Czy skutery śnieżne działają na piasku? Wszędzie mogę jeździć bez śniegu

Większość ludzi świętuje koniec zimy, ponieważ zmiana pór roku oznacza, że ​​nadchodzą dłuższe, cieplejsze dni, ale nie ty. Zawsze boisz się czasu, kiedy topnieje ostatni śnieg. Wtedy musisz wycofać swój skuter śnieżny do następnej zimy. A może ty? Czy możesz używać skutera śnieżnego na piasku?

Skutery śnieżne działają na piasku i wielu innych nieośnieżonych nawierzchniach. Potrzebujesz mocniejszych kół napinających do przyczepności, nowych filtrów powietrza i chłodnicy z wentylatorem. Te części zapobiegają przegrzaniu silnika. Uszkodzenia pojazdów mogą jednak nadal wystąpić, podobnie jak obrażenia spowodowane niewłaściwym użytkowaniem skutera śnieżnego.

Prawdopodobnie masz jeszcze więcej pytań dotyczących jazdy na skuterach śnieżnych po piasku, a my jesteśmy tutaj, aby na nie odpowiedzieć. W dalszej części omówimy bardziej szczegółowo modyfikacje niezbędne do przygotowania sanek do jazdy latem. Omówimy również ryzyko korzystania z sanek na niezaśnieżonych nawierzchniach.

Jak jeździć skuterem śnieżnym po piasku?

Zabranie skutera śnieżnego na plażę może wydawać się tak dziwne, jak pluskanie się w oceanie w płaszczu zimowym, ale jest to wykonalne. Możesz także przejechać saniami przez pustynię lub inne piaszczyste tereny. Jego możliwości terenowe są świetne, co zilustrujemy w następnej sekcji.

Ponieważ jednak Twój skuter śnieżny jest przeznaczony do użytku na śniegu, nie jest przeznaczony do jazdy po piasku od razu. Najpierw musisz dokonać pewnych modyfikacji w saniach. Niezastosowanie się do tego spowoduje przegrzanie silnika i prawdopodobnie jego awarię. Nie chcesz zaczynać poza sezonem na skuterach śnieżnych z zepsutym silnikiem!

Jeśli Twoje sanki są obecnie objęte gwarancją, możesz mieć wątpliwości, czy majstrować przy ich wewnętrznych mechanizmach. To słuszna troska. Dokonywanie jakichkolwiek modyfikacji skutera śnieżnego najprawdopodobniej unieważniłoby gwarancję. Przed kontynuowaniem kieruj się najlepszym osądem.

Jeśli chcesz zmodyfikować swoje sanki do jazdy po piasku, oto jak to zrobić.

Dodaj system zawieszenia wózka

Obecny system zawieszenia w Twoim skuterze śnieżnym utrzymuje pasek napędowy w stanie zawieszenia na dwa sposoby: wciąganie lub wysuwanie. Boczne szyny przesuwają pasek napędowy w dowolnej pozycji, a wahacze są połączone z obydwoma bocznymi szynami. Boczne szyny są również wyposażone w sprężyny naciskowe i amortyzatory, nie wspominając o progresywnym zespole sprężyn, który powinien ograniczać kontakt z bocznymi szynami.

Zawieszenie Bogie opiera się bardziej na wielopiórowych resorach niż na progresywnych i dociskowych. Te wielolistne sprężyny nie przydadzą się zbytnio podczas jazdy po śniegu, ale na suchym lądzie ratują życie.

Dzięki systemowi zawieszenia wózka, system oscyluje w szerokim promieniu, aby określić, jaka jest powierzchnia podłoża, a następnie szybko ją dostosować. Wielu skuterów śnieżnych, którzy używają swoich sań do jazdy po piasku, twierdzi, że system zawieszenia bogie sprawia, że ​​cały proces jest niezwykle płynny, szczególnie podczas pokonywania wydm.

Zmodernizuj filtry powietrza

Twój skuter śnieżny korzysta już ze specjalistycznego filtra powietrza z fałdami dla lepszej filtracji powietrza na całej powierzchni. Filtr powietrza zwiększa również objętość powietrza w komorze silnika, dzięki czemu spalanie może przebiegać płynniej. Sprzyja to optymalnej wydajności silnika. Twój filtr chroni również przed zanieczyszczeniami i cząsteczkami.

Śnieg to po prostu twarda woda, więc jedynymi cząstkami w nim byłby brud, bardzo małe kamyczki i może połamane gałęzie drzew. Jednak piasek to nic innego jak drobinki. Używanie tego samego filtra powietrza, na którym polegasz podczas aktywnego sezonu skuterów śnieżnych, prawdopodobnie nie wystarczy do jazdy latem.

Potrzebujesz najmocniejszych filtrów powietrza, które nie przepuszczają żadnych cząstek. W przeciwnym razie piasek może uszkodzić silnik. Jest to również idealne rozwiązanie, jeśli przepływ powietrza przez filtr powietrza jest lepszy niż przeciętny. Pamiętaj, że silniki do skuterów śnieżnych są przeznaczone do jazdy w niskich temperaturach. Teraz zabierasz swoje sanki i używasz ich w letnie upały. Im większy przepływ powietrza może uzyskać silnik, tym mniejsze ryzyko przegrzania.

Wzmocnij koła napinające

Skutery śnieżne są wyposażone w koła napinające, rodzaj koła, które umożliwia obracanie się między wałem, dzięki czemu nie trzeba mocować dwóch wałów. Do jazdy w trudnym terenie niezbędny jest nowy komplet tych kół.

Ponownie, powód sprowadza się do podstawowej funkcji skuterów śnieżnych. Twoje sanki nie tylko jeżdżą po śniegu, ale wykorzystują go do smarowania wewnętrznych elementów. Bez śniegu na ziemi te części wyschną jak kość i zaczną się o siebie ocierać, szybko się zużywając. One też się nagrzeją.

Ulepszone koła napinające w skuterze śnieżnym mogą poprawić jego letnie zawieszenie i zwiększyć przyczepność poprzez poszerzenie gąsienic. Przeciętne koło napinające powinno mieć średnicę 5,5 cala.

Dodaj grzejnik i wentylator

Jedną z najważniejszych modyfikacji, jakie możesz wprowadzić do swojego skutera śnieżnego do użytku w okresie letnim, jest zainstalowanie grzejnika.

Teraz, gdy wymienniki ciepła bez śniegu nie mają sensu, grzejnik będzie działał jak mechanizm chłodzący skutera śnieżnego. Upewnij się, że system grzejników ma również wentylator, aby utrzymać przepływ chłodnego powietrza.

Potrzebujesz tylko jednego grzejnika na skuter śnieżny. Ustaw go pod maską sań w pobliżu reflektorów. Wyjątkiem jest to, że grzejnik jest większy. W takim przypadku chcesz umieścić go w tylnej części tunelu sań.

Na jakich innych nawierzchniach bez śniegu można używać skutera śnieżnego?

Po skonfigurowaniu wszystkich sań zgodnie z powyższymi modyfikacjami, czy piasek jest jedynym terenem bez śniegu, po którym można jeździć? Zdecydowanie nie! Oto inne opcje, z których możesz skorzystać teraz, gdy Twoje sanki są gotowe do użytku wiosną i latem.

Trawka

Sanki nie tylko jeżdżą po trawie, ale rywalizują również na trawiastych polach. Nie żartujemy! Oto film z YouTube pokazujący dokładnie, co mamy na myśli. Ponieważ zmodyfikowałeś swoje sanie do jazdy w każdym terenie, nie powinieneś się martwić, że się przegrzeją, a ścinki trawy nie powinny dostać się do silnika.

Podczas jazdy na sankach po trawie zawsze zalecamy ostrożną jazdę. Przy dużych prędkościach trawa może być śliska, zwłaszcza jeśli jest mokra. Chcesz również upewnić się, że znajdziesz miejsce, w którym możesz legalnie jeździć na skuterze śnieżnym. Jednym z takich miejsc może być własne podwórko, ale park publiczny? Absolutnie nie.

Mimo to zastanów się dwa razy, zanim wybierzesz podwórko na zabawną przejażdżkę skuterem śnieżnym po trawie. Ślady twoich sań mogą zniszczyć twój trawnik!

Chodnik

Twoje sanie prawdopodobnie przejechały po chodniku przynajmniej przez chwilę podczas aktywnego sezonu skuterów śnieżnych, aby dostać się do i z parkingów. A przecież mówimy o celowej jeździe po chodniku przez dłuższy czas. Czy Twój skuter śnieżny to potrafi? Pewnie.

Trzeba jednak stąpać ostrożnie. Odnosi się to również do jazdy na sankach po trawie, ale zwłaszcza na chodniku, musisz upewnić się, że węgliki i inne chowane części są schowane. Jeśli tak nie jest, te części będą ocierać się o podłoże i prawdopodobnie od razu się odłamią.

Musisz także uważać na swoje skręty i inne manewry podczas zjeżdżania na betonie, ponieważ poruszanie się w określony sposób może narazić zewnętrzne części sanek na szorstki asfalt, ponownie powodując uszkodzenia. Unikaj skręcania tak często, jak to możliwe, a kiedy musisz, jedź powoli i planuj skręcanie z dużą ilością czasu na wykonanie rotacji.

Woda

Skutery śnieżne i woda nie mieszają się, ale to nie powstrzymuje niektórych ludzi. Hobby zwane skakaniem po wodzie stało się popularne wśród podgrupy saneczkarzy. Co to jest pomijanie wody? No cóż, nie zabierasz skutera śnieżnego do wody, bo natychmiast utoniesz. Zamiast tego, jak sama nazwa wskazuje, celem jest ominięcie sań jak kamień lub zrobienie kilku chorych wheelie na powierzchni wody.

To może wydawać się niemożliwe, ale tak nie jest, ponieważ ten film przedstawia. Do wykonania tego wyczynu potrzebny byłby lekki skuter śnieżny. Musiałbyś też być mistrzem w jeździe na sankach, aby przejechać całe jezioro bez zapadania się.

Przypominam, że utonięcie to ogromne ryzyko podczas jazdy na skuterze śnieżnym. Chociaż sanki toną bardziej w zimie z powodu szoku zimnej wody, latem, kiedy woda jest cieplejsza, nadal możesz nie przeżyć. Jeśli Twoje sanki przykują Cię do ziemi, kask wypełnia się wodą lub Twój sprzęt saneczkowy jest zbyt ciężki po nasączeniu wodą, łatwo może dojść do utonięcia.

Czy jazda skuterem śnieżnym na innym terenie niesie ze sobą jakiekolwiek ryzyko?

Choć jazda na skuterze śnieżnym przez cały rok może być świetną zabawą, musisz być świadomy niebezpieczeństw, z którymi możesz się zmierzyć.

Unieważniona gwarancja

Wspominaliśmy o tym wcześniej, ale teraz warto o tym wspomnieć. Jeśli Twój skuter śnieżny jest nowy i nadal ma aktywną gwarancję, po dodaniu chłodnicy lub ulepszeniu koła napinającego ta gwarancja prawdopodobnie już nie będzie. Ochrona gwarancyjna i tak nie trwa wiecznie, ale gdy jest aktywna, równie dobrze możesz skorzystać z ochrony, jaką oferuje gwarancja.

Jeśli nie masz gwarancji, a Twój skuter śnieżny przestanie działać lub ulegnie uszkodzeniu w przyszłości, nie możesz otrzymać darmowych części zamiennych. Trzeba by było zamówić części, zapłacić za nie, a potem albo zainstalować je samemu, albo zapłacić za to komuś innemu.

Jeśli Twoja gwarancja skończyła się dawno temu lub kupiłeś używany skuter śnieżny, ta kwestia gwarancyjna nie będzie tak dużym problemem. Jednak dla nowych właścicieli sanek jest to zdecydowanie coś do przemyślenia przez chwilę.

Zalane wodą elementy wewnętrzne

Możesz być ekspertem od skakania po wodzie na skuterze śnieżnym, ale faktem jest, że podczas skakania sanie nadal pływają w wodzie, nawet jeśli to tylko trochę. To jedna z rzeczy, których należy za wszelką cenę unikać podczas jazdy na sankach. Odradza się nawet przekraczanie małych zbiorników z lodowatą wodą.

Pomijanie sań w wodzie zbyt wiele razy może zalać zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne części. Najgorszy scenariusz to zalanie silnika wodą. Niesprawny silnik oznacza, że ​​Twoje sanie nie pojadą dalej, więc teraz to tylko ogromny kawałek metalu na środku jeziora, który tonie jak kamień, gdy na nim jesteś. Jeśli to brzmi przerażająco, to dlatego, że tak jest.

Przyspieszone zużycie części zewnętrznych

Powiemy to jeszcze raz: skutery śnieżne są przeznaczone do jazdy po śniegu. Nie są zbudowane do jazdy po piasku, trawie lub chodniku, nawet jeśli sobie z tym poradzą. Skrobanie o te twarde powierzchnie może szybko i znacznie szybciej zużywać części skutera śnieżnego, niż gdybyś używał sań tylko do jazdy na skuterze śnieżnym. Nawet elementy wewnętrzne mogą ulec zużyciu z powodu dodatkowego obciążenia potrzebnego do utrzymania skutera śnieżnego bez śniegu.

Przegrzanie silnika

Oprócz zalanego silnika innym najgorszym scenariuszem jest przegrzanie silnika. Tak, właśnie z tego powodu zainstalowałeś chłodnicę i wentylator, ale czasami te części nie chłodzą silnika na tyle, aby mógł pracować przez cały dzień, gdy jesteś poza domem w letnim upale, jeżdżąc po chodniku lub piasku.

Tonący

Jeśli nie jesteś mistrzem w skakaniu z wody, jak myślisz, co się stanie? Zgadza się, ty i twoje sanie zatoniecie prosto do wody. Skutery śnieżne ważą średnio około 500 funtów, więc nie możesz powstrzymać swojego przed zatonięciem na dnie jeziora.

Obrażenia i śmierć

Nie możemy również wystarczająco podkreślić ryzyka obrażeń i śmierci podczas jazdy na skuterze śnieżnym na terenie poza śniegiem. Można ślizgać się po trawie, źle oceniać wysokość wydmy i przewracać się lub, jak mówiliśmy, zatopić sanki w wodzie. Ryzyko śmierci z powodu niektórych z tych obrażeń, a zwłaszcza utonięcia, powinno być otrzeźwiającą myślą.

Końcowe przemyślenia

Skutery śnieżne, z pewnymi drobiazgami, mogą pracować na piasku, asfalcie, trawie, a nawet wodzie. Używanie sanek w taki sposób może spowodować utratę gwarancji, zużycie części i być bardziej szkodliwe niż jazda saniami w dobry, staromodny sposób: na śniegu.

Teraz, gdy jesteś świadomy zagrożeń, możesz sam zdecydować, czy chcesz jeździć na skuterach śnieżnych na innych nawierzchniach. Bądź bezpieczny!