Czy quady mają kluczyki?

Keyless entry to nowy, gorący trend w samochodach. Wygoda i właściwości antykradzieżowe sprawiają, że ta funkcja to bramkarz. Jesteś na rynku nowego ATV. Gdy zaczynasz przeglądać, nie możesz się powstrzymać od zastanawiania się, czy quady mają klucze lub też wykorzystują bezkluczykowy dostęp?

Pojazdy ATV mogą być wyposażone w elektroniczny start, ale nadal wymagają klucza. Technicznie rzecz biorąc, można włączyć quada bez kluczyka, ale wymaga to demontażu części pojazdu, a zatem nie jest najlepszym pomysłem, jeśli pojazd jest nadal objęty gwarancją.

W tym przewodniku omówimy znaczenie kluczy ATV i co zrobić, jeśli zgubisz swój. Mamy wiele wspaniałych informacji, którymi możemy się podzielić, więc na pewno nie będziesz chciał ich przegapić!

Czy quady potrzebują kluczy?

Jeśli dziś kupisz nowiutki pojazd ATV, będzie on wyposażony w kluczyk. Jak wspomnieliśmy, pojazd może mieć również rozrusznik elektryczny, ale kluczyk nadal tam będzie.

Czy ATV? potrzebować klucz jako taki?

Cóż, tak i nie.

Po włożeniu kluczyka do stacyjki otwiera obwód w Twoim ATV. Ten obwód aktywuje iskrę, która następnie zapala silnik i obraca go.

Twój quad rusza i jedziesz, zanim zdążysz zastanowić się przez dwie sekundy, jak to się dzieje.

Mówimy nie, niekoniecznie potrzebujesz klucza ATV z dwóch powodów.

Po pierwsze, jak wspomniano, niektóre pojazdy ATV wyposażone są w elektryczne rozruszniki. Kiedy naciśniesz przycisk startu elektrycznego na swoim ATV, generuje on prąd elektryczny.

Prąd przepływa do akumulatora pojazdu ATV, dzięki czemu wał korbowy ma wystarczającą ilość energii, aby obracać biegi. Wtedy twój ATV kręci się jak mruczący kot.

Po drugie, technicznie możesz włączyć ATV bez kluczyka lub nawet elektrycznego rozrusznika, o czym porozmawiamy później.

Jednak nawet jeśli twój pojazd ATV był wyposażony w rozrusznik elektryczny, klucz jest tam jako bezpieczny. W końcu elektryczny rozruch może się załamać. Nie oznacza to, że proces, który zapala pojazd ATV za pomocą kluczyka, również nie może zawieść, ponieważ z pewnością może.

Zgubiłem klucze do quada – co teraz?

Twój pojazd ATV ma rozrusznik elektryczny i to właśnie używałeś do zasilania pojazdu, ale przyniosłeś też kluczyk.

Miałeś taki fajny dzień, ścigając się z dużą prędkością. Kiedy wracasz, sięgasz po kieszenie, ale nie czujesz kluczyka do quada.

O o. Opróżniasz kieszenie i na pewno jak dzień, klucz zniknął. Co teraz robisz?

Oto, co zalecamy.

Zachowaj spokój

Zgubienie kluczyka do pojazdu ATV jest jak zgubienie kluczyka do samochodu. Martwisz się, jak następnym razem uruchomisz swój pojazd ATV.

Co gorsza, podkreślasz, że jeśli ktoś inny znajdzie i odbierze klucz, prawdopodobnie może uciec z twoim quadem.

Im bardziej jesteś zestresowany i przerażony, tym trudniej będzie ci jasno myśleć. Po prostu weź oddech i zrelaksuj się. Nawet jeśli oryginalny klucz zniknął, możesz uzyskać wymianę klucza ATV.

Śledź swoje kroki

Łatwiej to powiedzieć niż zrobić, gdy pędzisz swoim ATV z prędkością prawie 80 mil na godzinę. Jeśli to możliwe, chcesz wrócić do miejsca, w którym jechałeś i iść ścieżką.

Miej oko na swój klucz. Jeśli nie nadepnięto na niego ani nie przejechano, połyskujący metal powinien ujawnić się w słońcu.

Oczywiście, jeśli światło dzienne nie jest już po twojej stronie, będzie ci znacznie trudniej znaleźć klucz. Zalecamy używanie latarki czołowej lub latarki. Możesz także poczekać do następnego dnia, aby wznowić wyszukiwanie.

Skontaktuj się z producentem ATV

Spędziłeś dobrą godzinę lub dwie szukając klucza do quada, ale bezskutecznie.

Na razie może być konieczne wezwanie pomocy drogowej do swojego pojazdu ATV, chyba że możesz go zabrać z powrotem do ciężarówki lub SUV-a. W przypadku lżejszego pojazdu ATV, który waży około 220 funtów, może ciągnięcie go za sobą nie jest tak wielką sprawą.

Jeśli jednak twój pojazd ATV waży więcej niż 1000 funtów, to zupełnie inna historia.

Po powrocie do domu musisz zebrać informacje na swoim ATV. Musisz znać dokładny model, a także numer identyfikacyjny pojazdu lub numer VIN.

Numery ATV VIN mają 17 cyfr. VIN to unikalny identyfikator pojazdu ATV. Zazwyczaj kod można znaleźć przyspawany lub przynitowany do ramy ATV.

Następnie skontaktuj się z producentem ATV lub dealerem, w którym kupiłeś pojazd. Wyjaśnij, że zgubiłeś klucz do pojazdu ATV i potrzebujesz kolejnego.

Ponieważ zadałeś sobie trud z podaniem modelu i numeru VIN, zazwyczaj producentowi lub dealerowi nie będzie trudno wyciąć nowy klucz od zera. Będziesz musiał zapłacić za tę usługę, ale nie powinna być zbyt droga.

Czy możesz uruchomić quada bez klucza?

Wróćmy do sytuacji, którą opisaliśmy w poprzednim rozdziale. Utkniesz na swoim ATV, bo nie masz kluczyka. ATV dużo waży i wolałbyś nie czekać, aż znajdzie cię kierowca lawety, ponieważ może to zająć kilka godzin.

Czy jest jakiś sposób na uruchomienie quada bez kluczyka lub rozrusznika elektrycznego? W rzeczywistości tak. To powiedziawszy, musimy zwrócić uwagę na dwie rzeczy.

Po pierwsze, żadna z tych opcji nie musi być szybka ani wygodna. Po drugie, jeśli Twój pojazd ATV jest nadal objęty gwarancją, warto zastanowić się dwa razy nad następującymi metodami. Możesz unieważnić gwarancję, majstrując przy swoim ATV.

Włóż śrubokręt lub nożyczki do zapłonu

Powiedzieliśmy ci, że niektóre z tych metod nie byłyby ładne i dotyczy to tej pierwszej.

Jeśli masz pod ręką śrubokręt lub nożyczki kuchenne, możesz wziąć narzędzie, włożyć je do stacyjki swojego ATV i voila, powinno zacząć.

Czy to nierozsądne? Pewnie. Ale jest skuteczny i tego możesz chcieć.

Ręcznie uruchom zapłon

Jeśli nigdy nie pracowałeś z zapłonem swojego ATV, możesz chcieć powstrzymać się od tej następnej metody. Zalecamy również, abyś nie próbował tego, jeśli twój pojazd ATV jest nadal objęty gwarancją, jak powiedzieliśmy wcześniej.

Musisz oddzielić zapłon ATV od reszty pojazdu. Zapłon wygląda jak dwuczęściowy cylinder.

Dolny cylinder można odłączyć, odłączając przewód. Ten przewód łączy się z silnikiem twojego ATV, więc uważaj, aby go nie uszkodzić.

Druga połowa cylindra zapłonu powinna mieć część z metalowymi łącznikami z kawałkiem pośrodku. Ostrożnie wyjmij kawałek, a następnie metalowe łączniki.

Poruszenie metalowych złączy i uruchomienie ATV powinno działać.

Skocz przewody elektromagnetyczne

Możesz także ręcznie wstrząsnąć przewodami solenoidu lub przekaźnikiem rozrusznika pojazdu ATV, ale ta metoda nie jest gwarantowana.

Jeśli twój pojazd ATV nie ma alternatywnego rozruchu, ale rozruch elektryczny, możesz polegać na tej metodzie, ale nie w przypadku innych pojazdów ATV.

Będziesz musiał uzyskać dostęp do solenoidu, który jest również znany jako przekaźnik rozrusznika. Jeśli wiesz, gdzie znajduje się akumulator twojego ATV, solenoid zwykle znajduje się w wiązce przewodów pod akumulatorem. Może również przylegać do akumulatora w zależności od modelu ATV.

Solenoid działa jak przełącznik, który określa obciążenie wzmacniacza pojazdu ATV. Większość solenoidów ma kształt kwadratu, ale niektóre mogą być okrągłe, a inne kształty nadal. Elektrozawór będzie miał w sumie cztery przewody.

Dwa przewody są małe, a pozostałe większe. Małe przewody sterują przełącznikiem dolnego wzmacniacza, podczas gdy większe przewody zarządzają wyższym obciążeniem wzmacniacza.

Drobne przewody mają zwykle gumową lub plastikową osłonę, zwłaszcza te, które są montowane.

Weź mały przewód startowy w pobliżu dwóch większych przewodów, a następnie przeskocz je. Prawdopodobnie będziesz potrzebować do tego klucza, ale jeśli zadziała, twój ATV powinien się uruchomić.

Czy powinieneś podłączyć swój ATV?

Jest jeszcze jedna metoda, na której niektórzy właściciele ATV będą polegać, aby uruchomić swój pojazd bez kluczyka, a jest to hotwiring. Nie będziemy wyjaśniać, jak podłączyć hotwire do ATV, ponieważ jest to niewskazane.

Możesz skończyć z uszkodzeniem elektroniki w swoim ATV, co nie jest warte zachodu, jeśli Twój jest zupełnie nowym pojazdem. Dodatkowo, im nowszy ATV, tym trudniej jest je podłączyć. ATV prawdopodobnie będzie wyposażony w jakąś formę zabezpieczenia przed kradzieżą.

Końcowe przemyślenia

Pojazdy terenowe wyposażone są w kluczyki, nawet jeśli mają rozrusznik elektryczny. Kluczyk przekręca się i zapala silnik, dzięki czemu Twój pojazd ATV budzi się do życia.

Jeśli zdarzy ci się zgubić klucz do pojazdu ATV, zazwyczaj nie jest to koniec świata. Producent lub sprzedawca pojazdu ATV może wyciąć ci nowy kluczyk, ale do tego potrzebny jest numer VIN pojazdu ATV. Powodzenia!