Czy skutery śnieżne mają bieg wsteczny? Wszystko co musisz wiedzieć

Wyobraź sobie taki scenariusz: jedziesz na skuterze śnieżnym, gdy utkniesz w głębokim śniegu. Chcesz się cofnąć, aby móc manewrować z dala od zaspy śnieżnej. Czy to jest coś, co możesz zrobić na skuterze śnieżnym, czy też musisz stworzyć inny plan, aby uniknąć i uciec przed niebezpieczeństwami?

To, czy Twój skuter śnieżny może jechać do tyłu, zależy od wieku pojazdu. Jeśli twój jest starszy, prawdopodobnie nie może odwrócić się od razu po wyjściu z bramy. Możesz jednak zmodyfikować skuter śnieżny, aby poruszał się do tyłu. Nowe skutery śnieżne mają wbudowaną funkcję cofania.

W tym artykule porozmawiamy więcej o tym, jaka jest granica wieku dla skuterów śnieżnych bez funkcji odwrotnej. Dowiesz się również więcej o dzisiejszych nowoczesnych funkcjach cofania oraz o tym, jak zmodernizować swój starszy skuter śnieżny, aby mógł się cofać. Nie będziesz chciał tego przegapić!

Dlaczego stare skutery śnieżne nie mogą jechać do tyłu?

Ok, więc co składa się na stary skuter śnieżny, który nie może jechać do tyłu? Jeśli twój został wyprodukowany przed 1998 r., prawdopodobnie nie może automatycznie tworzyć kopii zapasowych. Powód? Ta funkcja po prostu nie była powszechna.

Ski-Doo, jedna z największych marek skuterów śnieżnych od dziesięcioleci, była pierwszym producentem, który masowo wyprodukował system odwracania. Ich odwrotność wykorzystuje energię elektryczną i nazywa się Rotax Electronic Reverse lub RER. Pierwszymi pojazdami, które zadebiutowały z tą funkcją, były modele Ski-Doo Tundra R i Touring SLE.

Sposób działania Rotax Electronic Reverse jest następujący. System cofania określa kierunek Twojego skutera śnieżnego. Kierunek silnika zostaje wtedy odwrócony, dzięki czemu możesz się cofnąć. Kiedy tak się dzieje, zapłon silnika znacznie zwalnia, aż stanie się on jałowy. Możesz to wszystko zrobić za naciśnięciem jednego przycisku.

RER był wówczas niezwykle innowacyjny. Ponadto, zgodnie z Strona Ski-Doo na Facebookuich system cofania jest bezobsługowy i nie dodaje dodatkowej wagi do tego, co już może być mocnym skuterem śnieżnym.

Co robiły wcześniej skutery śnieżne, jeśli musiały cofać się w każdej sytuacji? Po prostu nie chcieli. W sytuacji awaryjnej skuter może wysiąść z pojazdu i ręcznie obrócić skuter we właściwym kierunku. W przeciwnym razie wiedzieli, że nie mogą się cofnąć, więc starali się nie znaleźć w żadnej sytuacji, która uzasadniałaby manewr.

Jak działają dzisiejsze skutery śnieżne?

Po tym, jak Ski-Doo wprowadziło RER, funkcja ta stała się ogromną sprawą niemal z dnia na dzień. Niektóre źródła wiadomości traktowały to ze sceptycyzmem, szukając sposobów na udowodnienie, że funkcja RER nie działa, nadużywając jej. Biorąc pod uwagę, że mówimy tutaj o Ski-Doo, oczywiście wymyślili wytrzymały system odwracania.

Gdy media stwierdziły, że RER nie może być łatwo złamany, elektroniczne odwrócenie skutera śnieżnego Ski-Doo stało się bardziej szanowane. Nie minęło dużo czasu, zanim inni producenci skuterów śnieżnych rozpoczęli produkcję własnych wersji RER.

To doprowadziło nas do dzisiaj, gdzie można znaleźć odwrotną funkcję w skuterach śnieżnych prawie każdej marki wyprodukowanej po 1998 roku. Czy od tego czasu funkcja odwrotna została zaktualizowana?

Rzeczywiście, oprócz RER, popularne stały się inne formy elektronicznych rewersów skuterów śnieżnych. Niektóre pojazdy wykorzystują również mechaniczny bieg wsteczny. Oto wyjaśnienie obu.

Elektroniczny bieg wsteczny

Rotax Electronic Reverse firmy Ski-Doo mógł być pionierem elektronicznych odwróceń skuterów śnieżnych, ale w 2000 roku Polaris wprowadził własne podejście do RER. Nazywa się to elektroniczną kontrolą biegu wstecznego Polaris lub PERC.

Według Instrukcja obsługi Polaris, PERC wymaga, aby obroty silnika na minutę lub obr./min były poniżej 400. Przed aktywacją PERC chcesz też, aby Twój skuter śnieżny był całkowicie zatrzymany na biegu jałowym. Masz szukać przeszkód i przechodniów za skuterem śnieżnym, a następnie nacisnąć przycisk, aby zacząć cofać się, gdy będziesz gotowy.

Kiedy musisz przestać cofać, zwolnij skuter śnieżny, aż silnik znów będzie pracował na biegu jałowym. Naciśnij przycisk PERC, ale tylko przez sekundę, zanim go puścisz. Przez chwilę usłyszysz, jak silnik zwalnia, zanim zacznie obracać się do przodu. Lampka na desce rozdzielczej, która powinna wskazywać, że cofasz, również się wyłączy.

Mechaniczny bieg wsteczny

Inni producenci wyposażają swoje skutery śnieżne w mechaniczny rewers. Jest to starsza technologia, która prawdopodobnie poprzedza RER, więc jest trochę mniej wygodna. W końcu mechaniczne odwracanie zależy od twojego ręcznego wysiłku.

Pociągasz dźwignię na skuterze śnieżnym, aby włączyć mechaniczny bieg wsteczny. Kiedy to zrobisz, biegi w skuterze śnieżnym zmienią się z ruchu do przodu na wsteczny. To sprawia, że ​​tor skutera śnieżnego idzie w tym samym kierunku, dzięki czemu możesz skutecznie cofać pojazd.

W przeciwieństwie do RER i innych elektronicznych systemów cofania, mechaniczny system cofania waży znacznie więcej. Twój skuter śnieżny może mieć wtedy mniejszą zwrotność, ponieważ jest cięższy.

Modernizacja starego skutera śnieżnego: jak dodać funkcję cofania

Załóżmy, że Twój skuter śnieżny nie ma ani mechanicznego, ani elektronicznego rewersu. Nadal jest w świetnej formie do biegania, ale chciałbyś, aby działał jeszcze lepiej, cofając w razie potrzeby. Jak wspomnieliśmy we wstępie, istnieje możliwość wzięcia starszego skutera śnieżnego i doposażenia go w system cofania.

Sposób, w jaki to zrobisz, prawdopodobnie będzie się różnić w zależności od modelu skutera śnieżnego. W naszym przykładzie używamy Polaris 2003 ProX. Chociaż elektroniczny system cofania RER istniał już kilka lat w 2003 roku, nadal nie było powszechne, że wszystkie skutery śnieżne miały domyślnie elektroniczny rewers.

W przypadku niektórych skuterów śnieżnych możesz dodać opcjonalny zestaw do elektronicznego cofania, jeśli zapłaciłeś dodatkowo. Jednym z nich był Polaris 2003 ProX. Robiąc trochę Google’a na swoim konkretnym modelu starego skutera śnieżnego, możesz szybko określić, czy taki zestaw opcji istnieje dla twojego modelu.

Jeśli tak, zgarnij to online! Możesz nawet poszukać opcjonalnego zestawu do skutera śnieżnego rok po wyprodukowaniu twojego, pod warunkiem, że zbyt wiele nie zmieniło się w skuterach śnieżnych z roku na rok.

Gdy zdobędziesz zestaw opcji ze wszystkimi elektronicznymi częściami wstecznymi, chcesz poszukać standardowego CDI w swoim Polaris 2003 ProX i zdjąć go. Tę część należy przymocować śrubami montażowymi, dwie z nich, więc przygotuj zestaw śrubokrętów.

To uwolni zapasowy CDI z airboxa twojego skutera śnieżnego, dając ci miejsce na dodanie nowego CDI. Kiedy już z tym skończysz, będziesz musiał popracować nad okablowaniem CDI. Wiązka przewodów przyłączy silnik do CDI. To okablowanie powinno zaczynać się pod silnikiem.

Następnie wystarczy podłączyć elektroniczny przycisk cofania, który w przypadku Polarisa jest przyciskiem PERC. Podłączasz to do CDI z przewodu uziemiającego.

Nie jest to skomplikowany proces, ponieważ nie musisz pracować z wieloma przewodami. Powtórzmy, kroki dotyczą tylko Polaris 2003 ProX. Jeśli masz inny skuter śnieżny, etapy modernizacji mogą wyglądać nieco inaczej.

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa cofania skutera śnieżnego

Aby zakończyć, pamiętaj o przestrzeganiu tych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa podczas cofania na skuterze śnieżnym. Nie ma znaczenia, czy Twój pojazd korzysta z cofania mechanicznego czy elektronicznego, nadal istnieje ryzyko, jeśli nie zachowasz ostrożności.

Nie dławij się znikąd

Wszelkie nagłe manewry są bardzo mile widziane podczas cofania, zwłaszcza dławienie. Szybkie przypływy prędkości, gdy nie widzisz za sobą, mogą skierować Cię na ścieżkę prowadzącą do katastrofy. To nie znaczy, że nie możesz w ogóle dławić, ale musisz to robić powoli.

Obracaj się powoli

Kolejnym obszarem, w którym można zmniejszyć prędkość, jest skręcanie. Ostre, szybkie zakręty mogą być ryzykowne, ponieważ możesz przypadkowo spaść ze skutera śnieżnego. Kiedy się odwrócisz, nie spiesz się.

Zawsze miej pozwolenie

Twoja głowa będzie musiała być na krętliku podczas cofania na skuterze śnieżnym, a przynajmniej powinna. Musisz patrzeć w obie strony, a zwłaszcza za siebie, aby upewnić się, że masz przepustkę, aby przesunąć skuter śnieżny tam, gdzie chcesz.

Unikaj przeszkód, takich jak skały, ciężkie zaspy śnieżne, a zwłaszcza innych skuterów śnieżnych i innych przechodniów.

Nie cofaj się podczas ruchu

Pamiętaj, że zanim spróbujesz cofnąć, silnik musi pracować na biegu jałowym. Jeśli jedziesz z normalną prędkością i włączysz bieg wsteczny, możesz zrujnować skrzynię biegów i osłonę łańcucha, powodując ogromne obciążenie skutera śnieżnego.

Co gorsza, twoje życie również jest zagrożone. Nie będziesz w stanie tak łatwo sterować skuterem śnieżnym, więc możesz zostać rzucony do pojazdu lub w coś uderzyć. Może to spowodować poważne obrażenia, a nawet śmiertelne.

Zwolnij na wzgórzach

Dzisiejsze skutery śnieżne z łatwością poradzą sobie z cofaniem na wzgórzu. Odwrotny protokół nie różni się jednak od jazdy na skuterach śnieżnych nigdzie indziej. Przed próbą cofania nadal musisz zatrzymać silnik i pracować na biegu jałowym.

Końcowe przemyślenia

Możliwość cofania na skuterze śnieżnym to wciąż stosunkowo nowa funkcja. Ski-Doo wprowadził Rotax Electronic Reverse lub RER w 1998 roku, a na początku 2000 roku Polaris pojawił się wraz z Polaris Electronic Reverse Control lub PERC. Niektóre skutery śnieżne wykorzystują również cofanie mechaniczne.

Jeśli Twój skuter śnieżny jest starszy, zawsze możesz go doposażyć w system cofania. Cofanie jest wygodne, ale pamiętaj, aby zawsze zwolnić skuter śnieżny i poczekać, aż silnik zacznie pracować na biegu jałowym, zanim zaczniesz cofać. Wcześniejsze naciśnięcie przycisku cofania może spowodować uszkodzenie skutera śnieżnego – nie wspominając o sobie!