Czy spławiki wędkarskie działają na pstrągi?

Pstrąg zawsze był Twoim ulubionym gatunkiem ryb do połowu. Pstrąg o średniej długości około 16 cali nadaje się na sycący obiad lub przynajmniej satysfakcjonującą fotografię. Czy dodanie bobberów do swojego arsenału wędkarskiego pomoże ci łowić pstrągi?

Bobbery mogą być skutecznym sposobem łowienia pstrągów, najlepiej zimą i wczesną wiosną, kiedy pstrągi żerujące na dnie zalegają na większych głębokościach. Bobbery ołówkowe i bobbery wsuwane to najlepsze opcje, przy czym te ostatnie są zalecane, gdy chcesz uzyskać głębię za pomocą bobbera.

Ten przewodnik po łowieniu pstrągów na bobbery będzie pełen wspaniałych informacji. Porozmawiamy o najbardziej preferowanych rodzajach bobberów do połowu pstrągów, bez których wędkarze nie chcą się obyć. Omówimy również konfiguracje do łowienia pstrągów ze spławikami, które możesz naśladować podczas następnego łowienia. Czytaj dalej!

Czy można łowić pstrągi za pomocą kulek wędkarskich?

Jeśli czytasz nasz post na temat łowienia basów na bobbery, to może pamiętasz, jak wspomnieliśmy, że niektórzy wędkarze nie mają większego szacunku do bobberów jako akcesoriów wędkarskich. Uważają, że bobbery to nic innego jak coś, czego dzieci używają do łapania ryb.

Jak powiedzieliśmy w tym artykule, bobbery mają swoje wady i zalety.

W bardzo głębokiej wodzie większość bobberów nie jest w stanie utrzymać wystarczającej głębokości, aby były opłacalną opcją łowienia. Jednak w przypadku łowienia na poziomie powierzchni lub łowienia kilka stóp pod powierzchnią spławik jest sprawdzalnym dodatkiem wędkarskim, który należy wziąć pod uwagę.

Szczególnie zimą, jeśli nadal łowisz, będziesz chciał wyciągnąć swoje najlepsze bobbery i łowić pstrągi. Podczas zimnego trzasku i wkrótce potem pstrąg zalega około 10 stóp pod powierzchnią.

W miarę upływu pór roku stają się coraz głębsze. W połowie wiosny ryby zalegają w głębinach na głębokości od 35 do 45 stóp. Następnie, gdy wiosna ustępuje latu, pstrąg staje się coraz głębszy, od 50 do 65 stóp.

Z tego powodu nie polecamy łowienia pstrągów na bobbery później niż w połowie wiosny. Możesz mieć trudności z zagłębieniem się bobberem na tyle głęboko, aby znaleźć aktywnie gryzącego pstrąga.

Używanie żywej przynęty z bobberem to wyjątkowy pomysł. Pstrąg zjada robaki, pijawki, skorupiaki i małe ryby, takie jak minnows, więc każda z nich jest opcją. Przynęty sztuczne, jeśli potrafisz wystarczająco dokładnie naśladować żywą przynętę, również nadają się do użytku, ale my polecamy bardziej żywe przynęty.

Które spławiki wędkarskie są najlepsze na pstrągi?

Wszystkie Bobbery pełnią w zasadzie tę samą funkcję, ale nie można ich używać zamiennie. Gdyby tak było, nie byłoby tak wielu unikalnych rodzajów. Aby mieć większą szansę na złapanie każdego pstrąga na bobbery, powinieneś użyć następujących rodzajów.

Ołówek Bobber

Bobbery ołówkowe są jeszcze cieńsze niż bobbery cygarowe, znane również jako bobbery.

To sprawia, że ​​spławik ołówkowy jest jednym z najbardziej wrażliwych spławików, jakie możesz dodać do swojej żyłki. Może to być korzystne, zwłaszcza jeśli chcesz wyczuć, czy gryzłeś.

Poza pstrągiem, ołówkowy bobber jest również opłacalnym wyborem, jeśli próbujesz złapać sandacza, błękitnoskrzeli, okonia i crappies. Używałbyś jednego końca bobbera do przyczepienia jiga, przynęty cząsteczkowej, szpikulca, pijawki, woskowego robaka lub małej strzebli.

Bobbery ołówkowe sprawdzają się szczególnie dobrze w zimnych wodach, a im płytszy akwen tym lepiej.

Wskaźnik uderzenia

Okej, więc technicznie wskaźnik uderzenia nie jest bobberem, ale używasz go w taki sam sposób, jak bobbera, więc pomyśleliśmy, że uwzględnimy go tutaj.

Wskaźniki uderzenia pływają w wodzie. Po połączeniu z przyponem możesz wyczuć, kiedy ryba taka jak pstrąg ciągnie twoją żyłkę nawet bardzo subtelnie. Powiedzielibyśmy, że wskaźnik uderzenia jest bardziej czuły niż ołówek.

Używanie muchy ze wskaźnikiem uderzenia jest konieczne. Pstrąg często podchodzi do muchy, wkłada ją do ust, wypluwa i powtarza to kilka razy. Następnie, jeśli uznają, że jest to bezpieczne, spróbują skonsumować muchę.

To wiele gryzących momentów, których z innym typem bobbera nawet nie zauważysz. Wskaźnik pociągnięcia informuje, kiedy branie ma miejsce, aby zmaksymalizować szanse na złapanie pstrąga.

Poślizg Bobber

Możesz również użyć spławika jako części zestawu do łowienia pstrągów.

Ślizgacz jest niezbędny, jeśli chcesz łowić głębiej w wodzie, na przykład później na wiosnę, kiedy pstrąg zacznie tonąć głębiej pod powierzchnią wody.

Bobbery ślizgowe, znane również jako bobbery ślizgowe, mogą przesuwać się lub ślizgać wzdłuż żyłki wędkarskiej. Jeśli bobber ześlizguje się w dół do twojej przynęty, to właśnie tam zatrzymuje się na tym końcu żyłki.

Na przeciwległym końcu linii ogranicznik bobbera zapobiega ześlizgiwaniu się bobbera.

Przystanki Bobber, o których mówiliśmy w naszym artykule o łowieniu basów na bobbery, to akcesorium, które przywiązujesz do żyłki, aby dosłownie powstrzymać bobbera przed udaniem się w niezamierzone miejsca.

Stoper bobbera może być wykonany z plastiku, gumy lub sznurka i może zawierać koraliki lub węzły uniemożliwiające przemieszczanie się bobbera.

Niektórzy wędkarze odnieśli sukces w ślizganiu bobberów na głębokościach do 40 stóp. To nie będzie wystarczająco głębokie, aby łowić pstrągi latem, ale wczesną do połowy wiosny, aw niektórych przypadkach nawet późną wiosną, taka głębokość powinna wystarczyć.

Jakie rodzaje pstrągów można łowić na spławik wędkarski?

Świat pstrągów jest rozległy, z wieloma gatunkami, które możesz złowić na bobbery, jeśli wiesz, gdzie znaleźć ryby i namierzysz je, zanim znajdą się zbyt głęboko w wodzie. Oto przegląd.

Palia jeziorowa

Pierwszym gatunkiem pstrąga, na który należy zwrócić uwagę podczas łowienia na bobber, jest pstrąg jeziorny. Ten północnoamerykański gatunek pstrąga znany jest jako pstrąg szary, togue, touladi, lake charr, namaycush i mackinaw.

Ryba jeziorna, która jest jadalna i lubiana jako gatunek dziczyzny, pstrąg jeziorny ma brązowawy kolor z jaśniejszymi plamkami na ciele.

W całej Ameryce Północnej można wyśledzić ten gatunek pstrąga tylko na ograniczonych obszarach, w tym w północno-wschodniej części Ameryki Północnej, a także na Alasce i Kanadzie.

Większość pstrągów jeziornych ma długość od 24 do 36 cali, a rekordziści osiągają rozmiary ponad 50 cali i ważą ponad 70 funtów!

Pstrąg potokowy

Do rodziny łososiowatych należy pstrąg potokowy, który jest powszechny w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i niektórych częściach wschodniej Ameryki Północnej. W zależności od tego, gdzie go znajdziesz, ten gatunek ryby nazywa się pstrągiem błotnym, strumykiem, czworonogiem, golcem potokowym lub pstrągiem plamistym.

Dziewięć stanów w USA określiło pstrąga potokowego jako swoją oficjalną rybę stanową. Stany obejmują Wirginia Zachodnia, Wirginia, Vermont, Pensylwania, Karolina Północna, Nowy Jork, New Jersey, New Hampshire i Michigan.

W kanadyjskiej Nowej Szkocji pstrąg potokowy jest rybą prowincjonalną.

Pstrąg potokowy jest brązowy i marmurkowy, co jest technicznie znane jako wermikulacja. Plecy i boki są wyraźnie lżejsze niż reszta ciała.

Pstrąg żołędziowy

Preferujący niskie temperatury dopływów w niektórych częściach Ameryki Północnej, pstrąg nożowy to kolejna ryba, którą można zwinąć za pomocą spławika na żyłce. Szukaj tego gatunku w Wielkiej Kotlinie, Górach Skalistych i Oceanie Spokojnym.

Wędkarze uwielbiają pstrąga drapieżnego, ponieważ jest to popularna ryba. Nosacz preferuje płytsze wody z dużym natlenieniem i żwirowymi podłogami.

Ponieważ żyją w płytkich morzach, masz o wiele większą szansę na złapanie pstrąga drapieżnego niż pstrągi żywiące się dnem.

Złoty Pstrąg

Musisz być mieszkańcem Kalifornii, jeśli masz nadzieję, że użyjesz bobbera do połowu złotego pstrąga. Gatunek ryb znany przede wszystkim jako Brigit jest wyłącznym gatunkiem Cali.

Nazwano go złotym pstrągiem nie dlatego, że Kalifornia jest Złotym Stanem, ale ze względu na dopływ Golden Trout Creek, który jest naturalnym domem tego gatunku ryb.

Pomimo nazwy, złoty pstrąg ma czerwone paski wzdłuż linii bocznych, a także ciemniejsze owalne łaty, zwane znakami parr. Ryba jest mniejsza niż inne gatunki pstrąga, ponieważ pstrąg złoty osiąga rozmiary od 6 do 12 cali długości.

Pstrąg Byk

Możesz użyć bobbera, aby zebrać więcej pstrągów w swoim pudełku. Troć to ryba słodkowodna występująca w północno-zachodniej części Ameryki Północnej.

Zanim zaczniesz ich łowić, sprawdź dokładnie w lokalnych parkach i stowarzyszeniu rekreacyjnym, ponieważ pstrągi są uważane za zagrożone lub wrażliwe w wielu częściach kraju.

Jeśli uzyskasz pozwolenie na wędkowanie, udaj się do rzeki Jarbidge w północnej Nevadzie, zachodniej Montanie, Idaho, Oregonie, Waszyngtonie, Kolumbii Brytyjskiej i Alberty, kanadyjskiej części kontynentalnej.

Większe pstrągi mają do 41 cali długości i ważą ponad 30 funtów, ale są to wyjątkowe ryby, a nie norma.

Zestawy do łowienia pstrągów z bobberami

Aby wprowadzić Cię na drogę do sukcesu, w tej sekcji dzielimy się dwoma zestawami do połowu pstrągów, które wykorzystują bobbery. Wypróbuj je oba i zobacz, na co masz ochotę!

Przypon Slip Bobber z krętlikami beczkowymi, żyłką i haczykami o krótkim trzonku

Ten pierwszy zestaw do połowu bobberów do łowienia pstrągów wymaga obracającego się krętlika z beczką (lub kilku), zestawu obciążników z dzielonym śrutem, żyłki z żyłką, korka bobbera, bobbera typu slider i haczyka z krótkim trzonkiem.

Najpierw należy najpierw wybrać żądaną głębokość, na której zestaw wędkarski zatonie. Pamiętaj, o której porze roku łowisz i jakie gatunki pstrąga występują w lokalnym akwenie, aby pomóc w podjęciu tej decyzji.

Dodaj stoper bobbera do zalecanej głębokości, aby bobber nie mógł zanurzyć się głębiej w wodzie.

Następnie przeciągnij żyłkę monofilamentową przez spławik. Przytnij nadmiar żyłki, aby mieć sześć cali więcej żyłki, gdy spławik uderzy w stoper spławika.

Używając tego końca żyłki, przymocuj krętlik lufy do żyłki. Następnie odmierz stopę od miejsca, w którym znajduje się koniec żyłki. W tym miejscu chcesz powiązać wagę dzielonego strzału.

Używając węzła typu cinch, przymocuj haczyk z krótkim trzonkiem. Dołącz również żywą przynętę lub sztuczną przynętę, z żywą przynętą lepszą opcją dla tego zestawu.

Przypon wędkarski Slip Bobber z obciążnikami Split-Shot, fluorocarbonem i haczykami na przynęty

Oto kolejny zestaw, którego możesz użyć podczas łowienia pstrągów bobberami. Znowu będziesz potrzebować obciążników dzielonych, zatyczki do bobbera, żyłki fluorocarbonowej o wadze od 6 do 12 funtów (żyłka monofilamentowa działa w mgnieniu oka), plastikowego koralika wędkarskiego, średniej wielkości spławika wsuwanego i nr 8 lub # 12 haczyk wędkarski.

Weź żyłkę i przełóż ją przez rurkę korka spławika, przesuwając korek w górę o kilka stóp na żyłce. Zawiąż tę część żyłki, ciągnąc za oba końce tagu, aby zabezpieczyć korek bobbera.

Drugim akcesorium, które można nawlec na żyłkę wędkarską, jest plastikowy koralik wędkarski. Następnie weź swój slip bobber i przymocuj go do linki za pomocą rurki. Wsuń ciężarek dzielony pod ślizgacz, aby utrzymać go na miejscu.

Teraz weź haczyk nr 8 lub nr 12 i przywiąż go do swojej żyłki. Polecamy węzeł rybacki.

W zależności od tego, jak głęboko chcesz zejść z tym zestawem, będziesz musiał wyregulować stoper bobbera, gdy jest na lince. Możesz również dodać dodatkowe obciążniki śrutu, ale trzymaj je co najmniej jedną stopę od haczyka.

Końcowe przemyślenia

Wędkarstwo Bobber może być właśnie tym, czego potrzebujesz, aby złowić więcej pstrągów, czy to pstrągów, pstrągów potokowych, pstrągów jeziornych lub innych gatunków. Suwak poślizgowy zapewni najlepsze rezultaty, zwłaszcza jeśli zastosujesz jedną z dwóch zalecanych powyżej konfiguracji przyponów.

Następnym razem, gdy jeden z twoich kumpli wędkarzy powie ci, że łowienie bobberów jest tylko dla dzieci, wyciągnij zestaw i pokaż im, co możesz złowić! Z pewnością będą pod wrażeniem.