Czy przewodniki po uszkodzeniach plecionych żyłek wędkarskich?

Ty i grupa przyjaciół siedzicie dookoła, delektując się kolejną filiżanką kawy, podczas gdy rozmawiacie o niuansach nadchodzącej wyprawy wędkarskiej w ten weekend. Wszyscy dyskutujecie o czarterze, który zaaranżowaliście, a podekscytowanie rośnie. Dopóki ktoś nie powie: „Słyszałem, że kapitan używa plecionki. Jakiś czas temu słyszałem, że to źle wpływa na twoje przelotki.

Być może 10-15 lat temu trafne było stwierdzenie, że pleciona żyłka może uszkodzić przelotki wędki, ale generalnie tak nie jest w przypadku dzisiejszych plecionek. W tym czasie plecionka przeszła długą drogę i obecnie jest często wybierana przez wędkarzy w wielu sytuacjach.

Przyjrzyjmy się bliżej plecionce, czego można się po niej spodziewać i kiedy najlepiej z niej korzystać.

Historia plecionej żyłki wędkarskiej

To powiedzenie istnieje od ponad tysiąclecia – “Trzy nitki sznurka nie dają się łatwo zerwać”.

Chociaż ta konkretna fraza jest zwykle używana w odniesieniu do małżeństwa, rybacy również wiedzą, że ten fakt jest prawdziwy. Kiedyś zaplatali własną żyłkę wędkarską, aby była silniejsza, gdy szukali ryb znanych ze swojej siły i walki.

Starając się ułatwić ten proces (i wprowadzić na rynek) w latach pięćdziesiątych, DuPont zaczął promować plecioną żyłkę wędkarską, która miała zapewnić wędkarzom większy sukces. Podobnie jak w przypadku większości wynalazków, wczesne próby nie przyniosły rezultatów, jakie mieli nadzieję osiągnąć.

Ilość ulepszeń, które wprowadzono w plecionkach w ciągu ostatnich 60 lat, była wykładnicza.

Historycznie rzecz biorąc, pleciona żyłka siała spustoszenie w aluminiowych przelotkach wędkarskich z powodu zwiększonej ścieralności. Plecionka na dzisiejszym rynku nie powoduje takich uszkodzeń jak jej starsze wersje.

Dzisiejsza pleciona żyłka wędkarska

Wysokiej jakości pleciona żyłka wędkarska dostępna obecnie na rynku jest przeznaczona do pracy z większością wędek. Żyłka ta jest tworzona przez stapianie drobnych włókien w pasma, które są następnie ciasno splecione i pokryte Teflonem™, dzięki czemu linka jest gładka i nie powoduje tarcia o przelotki.

Czytać  Z czego wykonane są kule rybackie? Dlaczego czerwony i biały?

Korzyści z używania plecionej żyłki wędkarskiej

 1. Jest cienki.
  • Ponieważ ta żyłka jest tak ciasno spleciona, często jest węższa niż jej odpowiedniki z włókna pojedynczego lub fluorocarbonu. Oznacza to, że możesz uzyskać więcej mocniejszej żyłki na swoim kołowrotku, niż byłoby to możliwe, gdybyś używał innego rodzaju żyłki.
  • Pro Porada: Upewnij się, że mocno nawijasz kołowrotek, aby plecionka nie zagrzebała się w kołowrotku.
  • Cienki charakter tej żyłki oznacza również, że uzyskasz czystsze rzuty. Ta linia przetnie wodę, zamiast zostawiać cię z dużym U na powierzchni.
  • Nawet jeśli ta linia jest cienka, nie jest niewidoczna. Wiele osób stwierdziło, że plecionka najlepiej sprawdza się w wodzie, która nie jest krystalicznie czysta.
 2. Nie rozciąga się.
  • Brak rozciągliwości w linii oznacza, że ​​masz nowy poziom wrażliwości na wyciągnięcie ręki. Będziesz w stanie wyczuć te kąski, więc wiesz, kiedy założyć haczyk.
  • Aby móc zaciąć haczyk, musisz mieć dobry węzeł. Dzięki powłoce i brakowi rozciągliwości plecionka może być bardzo śliska, co sprawia, że ​​trudno jest zawiązać dobry węzeł. Większość wędkarzy używa węzła Palomar i zostawia mały ogon. Niektórzy, w tym ja, polecają Double Davy Knot, o którym możecie przeczytać tutaj.
  • Twarda linka oznacza również, że musisz być ostrożny, ponieważ nie będziesz mieć dodatkowej sekundy na usunięcie palca z drogi, gdy linka zaciska się na wędce. Niejeden wędkarz został wycięty, nie zwracając uwagi na ten szczegół.
  • Pro Porada: Nie odcinaj ogona blisko węzła, ponieważ zagraża to integralności i bezpieczeństwu węzła.
 3. Jest silny.
  • Plecionka daje pewność, że żyłka nie pęknie. To jest niesamowite, gdy łowisz w obszarze lilii lub dużej ilości trzcin. Ryba może próbować cię zaplątać, ale linka przetnie chwasty.
  • Z drugiej strony, jeśli łowisz tam, gdzie znajdują się struktury, których ryba używa do ukrycia, twoja żyłka nie pęknie i może zaplątać się w te kawałki drewna lub pali.
  • Silny nie jest niedopowiedzeniem. To nie jest linia, którą można złamać rękami. Do przecięcia żyłki będziesz potrzebować nożyczek, ponieważ doświadczeni wędkarze stwierdzili, że maszynki do strzyżenia nie działają dobrze.
 4. To trwa.
  • Brak rozciągliwości w linii sprawia, że ​​jest odporna na pękanie. Powłoka sprawia, że ​​jest odporna na rozdwajanie i gnicie słoneczne.
  • Kiedy twoja linia zaczyna wykazywać pewne zużycie, doskonale nadaje się do wykorzystania jako podkład dla nowszej linii.
Czytać  Czy haczyki bez chwastów faktycznie działają? Próbowałem ich

Różne plecionki

Pleciona żyłka wędkarska jest zwykle oceniana za pomocą dwóch liczb. Wcześniej w artykule pisaliśmy o tym, że plecionka jest cieńsza niż żyłka fluorocarbonowa czy monofilamentowa. Mając to na uwadze, plecionka dostarcza liczb, które dają porównanie z jej nieplecionymi odpowiednikami.

Ocena 10/2 oznacza że jest to 10-funtowa linka testowa, która ma podobny rozmiar do 2-funtowej linki bez oplotu. To ostatecznie oznacza, że ​​jesteś gotowy do holu 100-funtowej ryby z lżejszą żyłką.

Znajdziesz również plecionkę w kombinacjach od 4 do 16 splecionych razem pasm. Otrzymasz inną akcję z różnej liczby pasm.

Kilka wskazówek dotyczących plecionek:

 • Im mniej splotek, tym lepsza odporność na ścieranie.

Oznacza to, że będziesz mógł rzucać bez ociągania linki. Niektórzy sugerują nawet, że lżejsze linie należy ręcznie spowolnić.

Oznacza to również, że jest mniej pasm, które powodują strzępienie się, gdy linka ociera się o coś mocnego.

Pro Porada: Kiedy zauważysz, że twoja żyłka jest wystrzępiona, przytnij ją w dół. Ten osłabiony obszar linii jest bardziej podatny na złamanie i utratę nagrody.

 • Im większa liczba pasm, tym lepsza wydajność.

Czy chcesz mieć możliwość zarzucania swojej żyłki daleko i nadal mieć precyzję w umieszczaniu przynęty? Cięższa linka popłynie dalej i zatonie głębiej niż lżejsza linka.

Kolejną cechą, którą zauważysz w przypadku plecionki, jest to, że „śpiewa” podczas rzucania. Niektórzy uważają, że szum lub brzęczenie, które wydaje linka podczas rzucania, rozprasza. Większość powie, że przyzwyczajenie się do dźwięku nie trwa długo i że tęsknisz za nim rzucając fluorocarbon lub mono.

Najpopularniejsze plecionki

Na dzisiejszym rynku dostępnych jest kilka różnych plecionek. Oto kilka z dostępnych najwyżej ocenianych plecionek Amazon:

Czytać  Czy można używać kulek proteinowych w wędkarstwie spławikowym?

Każda z tych opcji jest dostępna w wielu mocach splotek, gramaturach i długościach szpuli. Masz możliwość zdobycia tego, czego potrzebujesz na każdą wyprawę wędkarską.

Na zakończenie

Nowoczesna pleciona żyłka wędkarska jest znacznie bardziej niezawodna niż jej wczesne wersje. Są szanse, że twoja wędka znacznie się poprawiła w porównaniu z wędkami, które były na rynku w 20ten wiek też.

Jeśli nadal masz wątpliwości, czy plecionka sprawdzi się w Twoim kołowrotku lub wędce, sprawdź wytyczne dotyczące specyfikacji producenta. Ten krok zapewni Ci poziom komfortu, którego potrzebujesz.

Kiedy już przyzwyczaisz się do używania plecionki, najprawdopodobniej okaże się, że dodatkowy koszt na froncie skutkuje znacznie lepszymi wrażeniami z wędkowania.