Czy ryby widzą twoją żyłkę?

Masz haczyk w wodzie, co wydaje się być od zawsze, ale nie masz żadnych brań. Czasami masz wrażenie, że ryba widzi Twoją żyłkę i celowo Cię unika, nawet jeśli przynęta jest kusząca. Czy to prawda? Czy ryby widzą twoją żyłkę?

Tak, ryby widzą twoją żyłkę, czasami łatwiej niż inne. Widoczność linii zmienia się w zależności od jej koloru, głębokości wody i przejrzystości. Na przykład czerwona żyłka staje się czarna na głębokości większej niż 15 stóp, co może utrudnić jej dostrzeżenie.

W tym artykule odpowiemy na wszystkie najbardziej palące pytania dotyczące tego, czy ryby widzą twoją żyłkę, w tym ich wizualny zakres kolorów i jaki jest najlepszy rodzaj żyłki, jeśli chcesz, aby żyłka była niewidoczna dla ryb.

Zacznijmy!

Czy ryby widzą kolory?

Jeśli chcesz zasłonić swoją żyłkę przed rybami, musisz zrozumieć, co ryby widzą, a czego nie. Dlatego pomyśleliśmy, że zaczniemy od omówienia właśnie tego.

Rybie oczy mogą wydawać ci się trochę obrzydliwe, ale sposób, w jaki działają, nie różni się aż tak bardzo od ludzkiego wzroku. W oku ryby znajduje się siatkówka z pręcikami. Komórki te pozwalają na duży stopień czułości w słabszym świetle. Oko ma również czopki, które poprawiają rozdzielczość czasową i przestrzenną ryby.

Kiedy odbite światło wpada do oka ryby, przechodzi przez rogówkę do źrenicy, a następnie do siatkówki. W siatkówce powyższe pręciki i czopki zamieniają światło w impuls elektryczny. Następnie nerw wzrokowy ryby komunikuje się z mózgiem, tworząc obraz tego, co widzi ryba.

Zastanawiasz się nad tym, czy ryby widzą kolory? Z pewnością mogą! To ich komórki stożkowe są odpowiedzialne za tworzenie różnicy między jednym odcieniem a drugim. To prawda, że ​​nie wszystkie gatunki ryb mają czopki, więc dla nich nie widziały kolorów. Inne gatunki mają niewiele komórek czopków, więc ich gama kolorów jest ograniczona.

Jednak niektóre ryby mają tak wiele komórek czopków, że ich oczy mają podwójne czopki. Dla nich wizualizacja światła ultrafioletowego nie stanowi problemu.

Czy ryby widzą twoją żyłkę?

Teraz, gdy wiesz, że ryby widzą kolory, zastanawiasz się, czy ta wymyślna, kolorowa żyłka, którą kupiłeś, naprawdę coś zmieni. Czy ryba nie będzie w stanie łatwo dostrzec linki, a następnie jej uniknąć?

Być może, ale nie jest tak pokrojony i wysuszony. Jak wspomnieliśmy we wstępie, wiele czynników decyduje o tym, czy twoja żyłka jest łatwo dostrzegana przez ryby rojące się w jeziorze lub rzece, więc porozmawiajmy teraz o tych czynnikach.

Kolor

Kolor żyłki ma duże znaczenie, ponieważ jest dobrze widoczny. Jako początkujący wędkarz możesz popełnić błędny błąd zakładając, że jasne odcienie, takie jak czerwony lub różowy, zbyt przyciągają uwagę, więc nie kupujesz żyłek w tych kolorach.

Te jasne kolory są rzeczywiście dość żywe na lądzie. Nawet na powierzchni wody czerwona żyłka będzie wystawać jak obolały kciuk. Pamiętaj jednak, że nie łowisz na powierzchni wody. Łowisz kilka stóp na głębokość i to właśnie pod wodą ta kolorowa żyłka może cię zaskoczyć.

Na przykład różowa żyłka wędkarska zanurzona w wodzie staje się bardzo trudna do zauważenia. Wystarczająca liczba nurków zgłosiła to po przypadkowym zaplątaniu się w różową żyłkę wędkarską. Chociaż ryby nie są obdarzone mową, aby powiedzieć nam, czy widzą różową żyłkę, ponieważ ich oczy są wystarczająco podobne do ludzkich oczu (przynajmniej w pewnym stopniu), możemy założyć, że jeśli nie widzimy różowej żyłki w wystarczająco głęboka woda, której ryby też nie mogą.

Czerwona żyłka daje ten sam efekt na głębokiej wodzie, prawdopodobnie dlatego, że czerwony i różowy należą do tej samej rodziny kolorów. Daj swojej czerwonej żyłce trochę czasu na zatonięcie, a trudno będzie ją zobaczyć, chyba że patrzysz na żyłkę nad powierzchnią wody (na przykład z łodzi lub doku). Ryby nie mają tego punktu obserwacyjnego!

Przejrzystość

Jak przejrzysta jest woda, w której łowisz? To też robi dużą różnicę w widoczności żyłki.

W krystalicznie czystej wodzie powyższe efekty będą nadal występować w przypadku kolorowej żyłki, gdy tonie, ale może być nieco łatwiej ją zauważyć, ponieważ woda jest tak czysta. Jeśli woda jest bardziej zielona niż niebieska z powodu glonów, zielona żyłka jest dobrym wyborem.

Dlatego tak wielu producentów żyłek zawsze robi swoje żyłki nieco zielonkawe, nawet jeśli kolor ma być czerwony lub niebieski. Zieleń działa jak kamuflaż w zielonej wodzie. Równie dobrze linia może być przezroczysta, tak trudno to zobaczyć.

Nie można jednak używać zielonej żyłki na czystszych wodach. Zbyt łatwo to zauważyć.

W mętnych wodach żółta żyłka będzie Twoim najlepszym przyjacielem. Żółty wtopi się w brązowawą, zielonkawą głębię wody, więc wydaje się, że jej tam nie ma. Jednak w czystych wodach najgorszym kolorem jest żółty. Tak, nawet bardziej niż zielony.

Przezroczysta żyłka jest najlepszym wyborem, jeśli widzisz czystą wodę do dna. Jest niewidoczny na wskroś, więc ryby go nie zauważą.

Głębokość

Głębokość wody jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na widoczność żyłki. Im głębsza linia znajduje się w wodzie, tym bardziej może zmieniać się kolor.

Ponieważ właśnie o tym rozmawialiśmy, użyjmy zielonej żyłki jako naszego pierwszego przykładu. Na głębokości maksymalnie pięciu stóp linia wygląda mniej więcej w tym samym odcieniu zieleni, co na lądzie. W wodach o głębokości 15 stóp zielona linia może zmienić się o dwa odcienie na ciemniejszą do stonowanej zieleni lasu.

Gdy żyłka znajduje się ponad 15 stóp w wodzie, jest bardzo ciemnozielona. Czy to niewidoczne dla ryb? Może w zielonej wodzie, ale ciemny kolor linii mógłby ułatwić zauważenie w innych warunkach.

Czerwona żyłka ciemnieje również na głębszej wodzie. Jest jasnoczerwony na głębokości pięciu stóp, potem staje się szary na głębokości 15 stóp. Linia będzie wtedy wyglądać jak bardzo głęboka, ciemnoczerwona, zanim stanie się czarna na głębokości ponad 15 stóp.

Niebieska żyłka, o której jeszcze nie mówiliśmy, daje odwrotny efekt. Na głębokości pięciu stóp kolor linii jest jasnoniebieski. Zanim linka opadnie na głębokość 15 stóp, ma bardzo blady odcień niebieskiego, który dobrze komponuje się w czystych wodach. Zanurz żyłkę na więcej niż 15 stóp, a niebieska linia wygląda teraz na białą. Wtedy ryby nie będą już tak łatwe do zauważenia!

Żyłka fluorocarbonowa jest zabarwiona na żółto, chociaż nie jest to to samo co żółta żyłka wędkarska. Jego kolor znika im głębiej, stając się prawie biały na głębokości większej niż 15 stóp.

Czysta żyłka, o której wspominaliśmy wcześniej, jest przezroczysta bez względu na głębokość. Tak więc przezroczysta żyłka, żyłka fluorocarbonowa, różowa żyłka i niebieska żyłka to cztery najlepsze wybory, jeśli chcesz, aby żyłka wyglądała niewidocznie głęboko w wodzie.

Końcowe przemyślenia

Ryby mają lepsze pole widzenia koloru, niż im przypisujemy. Wiedza o tym może pomóc w określeniu, w jaki kolor żyłki należy wyposażyć się na udany dzień wędkowania.

Aby uzyskać czystą wodę, potrzebujesz żyłki, która się wtapia, na przykład przezroczystej żyłki i różowej żyłki.

Na głębokości większej niż 15 stóp niebieska żyłka staje się biała, podobnie jak żyłka fluorocarbonowa. Nawet czerwoną żyłkę trudniej dostrzec głębiej w wodzie. Jeśli mętność wody jest wyższa, użyj żółtej lub zielonej linii.

Chociaż jest to dużo do zapamiętania, wybierając odpowiedni kolor żyłki, możesz mieć pewność, że ryby nie będą w stanie dostrzec żyłki i uciec!