Czy prowadzenie przyczepy podróżnej z włączonym propanem jest legalne?

Uwielbiasz możliwość podłączenia się do zasilania z lądu na kempingu, ponieważ wtedy możesz zasilać swoją lodówkę RV energią elektryczną. Jednak kiedy nieuchronnie nadchodzi czas, aby ruszyć w drogę, wracamy do używania propanu jako głównego źródła paliwa. Martwisz się o legalność otwartego ognia w swojej ruchomej przyczepie podróżnej. Czy wolno ci trzymać propan podczas jazdy?

W większości Stanów Zjednoczonych tak, prowadzenie przyczepy podróżnej z włączonym propanem powinno być legalne. Kanada ma przepisy dotyczące transportu niebezpiecznych przedmiotów, ale zbiorniki z propanem w kamperze lub przyczepie wydają się być wyłączone. Nawet jeśli jazda z propanem jest legalna, nie jest to dobry pomysł, ponieważ może to być zabójcze!

W tym artykule porozmawiamy dalej o legalności utrzymywania spalania propanu w lodówce RV podczas jazdy przyczepą podróżną. Zastanowimy się również, czy jest to sprytne i omówimy kilka sposobów na utrzymanie lodówki w chłodzie bez propanu!

Czy możesz legalnie prowadzić swoją przyczepę podróżną z włączonym propanem?

Lodówki do samochodów kempingowych są lodówkami absorpcyjnymi, co oznacza, że ​​brakuje im sprężarki, takiej jak Twoja lodówka kuchenna w domu. Lodówka absorpcyjna działa ze źródłem ciepła – propanem – który spala wodę, gazowy wodór i amoniak, aby te chemikalia wyparowały. Parowanie powoduje kondensację, która zapewnia chłód lodówce.

Bez propanu Twoja lodówka do kampera nagrzeje się w mgnieniu oka. Prawdopodobnie wydałeś sporą część reszty w sklepie spożywczym na zakupy napojów, posiłków i przekąsek na swoją podróż. Będziesz jechał bez przerwy przez wiele godzin i wiesz, że jedzenie będzie prawie zepsute, jeśli nie pozostanie chłodne przez tak długi czas. Dlatego pomyślałeś, że po prostu trzymasz swoją lodówkę podłączoną podczas jazdy. Będzie dobrze, prawda?

Jeśli dobrze oznacza legalne, to w większości przypadków tak. Według Dobry Sam, między Kanadą a Stanami Zjednoczonymi istnieją pewne ograniczenia dotyczące używania propanu, ale niewiele. Pamiętaj, że ich lista przepisów pochodzi z 2010 r. i może nie być obecnie aktywna. To powiedziawszy, oto przykłady, które znaleźliśmy, przeczesując tę ​​listę, w której jazda z propanem jest nielegalna.

 • Maryland: Nie możesz trzymać butli z propanem włączonego podczas jazdy przez tunele
 • Massachusetts: Nie możesz mieć włączonego butli z propanem podczas jazdy przez tunele, w szczególności I-90 w Newton oraz Route 1A, 1-90 i 1-93 w Bostonie
 • Nowa koszulka: Nie możesz trzymać otwartego zbiornika z propanem podczas jazdy po otwartych autostradach
 • Wirginia: Możesz zabrać ze sobą nie więcej niż dwa zbiorniki z propanem i każdy z nich nie może przekraczać 20 funtów i nie możesz przejeżdżać przez tunele z włączonymi zbiornikami
 • Manitoba, Kanada: Nie możesz trzymać otwartego zbiornika z propanem podczas jazdy po otwartych autostradach
 • Nowa Szkocja, Kanada: Nie możesz trzymać otwartego zbiornika z propanem podczas jazdy po otwartych autostradach
 • Wyspa Księcia Edwarda, Kanada: Podczas korzystania z promu nie możesz mieć włączonych butli z propanem

W Kanadzie obowiązuje prawo zwane Rozporządzenie w sprawie przewozu towarów niebezpiecznych. Wydaje się, że w tym prawie – w większości przypadków – zbiorniki na propan byłyby zwolnione. Oto pełne zwolnienie: „1.27 (1) Niniejsze przepisy nie mają zastosowania do towarów niebezpiecznych w środkach transportu, które są wymagane do (d) urządzeń wentylacyjnych, chłodniczych lub grzewczych, które są niezbędne do utrzymania warunków środowiskowych w środku transportu lub środka transportu i są przeznaczone do pozostania w jednostkach lub w środkach transportu do czasu użycia.”

Innymi słowy, wydaje nam się, że podczas jazdy przez Kanadę miałbyś dość mocny argument, że tak, powinieneś mieć możliwość używania propanu w swojej przyczepie podróżnej, aby utrzymać lodówkę, ponieważ potrzebujesz lodówki do „utrzymywania warunków środowiskowych”. w środku zamknięcia w transporcie.”

Poza tym chcemy tylko wyjaśnić jedną rzecz. Chociaż ten artykuł dotyczy konkretnie przyczep turystycznych, powyższe przepisy i regulacje mają zastosowanie również do przyczep kempingowych i innych typów przyczep.

Czy prowadzenie przyczepy podróżnej z włączonym propanem jest bezpieczne?

Sprawdziłeś swoją trasę dojazdu i potwierdziłeś, że nie przejeżdżasz przez powyższe lokalizacje, które mają ograniczenia dotyczące używania propanu, gdy Twoja przyczepa podróżna jest w ruchu. Przypomnijmy, że inne miasta i miasteczka w USA i Kanadzie również mogą mieć przepisy dotyczące używania propanu, więc nie pobłażaj!

Ale powiedzmy na przykład, że prowadzenie przyczepy podróżnej z propanem jest całkowicie legalne. Czy to oznacza, że ​​jest to bezpieczna decyzja dla Ciebie i Twoich współpasażerów? To zupełnie inna puszka robaków.

Krótka odpowiedź brzmi nie, to nie jest bezpieczne. Czemu? Z wielu powodów, o których teraz porozmawiamy.

Powody, dla których warto trzymać się z dala od propanu

Chcesz uniknąć zatrucia pokarmowego

Zacznijmy od nie tak strasznego. Głównym powodem, dla którego chcesz palić propan podczas prowadzenia przyczepy podróżnej, jest to, aby lodówka mogła pozostać chłodna. Jednak w lodówkach do kamperów, jak być może pamiętasz, jest to, że są wypełnione płynem. Do pracy potrzebują całkowicie równej powierzchni. Jeśli podłoga jest ustawiona pod kątem, płyny nie mogą swobodnie przemieszczać się.

W związku z tym istnieje możliwość, że możesz spalić propan w swojej przyczepie podróżnej, a jedzenie nadal może być słabo chłodzone. Dla ciebie jedzenie może wydawać się jadalne, ale kiedy ty i twoi pasażerowie je spożyjecie, kończycie na zatruciu pokarmowym lub innej chorobie związanej z jedzeniem. To zrujnuje Twoją podróż w pośpiechu.

Ten rodzaj scenariusza, choć niewygodny, to naprawdę małe ziemniaki, jeśli weźmiesz pod uwagę znacznie poważniejsze niebezpieczeństwa, które mogą cię spotkać.

Chcesz uniknąć zatrucia gazem

Załóżmy na przykład, że musisz nagle i mocno się zatrzymać. Twoja lodówka do kampera ślizga się do przodu podczas postoju, przerywając przewód gazowy. Nie wiesz o tym. Teraz przewód gazowy przecieka.

Wypadki z przyczepą podróżną mogą również łatwo spowodować nieszczelności lub pęknięcia przewodu gazowego. Gaz w linii propanowej może teraz swobodnie podróżować gdzie indziej. Być może gaz utknął we wnęce w przyczepie podróżnej. Może gaz przekierowuje do przedziału, w którym mieszkasz Ty i Twoi współpasażerowie.

Wdychanie benzyny jest toksyczne. W przypadku zatrucia gazem mogą wystąpić takie objawy, jak:

 • Nieprzytomność
 • Słaba strona
 • Drgawki
 • Wyczerpanie
 • Złe bóle głowy
 • Wymioty, w tym krwawe wymioty
 • Problemy ze wzrokiem, w tym utrata wzroku
 • Ból brzucha
 • Palenie przełyku
 • Pieczenie i ból w gardle
 • Problemy z oddychaniem

Ogień i wybuchy

Gaz jest bardzo łatwopalny, więc jeśli zacznie wyciekać wokół lub w przyczepie podróżnej, a w pojeździe znajdują się jakiekolwiek źródła ognia, mogą wystąpić najbardziej katastrofalne skutki. Pożar może szybko rozprzestrzenić się na twojej przyczepie podróżnej. W niektórych przypadkach pojazd może nawet eksplodować. Trudno powiedzieć, czy doprowadziłoby to do utraty życia, ale na pewno jest to możliwe.

Jesteśmy pewni, że bardzo zależy Ci na ludziach, z którymi podróżujesz, czy to Twoich znajomych czy rodzinie. Nie chcesz narażać ich na niebezpieczeństwo, tak jak nie chcesz, aby zagrażało to twojemu życiu. Oznacza to, że najmądrzejszą rzeczą jest odłączenie lodówki RV i pozostawienie wyłączonego propanu, aż dotrzesz do celu.

Wskazówki dotyczące utrzymywania lodówki w chłodzie po odłączeniu od zasilania

Czy wiesz, że jedzenie nie musi się psuć i topić po odłączeniu lodówki do kampera, nawet jeśli jedziesz godzinami? To prawda! Poniższe metody mogą przedłużyć chłodzenie lodówki, więc nie musisz ryzykować zapalania propanu.

Ustaw lodówkę w kamperze na bardzo niską temperaturę przed jazdą

Masz plan podróży z przyczepą podróżną dawno zaplanowany, więc przewidywanie powinno być łatwe. Przynajmniej dzień przed wyjazdem włącz lodówkę do kampera i pozostaw ją włączoną. Obróć ustawienie zimna tak wysoko, jak to możliwe. Kontynuuj to do nocy przed podróżą.

Następnie rano, gdy będziesz jechać, odłącz lodówkę. Następnym razem, gdy w nią wejdziesz, nadal powinno być dość mroźno. Jeśli już, to niektóre potrawy i napoje z tyłu lodówki mogą być tak zimne, że prawie zamarzają!

Uzupełnij luki w lodówce

Stworzenie ściany chłodu, która otacza żywność i napoje w lodówce, to kolejna świetna opcja na przedłużenie jej zimna. Weź przedmioty takie jak butelki, puszki i torby z jedzeniem i włóż je do dowolnych otworów w lodówce. Unikaj przedmiotów z zamrażarki, zwłaszcza toreb z lodem lub bloków lodu. Stopią się w odłączonej lodówce, co może powodować wycieki wody.

Całe jedzenie, które pakujesz razem, w końcu się nagrzeje, ale ponieważ wszystko jest tak blisko siebie, jedzenie i napoje tracą chłód dłużej niż gdyby były rozdzielone.

Polegaj na swoim generatorze

Zabrałeś ze sobą generator, więc dlaczego go nie użyć? Nie, oczywiście nie podczas jazdy. Na około godzinę przed wyjazdem podłącz lodówkę do kampera do generatora, aby mogła działać na prąd i zacząć schładzać żywność i napoje w środku. Następnie wyłącz generator i ruszaj w drogę.

Po kilku godzinach możesz zatrzymać się przy źródle zasilania z lądu, podłączyć generator i ponownie schłodzić lodówkę. Powtarzaj to co kilka godzin w razie potrzeby, aż dotrzesz do celu. Lodówka będzie o wiele chłodniejsza, co jest świetne, i nie trzeba było rozpalać butli z propanem.

Zostaw drzwi lodówki zamknięte

Bez względu na to, której z powyższych metod używasz, upewnij się, że nie otwierasz drzwi lodówki RV bardziej niż to konieczne. Czasami łatwiej to powiedzieć niż zrobić. Jeśli podróżujesz z małymi dziećmi, zapytaj, co chcą jeść lub pić, zanim zaczniesz prowadzić. Dorośli powinni podjąć tę samą decyzję.

Powiedz wszystkim, aby byli absolutnie pewni swoich wyborów, ponieważ po zamknięciu drzwi lodówki nie chcesz ich otwierać zbyt wiele razy. Za każdym razem, gdy ty lub pasażer otworzycie lodówkę, całe to zimne powietrze, nad którego wytworzeniem tak ciężko pracowałeś, ucieknie, pozostawiając twoje jedzenie letnie, zanim się zorientujesz.

Końcowe przemyślenia

Częściej niż nie, możesz legalnie jeździć przyczepą podróżną z propanem, aby chłodzić lodówkę. Jednak mogą się z tego wyniknąć przerażające, zagrażające życiu scenariusze, takie jak wyciek z przewodu gazowego, który powoduje pożar lub wybuch. O wiele lepiej jest zapakować lodówkę do kampera zimnym jedzeniem, uruchomić ją na zimno poprzedniej nocy, zamknąć drzwi lodówki i użyć generatora, jeśli lodówka zacznie się nagrzewać (oczywiście w parku!) . Bądź tam bezpieczny!