziej nie zagrażać. Powoli odchodź, unikaj kontaktu wzrokowego lub udawaj martwego.

Jeśli to czarny niedźwiedź, powinieneś przyjąć bardziej agresywną taktykę. Staraj się uciekać i uciekaj lub stań się jak największy i walcz. Bądź głośny i staraj się ich zastraszyć lub odstraszyć. Czarne niedźwiedzie potrafią wspinać się na drzewa, więc kieruj się do chronionych obszarów, takich jak samochody lub domy.

Jeśli jakiś niedźwiedź stanie się agresywny i zacznie cię szarżować, twoją następną taktyką powinien być spray na niedźwiedzie. Jest skuteczny przeciwko wszystkim rodzajom niedźwiedzi i może uratować Ci życie w sytuacji awaryjnej. Gdy tylko niedźwiedź zostanie rozproszony, biegnij jak najszybciej w przeciwnym kierunku i przygotuj się do ponownego strzału, jeśli niedźwiedź będzie cię ścigał.

Jak używać sprayu na niedźwiedzie

Teraz, gdy wiemy, że spray na niedźwiedzie działa, następną rzeczą, którą możesz się zastanawiać, jest to, jak go właściwie używać. Jak wspomnieliśmy powyżej, spray na niedźwiedzie jest jak gaz pieprzowy o super mocy, który utrudnia niedźwiedziom widzenie i oddychanie. Więc wyobraź sobie, co by się stało z człowiekiem, gdybyś przez przypadek dostał na siebie!

Zanim więc zabierzesz swój spray na niedźwiedzie w jakąkolwiek podróż, upewnij się, że Ty i wszyscy w Twojej grupie wiecie, jak bezpiecznie z niego korzystać.

  1. Przechowuj spray w łatwo dostępnym miejscu. Nie trzymaj go w plecaku lub innej zapieczętowanej kieszeni. Nie będziesz miał czasu na szukanie go, jeśli masz do czynienia z niedźwiedziem. Rozważ przypięcie go do paska lub jednego z pasków plecaka.
  2. Upewnij się, że mechanizm zabezpieczający jest włączony, gdy nie jest używany. Nie chcesz, aby spray rozlał się przypadkowo, a w razie potrzeby można go łatwo usunąć.
  3. Jeśli musisz użyć go przeciwko niedźwiedziowi, odepnij spray, usuń zabezpieczenie i spróbuj ustawić się tak, aby znaleźć się pod wiatr od niedźwiedzia. Zapobiegnie to dmuchnięciu sprayu z powrotem na ciebie.
  4. Trzymaj butelkę obiema rękami (jedną na spuście, drugą na puszce) i poczekaj, aż niedźwiedź znajdzie się w odległości 30 stóp od ciebie.
  5. Spryskaj w zygzakowaty wzór, tworząc barierę między tobą a niedźwiedziem. Jeśli niedźwiedź nadal się zbliża, celuj bezpośrednio w jego twarz.
  6. Wycofaj się, gdy tylko niedźwiedź zostanie rozproszony. Trzymaj spray pod ręką, aż uciekniesz.
  7. Jak najszybciej skontaktuj się ze strażnikiem parku, aby poinformować go, że w pobliżu znajduje się agresywny niedźwiedź.

Poniższy film pokazuje, jak prawidłowo używać sprayu na niedźwiedzie.

Niedźwiedź w sprayu kontra pistolety

Spray na niedźwiedzie jest ogólnie uważany za najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy środek odstraszający niedźwiedzie. Jednak niektórzy ludzie mogą nie chcieć go używać lub martwić się skutkami, jakie może mieć, jeśli przypadkowo spryskają się.

Główną alternatywą dla sprayu na niedźwiedzie byłby pistolet. Mają one swój własny zestaw zagrożeń bezpieczeństwa i czasami mogą zamiast tego doprowadzić niedźwiedzia do gniewu. Jednak w sytuacji awaryjnej broń jest nadal lepszą obroną niż nic. Tylko upewnij się, że przechowujesz go bezpiecznie, zachowaj bezpieczeństwo i trzymaj go z dala od osób, które nie wiedzą, jak go bezpiecznie używać.

„Badania pokazują, że spray na niedźwiedzie jest w 90% skuteczny, gdy jest używany do odstraszania niedźwiedzi przed atakami, w porównaniu z 76% w przypadku broni długiej i 84% w przypadku broni krótkiej”.

sprytnyhiker.com

Ta statystyka pokazuje, że spray na niedźwiedzie jest najlepszą metodą ochrony siebie (i niedźwiedzia) przed trwałymi szkodami.

Polecany produkt

Szabla z niedźwiedziem pogranicza w sprayu

Kiedy musisz kupić dobry, niezawodny spray na niedźwiedzie na następną podróż, rozważ ten produkt firmy SABRE. Ma trwałość 3 lata i jest dostarczana z różnymi opcjami kabury. Może rozpylać do 35 stóp i został dokładnie przetestowany pod kątem bezpieczeństwa. Co najlepsze, ma ponad 3000 recenzji, które przyznały mu 5 gwiazdek, co czyni go jednym z najpopularniejszych i najlepiej ocenianych produktów na rynku.

Końcowe przemyślenia

Spray na niedźwiedzie może wydawać się mistyfikacją, gdy pierwszy raz o nim usłyszysz, ale ten produkt okazał się całkiem skuteczny! To dobry sposób na trzymanie niedźwiedzi na dystans bez powodowania długotrwałych szkód. Tak długo, jak używasz go bezpiecznie i prawidłowo, spray na niedźwiedzie jest jednym z najlepszych sposobów na zachowanie bezpieczeństwa na łonie natury.

Źródła: